| coexp817 a întrebat:

Salutare.
Vreau sa imi fac in gradina din spatele casei un iaz pentru peste dar nu stiu prea multe despre asta.
As vrea sa stiu cateva ideii de baza inainte sa ma apuc de sapat

6 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Sapi mai in vale malurile, apoi este un material impermeabil, pe care il pui sa nu intre apa in pamant, apoi apa.

| coexp817 explică (pentru express11):

Eu ma gandeam la 10m lungime, 6m latime.
Si cat de adanca ar fi ideal?

| express11 a răspuns (pentru coexp817):

1,50-60m

| William a răspuns:

Uite o idee: nu sapa tu, plateste pe altcineva sa sape in locul tau. Daca stai la sat sigur gasesti pe cineva care sa sape in locul tau pentru cativa lei sau altceva.

| coexp817 explică (pentru William):

Pai nici nu sapam eu laughing, deja vorbisem cu cineva cu un escavator, doar nu eram nebun sa sap eu.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Depinde ce tip de iaz doresti!
Un iaz cu pesti autohtoni gen caras sau crap romanesc/oglinda, sau un iaz pentru pestii japonezi, mai precis crapi koi?
Sunt multe lucruri de spus.
Pentru un iaz cu caras, 3 m pe 3 si 60 cm adancime sunt mai mult decat ok.
Insa pentru un iaz de crapi koi va trebui sa ai in vedere o lungime de 6 m pe o latime de macar 5 metri!
Sunt pesti mari care au nevoie de mult spatiu pentru inot, iar o adancime de 60 cm este necesara.
La adancime mai mica iarna, apa ingheata pana la fund! Insa la o adancime de 60 cm, la fundul iazului se va pastra o temperatura constanta iarna de 4-5 grade celsius!
La ierni foarte inversunate o sa ai nevoie de o metoda de incalzire a apei, daca doresti crapi japonezi (koi).
Nu iti face griji, nu trebuie sa aduci apa la 30 de grade, ci sa o mentii la 6 grade, un astfel de incalzitor consuma putin (200w,cele mari).De asemenea trebuie avuta in vedere achizitia unei membrane speciale din plastic, care pusa pe fundul iazului va impiedica apa sa se infiltreze in substrat.
Te-as putea indruma mai bine, daca vrei sa discutam amanuntit, chiar iti fac si o schema daca doresti, spune si iti las facebook-ul meu sau un nr de telefon.
Te salut,
Adrian!