| Umbra3 a întrebat:

WoW vs Metin2? Nu pot intelege de ce unii oameni spun ca metin2 e cel mai tare e cel mai nu stiu cum? sa va spun eu ce si cum!
1.Metin2 nu se poate compara cu WoW(never)
2. Dupa un calcul facut de GameForge toate metinurile oficiale si toate privatele la un loc au peste 7 mil de jucatori intre 7-8mil iar conform Blizzard, primul WoW Burning Crusade are 11 mil de jucatori lol.Si faza culmea e ca la WoW se plateste si la metin nu dai niciun ban.
3.Metin are 1.5gb si WoW are 20Gb eu mi-am luat cu 15Gb
4.In metin2 poti calarii doar un cal pe cand in wow poti calarii rinoceri cai chiar poti zbura cu dragoni!
5.Cand a aparut metin2 totul era frumos pana cand au intrat copiii aia de 11-12 ani eu am nimerit unu de 7 ani(dependeti de pc)...pe cand la WoW joaca 98% din joc persoane peste 16 ani(eu fac parte din cei 2% avand 14 ani).
6.in metin2 ati vazut ca foarte multi jucatori incep sa cerseasca bani iteme si nu mai stiu ce pe cand la WoW nu cere nimeni nimic.
7.HACK...Ati observat ca foarte multi jucatori din metin folosesc cheat, hack si bot(de atack de trade de pescuit.).pe cand la WoW exista doar cateva hackuri si sunt prisi foarte rapid pe cand la metin2 aia nu patesc nimic.
8. Event din pastele cailor...Saptamana trecuta a fost cica event in metin2 si ce ma rog event? Flacari de 72 pe care cine sa le bata aia de 80 ca asa stie tembelu de GM si 2 ox-uri si GM nu stie sa anunte datele eventului(ora, loc, data)...pe cand la WoW se anunta eventu cu mult timp inainte(de fapt jucatorii sau invatat cand o sa fie event)iar eventu este pentru toti chiar si pentru incepatori.
9.In metin sunt foarte putine mijloace prin care sa iti faci itemele +9 pe cand la WoW sunt blacksmith cookie stone...
10.In metin exista doar cateva harti in jur de(13-16)pe cand la WoW sunt zeci de harti doar pe un singur continent deci de fapt sute de harti.
11.In metin poti sa-ti faci doar 4 caractere din 4 rase si 2 categorii(o prostie dupa mine)pe cand la WoW eu de exemplu am 7 caractere...si sunt o groaza de rase si categorii.
12.metin are sute de servere private in toata lumea.Pe cand WoW are sute de servere doar in Europa!

Intrebarea:Ce preferati WoW sau metin2?

Răspuns Câştigător
| NothingGood a răspuns:

Wow,metin2 si 4 story(metin in special) sunt considerate jocuri marfa DOAR PT ROMANI,romanul cum n-are minte,nu invata o alta limba decat a noastra,logic ca nau auzit de wow sau chestii de astea, daca se apuca zic ca e joc in nu stiu ce limba, din tot wow official nici macar 100.000 de romani nu cred ca joaca, pe metin official atatia sunt doar peun sv...asta e Romania n-am ce zice

362 răspunsuri:
| Danutu a răspuns:

Eu prefet Metin2 pentru ca are grafica buna nu ca WoW care are o grafica foarte urata!

Tu ai zis ca metin2 are sute de servere in Toata Lumea adica e mai bine decat doar in Europa

| SpinSnake a răspuns:

Wow zic :d

| adrian9811 a răspuns:

Frate eu zic wow clar pentru ca am vazut la un prieten si e chiar tare deci wow 10 metin 0

| Umbra3 explică:

Danutu eu am zis ca metin2 are sute de serververe in toata lumea de ex metin2 are 200servere in toata lumea pe cand wow are sa zicem 300 doar in europa

| hshs a răspuns:

WoW are grafica de sute de ori mai buna ca la metin2 rahati!

| hshs a răspuns:

Long live the Aliance!

| andywar33 a răspuns:

WOW e cel mai bun mmorpg din top asa ca aleg wow...metin2 nici nu cred ca e pe top asa ca nu va mai dati mari ca jucati metin2 pentru ca metin2 e usor iar wow nu stiu copii de 12 ani sa joace!

| Rek200 a răspuns:

WoW mai tare... metin 2 cu grafica mai buna ca WoW ma lasi ma cand metin 2 o sa aiba grafica mai buna ca WoW eu o sa ma las de mmorpguri

| Carton a răspuns:

Danutu, esti retardat, te'as bate personal retardatule, cum mata in cur sa aiba metin grafica mai buna decat wow? Esti tampit? Te'a facut mata oligofren, mai informeaza'te inainte sa vb.

| har a răspuns:

Eu unul nu mai am ce zice pentru jucatori de metin2, pentru ca orice leai zice ei o vor tine pe a lor ca metin2 e cel mai tare, etc cum a spus si nothinggood metin2 e jucat mult pentru ca multi nu au azuit de wow si nici nu stiu limba engleza prea bine, va dau un sfat, jucat metin2 apoi jucato wow dar nu in genul am jucat 3 min si l-am inchis! Asta nu e considerat joc, jucati mult timp apoi spuneti jucatorilor de wow ca nu va place.De exemplu sa va luptati cu deathwing si sa castigati, dupa spuneti ca animalutele din metin2 sunt mai tari, eu nu am nimic in potriva

| VenomMist a răspuns:

WoW barim nu fura de la metin cum fura metinul de la wow.Mare parte din texturi si gameplay au fost furate de la wow uitati-va cate reclamati sunt la metin pentru chestia asta.

| Shine_1620 a răspuns:

Cum poti sa compari astea 2
e clar ca WOW e mai bun
numa no liferi ca danutu sau costinel cred ca metin e mai bun
treaba lor
ceaw big grin!

| Criekz a răspuns:

Sa analizam cu o atentie incredibil de delicata situatia dintre cele 2 MMORPGURI(Pentru a sti de la inceput nu tin cu niciun joc):
Metin2:
-Grafica in stil chinezesc, de gen 240-360 points 2/10
-O poveste de inceput, la Metin2 nu intalnim ceva care sa se manance cu gameplay-ul...te trezesti dintr-o data pe un pod omorand caini... 1/10(am acordat 1 punctaj deoarece cand intri pe website-ul lor sunt prezentate cateva aspecte din joc)
-Skiluri:in Metin 2 intalnim o mica gama de vraji pentru fiecare specializare a clasei.Aceste skiluri pot fi upgradate per level devenind mai puternice si mai afective, doar ca fiind foarte putine si punctele pentru a le investi in vraji sunt foarte grele de procurat(mai ales de la nivelul 60+) un player poate avea in medie 3-5 vraji importante 7/10
-Animatiitonguee Metin2 trebuie sa cumperi cu bani o itema numita masca emotiei pentru un interval de 10-40 de zile ca sa poti face un anumit emote 2/10
-Clase,Rase:4 clase si o singura rasa, caractere non-customizabile in afara de skinul pe care il alegi la inceput pentru cum vei arata la nivelul 1
-Iteme: itemele se impart pe clase acestea variind de la obiecte, carti, pietre etc care pot fi folosite la imbunatarirea vrajilor si itemelor armurile sunt 10 pentru fiecare clasa(11 cu tot cu armura care este facuta din niste armuri+9) in total 40(44 cu tot cu armurile speciale).7 scuturi care pot fi echipate de orice clasa.Sunt si o varietate de accesori care cresc viteza atacul armura gen coif, cercei etc... 8/10
-Protectia anti-hack:Unul din cele mai prost protejate jocuri din lume hackeri avand libertatea de a se plimba linistiti 0/10
-Lumea:24 de harti 6/10
-Npc-uri:Unul din jocurile cu cele mai putine NPC-uri din lume acestea sunt in numar de 20-30 1/10
-Factii:3 factii :Regatul Rosu, Regatul Albastru, Regatul Galben care nu au niciun sens 2/10
-Sistem PVP:Unul din cele mai simple sisteme de PVP din lume acestea find simplul si vechiul DUEL.4/10
Sistem PVE:Aproape inexistent 1/10
-Meserii:Mining si FIshing 2/10
-Mount:Un cal... Disponibil in mai multe culoribig grin(Jalnic)sau un tigru cu ocazia sarbatorilor 4/10
-Muzica:MUTE 0/10
WOW:
-Grafica placuta care de la Cataclysm incoace 360-480 points este inexistent, doar 720 si 1024 10/10
-Poveste logica cu sens imposibil sa nu fie observata incepand din anul '78 si intr-o continua evolutie 10/10
-Skiluri: Peste 250 de skiluri diferite+skilele de la talente + skilurile fun pe care le poti upgrada efectul cu asa numitele rankuri, dar spre diferentiere de metin2 ele nu vor arata diferit 9/10
-Animatii peste 30 de animatii +punctaj deoarece se foloseste vocea caracterului care nu necesita nicio itema 10/10
-Clase,rase:13 rase cu tot cu pandaren si 10 clase+monk fiecare avand peste 30 de abilitati personale full costomizabile 10/10
-Itemetongueeste 2000 de iteme care sunt arate fiecare in parte cloaku(Manta) arata intr-un fel, helm(casca) in altfel astfel aratand dupa placerea jucatorului+itemele de nivel prezinta o grafica greu de inchipuit care ne impartaseste fiecare detaliu 10/10
-Protectia Anti-Hack:Nu exista hackuri pe WoW, cei de la Blizzard se ocupa de orice hack care este creat. 10/10
-Lumea:NO COMMENT TO FUCKING EPIC 10/10
-Npc-uritongueeste 100000 succes la numarat pentru cei curiosi10/10
-Factii:Legendarele ALIANCE AND HORDE!+factiile inamice gen :Illidan, Naga, Scourge etc. 10/10
-Sistem PVP:Impatit in 4 ramuri Arenas,Duel, Battlegrounds, World PVP.
Sistem PVE:Cel mai elaborat sistem PVE din lume No comment 10/10
Mounttongueeste 180 de mounturi 10/10
Meserii: 12 meserii 4 meserii secundare fiecare leganduse una de alta astfel tu putand sa iti creezi Mounturi iteme enchantmenturi atasabile bonusuri sau companiamente 10/10
-Muzica:Te face mandru sa te stii jucator de wow 10/10

Sper ca v-a placut cat am muncit la analizarea aceasta va rog daca aveti ceva de reclamat in legatura cu analizarea mea va rog dati add la adresa de yahoo vaalyyyy

| Daneiulian a răspuns:

Pai ma daca esti la ox o inseamna da si x inseamna nu dar daca sunt in alta limba te muti cu playerul pe o sau x

| LordNike a răspuns (pentru Danutu):

Metin2 are cea mai naspa grafica din lume! Nu poti compara chestia aia de Metin2 cu WoW

| LordNike a răspuns (pentru Criekz):

In metin2 NPC-urile nici macar nu vorbesc. In WoW te saluta cand ii selectazi si le poti cere indicatii daca nu gasesti ceva EX: daca nu gasesti flightmasteru poti intreba un NPC gardian

| RichRoll a răspuns:

Am obiectii la 8. Eventurile sunt lunare in calendar.De ziua indragostitilor, craciun, etc.Depinde de serverul de metin poate este un privat unde sunt eventuri.de exemplu pe metinul pe care joc eu sunt eventuri o data la cateva zile cand cad niste cufere unde sunt iteme.+eventuri cu metine 90-100 unde cad iteme multe si frumoase.
La 9.blacksmith face gear pentru plateri si ceva mail.ce legatura are cu armele/armurile+9?
10. In metin daca ar fi harta in padurea rosie toata lumea ar sti cum sa ajunga in ultima camera unde este un boss si se creste cel mai bine... daca ar fi harta in v4 spre v5 unde e dragonu toti s'ar inghestuii la el, toti piticii si nabii.Nu sunt peste tot harti pentru a'ti folosi putin logica sa ajungi acolo.
11. 4 caractere-4 rase.mi se pare ok...la wow 10 caractere-10 rase.e doar un numar mai mare dar e tot acelasi lucru dupa mine.
12. Ce sa faci are un gameplay mai bun si e mai interesant.
5. Pt ca metin e in romana si se descurca si picii pe cand la wow e destul de greu sa citesti in engleza un quest si ca sti ce sa faci(inainte de wotlk, dupa apare pe harta unde trebuie sa mergi)

Eu unul le prefer pe aman2. Ma simt bine si cand sparg Hordaci in bg'uri dar si cand ma injur cu copilasi pe metin
Fiecare dupa preferinte
Parerea mea e ca ai 14 ani si ai dat peste wow ai facut topicul sa arati ce smecher esti ca ai 50 lei sa iti cumperi vanilia si tbc?laughing

| redfear2694 a răspuns:

Deci amandoua sunt frumoase jocurile, dar recunosc WoW e mai fain ca metin m-as juca si eu WoW dar nu imi mergesad. Deci mie imi place si metin si WoW PS:La WoW m-am uitat pe youtube si e frumos big grin

| notsogoodtho a răspuns:

Cum sa compari wow cu metin2? metin2 e de 300 de mii de ori mai tare ca WoW. In jocul ala numit "World of Warcraft" 4000 de mii de rase. printre care sunt elf orc pnm etc. prostie. esti pitic dansezi. pnm 0/10 pana acum. pe cand metinul : grafica prea smechera fata pe langa WoW si in al doilea rand WoW are quest-uri si iti da 2 lvl daca te duci la un npc si ii zici nu stiu ce. pe ro un quest iti da 50% exp ala e un rahat de joc foarte usor + ca metin2 are arme mai smechere + caractere nu pitici si pnm la metin2 e Sura, War, Saman, Ninja nu piticii si dragonii si pnm ce mai e in jocu' ala prostesc aici sunt monturi sigilii de mistret lupi etc acolo te duci tiai luat dragon zborii tragi cu o flacararolling on the floor ciudat cine a facut jocul ala e un. n-am cuvinte laughingrolling on the floor

Metin2 10/10 WoW 0/10

+ ca metinu are 8 milioane de jucatori nu 10 jucatori pe wow rolling on the floor + ca metinul are 12 servere happy

Eu asa zic Metin2 UP :X

| Labuta a răspuns (pentru notsogoodtho):

Doamne...
WoW are de 1000 de ori grafica mai tare, caractere e mai tare poti sa iti faci mai multe nu te plictisesti adica cum ar veni iti faci 4 caractere le duci la 99, ai bagat 10000 milioane in el, dupa zici: off cine mo fi pus sa bag atatia bani in el ca m-am plictisit in 2 luni fac lvl 99 cu tot cu itm doamne doamne ce o ii fi facut la WoW e asa iti faci tu 20000 de caractere frate da naibi nu te plictisesti pana ii duci paia pana la 80 naiba in 8-9 luni il duci pe ala pana la 60 si il faci paladin... cica arme mai jmechere, da mai jmechere de aruncat pe WoW esti tu pitic da cand faci lvl 60 nu stiu ce clasa trebuie sa fii si te faci paladin naiba rupii cand pe metin cand faci 60 nici nai un fms +3 sau un tigru +4 cu piatra grabei +0... faza cu dragonii e tare rau, naiba pe ro calaresti calu dar nu poti zbura deci ro nu stiu ce sa zic, si cica cine a creat ro-ul, Blizzard lea creat pe toate.Deci tu iti bagi aia ata in ala care a creat WoW-ul dar nu in ala care a creat Metinul si cum ar veni asta?:
Aaa, gata mam lamurit tio bagi odata, de doua dupa tio scoti dai un noroc, si mai vi maine si tot asa tot asa...

Milioane de jucatori, da da nu sunt 5 miliarde pe ro, ro!
Mai ales pe servere private sau cele de duel cum ar fi Hammer-Metin2 care este un lag de mama foculuii...

WoW e mai tare, nu l-am jucat, mi-a zis fratele meu despre el si am vazut unele gameplay-uri am jucat metin mai joc dar tot WoW le are mai tari...

Eu zic ca nimeni nu castiga!

| notsogoodtho a răspuns (pentru Labuta):

Tinu_4737 asta e parerea ta. eu pe Ro am 70 otel +6 p +6 partysan +9 semiom +7 nu ca tine, jocul Wow e cel mai prost dupa teste. sa si deovedit asa ca i-ati zboru', paladin? pe ro macar sunt si numele mai smechere paladinrolling on the floor=]
Lasama frate cu jocu' p... cine la creat e un "geniu"=]]
Daca tu nu esti in stare sa faci 20kk pe ro si lvl 30 sa-ti iei un fms +9 pm 18-19 du-te frate si joaca mario ca wow e prea praf pe langa mario...

| Lion_9677 a răspuns:

Am jucat metin2 de la 8 ani acum am 11 imi pare foarte rau ca am pierdut timpu asta dar asta e am intrat si eu odata pe wow si cred ca e cel mai fain joc mmorpg pentru ca are cea mai buna grafica nu ca mt si is multe multe caractere nu ca la mt 4 si atat acolo parcas vreo 10 sau 8 si daca joci mt2 mai mult de 1 saptamana devii dependent, si nu mai ziceti ca astia de varsta mea au provocat metinu in starea asta eu nu am folosit hackul pana acum si nici nu o voi face, eu joc 4story cv gen(e destul de fain) wow, caut sever gratis de wow daca imi puteti spune pe adresa lion_edy_10 ca nu vr sa dau 10 euro pe luna la cel normal

| andreibossm a răspuns:

Eu am jucat ambele jocuri si spun ca WoW e mult mai tare decat metin2
1.pe metin nu poti sa sari sau avea companioni or mounti zburatori
2.instantele de pe metin nu se compara cu cele de pe WoW
3.pe wow sunt mult mai multe clase si nu au decat rasa de om si 4clase ca pe metin
4.pe wow itemele sunt mult mai tari si mai multe
5.pe WoW sunt playeri seriosi si nu sunt heckeri pentru ca heckari sunt decat noobi care nu stiu sa joace si triseaza pentru ca daca un hacker sar batea cu un alt player fara a folosi hack hackerul va pierde usor
6.pe wow grafica e mult mai buna si orasele nu seamana intre ele
7.pe wow sunt oameni de pe toata lumea, cu milioanele fara sa tinem cont de serverele private
8.pe wow sunt mult mai multe lumi de explorat cu fel de feluri de zone
9.la clasele de pe wow sunt mult mai multe abilitati
10.multi zic ca daca wow ocupa mai mult spatiu e naspa dar ocupand mai mult spatiu contine mai multe chesti cinematicuri multe iteme si mult mai multe lumi si instante sau ca pentru a juca trebuie sa platesti dar macar nu trebuie sa dai bani pe o groaza de iteme ca pe metin
11.pe wow nu exista incidente ca contul tau sa primeasca ban doar pentru ca GM a gresit contul au nu exista riscul sa til fure cineva
12.in plus GMi si ADMINI sau cei de la blizzard te ajuta daca exista probleme tehnice sau in timpul jocului
PS:multi Romani joaca pe metin doar pentru ca e in romana adica peste 50%restul doar ca au alti prieteni pe el iar wow are servere si in america dar si in europa si sunt cu mult mai multe de ct pe metin2

| Tudor_Ady_1990 a răspuns:

M-am jucat metin2, are o grafica foarte aiurea sunt 2 3 negustori prin oras si mai sunt cateva npc-uri care iti dau misiuni; in metin sunt in jur de 20 de mape si in jur de 20 de npc-uri pecand WoW are sute de npcuri sute de mape are o grafica excelenta si ff multi jucatori

| Heker_Alex_1992 a răspuns:

NoyhingGood...cik nu joaca 100.000 de romani pe metin2 oficial...ba pe metin2 oficial cum ar fi Ro joaca cei mai multi playeri romani! Cum sa compari Wow cu metin2..habar nu aveti ce sunt alea jocuri..Eu prefer metin2

| codrin47 a răspuns:

laughing))))Ascultati la mine Buldogul tie iti convine wow si spui ca e muult mai bun ca mt2 ca n-ai jucat metin2.Da te da pe pod dar tu nu te obosesti sa faci macar lv 9 ca sa observi ce joc frumos este.Asa are cerinte minime de sistem si poate fi downloadat e oricine, in plus iti ofera o placere sa joci asta, In plus magiile au 4 nivele de evoluat cu aspect diferit de fiecare data, sunt eventuri si le anunta.O si apropo eu le am cu astfel de curiozitati si iti spun ca metin2 este jucat in toate oficialele si privatele din lume de 200 milioane de jucatori(respectiv conturi)pe cand wow este in europa si sua doar. Daca nu ma crezi mai intereseaza-te, eu votez metin2.

| TavyTzu a răspuns:

Metin2 e cel mai tare m-am jucat wow de la 6 ani pana la 10 ani o pierdere de timp, dar am aflat de metin si ma joc cel mai privat metin2 care are peste 500.000.000 pe un chanel.

| TavyTzu a răspuns:

Wetin2 e cel mai tare, fata de wow sau cum se numeste wow e de copiii intre 6-8 ani si metin2 intre copiii de 10-19 ani.Nu se compara metin2 cu wow din niciun puncat de vedere plus ca m-am jucat amandoua si metin2 a fost de un infinit de ori mai tare decat Wow!

| TavyTzu a răspuns:

Wetin2 e cel mai tare, fata de wow sau cum se numeste wow e de copiii intre 6-8 ani si metin2 intre copiii de 10-19 ani.Nu se compara metin2 cu wow din niciun punct de vedere plus ca m-am jucat amandoua si metin2 a fost de un infinit de ori mai tare decat Wow!

| Alexandrio a răspuns:

Sa va explic psihologia oamenilor de genula cesta de exemplu cea a balcanicilor este una idioata! deci wow e baza forever joc de 8 ani si 11 luni fac acum 9 ani si de abia astept filmul sa vedetia tunci citi se apuca!