| Kornuletz540 a întrebat:

Există în București și marile orașe buncăre subterane unde te poți adăposti în caz de război nuclear, pentru că de când cu situația din Ucraina, un asemenea scenariu este din ce în ce mai plauzibil și realist, ceea ce a început să-mi dea emoții și nu vreau să sfârșesc precum nefericiții din Hiroshima și Nagasaki din vara lui 1945, în caz că se v-a adeveri.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, cel puțin blocurile noi construite au buncăre. Mai sunt și blocuri vechi care au așa ceva.

Ai aici o lista
https://isubif.ro/local/lista-adaposturi/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Esti amuzant. Buncare ANTIATOMICE? Hell, no. Iar numarul de persoane care poate fi adapostit e ridicol de mic la nivel de tara... Nici macar 1% din populatie nu are acces la buncare acceptabile. Si nu ma refer la razboi nuclear, ci la ceva bum-bum traditional.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ultimele 3 blocuri in care am locuit aveau așa ceva și erau chiar decente.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ce le facea antiatomic, ma rog? Aveau rezerve de apa/hrana pentru minim 30 de zile, sistem de filtrare a aerului, sisteme de comunicatii radio, detectoare de radiatii, usa de vreo juma' de metru grosime? Ca un buncar ANTIAERIAN nu e automat si buncar atomic...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti amuzant. In caz de asa ceva, o sa mori ca un sobolan, poti fi sigur. Discutam de rrrromania aici, nu de Elvetia.

| johnnny123 a răspuns:

Nu irosește nimeni o bombă atomică pe București. Există obiective mult mai importante decât Bucureștiul.

Iar dacă ne aflăm în scenariul apocaliptic al unui război nuclear, niciun beci din lumea asta nu te va salva. Cel mult îți va prelungi agonia cu o lună, în sensul că nu mori din cauza exploziei, dar mori în chinuri din cauza radiațiilor, câteva săptămâni mai târziu.

Adăposturile sunt folositoare doar în cazul unor bombardamente convenționale.

| Kornuletz540 explică (pentru johnnny123):

Nu și dacă nenea Biden și gașca sa se hotărăsc să mute o mare bază militară și vreo câteva rachete cu focoase la Deveselu sau Dobrogea.

| gabicoo a răspuns:

Chiar te-au recrutat cei din FSB așa rapid? În cele două săptămâni în care te-ai plimbat de la Moscova la Sankt Petersburg!

| Kornuletz540 explică (pentru gabicoo):

Poate dacă eram fiu de oligarh sau de ambasador atunci da și chiar aș fi acceptat cu mare plăcere, că măcar în Rusia gazul este foarte ieftin, iar oportunitățile de afaceri, mașinile sport, votca și femeile focoase sunt din belșughappy

| gabicoo a răspuns:

Revenind la întrebarea ta: Bombele atomice de la Hiroshima și Nagasaki au fost niște biete pocnitori pe lângă ce au rușii acum. Nu ai nici o șansă de supraviețuire în beciurile de murături de sub blocurile din Românica. La mine in oraș - Suceava - că nu am nimic de ascuns - singurul adăpost antiatomic se află sub hotelul Bucovina. Dar nici acesta nu rezistă unei lovituri directe. Prefer să mă prindă pe stradă și să fiu vaporizat pe loc decât să mor iradiat sub dărâmături.

Dacă ți-am indicat poziția adăpostului din Suceava - te rog sa o transmiți urgent la Moscova să trimită imediat o rachetă că acolo sigur vor fi ascunși Ghiță Flutur și Ion Lungu. Așa vom scăpa și noi de ei. În Vladimir Vladimirovici ne este speranța (pamflet).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru gabicoo):

Ce intelegi prin lovitura directa? Stii ca pentru maximizarea efectelor detonatia are loc la cateva sute de metri inaltime, nu?

| gabicoo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Detonare deasupra hotelului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru gabicoo):

Ca desigur cineva fix asta vrea, sa bubuie hotelul Bucovina cu o nucleara. Si nu am habar sincer, cit de antiatomic o fi buncarul de acolo...

| siriusblack98 a răspuns:

Buncăre subterane pentru civili in București (ca de aici sunt) eu din câte știu nu există. S a ridicat totuși de a lungul anilor aceasta problema de adăpost în caz de război și singura mențiune a reprezentanților statului către publicul larg a fost ca civilii sa se adăpostească la metrou. Deși daca vorbim de război nuclear, nu te ar ajuta cu absolut nimic împotriva radiațiilor.

| MarianWLF a răspuns:

La noi nu pica, face nucleara cale intoarsa, il avem pe Florin Salam bomba bombelor rutututu.

| mastadont a răspuns:

La mine la bloc era dar s-a furat, mergea un gigel cu el în spate într-o zi. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine la bloc este.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Cred ca suntem ultimii pe lista aia.