| Alexfiru10 a întrebat:

Salut, am o pereche de porumbei si as vrea sa aflu daca este normal sa se calce de mai multe ori (ex. I-am vazut de 5-6)

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da! Câteva zile la rînd, de mai multe ori pe zi
Fac și ei, țaca-paca. tongue
Columbofilii chiar au ajuns la concluzia că dacă nu este călcata de mai multe ori, ouale nu sunt bune.
Imediat, in zilele următoare, porumbeii (in special, masculul) va merge să adune paie pentru cuib. În 8-10 zile, porumbița va face primul ou, peste alte două zile, il va scoate pe al doilea, iar peste alte 16-17 zile, vor ieși puisorii (să sperăm)
Dacă simt că un ou nu e bun, să știi că il vor înlătură din cuib.

| Alexfiru10 explică (pentru floresdemayo):

Și ce consecințe sunt daca se calca doar o data?

| floresdemayo a răspuns (pentru Alexfiru10):

Chiar dacă va oua, oul va fi limpede. Fără șansa să iasă pui.
De asemenea, exista posibilitatea să nu iasă niciun puisor (mai ales, dacă porumbita e la prima ei ouare).
Dacă va fi să fie, cuplul de porumbei va sta cu schimbul pe ouă, dar renunță la clocit, in momentul in care realizează că stau degeaba (instinctul). Dar porumbeii o iau imediat de la capăt, se împerechează din nou si iar se pun pe ouă. Și iar asteaptă...

Uite ca am gasit un site, unde poti afla mai multe.

https://www.porumbei.ro/fecundarea-oului/

3 răspunsuri:
| 123TuEstiGy a răspuns:

Ai niste porumbei foarte pervesi si futaciosi