| kikirina a întrebat:

Am cumparat acum 2 zile o testoasa cu tample galbene.
Este foarte micuta, are cam 4 cm.Ieri am pus-o intr-un bol, i-am pus si o piarta pe care sa se urce.Pana ieri seara ii era bine, isa nu mananca! Azi am pus-o intr-un acvariu mai mare, i-am pus si incalzitor. Apa are in jur de 28 de grade.Tot refuza sa manance...sad si sta pe piatra. Cand o pun in apa, se repezeste iar spre piatra. E lenesa rau, nu vrea sa se miste... si din cand in cand isi scoate gatul cu gura deschisa sa ia aer.Astept sa se acomodeze, sau e de rau ca nu a mancat inca? Sau eu nu fac ceva cum trebuie? Va rog sa ma ajutati!

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ar trebui sa te interesezi cu ce a fost hranita inainte, poate nu recunoaste hrana. Reptilele au metabolismul incet, de aceea este "lenesa", si tot de aceea poate sa reziste mai mult timp fara mancare.
Sfatul meu, vorbeste mai mult cu cel de la care ai achizitionat animalu', si intreaba-l despre conditiile in care a fost crescut inainte.

| Musique_7725 a răspuns:

Salut! vreau sa iti spun ca am avut o poveste asemanatoare in privinta mancatului dar la papagal. A durat asa cam 2 -3 zile apoi a mancat. Mi am dat imediat seama despre ce era vorba! Despre Acomodare TREBUIE SA II LASI TIMP SA SE ACOMODEZE! Pa pa poate imi oferi o fundita! happy

| Abcfunny a răspuns:

Eu am o broscuţă de Florida[cu tamplele rosi]
Broscutele cu tample galbene se cresc foarte usor, nu sunt pretentioase, mananca hrana uscata si legume. Au nevoie numai de un acvariu cu apa si pot fi foarte afectuoase cu stapanii lor.
Vezi poate nu ii place mancarea.
A mea este carnivora, iar a ta este erbivora. Poate nu i-ai luat mancare speciala pentru ea:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Si eu am o broasca testoasa. Odata mi s-a intamplat sa nu vrea sa manance.Am zis sa o las ca o manca ea cand i so face foame. Dar nu a vrut. In schimb dormea foarte mult. A tinut-o asa cam o luna sau doua(nu mai imi amintesc). Apoi mama a cautat informatii pe net si a aflat ca e in hibernare. Dupa ce a iesit din acea stare a mancat linistita si programul ei era din nou ca la inceput.

| cuticaadrian2 a răspuns:

Buna
Daca tine gura deschiza si respira inseamna ca este bolnava

| Zeltykero a răspuns:

Pai si eu am una... nu prea vrea sa manance nu este o problema testoasele nu prea mananca stai linistit

| DoarEaCeaCareTiaFuratInima a răspuns:

Trebuie sa se acomodeze cu un mediu nou