| maryusbz a întrebat:

Am 2 intrebari:
1. Care este cel mai bun procesor? Vreau sa fie un procesor Intel. Ma refer nu la toate detaliile. Spre exemplu:
1. Intel Pentium Dual Core;
2. Intel Core i3;
3. Intel Core i5;
4. Intel Core i7;
5. Intel Celeron Dual Core ș.a.
2. Ce inseamna Dual Core si Quad Core? Care este mai bun?
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| aldegor a răspuns:

Buna, pai la prima intrebare i7 ii cel mai bun pentru ca are 8 nuclee.
2. Dual core inseamna ca procesorul respectiv are 2 nuclee si quad are 4.
Nucleele sunt niste unitati de procesare cu cat mai mult cu atat mai bine, adica un quad core poate sa ruleze mai multe procese complexe (programe, jocuri, aplicatii) deci i7 este cel mai bun dar atentie are 8 nuclee dar nu toate sunt adevarate, din ce zic cei de la Intel are numai 6 nuclee si celelalte 2 sunt pentru altceva ei zic ca sunt de inteligenta, nu prea stiu la ce se refera dar din cate am citit eu mai demult pe undeva este ca amplifica cumva memoria cache si asta este bine happy.

| maryusbz explică (pentru aldegor):

Mai am ceva sa te intreb.
1. Cat de bun este Intel Atom?
Foarte bun
Bun
Destul de bun
Si altceva este: Cand este Core este un singur nucleu sau cum? Multumesc frumos.

| aldegor a răspuns (pentru maryusbz):

Pai Intel Atom este pentru tablete si laptopuri, este un fel de core 2 duo adica are tot 2 nuclee numai ca este putin mai performant decat un dual core, acum depinde foarte mult si frecventa de la processor, si a doua intrebare nu prea o inteleg happy tu cand cumperi ceva iti arata si la specificatii numarul de core-uri cel putin asa arata pe toate site-urile oricum ce recomand eu sunt procesoarele amd ca si calitate pret sunt ieftine si bune, eu de exemplu am un quad core de la amd pe care am dat vreo 4 mil si imi merg toate jocurile la maxim am windows 8 merge totul perfect, Intel este prea scump, pana la urma unde vrei sa ajungi? daca vrei sa iti cumperi ceva intreaba-ma, ce vrei de fapt un pc, laptop, tableta, telefon? pentru ce il vrei pentru jocuri filme etc?

4 răspunsuri:
| Catalin_Iolea_1991 a răspuns:

I7 e cel mai bun de la Intel dar personal prefer quad core de la amd ( amd face procesoare mai bune din punctul meu de vedere)

| Utzu_Alex_1963 a răspuns:

Aldegor! frate esti prost da prost prost nu gluma! vezi ca te faci de ras cu atatea cunostinte in IT. Procesor i7 cu 8 nuclee laughinglaughinglaughinglaughinglaughing