| coexp817 a întrebat:

Salutare.
Vreau sa imi cumpar un catelus dar nu m-am hotarat ce sa aleg intre: Ciobanesc german sau Husky?
Mentionez ca vreau sa cumpar pui mic de 8 saptamani ca sa mi-l invat eu.
Voi ce ati recomanda?

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Cainii din rasa ciobanesc (mioritic, caucazian, de bucovina, german, francez, cehoslovac etc) au nevoie de o FUNCTIE. ei sunt caini de paza si protectie. sunt caini neincrezatori in straini. ei la o varsta destul de frageda isi gasesc proprietatea si o apara (caucazianul meu la 5 luni deja stia perimetrul pe care il are de pazit, si oricine intra in curte era capsat instant). deci cainii ciobanesti nu sunt caini de companie, ei trebuie sa aiba un obiectiv de aparat.
husky este un caine de sanie, independent. este genul de caine caruia daca ii dai drumul din lesa cand esti la plimbare se duuuuuuce sa exploreze si uita sa se intoarca. doar asta a facut in mediul lui nativ. exploreaza si trage sanii. are o natura calma dar te ciupeste daca simte nevoia.
husky este superb ca animal (ochi albastri, blana medie culori frumoase de la alb la gri sau maro). personal nu imi plac ciobanestii germani. toata lumea cand vrea caine de paza isi ia ciobanesc german, parca este tipar.
la capitolul ingrijire daca ii tesali de 3-4 ori pe saptamana blana este de ajuns (daca il vrei in casa o baie la 3-4 luni, mai des risti sa aiba probleme).
acum tu ce vrei. caine de companie sau de paza. ca oricat il educi tu de la 8 saptamani, natura rasei ramane acolo. a facut X lucru rasa respectiva timp de sute de ani de cand exista ca rasa, nu vei schimba tu natura asta. daca ai pana in 18 ani eu zic sa mergi pe husky. e mai usor de dresat (latura lui dominanta este la un standard mai jos) pe cand ciobanescul este puternic dominant si trebuie sa te impui in fata lui ca stapan. si daca esti tanar (gen 13-15 ani) o sa te vada cainele ca pe un pui si o sa preia functia de mascul alfa. cainii, chiar si domestici, merg pe o ierarhie asemenea lupilor. exista 1 singur mascul alfa de care asculta haita. ala esti ori tu, ori cainele

| coexp817 explică (pentru JohnnyBi):

Pai tocmai, am 26 de ani, eu totusi ma gandeam sa merg pe varianta ciobanesc german, deoarece am nevoie de un caine puternic, vreau sa imi pazeasca ograda ceea ce un husky nu stiu daca ar fi in stare.
Si vreau sa il invat sa ma urmeze cand merg la vanatoare, etc.

| JohnnyBi a răspuns (pentru coexp817):

La capitolul paza si protectie am mers pe caucazian. asta are forta bruta. este cel mai bun animal de paza. mai mare, mai puternic, mai loial decat germanul. poate nu la fel de perspicace. si la 90 cm in greaban si peste 90 kg... canini de 3-4 cm lungime...eu prefer masivitate, mai ales ca pe distante de 50-100 metri este foarte agil. husky nu este caine de paza. si niciunul din cei 2 mentionati de tine nu sunt caini de vanatoare. daca vrei ceva de vanatoare incearca un brac german.

| gelu1970 a răspuns:

Ciobanesc. inteligent, docil, invata extrem de repede si uita greu. husky de asemenea are meritele sale. tu alege cel ce iti doresti.

| Bxb_Gabytza_1991 a răspuns:

Nu mai bine ai adopta unul de la adaposturile speciale... Poate gasesti si tu ceva care sa te multzumeasca pentru ca au nevoie!

| RroxXyaa a răspuns:

Husky clar! Sunt extrem de destepţi şi credinciosi.

| Apetrei_Mihaela_2000 a răspuns:

Eu ti-as sugera Husky, sunt rezistenti la frig, si de asemenea sunt mai rezistenti la boli.