| Alexskvr a întrebat:

Proteina dăunează sănătății?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ca sa afli raspunsul mai intai trebuie sa afli ce sunt proteinele si voi cita ceva ce nu implica chestii stiintifice ci ceva pe scurt si pe intelesul tuturor, citez :

"Proteinele sunt un nutrient esential pentru functionarea corpului. Muschii, oasele, parul, ochii, organele si multi hormoni si enzime sunt formate in principal din proteine.

Proteinele trebuie incluse la fiecare masa. Un sfert din farfurie trebuie sa fie un aliment care contine proteine. Surse de proteine de inalta calitate sunt carnea, pestele,
ouale si produsele lactate. In plus fata de sursele animale de proteine, fasolea, lintea, nucile si alimentele din soia, cum este tofu sunt surse vegetale bune de proteine, care, de asemenea,
contin si alti nutrienti importanti. "
Proteinele sunt un tip de macronutrient care se gaseste in multe alimente. Macronutrientii sunt nutrientii de care avem nevoie in cantitati mai mari, comparativ cu micronutrientii (vitamine si minerale) si
care furnizeaza energie (calorii). Macronutrientii sunt proteinele, grasimile si carbohidratii. 1 gram de proteine furnizeaza 4 calorii. Un consum adecvat de proteine ar trebui
sa furnizeze aproximativ 10-35% din totalul de calorii necesar zilnic.
Proteinele sunt formate din lanturi de aminoacizi, unitatile de baza ale proteinelor. Cand proteinele din alimente sunt digerate, acestea sunt descompuse in aminoacizi.
Organismul construieste din acesti aminoacizi diverse proteine de care are nevoie.

iar proteinele "artificiale" regasite in suplimente adaug eu, de tip sa zicem 'prafuri' adica acele pudre proteice, precum cele pe care le consuma culturistii, sportivii etc au si ele beneficiile lor evident!
deci pe scurt, nu, nu sunt nocive proteinele!

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca sunt consumate cu moderatie! Poti afla si singur pe google, sunt atatea informatii. Se consuma in functie de greutatea fiecaruia si totul depinde daca acea persoana face sau nu sport.

| Violleta2022 a răspuns:

Proteina organica este CARNEA de pasare si animala, care este benefica corpului uman.
Proteina sintetica, acel praf care il cumperi la borcane, acela dauneaza sanatatii fiindca este obtinut chimic in laboratoare.

| alina2k18 a răspuns:

In exces pe termen lung poate creste acidul uric.
Oamenii care mananca foarte multa carne zilnic pot avea acumulare de purine.
Proteina din zer e altceva, banuiesc ca doar suplimentezi necesarul zilnic cu shakeuri.
Alege una mai de calitate nu plina de chimicale.

| Lupică27 a răspuns:

Care proteina, proteina din zer? proteina din zer nu dauneaza sanatatii dar din pacate modul de obtinere dauneaza.
poti lua o luna sa zicem dar pe termen lung e posibil sa dauneze.
Proteinele sunt vitale organismului dar sunt si alte moduri de a obtine proteine de calitate, se numeste mancare.

| thunder11 a răspuns:

La ce proteina te referi la aia naturala sau artificiala? Daca te referi la aia artificiala sa stii ca nu neaparat dauneaza sanatatii dar nici buna nu e, gandeste-te ca daca vrei sa devii puternic ai nevoie de proteina din mancarea pe care o mananci, prafurile iti fac muschii doar mari nu neaparat puternici pentru ca nu detin destui nutrienti pe care mancarea tii ofera

| Alexskvr explică (pentru thunder11):

Proteina artificial

| alina2k18 a răspuns (pentru thunder11):

Muschii sunt muschi cumetre laughing
Forta vs masa sunt chestii diferitewinking