| Umbra3 a întrebat:

WoW vs Metin2? Nu pot intelege de ce unii oameni spun ca metin2 e cel mai tare e cel mai nu stiu cum? sa va spun eu ce si cum!
1.Metin2 nu se poate compara cu WoW(never)
2. Dupa un calcul facut de GameForge toate metinurile oficiale si toate privatele la un loc au peste 7 mil de jucatori intre 7-8mil iar conform Blizzard, primul WoW Burning Crusade are 11 mil de jucatori lol.Si faza culmea e ca la WoW se plateste si la metin nu dai niciun ban.
3.Metin are 1.5gb si WoW are 20Gb eu mi-am luat cu 15Gb
4.In metin2 poti calarii doar un cal pe cand in wow poti calarii rinoceri cai chiar poti zbura cu dragoni!
5.Cand a aparut metin2 totul era frumos pana cand au intrat copiii aia de 11-12 ani eu am nimerit unu de 7 ani(dependeti de pc)...pe cand la WoW joaca 98% din joc persoane peste 16 ani(eu fac parte din cei 2% avand 14 ani).
6.in metin2 ati vazut ca foarte multi jucatori incep sa cerseasca bani iteme si nu mai stiu ce pe cand la WoW nu cere nimeni nimic.
7.HACK...Ati observat ca foarte multi jucatori din metin folosesc cheat, hack si bot(de atack de trade de pescuit.).pe cand la WoW exista doar cateva hackuri si sunt prisi foarte rapid pe cand la metin2 aia nu patesc nimic.
8. Event din pastele cailor...Saptamana trecuta a fost cica event in metin2 si ce ma rog event? Flacari de 72 pe care cine sa le bata aia de 80 ca asa stie tembelu de GM si 2 ox-uri si GM nu stie sa anunte datele eventului(ora, loc, data)...pe cand la WoW se anunta eventu cu mult timp inainte(de fapt jucatorii sau invatat cand o sa fie event)iar eventu este pentru toti chiar si pentru incepatori.
9.In metin sunt foarte putine mijloace prin care sa iti faci itemele +9 pe cand la WoW sunt blacksmith cookie stone...
10.In metin exista doar cateva harti in jur de(13-16)pe cand la WoW sunt zeci de harti doar pe un singur continent deci de fapt sute de harti.
11.In metin poti sa-ti faci doar 4 caractere din 4 rase si 2 categorii(o prostie dupa mine)pe cand la WoW eu de exemplu am 7 caractere...si sunt o groaza de rase si categorii.
12.metin are sute de servere private in toata lumea.Pe cand WoW are sute de servere doar in Europa!

Intrebarea:Ce preferati WoW sau metin2?

Răspuns Câştigător
| NothingGood a răspuns:

Wow,metin2 si 4 story(metin in special) sunt considerate jocuri marfa DOAR PT ROMANI,romanul cum n-are minte,nu invata o alta limba decat a noastra,logic ca nau auzit de wow sau chestii de astea, daca se apuca zic ca e joc in nu stiu ce limba, din tot wow official nici macar 100.000 de romani nu cred ca joaca, pe metin official atatia sunt doar peun sv...asta e Romania n-am ce zice

362 răspunsuri:
| Se7en98 a răspuns:

Tot ce ai skris aici e ceva fara sens, daca incepeai sa joci metin2 inainte la WoW Ziceai ca wow e de c*c*t

| har a răspuns (pentru Se7en98):

Nu as fi zis asta pentru ca 1.eu nu vorbesc ca voi si 2.Metin2 e praf si nu mi-ar trebui mult timp sa imi dau seama de asta, nu stiu ce va atrage pe voi faptul ca mergeti si omorati...

| TobiRami a răspuns:

De cand a venit,, fenomenul'' Metin2 toti au uitat de WoW.Sunt doua lucruri incomparabile.WoW este nemaipomenit de frumos.Metin te plictiseste din cap pana in picioare.Deci WoW ar iesi castigatot in lupta cu metin oricand.

| Alexysa a răspuns:

Oameni buni! de ce va certati pentru carei cel mai bun joc.fiecare joaca ce vrea si cei place, nu are rost sa faceti scandal ca lui x ii place jocu wow si ca lui y ii place metin.fiecare cu parerea lui

| ByMine a răspuns:

Hey...eu sunt de parere ca nu poti compara 2 jokuri.Fiecare joaca cei place, e ca si cum ai spune unui fumator ca pepsi e mai bun, el tot va fuma(daca intelegeti ce vreau sa spun) eu spun ca nu as putea compara 2 jocuri deoarece fiecare are pareri diferitehappy

| narciosromantiber a răspuns:

O sa ncerc si eu WoW sa vad cum e si de ce il laudati atata...

| KiLl3Rady a răspuns:

Pai...in primul rand metin2 e un mmorpg destul de fainut, pentru cei care stiu sa-l joace sa sa nu devina dependenti de acest joc...WoW e si el foarte tare, si multi prefera acest joc deoarece e mult mai distractiv(asa cred eu) pentru ca ai mai multe personaje mai multe chestii de explorat si o grafica mai buna.Deci orice mmorpg e tare daca stii sa il joci regulat!

| cryyysss a răspuns:

Cel mai bun joc din lume, si cel mai tare filme porno rolling on the floor

| SebbyHere a răspuns:

Am jucat WoW si...e cam prostesc nu inteleg nimic in el.Dar ma rog, pe cand metin2, 3 are grafica calumea si intelegi ceva in el.

| hellchild a răspuns (pentru SebbyHere):

"Am jucat WoW si...e cam prostesc nu inteleg nimic in el.Dar ma rog, pe cand metin2, 3 are grafica calumea si intelegi ceva in el."
Asta fiindca nu stii engleza sau romana "calumea" legat, se scrie"ca lumea".

| Netherions a răspuns (pentru SebbyHere):

Da m-am prins esti asa bou ca nici macar nu poti intelege ceva ok

| Shine_1620 a răspuns:

Cum poti sa compari astea 2
e clar ca WOW e mai bun
numa no liferi ca danutu sau costinel cred ca metin e mai bun
treaba lor
ceaw big grin!

| Nemesis2012 a răspuns:

De unde si pana unde zici tu ca doar romanii joaca metin? Nu am jucat wow niciodata nu dau cu parul' dar oricum prefer metin, m-am uitat la gameplayuri cu wow, dar mi se pare prea exagerat!

| VreauMulteRaspunsuri a răspuns:

Metin2 are grafica buna? rolling on the floor))) vai de capu vostru normal ca WoW e mai fain eu as juca dar e nasol ca trebuie sa platesti. si joc 4story oricum mai bine decat metin2.

| ŜħadØwFcutPťParkour a răspuns:

Bag cv in toti comentatorii astia expirati.nu mai faceti voi dereglari intre Wow si metin2 ro ca sunteti doar niste simpli cretin*
1. la mana e doar un joc si voi va exprati timpul ca sa ce?!
2. la mana fiecare cu parerea lor ..bag cv in wowu vostru cica are ''grafica''. Wow il joci in lego ba capete seci aiai grafica? si ce daca la metin2ro is caractere asemanatoare..insa nu si la iteme..au titi freza la fel? au toti itme +9? nuuu deci is diferiti + ca la wow ce dq sa faci are toata lume iteme bune...la ce sa iti mai belesti ochii sa fii del mai bun? acolo nu exista competitie! nu mai bagati ieftinareala aia de wow. 4story ce pl mea? nu aveti copilare? exprimativa dq sentimentele banale pe word ca oricum nu gandeste nici unu mai frumos... pote nici eu.da voi isteti chiar aeriani.

| χεςρυψχ a răspuns:

Prefer Wow big grin

| PiratulJeck a răspuns:

Metin2 si o sa iti zic si de ce.S a zicem ca in metin nu sunt multe skiluri sau mai stiu eu ce, in wow ce caracter iti faci elf, orc? ce grafica are. parca te uiti la desene animate, unde e munca bati acolo cu niste vraji ciudate in numar de 20 30, te incurci in evolutii, in mape...ce e asa spectaculos la el e la fel ca 4 story zici ca joci un joc de copii mici max 1-4... zane. dragoni. ingeri..Mos craciun unde e. ala mai lipsea

| Torreto a răspuns:

1.Adevarat.
2.Romanii nu prea joaca wow pentru ca nu stiu engleza, asa ca de aceea sunt atat de multi playeri pe wow, ca sunt mai multi englezi
3.Nu vad sensul.Ce rost are sa aiba jocul atata GIGA? Trebuie sa fie doar frumos jocul.
4. Poti calari mounturi..., dar nu poti zbura -asta e adevarat.dar nu calaresti doar un cal.
5.Da...Pe metin 2 majoritatea sunt copii de 11-12 ani fraieri care joaca metin si unii zic ca is fete...
6.Normal ca cersesc, pe metin ca sa ai bani si iteme trebuie sa donezi, pe cand in wow nu trebuie sa donezi, doar sa cumperi game time...
7.Adevarat.
8.Da, in wow ai un calendar cu toate eventurile anului.
9Adevarat.
10.Ai dreptate.
11.Din nou, adevarat
12.Nu conteaza
Intrebare :Amandoua sunt jocuri foarte bune, dar in comparatie. EVIDENT:World of Warcraft...
Nu spun ca metin2 e naspa dar wow e mai tare.

| Alexandrio a răspuns:

Sa va explic psihologia oamenilor de genula cesta de exemplu cea a balcanicilor este una idioata! deci wow e baza forever joc de 8 ani si 11 luni fac acum 9 ani si de abia astept filmul sa vedetia tunci citi se apuca!

| Stefan_Ghiban_1989 a răspuns (pentru Alexandrio):

Wow face legea copii sincer nu m-am jucat pana acum dar am prieteni care spun ca este foarte tare eu ma joc 4story care dupa mine bate metinu cu ochii inchisi si app astia care sustin metinu ala este prima chinezarie creata de chinez cu grafica aia zici ca e de minecraft in patratele sa apara acum mists of pandaria ca va cacati pe voi cu metinu vostru cu tot

| Derek108 a răspuns (pentru Alexandrio):

Flim cu WoW? So cool man! Imi zici si mie ceva despre asta? Am jucat ambele da metinu are frumoasele ei freze(for exemplu)iar WoW are super grafica(againg pentru exemplu)
Mie imi plac ambele da...WoW mai mult tongue
P.S.Vb asa ca imi e lene sa scriu numai in romana sau numai in engleza.Asa ca nu vreau sa ma injurati pentru ca I speak in ambele languagestongue

| har a răspuns (pentru Derek108):

Mda,asa e se lucreaza la acest film de mult timp drept dovada ca va iesi ceva incredibil din cate am auzit unii actori vor fi:
Bill Nighty-Ticondrius
David Wenham-Arthas
Matthew Yang King-illidan
Liam Neeson-Uther
Iann Mckellen-Antonidas
Melissa George-Jaina
Ron Perlman-Grom Hellscream
Tom Wilkinson-Kel'Thuzard
Vladimir Kulich-Archimonde

| Catalin_Gabriel_1986 a răspuns:

Numele serverului: http://metin2insomnia.tk/
Canale deschise: 1
Nivel maxim: 105
Puncte status: 100
Serverul ruleaza 24 ore pe zi. ( este hostat)
Site-ul serverului: http://metin2insomia.tk/
Forumul serverului: Momentan nu
Inregistrare: http://metin2insomnia.tk/
Client: http://metin2insomnia.tk/
Rata experienta:200
Rata yang:200
Rata obiecte: 200
Rata fierarului: normala
Detalii despre server: server pvm hard, mape beta, are 3 evolutii otel - posedata - beta, batalie - triton - beta ( etc... si restul itemelor)
Detalii FARA : 6/7, Lycan, Esearfe, Modate si este FARA DONATII

Răspuns utilizator avertizat
| chio97 a răspuns:

WoW e un joc pentru copi vai de capu lor, care vor sa se joace cu dragoni etc...in caz ca nu ai observat metin2 s-a schimba radical asa ca eu zic ca metin2 e pe primul loc!

| andrei321 a răspuns:

Ba ce oameni trade hack nu este pe metin2 poate tia spart careva contul si n-ai vztlaughing)) in plus mt2 e thebest MMORPG game ever

| Kathqn a răspuns:

Paii..ai dreptate...Dar daca celolarti le plac metin ce sa le faci? Eu joc metin... nu m-am jucat niciodata WOW. cred ca si de aia zic k metin e tare.
ORICUM ALEG metin

| Rky98 a răspuns:

WOW best ever. Eu sunt fata si am 12 ani ma joc wow de la 10 ani si ma jucam si metin cand am descoperit wow am zis: "Gata ma las de metin" am mai intrat din curiozitate pe metin sa vad ce e nou si ce sa vezi: plin de codati! Wow arre mai multe caractere, skilluri poti deveni mai agil la tastaturahappy metin nu mai era ce era o data acum au intrat toti codatii eu ma intreb :Oare de ce mai ma joc metin? imi pierd timpul... cand faci lvl 50-60 trebuie sa donezi ca trebuie sa te ducci in v2 iti mai iei niste itm pe acolo pe wow nu trebuie sa donezi deloc poate votezi.Deci eu aleg WoW

| Alexa412 a răspuns:

Mai fratilor ne certam care are mai buna grafica si care e mai misto metin2 sau WoW. Fiecare joaca jocul care i place ce atata cearta? Mie de exemplu imi place Mt2 am jucat si 4story mi-a placut am jucat o gramada de jocuri cabal etc. is frumoase toate narae de ce sa ne certam fiecare e cu parerea lui.

| Alexa412 a răspuns:

Metin2 e mai tare! am jucat wow si nu prea mi-a placut deloc! Ma pe metin2 poti calari gorile motocicleta vitorului vulturi dinozauri acolo poti? Eu zic ca metin2 e mai mist decat wow

| Thuglife02 a răspuns (pentru Alexa412):

Ce nu sti tu este ca toate mounturile care le-ai enumerat tu sunt luate din wowhappy si nu ti-a placut din cauza ca nu ai stiut ce scrie pe semnul care iti arata iesirea din primul orashappy

| Rareshh99999 a răspuns (pentru Alexa412):

Se poate mane si pe wow, chiar si dinozauri si motociclete, dragoni etctongue

| Alexa412 a răspuns:

Prefer Metin 2!
1.Metin 2 are o grafica buna
2.In Wow de abia daca intalneam un jucator 1 la 2 saptamani.
3.In Metin 2 joaca tota lumea si in Wow
doar Europa!

| zBobby a răspuns:

Eu am jucat o perioada si metin2 iar acum de cateva zile am inceput sa joc si WoW Cataclysm adica un privat. Sunt de parere ca metin2 ar merge sa joci asa de inceput. toata viata ai jucat gta vc/sa, fifa si counter la greu, cand dai de metin2 esti ceva de genu "wow" ce tare este, si mai este si pe romana. In acel moment nici nu te gandesti la Wow, daca ai auzit de el. Eu sincer din auzite stiam ca este un joc foarte mare cu grafica care iti bubuie PC. De Metin, cum este un joc foarte simplu dupa parerea mea, au inceput sa il joace pana si purandei care dabea au o treaba cu romana, ceea ce a facut jocul si mai enervant, iar toate celelalte chestii sunt de nivel minim de cunostinte, adica orice caracter poate invata sa il joace. Acum la Wow, de ce sar apuca sa il joace niste analfabeti care nu au o treaba cu engleza? in Wow joc de cateva zile si dabea am descoperit cateva chestii si sunt constient ca mai sunt ogramada de invatat. Este mult mai complicat cu skill-urile, talentele, questurile, caracterele, farm, PvE, PvP *** sunt o droaie de chestii. Parerea mea este binenteles ca Metin2 este un joc de rahat totusi amuzant la inceput, iar WoW este un joc foarte frumos plin de aventura, in care nu ai cum sa te plictisesti si mult mai populat, dar totusi este mult mai greu de inteles decat Metin2.

| Rareshh99999 a răspuns (pentru zBobby):

Sincer frate am mai zis intr-un comentariu ca am jucat o luna si cv si eu un privat de WoW si m-am plictisit efectiv, pentru ca nu prea intelegeam ce trebuie sa fac (cu toate ca aveam lv maxim adica 85 + full iteme cu puncte honor cu vreo 150-160k pv nu mai stiu exact...) asa ca m-am reapucat de metin, am gasit un privat beton si il joc de vreo 2 luni si nu m-am plictisit inca de el tongue

| RobyCIP a răspuns:

Http://www.fileshare.ro/e31734532

FishBot,FarmBot,TradeHack[doar private],LureHack,TeleportHack[doar private], SpamBot, SwitchBot.

| r0b3rt a răspuns:

Bai Buldogule,
NU pot sa inteleg ce te-a deranjat asa de mult la metin de il critici atat.
Eu cred ca ar trebui sa fi complet re**rd sa compari aceste 2 jocuri. Intr-adevar WoW este mult mai avansat decat metin2 din multe motive de la complexitarea mmo-ului pana la crearea personajelor.
Dar oricat de complex si oricat de mare ai fi diferenta de grafica dintre WoW si metin, pentru mine si pentru alte 7 milioane de omuleti tot metinul are puterea. "DE CE?"
Simplu... Pentru ca in el m-am putut regasi, pentru ca il el am putut descoperi o lume complet noua care ma atragea cu fiecare misiune pe care o facem intrand si mai mult in poveste.

Metinul cei drept este pe moarte
si antradevar nu se mai poate compara cu marile mmo-uri ale lumi.
Atunci cand a fost lansat el (2003-2004 sper sa nu ma insel) sa stii ca si el se bucura de atensia multora dar intre timp au aparut altele...mult mai "bune" ca el. Sincer degeaba incerca uni sa implementeza chesti noi in joc. asta e ca si cum ai incerca sa tunez o dacie din '89 ..Nu are sens.
Pentru mine metinul va ramane o legenda in adevaratul sens al cuvantului!

| MaBrein a răspuns:

WoW pentru ca e misto am un panda pe mist of pandaria lvl 75 am dragon si 2 vulturi si nimeni nu cerseste

| YURI123 a răspuns:

Metin2 este un joc dragut, dar adevarul e ca s-a stricat. Cred ca e din vina copiilor de 10-12 ani care nu stiu ca joace... Nu am jucat WoW asa ca nu pot comenta acesti joc.