| mariann8 a întrebat:

Hei cine imi spune si mie ce caine sa aleg dintre chow-chow, rottweiler, pitbull, amstaff, si de ce? P.s. stau la tara si am curte mare big grin.

Răspuns Câştigător
| dannys a răspuns:

Ia-ti un Ciobanesc German. ( Câinele ciobanesc german este un câine inteligent, echilibrat și deosebit de devotat, cu un temperament puternic, dar ușor adaptabil oricăror condiții. Perseverent, agil, îndrăzneț și muncitor, câinele își duce mereu la bun sfârșit sarcina. Folosit în diverse activități, câinele își arată capacitatea de a învăța repede și de a ajuta. Chiar dacă prezintă un aer dominant, dresat într-un mediu iubitor, ciobănescul german devine un bun câine de companie și pentru copii. Vioi și plin de energie poate fi un bun tovarăș de joacă. Câinele se atașează foarte ușor de stăpâni și are nevoie de prezența lor, de aceea izolarea lui pentru un timp îndelungat nu este recomandată. Loial și protectiv cu stăpânii săi, poate fi agresiv față de alte persoane dacă nu este socializat de mic și cu alte persoane. Crescut în preajma altor animale, se poate împrieteni ușor cu celelalte animale de companie din casă. Extrem de curajos, vigilent și incoruptibil, ciobănescul german este un bun câine de pază sau de acțiune, fiind mereu gata de luptă. Prezența sa elegantă și caracterul său îl fac, în prezent, una dintre cele mai populare rase de câini din lume). rottwielerul si pittbulul sunt destul de periculosii.chow-chow nu este caine de curte

| mariann8 explică (pentru dannys):

Mulţumesc, chiar astăzi am vorbit cu un coleg, care are ciobănesc german, atunci cand o să aibă pui o să îmi dea şi mie unul, deci cred că o să îmi iau un ciobănesc german

| dannys a răspuns (pentru mariann8):

Ma bucur pentru alegerea facuta.

7 răspunsuri:
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Alegerea nu este depinde de mine si de tine

Chow Chow este un caine mai lenes... daca esti asa sau nu ai timp pentru el (plimbari, joaca)iti este bun un caine dinasta.
Rotweiller este un caine de paza dar si pentru companie... daca il vrei tu mai mult pentru paza este bun cainele asta, înainte sa il iei uite-te sa ii vezi personalitatea
Pittbull si Amstaff cam la fel ca Rotweillerul.
Eu ti-as recomanda un Chow Chow pentru ca ceilalti caini sunt putini mai duri si o sa iti faca probleme cu oamenii care vin la tine si sigur nu vrei sa il Tii in lant. Daca ai un târg poti sa iti iei un câine dintre astia, dar daca nu ti-as recomanda un Chow Chow.
Funda?

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Scuze. Era asa... Daca ai un tarc...

| tuusieuu a răspuns:

Categoric chow-chow Pt ca restul sunt prea agresivi. sa iti explic: un prieten (32ani) a cumparat un rottweiler, cand catelu avea 4-5 luni a intrat un vecin in curte si catelu sa il mustebig grin stapanul s-a pus in fata lui. si stapanul a ajuns la spital cu muschiul de la mana stanga facut praf( 22 de copci ) cainele nu i-a dat drumul la mana pana cand nu a tipat la el sa ii recunoasca vocea.

Sa iti explic alt ceva. caini de rasa rottweiler si pitbul fac parte din top cele mai periculoase rase de caini din lume mai exact pitbull locul 1 si rottweiler locul 2

Si inca ceva la furie cainileo de lupta li se incetoseaza vederea si nu mai vad bune pe cine ataca.

Atat am avut de spus

| tuusieuu a răspuns:

Te rog citeste de aici https://www.roportal.ro/......lume_4211/

Sa vezi ce se spune:D

| AvatarBubu a răspuns:

Salut
Eu te-as sfatui mai bine sa alegi chow-chow.
Pentru ca este extrem de frumos,mai usor il vei dresa, va fi mai blind ca ceilalti, nu maninca asa mult ca un pittbul si asa mai departe, iar in ultimul rind sa ai un chow-chow e ceva mai senzational, special decit amstaf, pittbul, sau rottweiler.cu un chow-chow te vei evidentia mai mult pe linga altii.Asa ca fa alegerea corecta happy
( funda? )