| Biancaveve a întrebat:

In august voi avea o pisica.
Cum sa fac sa nu imi zgarie canapeaua si perdelele?

Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Buna, Bianca!

Daca se va intampla ca pisica ta sa fie interesata de perdele (nu toate sunt) sau de canapele (precum majoritatea), exista cateva solutii pentru tine.

Nu stiu daca aceasta va fi prima ta pisica, dar iti recomand sa te educi ca sa poti avea grija cat mai bine de ea, sa ii intelegi motivatiile si sa o poti ajuta sa aiba o viata buna in casa.

Daca pisica ta va sari pe perdele, o poti dezvata de acest lucru oferindu-i jucarii si stimulare. E important sa te joci cu ea si sa descoperi ce ii place cel mai mult (sa fuga dupa bete cu pene, dupa mingi, soricei sau altele). Mai mult, e bine sa aiba si jucarii pe care sa poata sa le foloseasca singura, atunci cand e plictisita, si sa nu sara pe perdele.

Daca saritul pe perdele nu e o regula la pisici, distrusul canapelei e o obisnuinta pentru multe dintre ele. Motivul este totusi foarte simplu: canapelele si paturile sunt cele mai impregnate cu mirosul familiei. Atunci cand ea isi ascute gherutele in canapea, vrea doar sa isi marcheze teritoriul si sa faca ca locul respectiv sa fie si al ei. Poti sa ii rezolvi problema de teritorialitate punand o casuta de pisici (eventual cu 2 - 3 etaje si spatiu de ascutit gherute) fix langa canapea.

Daca o surprinzi la inceput ca isi ascute ghearele in canapea, o muti tu unde e ok sa le ascuta. Nu cred ca o sa ajungi de 10 ori sa faci asta, o sa invete singura.

E important sa tii minte ca orice forma de agresiune fizica (sa o lovesti sau sa o stropesti cu apa cand face ceva rau) nu face decat sa iti erodeze relatia cu pisica. Ea te va vedea ca pe o amenintare si nu va intelege ca nu trebuie sa sara pe perdele, de exemplu, ci ca tu esti rea.

Oricarui Nu pe care il ai pentru pisica trebuie sa ii pregatesti si un Da. Daca nu are voie sa sara pe perdele, atunci are voie sa se joace cu tine. Daca nu are voie sa isi ascuta ghearele in canapea, atunci are un spatiu special pentru ea.

Mai ai timp pana in august sa iti faci un scot de jucarii si sa ii cauti casuta, sisal pentru gherute, si sa citesti despre ce ar fi cel mai bine sa-i dai de mancare (foarte multe mancaruri pentru pisici sunt, din pacate, echivalentul junk food-ului).

Mie imi place foarte mult Jackson Galaxy si, desi am crescut 3 pisici pana acum, am invatat o groaza de lucruri de la el. Aici e canalul lui de YouTube si adreseaza si probleme precum cea din intrebarea ta: https://www.youtube.com/user/TheCatDaddy66/videos

Mult succes cu pisica! :)

3 răspunsuri:
| WarriorCat a răspuns:

1) După ce iei pisica, o duci la un medic să o deparazitezi, să o castrezi dacă nu vrei pui etc.
2) Contează și ce vârstă are, dacă este de rasă sau nu, dacă petreci timpul cu ea în majoritatea zilei...
3) Joacă-te ușor cu ea, "elegant" cu ață / "undiță de pene sau ce mai ai in casă, așa încât să nu se enerveze, că așa poate să intre in acțiune.
4) Închizi ușile unde ai canapeaua si patul/perdelele ( pisica mea nu are nimic cu perdelel ) și o lași doar cand ești si tu cu ea.

Poți să te uiți la videoclipurile lui Jackson Galaxy pe YouTube, un fel de "psiholog" al pisicilor doar dacă știi engleza, sau să îi urmărești emisiunea pe Animal Planet numită My Cat from Hell ( nu îi mai știu traducerea, sau cand se difuzează, dar te anunț eu )

Să te bucuri de pisicuța! O sa îți fie ca un copil!

| Marinica_Ioana_1999 a răspuns:

Pai,
Daca o vezi facand asta incerci sa o certi.
Dupa vreo 2-3 dati va intelege
funda?

| Biancaveve explică (pentru Marinica_Ioana_1999):

Mersi,dar mai astept raspunsuri.