| anonim_4396 a întrebat:

Cum se defineste, ce este un EPS (element predicativ suplimentar)?

2 răspunsuri:
| Gabystelistu95 a răspuns:

EPS = Electric Power Steering

| xibalba a răspuns:

Elementul predicativ suplimentar este partea secundară de propoziţie care determină simultan un verb (sau echivalent) şi un substantiv (sau echivalent), exprimând o caracteristică sau o acţiune simultană cu acţiunea verbului (sau echivalent) determinat, referindu-se în acelaşi timp la un nume (sau echivalent). Răspunde la întrebările: cum? în ce mod? - puse verbului (sau echivalent) - şi care? ce fel de? - puse substantivului (sau echivalent).
exemplu : Voi aţi răspuns hotărâţi.

Sursa : http://ro.wikipedia.org/wiki/Element_predicativ_suplimentar