| liviu1234 a întrebat:

am 2 porumbei curcani si au scos ouo pentru prima data, stau pe ouo de aproape 1 luna acum 5 minute am fost la ei si am luat un ou si l-am invartit putin la ureche (se aude de parca ar fi ceva ca un ou mai mic) ce sa fac sa le iau oole si sa le arunc?
Si daca da la cat timp scot ouole? eu cred ca nu a calcato bine...sad plz raspuns urgent dau FUNDA)

3 răspunsuri:
| adishorMS a răspuns:

Daca suna ceva inseamna ca embrionul a murit inainte de termen, daca suna a lichid inseamna ca nu e bun cocosul arunca-le oricum
nu mai umbla la oua mai ales nu le scutura pentru. ca puiul de porumbel e fff fragil cu cat le arunci mai repede cu atat vor cuibarii mai repede
clocitul la porumbei dureaza 18 maxim 25 zile asta a doua iarna asa ca daca a trecut o luna aruncale

| nextlevel999 a răspuns:

De obicei daca se aude ceva inseamna ca nu mai sunt bune, eu asa stiu de la gainii riscate sparge un ou si vezi

| Spataru_Ilie_1991 a răspuns:

Salut! Un pui de porumbel ar trebui sa iasa dupa 18 zile maxim ..si eu am porumbei..si daca nu ti-a scos puii inseamna ca ori femela ori masculul e bun de samanta cum s-ar zice. si ca sa verifici daca in ou este un pui dupa 3 zile de la ouare il iei in mana si pui o lanterna sau un blit de la telefon. ..si daca are multe vene pe el sau nu trece blitu prin el inseamna ca are pui