| Chitic_Mihai_1990 a întrebat:

Mi-am luat un ciobanesc mioritic si nu stiu de la ce varsta pot fi dresati. Daca puteti si stiti va rog sa imi spuneti! DAU Funda!hee hee))

Răspuns Câştigător
| Gabriel643 a răspuns:

Cainii pot fi dresati de mici eu stiu o smecherie:dresaj stand jos, ii spui cainele tau aratand cu degetul in jos(adica sa stea jos)si el ar trebui sa stea, drept recompensa o mangaiere pe cap si un biscuite(sau 1 din acestea 2)tot la fel e si rostogolirea trebuie sa te rostogolesti,poate face ca tine,nu stiu,la mine sta jos cand i-am facut smecheria,dar al meu e mare,dar si cand e mare poate fi dresat, eu am facut pentru prima data si a mers din prima, dar cateii nu stiu nu este omenesc sai inveti de mici, caci sunt energici, jucausi, nu au timp de dresaj.incepe cam pe la 6 luni-1 an. Dper ca te-am ajutat.

7 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Cu cat mai repede cu atat mai bine! sigur ca vei incepe cu chestiuni de baza ca si la copii cls 1 samd...dat fiind ca sunt caini de talie mare dresajul e obligatoriu altfel te asteapta mari probleme!

| RedNose a răspuns:

De obicei, cainii de talie mare si cu anumite instincte de vanator, de paza etc trebuie sa inceapa dresajul de la varsta cat mai frageda, undeva la 2 luni.

| endeavour a răspuns:

Ia uite aici tot despre rasa asta http://www.zoo.ro/ciobanesc-mioritic

| Andrei4178 a răspuns:

De la 6 Luni big grin FUNDA?

| anamariatare a răspuns:

De la 2 luni in colo

| Ghica_Sebastian_1992 a răspuns:

Mai de micut ar trebui sa srigi tare AAAAAAAAAAAAAAU cand te musca din joaca, pentru a nu te musca tot din joaca cand o sa fie mare. Dar ei se pot dresa de la 6 luni.