| DeeutzaAndreea a întrebat:

Mi-am luat hamsteri si au facut un pui si cineva mi-a spus ca trebuie sa ii separ cand puiul face o luna. Am intrebat acea persoana de ce si nu stie asa a auzit si ea. Vreau sa-mi spuneti (cine stie) de ce trebuie sa ii separ.

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Puii nu trebuie separati. Hamsterii se separ atunci cand incep sa se bata( de obicei la mascului apare acest lucru pentru ca sunt teritoriali). Cat sunt mici nu au acest instinct si nu se separ.

Totusi, trebuie sa iti spun ca nu toti se bat. Am avut hamsteri care au stat impreuna si nu s-a intamplat nimic.

Cand sunt mici nu trebuie atinsi ca ii mananca. Ii mai mananca si cand femela se afla deja de la a 4 nastere in sus. Dar nu este obligatoriu.

Lucrurile acestea difera de la hamsteri la hamsteri.

Daca se bat atunci ii poti muta. Daca traiesc toti in liniste si pace, stai fara nici o grija.

Pa, pa.

| DeeutzaAndreea explică (pentru sonya):

Dar puiul cand pot sa-l ating? Adica el are deja 2 saptamani are si ochisorii deschisi si mi-e frica sa-l ating ca poate il mananca sau daca are ochisori nu-l mananca?

2 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Deoarece exista pericolul ca masculul sa-si manance puiul. Citeste aici:
http://www.itips.ro/......-v771.html