| guardyan79 a întrebat:

Salutare, am o intrebare pentru toata lumea, in momentul de fata in Romania daca ati avea bani sa incepeti o afacere ce afacere ati incepe si de ce.

11 răspunsuri:
| gabriela a răspuns:

Institut de formare profesionala pentru tineri absolventi in scriere de solicitari finantari din fonduri Europene. Lipsesc specialistii in acest domeniu. Asta ar trebui sa mearga, ca pe banda si nimeni nu se preocupa! Lasam banii la altii. Nu este bine asa!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

La vuvuzela ma gandeam si eu acum ca e sezonulbig grin De obicei incepi o afacere intr-un domeniu in care ai avantaje privind cunostintele, indemanarea, relatiile. Multi incep afaceri in domenii care au succes momentan, cum au fost imobiliarele, dar dupa ce se calmeaza efectul exploziei multi ies din afaceri la fel de repede. Cred ca domenii de succes in situatia actuala ar fi: servicii funerare, alimentatie, tamplarie (dar asta poate tot legat de funerare ), centrale sau izolatii termice ( vine iarna si sa vezi cum creste intretinerea )

| Cronki a răspuns:

Tot ce am putea produce in aceasta tara ar fi un succes, insa lucrurile nu sunt asa de ROZ si asta deoarece fiecare lucru facut in Romania ar fi mai prost facut si de 3/4 ori mai scump ca cel importat. De ce mai scump? Materia prima are pretul prea mare aici in tara! In Romania nu se produce mai nimic si asta pentru ca, inca ne permitem sa importam cam tot felul de fleacuri. Fleacuri pe care le platim/cu alte cuvinte sunt scosi bani din tara. Noi nu producem nimic, deci bani nu mai avem. Suntem prinsi intr'un cerc care il numim declin economic. Intr-un declin economic avansat, redresarea depinde numai de guvern.
Daca ai castigat la loto si vrei sa investesti in ceva, nu ve'i reusi mare lucru deoarece in democratia corupta din Romania, va veni la tine un(LEU FLAMAND) "nene gras" si iti va demonstra ca nu ai toate cele necesare ca afacerea ta sa prospere + iti va spune sa inchizi "portile" afacerii tale ca nu au Ei loc sa treaca din cauza "portilor" tale. Nu stiu daca ai inteles ideea, insa eu daca asi avea bani cred ca o casa si o cetatenie in strainatate ar fi o adevarata afacere, unde autostrada e intr-adevar autostrada, unde munca mea este intr-adevar apreciata si unde democratia nu este prost inteleasa! Te salut!

| Slavian a răspuns:

Pai eu as investi in internet (cum ar fi un joc mmorpg cum ar fi MU, WOW s. a, sau un joc rpg direct pe browser cum ar fi the-west, bitefight s. a) pentru ca ei fac o gramada de-a bani :-) (parerea mea)

| Atotstiutorul a răspuns:

Aloooo baietica crezi ca ideile vin gratis? ia "toarna" aici niste $$$ si iti spun. 10Ron pe cuvant. p. s. scriu mult!

| pnKK a răspuns:

Eu as incepe o afacere in domeniul internetului si mai exact siteuri, prtaluri, comunitati, design. (toate astea pentru ca sunt pasionat si am cunostinte, dar mai putine posibilitati)

| robert1239 a răspuns:

Eu as investi intr-o fabrica de prezervative. Ori ca e criza ori ca nu e lumea nu risca sa ia SIDA si toate cele.Soo.e profitabil.

| smaranditza a răspuns:

Nu in romania, no way!

| Ingerul_4184 a răspuns:

Translator pentru ca este frumoasa si se castiga bine :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slavian te rog eu nu te mai juca, fa-ti o prietena, faceti sex(MULT) si incearca da duci si tu o viata normalawinking O investitie ar fi in mobila.Lumea clar doreste sa isi faca un apartament din ce in ce mai modern sau vor sa fie "la moda"...Clar mobila veche o arunca si isi cumpara una noua. Daca esti intr-un oras mare o firma de catering, simplu si productiv. Un caffebar, lumea merge dimineata la cafea, elevi...

| eu..sh doar eu a răspuns:

In orice ca.nuu in romania!big grin