| liviu1234 a întrebat:

Hay TPU am 2 porumbei \ porumbite nu stiu ce sunt au scos oua acum o luna si le-am aruncat ca nu au fost bune dar am cateva intrebari:
- La cat timp se calca porumbei?
-La cat timp scot oua?
-De unde cunosc daca sunt femele \ masculi?

PLZZ RASPUNS URGENT DAU FUNDA...

Răspuns Câştigător
| adishorMS a răspuns:

1.porumbeii se calca cam timp de 7-8 zile de mai multe ori pe zi fecundarea oului se produce la 6 zile
2.scot 1 ou la 8-9 zile
3. femelele sunt ceva mai mici decat masculii (cu exceptiile de rigoare)
- femelele sunt mai fine, in special la cap, narile sunt mai mici, fruntea mai plata, la masculi fiind mai bombata, mai rotunjita
- cel mai clar: masculii turuie des, mai ales in prezenta femelelor, si nu numai. In prezenta femelelor, turuie in jurul lor, "maturand" cu coada podeaua si facandu-le "plecaciuni". Femelele nu turuie decat foarte rar: cand se bat in timpul hranirii sau pe o odihnitoare, sau in boxa lor si turuitul lor este mult mai scurt si mai subtire ca tonalitate.
cu privire la cei doi porumbei de unde ai stiut ca nu sunt bune? funda?

| adishorMS a răspuns (pentru adishorMS):

Scuze de intrebare, dupa aia am vazut intrebarea ta anterioara
am vazut si postul tau anterior stai linistit ai o pereche daca au ouat si o sa vezi in scurt timp cum incepe sa-i faca curte, se giugiulesc (de acolo vine vorba se giugiulesc ca porumbeii)el tot timpul turuie mai ales dupa ce nu vor mai sta pe cuib

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La cat timp se calca porumbei?

reptilele ca astea sunt porumbei au un sezon a lor in special primvara sau toamna presupun nu stiu sigur

La cat timp scot oua?

sa stii ca rapid scot oua dupa fecundatie, ovarul a inlocuit oul asta e diferenta intre mamifere si reptile mare

-De unde cunosc daca sunt femele \ masculi?
mascului are o privire mai masculina, se invarte in jurul femeli, are dominatie asupra ei, poti verifica si daca te uiti la organele sexuale