| DonEduardo a întrebat:

Stresul dauneaza si sanatatii fizice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Taie durata vietii caderea parului infart si imbatranire prematura. Deces intre 50 - 60

| Simpatic a răspuns:

Clar, ce dauneaza psihicului dauneaza si fizicului dupa celebrul proverb latin Mens Sana In Corpore Sano

| MihaelaDart a răspuns:

Stresul este cel mai mare dușman al sănătății.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu siguranță da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sănătatea nu este niciodată doar fizică sau nu. Creierul și corpul funcționează numai împreună.

| Mosotti a răspuns:

Posibil, pentru ca la stres se secreta cortizol in exces, si ala face rau, n-ai vazut ca unii de la necazuri albesc la par?

| T0T a răspuns:

Foarte mult.

| anonimg a răspuns:

Fizicul si psihicul sunt strans legate intre ele. cand unul este afectat sufera si celalalt.
Recomand cartea "Minte, caracter si personalitate":
https://www.viatasisanatate.ro/minte-caracter-personalitate-editie-completa
Se gaseste gratuit si in aplicatia EGW Writings 2 de pe Magazin play.
Sau aici: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

| SilentRain a răspuns:

Da

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa-ti dau un singur exemplu: 60% din cei care au diabet, l-au facut datorita stresului.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da cum sa nu. Stresul constant poate da migrene, probleme digestive, unii au și oboseala cronica.

| StrongHeart a răspuns:

Sigur ca da,exista un hormon al stresului,cortizol de la care pot sa apara probleme, eu cunosc cazuri care s-au imbolnavit fizic de la problemele vietii, stres foarte mare.
Omul e o fiinta foarte complexa, daca psihicul nu e bine, cum poate sa fie bine fizic? Si invers la fel

| NotNamed a răspuns:

O da, si inca cum. Îți scurtează chiar si viața cu mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineînțeles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, de la stres unii sau îmbolnăvit de boli foarte grave gen lupus eritematos, o boala autoimuna serioasa, diabet și multe altele. stresul da cam aceleași simptome cel puțin relativ ca depresia, și mersul este afectat. După cum ai vazut foarte multe persoane caruntesc de la stres, de la stres îți cade parul din cap și creează multe alte probleme printre care și probleme psihice daca vorbim de un stres pe o perioadă îndelungată. Stresul atacă sistemic organismul/organele

| Anuket a răspuns:

Da, foarte mult.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Cred ca da

| DenqOO a răspuns:

Da.

| bubu12234 a răspuns:

Cel si cel mai mult, daca ai o boala, sau o banuiala de ceva, te ofilesti de stres si griji.

| pacatosu a răspuns:

Nu dauneaza daca e de scurta durata. De exemplu te poti stresa in fiecare zi cateva minute pentru ceva anume, e normal. Starea de stres persistenta, aceea dauneaza!