| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
pe 14 August am depus somajul si in aceasta dimineata m-a sunat un individ de la ing in legatura cu fondul de pensii,m-a intrebat cnp-ul i l-am dat si am spus ca am luat la conostinta, va rog sa ma lamuriti si pe mine cum este cu acest fond de pensii, trebuie sa platesc si dupa termin somajul sau cum este, vreau sa ma asigur ca nu am facut vreo prostietongue

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Individul te-a vânat, și-a găsit prada cu ușurință. Dacă e vorba de pensie privată, din câte știu, ești liber să îți alegi tu banca, unde depui lunar, o anumită sumă de bani, nu să accepți propunerea unuia, care vrea cu tot dinadinsul, să-și pescuiască clienții.
Poți întrerupe pensia privată, și cotizezi, atunci când ai un serviciu stabil.
Informează-te și tu, pe la bănci, orice angajat al băncilor, cunoaște aceste detalii.
P.S. Și, dacă nu ai cunoscut angajatul (ori, cine pretindea că este) de la ING, oare cum ai avut curajul să îi oferi CNP-ul personal, fără ca să-i vezi vreo legitimație?