| denysuk25 a întrebat:

eu imi doresc foarte mult un catel si matusa mea isi doreste sa imi ea in vara dar tata nu ma lasa deoarece zice ca miros urat si au purici. imi spuneti va rog cum sa il conving?

Răspuns Câştigător
| Skittles19 a răspuns:

Buna.
Acest lucru depinde foarte mult si de mediul in care stai (casa sau bloc). Cateii nu miros urat doar atunci cand sunt uzi (cred ca stim cu totii mirosul de caine ud), iar purecii pot fi combatuti cu solutii si zgarzi speciale contra lor. Intreab-o si pe mama ta ce parere are, iar daca matusa ta vrea sa iti ia un catel documenteaza-te mai intai si alege o rasa care este mai usor de ingrijit. Convinge-ti parintii aratandu-le ca esti responsabila, fa curat prin casa, spala vasele, poti sa si gatesti daca stii. Apoi arata-le ca esti responsabila sa ai un catel. Probabil ca te intrebi cum. Dupa ce ai ales o rasa citeste pe internet despre ea si arata-le si parintilor tai. Discutati intr-o zi in care tatal tau este mai bine dispus si roaga-i foarte frumos sa iti ia un catel. Daca vei obtine unul trebuie sa nu uiti ca din moment ce este al tau, el vine la pachet cu o gramada de responsabilitati. Adica dupa ce il primesti trebuie sa il scoti la plimbare, la joaca, sa ii faci baie si toate cele.
Sper ca te-am ajutat.
Multa bafta!
Pa, pa!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cainele unde sta? Afara sau in casa?
Si are dreptate tatal tau, e ceva de lucru cu ei. Esti sigura ca poti sa ai grija de acel catelus?
Trebuie sa il duci la veterinar, sa cureti dupa el (daca stai la bloc e si mai nasol), sa te ocupi de mancarea lui si altele. Tu sa te ocupi, deoarece nu este catelul mamei tale sau al tatalui, ci al tau. In afara de scoala, bineinteles, atunci cred ca te pot ajuta si ei.
Si sper ca nu esti alergica la nimic, purici si chestii d`astea.

Pai, ai putea sa ii rogi frumos (sa nu fii prea insistenta, s-ar putea sa fie efectul invers, sa ii rogi pe parintii tai sa poarte o discutie cu tine in legatura cu acel catelus. Spune-le (bineinteles, daca esti ) ca esti pregatita, ca esti constienta de responsabilitatile tale si ca vei incerca sa nu le dai prea mult de lucru. Eventual, mai ajuta-i cu treburile prin casa, poate ai vreun "bonus" ( "Uite, pentru ca ai fost cuminte si ne-ai ajutat, de ziua ta poate iti luam un catelus" ).
Si ce rasa vrei sa iti iei? Cauta pe google cat mai multe informatii despre rasele de caini. Ca sa ai si ce sa le raspunzi daca spun ceva de genul : "Nu, ca astia sunt greu de dresat/ Au prea multa blana, etc". Desigur, raspunde-le frumos iar daca nu te cred pe cuvant, arata-le sursa din care ti-ai luat informatia.
Bafta, sa primesti ce ti-ai dorit!

| denysuk25 explică:

Ms mult