| BOSS66 a întrebat:

Dau FUNDA! Care credeti ca este cel mai periculos si mai agresiv caine din lume dintre Rottweiler, Pit bull, Dobberman sau altul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pitbull
Acesti caini cantaresc 25-30 de kg, avand niste ochi feroce si falci proeminente. Un pitbull poate mutila usor un om cu falcile sale puternice! Locul preferat de atac este gatul. O astfel de trasatura ii face neinfricati si dispusi sa participe la orice lupta de caini!

Rottweiler
Rottweilerii cantaresc minimum 45 de kilograme, fiind impozanti, foarte periculosi si teritoriali. De la aceste trasaturi se trage agresivitatea lor. Instinctul lor teritorial este atat de mare incat ii determina sa atace oameni sau alte animale care le calca domeniul. Acesta este motivul pentru care aceasta rasa de caini este preferata pentru paza. Dar fara un dresaj suficient, rottweilerii isi pot ataca chiar si stapanii.

Doberman Pinscher
Cu urechi ascutite ce atrag atentia si un aspect profund al ochilor, acesti caini eleganti si musculosi cantaresc aproximativ 35-40 de kilograme. Calitati ca inteligenta, vigilenta si loialitatea domina personalitatea lor. Sunt cunoscuti pentru faptul ca ataca oamenii care ii ameninta pe ei sau pe familia lor. Acest instinct ii face una dintre cele mai bune rase de caini de paza.

Chow Chow
Numele ar putea sa nu transmita neaparat un pericol, dar reputatiei lor cu siguranta da! Aspectul lor nu transmite pericol in jur deloc. Au o fata incretita, blana si ochii ingusti... dar daca mangaiati de cineva necunoscut, pot ataca destul de brutal

Funda?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Caucazian. 80 kg, peste 80 cm inaltime la greaba, comportament agresiv natural de cand e mic.muscatura destul de puternica sa rupa plasa de fier. am 2 si stiu ce le poate pielea. nu copy paste de pe google. dresaj canin live. desi voluminosi si greoi in miscare sunt foarte periculosi.

cane corso. face un doberman sa para pekinez.
mastiff napoletan (tibetan, etc). greabanul sau ajunge pe la 2/3 din cel al unui cal si comportament agresiv prin rasa.
kangal, komodor. ciobanesti crescuti sa se bata cu animale mult mai mari decat ele.
ciobanesc de asia centrala. nu poate fi dresat comanda "lasa". te apuca si te tine cat timp are el chef si nimic in afara de sedativ nu schimba asta.
sharpei (sau cum se scrie). desi nu foarte violent fata de oameni, face ravagii intre cainii mari si agresivi...cum? piele multa si cunostinta de a o folosi in batai.

tosa inu. afla singur.

am fost prezent la dresaj, am dresat, am avut in posesie sau prieteni buni care au aceste animale. mult superioare spectrului "ciobanesc german, pitbill, rott, doberman". mult mai mari, loiali, agresivi, etc decat ce zice internetul.

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Cane corso, kangal, ciobanesc de asia centrala, tosa inu, etc. sau crezi ca alea 3 rase definesc rautatea in caini? sunt 2 categorii legale de periculozitate la caini.

http://www.politiaromana.ro/ordine_publica/caini_periculosi.htm

ce e periculos? un caine batjocorit, batut, umilit, fortar sa faca ceva. ce rasa? toate. dinti de 4 cm lungime au multe rase si toate din acestea au si maxilar capabil sa rupa oase

| xesusn a răspuns:

Din cate stiu eu Pitbull-ul e cel mai agresiv

| Singlewolf a răspuns:

Nici unul caini sunt agresivi doar cand noi le facem rau