| bogdan444 a întrebat:

Am primit un beagle si nu stiu ce bobite sau granule sa ii dau.
Ajutati-ma va rog.
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| WarriorCat a răspuns:

Hrana uscata ( Pedigree, Royal Canin...).

| WarriorCat a răspuns (pentru WarriorCat):

Poti intreba domnul/doamna de unde iei mancare ce goaze manananca ( cu ce fel de vitamine, cu calciu sau nu etc).

2 răspunsuri:
| DarkSunshiine a răspuns:

Poate fi hranit atat cu mancare uscata, cat si cu conserve sau preparate mai speciale. Beagle-ul trebuie, in general, sa manance o data, maximum doua ori pe zi deoarece are o tendinta de ingrasare(in cazul in care este adult). Daca are pana in 5 luni ii poti da 4 mese/zi iar de la 6 luni 3 mese/zi. De asemenea trebuie sa ai grija si la cantitatea de mancare pe care o oferi.

-e bine macar pana pe la 6 luni sa ii dai hrana superpremium(acana, orijen, belcando), sa aiba un start bun, apoi poti sa treci pe BOSCH, chow-chow(hrana premium)
-pentru o crestere frumoasa e bine sa combini boabele pentru caini cu mancare gatita
-mancarea gatita poate fi: orez/arpacas(fiert) cu legume (morcov, radacini de telina, patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, ardei capia, ardei gras etc) si carne pui(nu exces)/vita(cea mai buna)/curcan/cal, organe (vita cele mai bune) sau gaturi de pui; supa cu legume si carne/organe/gaturi de pui.