| Umbra3 a întrebat:

WoW vs Metin2? Nu pot intelege de ce unii oameni spun ca metin2 e cel mai tare e cel mai nu stiu cum? sa va spun eu ce si cum!
1.Metin2 nu se poate compara cu WoW(never)
2. Dupa un calcul facut de GameForge toate metinurile oficiale si toate privatele la un loc au peste 7 mil de jucatori intre 7-8mil iar conform Blizzard, primul WoW Burning Crusade are 11 mil de jucatori lol.Si faza culmea e ca la WoW se plateste si la metin nu dai niciun ban.
3.Metin are 1.5gb si WoW are 20Gb eu mi-am luat cu 15Gb
4.In metin2 poti calarii doar un cal pe cand in wow poti calarii rinoceri cai chiar poti zbura cu dragoni!
5.Cand a aparut metin2 totul era frumos pana cand au intrat copiii aia de 11-12 ani eu am nimerit unu de 7 ani(dependeti de pc)...pe cand la WoW joaca 98% din joc persoane peste 16 ani(eu fac parte din cei 2% avand 14 ani).
6.in metin2 ati vazut ca foarte multi jucatori incep sa cerseasca bani iteme si nu mai stiu ce pe cand la WoW nu cere nimeni nimic.
7.HACK...Ati observat ca foarte multi jucatori din metin folosesc cheat, hack si bot(de atack de trade de pescuit.).pe cand la WoW exista doar cateva hackuri si sunt prisi foarte rapid pe cand la metin2 aia nu patesc nimic.
8. Event din pastele cailor...Saptamana trecuta a fost cica event in metin2 si ce ma rog event? Flacari de 72 pe care cine sa le bata aia de 80 ca asa stie tembelu de GM si 2 ox-uri si GM nu stie sa anunte datele eventului(ora, loc, data)...pe cand la WoW se anunta eventu cu mult timp inainte(de fapt jucatorii sau invatat cand o sa fie event)iar eventu este pentru toti chiar si pentru incepatori.
9.In metin sunt foarte putine mijloace prin care sa iti faci itemele +9 pe cand la WoW sunt blacksmith cookie stone...
10.In metin exista doar cateva harti in jur de(13-16)pe cand la WoW sunt zeci de harti doar pe un singur continent deci de fapt sute de harti.
11.In metin poti sa-ti faci doar 4 caractere din 4 rase si 2 categorii(o prostie dupa mine)pe cand la WoW eu de exemplu am 7 caractere...si sunt o groaza de rase si categorii.
12.metin are sute de servere private in toata lumea.Pe cand WoW are sute de servere doar in Europa!

Intrebarea:Ce preferati WoW sau metin2?

Răspuns Câştigător
| NothingGood a răspuns:

Wow,metin2 si 4 story(metin in special) sunt considerate jocuri marfa DOAR PT ROMANI,romanul cum n-are minte,nu invata o alta limba decat a noastra,logic ca nau auzit de wow sau chestii de astea, daca se apuca zic ca e joc in nu stiu ce limba, din tot wow official nici macar 100.000 de romani nu cred ca joaca, pe metin official atatia sunt doar peun sv...asta e Romania n-am ce zice

247 răspunsuri:
| Al3xKID a răspuns:

Metin2 prefer

Răspuns utilizator avertizat
| CristY1412 a răspuns:

Ok deci eu observ aici ceva....De ce totusi rivalitatea intre jucatori? Stiu uni imi veti spune ca rivalitatea asta este din cauza ca exista uni care spun ca Metin e mai bun si alti ca WOW.Defapt,aceia sunt niste copii de 7 ani sau niste obsedati de 21 indiferent ce joc joaca.Nu cred ca o persoana trebuie injurata pentru ceia cei place indiferent ca ii place WoW sau Metin.Asa ca intrebarea pusa de Umbra spune ca Metin e praf iar WoW este bun plus ca el nu a spus de ce ii place WoW mai mult a zis de ce nu ii place Metin de ce nu a pus direct intrebarea "Ce preferati WoW sau metin2?".Asa ca totusi de ce aceasta rivalitate? Nu poti condamna pe cineva ca ii place ceva.

| vladutzmetin2 a răspuns:

Mie imi plac metinurile, dar dupa ce mi s-a intamplat azi nu le suport, sa nu va jucati niciodata metin2GmMode,ca am donat si a 2zi ma banat fara motiv, ca a zis ca el e smecher si vrea sa faca bani, am donat m-a facut gm, dar a 2 zi contul era banat, si chiar daca nu donati si va faceti itm bune pe caracterele voastre din saptamana in saptamana se da rr la server si pierdeti tot

| Blackmar a răspuns:

Acum sincer, Metin2 are garfica mai buna decat WoW, dar asta conteaza si de PC, daca ai un PC cu 1 GB RAM clar ca WoW nu o sa aiba o grafica mare deoarece are multe fisiere de citit, el are 20GB in schimb Metin2 care are numai 3GB nu prea are ce sa citeasca si de aceea are grafica mult mai mare Metin2, dar daca ai un PC cu 8 GB ram clar ca la WoW o sa aiba o grafica superba.Eu m-am jucat ambele, dar de Metin2 m-am lasat pentru ca chiar e o porcarie de joc, in prezent ma joc WoW si Star Wars the old republic este tot MMORPG este beton si jocul acela.vil recomand cu toata placerea.

| J0keR1797 a răspuns:

WoW e mult mai tare pentru ca are pentru fiecare caracter cel putin 25 de vraji pe cand la metin un caracter are cel mult 8 vraji, Grafica nici nu se pune problema. Clar WoW are grafica mai buna dar eu zic ca de cand s-a bagat Cataclysm totul s-a dus de rapa. Eu din aceasta cauza m-am lasat de WoW. Si acum joc metin de distractie

| groby1 a răspuns:

WoW frate ce metin metin joaca cei gay ..si fanii(cei retardati ...numai zic cum) metin sa jucati metin in continuare ca are grafica de *** se vad pixeli pana si MARIO e mai fain ca metin si are si o grafica mai buna MARIO...SI un alt argument ar fica (e super tare zic eu) la WoW poti sa inoti iar la metin SIGUR NU! asa ca m**e celor care joaca metin! WoW la putere!

Răspuns utilizator avertizat
| xWhiteTigerx a răspuns:

Mda,,,,,WOW mi se pare ca-i de mi de ori mai greu ca metinu,,, metinu este un joc de plictiseala,, astazi te apuci de un metin2privat ati faci itm +9 ful bns cu un swicbot si gata,,,, eu nu am jucat niciodata wow dar din video-urile la care m-am uitat pe youtube imi dau seama ca wow este mult mai super, si grafica, si populatia,,, Daca erau un wow in romana sigur romanii asi schimbau parerea,,,, Ami puteti spune daca exista un server de wow sa ma pot juca si eu dar fara plata? daca da ziceti-mi!

| LonGin a răspuns:

Esti prost sau prost? Inseamna ca ai jucat doar OFFICIAL! App. doar oficialul din Romania are peste 20 de mii de jucatori. Te gandesti cate conturi au fost banate? Toate conturile care au fost banate nu mai apar in rank. Si app. joaca metin2 ro vreo 1 an si vreo 5-6 luni dar calumea sa-ti faci si tu niste iteme. Sa bagi bani in joc sa vezi degeaba are doar 1.2gb clientu pe cand server file are peste 50 de gb si are peste 10 gb rami pentru ca e DEDICAT care e de la 2 mil in sus pe luna + implementarile care sunt saptamanale pe ro! Si OFICIALELE exista in fiecare tara din lume! Si nu toti prostii pot juca metin2, mai ales ro pentru ca daca incepi sa joci cu hack exista un LOG - Hack, care apare toate hackurile, toate injectarile in client, cat si direct la adresa serverului. Si daca joci private ai sa vezi ca sunt peste 20000 de feluri de animale de calarit. (Tyrex, Unicorn, Panda, Catei, Cai, Zebre, Lei, Lupi, Mistreti etc. nu are rost sa enumar ca sunt ff multe). Si cum ROMANIA ii asa mica nu au asa multi jucatori du-te tu in Rusia sa vezi cati joaca acolo. Cati chinezi sunt dependenti de officiale. Deoare e MMORG creeaza dependenta.

| LonGin a răspuns:

Esti prost sau prost? Inseamna ca ai jucat doar OFFICIAL! App. doar oficialul din Romania are peste 20 de mii de jucatori. Te gandesti cate conturi au fost banate? Toate conturile care au fost banate nu mai apar in rank. Si app. joaca metin2 ro vreo 1 an si vreo 5-6 luni dar calumea sa-ti faci si tu niste iteme. Sa bagi bani in joc sa vezi degeaba are doar 1.2gb clientu pe cand server file are peste 50 de gb si are peste 10 gb rami pentru ca e DEDICAT care e de la 2 mil in sus pe luna + implementarile care sunt saptamanale pe ro! Si OFICIALELE exista in fiecare tara din lume! Si nu toti prostii pot juca metin2, mai ales ro pentru ca daca incepi sa joci cu hack exista un LOG - Hack, care apare toate hackurile, toate injectarile in client, cat si direct la adresa serverului. Si daca joci private ai sa vezi ca sunt peste 20000 de feluri de animale de calarit. (Tyrex, Unicorn, Panda, Catei, Cai, Zebre, Lei, Lupi, Mistreti etc. nu are rost sa enumar ca sunt ff multe). Si cum ROMANIA ii asa mica nu au asa multi jucatori du-te tu in Rusia sa vezi cati joaca acolo. Cati chinezi sunt dependenti de officiale. Deoare e MMORG creeaza dependenta.
Am jucat ambele jocuri cat si 4story intr-adevar pe metin2 ro nu poti sari e un mic dezavantaj dar nu conteaza nu ai de ce sa sari laughing)
Metin2 - 10
Wow - 2
4Story - 3

| Curiosul977 a răspuns:

WoW e superior metinului din multe puncte.Metin2 e de copii mici. Momentat joc pe un sv privat de WoW, WoW Freakz pe realm genesis. WoW BEST GAME!

| AdyStylexx a răspuns:

Mai toti spun ca metin2 este cel mai tare ptc au auzit de la rude si cred ca are ceva o influenta care ii fac sa stea numai pe porcaria aia si sa nu incerce ceva dar daca intra sa vada cum e Wow cred ca ar sta o zi intreaga cu gura cascata si ar regreta ca sau jucat metin2 si au risipit timp>>>>>>>> deci eu merg pe mana la WoW >>>>> si daca mai pot mentiona ceva incercati si Cabal Online este un joc cu grafica super frumoasa naspa ca sunt putine lumi sunt cam10-11 dar are ff multe deungeoane >>>>>>> si daca puteti sa-mi spuneti si mie daca exista un Wow nu conteaza cai urat dar vr sa joc gratis

| cosminalexandru a răspuns:

Metin2 este un rahat de joc, va pot spune si de ce.

1. Grafica foarte proasta. 1/10
2. Sunt doar 4 clase si doar o rasa. 2/10
3. Sunt doar 5-6 skill-uri la fiecare caracter. 1/10
4. Questuri-le sunt naspa rau. 1/10
5. Design-ul itemelor e praf. 1/10
6. Sunt foarte multi hacker, noobi, scammeri si copii de 7 ani pe acel joc. 1/10
7. Putine mount-uri. 1/10
Eu va recomand sa jucati WoW, este cel mai bun si jucat mmorpg de pana acum. (11 milioane de playeri, numai pe official)

1. Grafica foarte buna. 10/10
2. Sunt 10 clase. 9/10
3. Caracter customizabil. 10/10
4. Quest-uri foarte frumoase (unele chiar distractive) 9/10
5. In WoW exista dungeon-uri, raid-uri si bg-uri. 10/10
6. Sunt o multime de mount-uri, ground mounts (cai, tigrii, ursi, etc.), si flying mounts (dragoni, covoare zburatoare, etc.). 10/10
7. La WoW, exista mai multe expansiuni (The Burning Crusade, The Lich King, Cataclysm, si de curand a aparut Mists of Pandaria). 10/10

REZULTAT:

Metin2: 1. 142857142857143 laughing
WoW: 9. 857142857142857

WoW Won!

| TavyTzu a răspuns (pentru cosminalexandru):

Mai gandeste-te ca exista max 30 de servere de wow si pe metin2 exista peste un milion de servere plus ca tu nici nu te-ai jucat metin2mage,daca vedeai cati playeri sunt pe acest metin iti jumuleai parul din cap

| Wat3r a răspuns:

As alege WoW as alege orcand deoarece:questurile in WoW sunt mult mai interesante de pe cele din metin2, multi youtuberi fac episoade cu WoW cum ar fi bobospider, in WoW fac lvl 85 intro luna cu worgenu(hunter), bonus in metin2 stai 2 ani sa faci lvl 85 acum cai 105 max e tragedie

| codrin47 a răspuns:

laughing))))Ascultati la mine Buldogul tie iti convine wow si spui ca e muult mai bun ca mt2 ca n-ai jucat metin2.Da te da pe pod dar tu nu te obosesti sa faci macar lv 9 ca sa observi ce joc frumos este.Asa are cerinte minime de sistem si poate fi downloadat e oricine, in plus iti ofera o placere sa joci asta, In plus magiile au 4 nivele de evoluat cu aspect diferit de fiecare data, sunt eventuri si le anunta.O si apropo eu le am cu astfel de curiozitati si iti spun ca metin2 este jucat in toate oficialele si privatele din lume de 200 milioane de jucatori(respectiv conturi)pe cand wow este in europa si sua doar. Daca nu ma crezi mai intereseaza-te, eu votez metin2.

| TEPotAjuta a răspuns (pentru codrin47):

Metinul este mai usor fata de wow daca reusesti pe wow sa iti faci itm si + ca mounturile sunt variate si copiate in continuare de metin daca ai pune pe 1 PC metin si pe altul wow ti-ai da seama ca ce spui, spui gresit wow e jucat de milioane si e cu bani pe cand metinul e free deci wow e mult mai complex decat metinul.pe metin faci 99 si gata termini guesturile si nu mai ai ce face... ai sa iti schimbi parerea daca joci wow

| codrin47 a răspuns:

Metin2,de ce? In metin nu stiu de ce ziceti ca e grafica proasta si in wow smechera,nu mi se pare,poate doar sunt diferite,grafica din metin imi place mai mult,metinul are cerinte minime fata de wow e adevarat dar e mai bine pentru ca e gratuit, va zic eu ceva in wow sunt mesaje subliminale care in cele din urma pe privat sau oficial va vor face sa dati bani in joc, iar metinul e gratuit trebuie doar sa platesti pentru iteme special, am jucat ambele jocuri si am realizat ca wow e plictisitor, in metin nu va bateti voi capul sa ajungeti macar la lv 10 sa vedeti ce frumos e jocul, va zic ca astia care insulta metinul au jucat 95% wow si 5% metin si se gasesc sa dea cu parerea.Da in metin ai 4 caractere si 2 categorii de magii la fiecare, dar macar nu sunt uratenii ca nightelf, pitici, taureni mai stiu eu ce iar omul il fac o oratanie grasa si cheala.In metin poti face foarte multe:pescuit,duelat,minerit,calarit(nu numai de cai ci si de animale salbatice,sunt si private unde poti calari dragoni si pasari pheonix:P), sa iti faci un magazin propriu, sa faci partyuri cu monstrii, sa evoluezi arme la fierarul map1, map2 de breasla sau sa faci run dt si la al saptelea etaj ai fierar DT,mai e si fierar epic, legendar sau bless si metal magic, deci sunt multe cai e a evolua iteme, poti sparge metine, poti pune bonusuri pe iteme http://metin2.3xforum.ro/post/688/1/Ghid_bonusuri_maxme/ etc...Deci eu aleg metin2.

| codrin47 a răspuns:

In ce sens e grafica mai buna in wow decat in metin, arata mai bine ca mie nu mi se pare, e mai buna pentru ochihappy eu nu cred, singurul lucru este ca e mai costisitoare, wow pff am jucat 2 ore si m-am plictisit dupa lv 11 am realizat ca wow e o porcarie.

| Razvan9799 a răspuns:

WOW E cel mai bun, insa:
1.Toti boraci de 7-8 ani au pc praf nu le merge WOW
2.Inavata aia Engleza cand ma sinucid eu
3.Pentru ei WOW:WAAA 1 joc cu multe mape cu multe rase, clase, mounturi,... noi ne pierdem pe acolo
4. 1 din 1000-1250 de playeri de metin nu au auzit de WOW
5. 1/5 playeri nu a jucat alt mmorpg
6. 1/25 playeri nu a auzit de alt mmorpg si habar nu au ce e ala un mmorpg desi joaca metin...
===>WOW WIN

| Adeking a răspuns:

Deci am 12 ani si ma pricep la pc-uri dar nu joc metin 2 din cauza graficii (varza) ci pentru ca capat experienta.Am jucat jocuri gen fifa 2013!, gta iv, cs go, prince of persia 4 si altele doar din distractie.Voi doar va dati cu parerea dar fiecare cu opinia lui nu va certati pentru un joc mai ales fiindca e o prostie!

| Andutzu02 a răspuns:

Cum poti compara wow cu metin.Wow e mai tare.Eu am pierdut 4 ani cu metin.Prima data cand m-am apucat am zis ca e foarte tare nu o sa mai ma las.Dar dupa putin timp incepeam sa ma plictisesc dar ma jucam de plictiseala ca nu aveam alte jocuri. Uneori instalam privaturi care le instalam ma jucam o ora si ma lasam.Metininul a inceput sa-mi bage virusi.Si trailerul oficial la mt e super naspa.toate clasele in derset pe cai(normal, armat si militar)se plimba ajung la maimute baga 2skiluri ii vezi dupa la orci dand in oberok tot 2skiluri si au termint trailerul).Si cand am citit pe site paseste in orase pitoresti...Dar m-am trezit pe un pod.Dar cand m-am apucat de wow a fost super tare mi s-a parut mai tare decat metin aveam mai multe skiluri nu 4-5 facute si ele din plictiseala.Mai multe rase nu 1 si cu sura care e om cu o ghiara...Wow are grafica mai buna.Deci daca va apucati de metin o sa va plictisiti.Si chiar daca faci capatu pe metin faci doar dueluri si mergi prin oras.Deci la metin ii dau vreo 3 si la wow 10

| hshs a răspuns:

WoW are grafica de sute de ori mai buna ca la metin2 rahati!

| Prototypo a răspuns (pentru hshs):

Poate ca e mai buna dar parca e de bebelusirolling on the floor

| hshs a răspuns:

Long live the Aliance!

| amvu96 a răspuns (pentru hshs):

For the Hordee! laughing WoW taica.

| Calin_Castor_1994 a răspuns (pentru hshs):

True!

| Calin_Castor_1994 a răspuns (pentru hshs):

Fratilor, WoW estw cel mai jucat joc din lume si la momentul actual pe cand metin este o chestie creata pentru tot prostul... Eu joc WoW de 10 ani si nu m-am plictisit pentru ca in 10 ani am descoperit doar 70% din tot ce are de oferit, inca si acum mai dau un ochi pe wow head sau pe wow data base, wow este unul dintre cele mai bune jocuri de pe piata si ofera content de calitate, pe cand metin este un joc facut de 3 copii retardati care au pus mana pe unity nestiind sa il foloseasca ( am voie sa imi dau asa cu parerea jucand jocuri de la 2 ani jumate ) va :* papa

| jasmine1 a răspuns (pentru hshs):

Si eu la alianta

| Stefan_Emanuel_Popescu_1996 a răspuns:

Esti cretin copile! Nu sunt eu cu metinul, dar nu poti judeca un joc fara sa-l joci ( stiu ca nu l-ai jucat ). Dar fiecare poate sa se joace si mario, Poate unora le plac moba-urile, poate unora le plac fps-urile, pana mea, nu mai judecati jocurile si daca ne gandim putin tu fiind un englez ce te-ai juca? Normal un joc in engleza pentru ca nu multe metine sunt in engleza, deci FU.CK THE ROMANIAN GAMERS

| Leryyy a răspuns:

Metin suge **** fata de woww

| raresbossu99 a răspuns:

Pai eu ma stiu la amandoua la fel de bine asa ca nu pot spune ca WoW este urat...ca este chiar tare dar am destul de multe amintiri pe Metin2.Mi-am facut foarte multi prieteni pe metin deci...
Pe amandoualaughing

| andreienciu a răspuns:

1.E fain metinul dar are hack-uri si deja e naspa ca GM-u, respectiv GA nu sunt pe mt ei dorm si deja si pe mt2 hammer sunt modati ti-e greu sa ii poti rupe daca nu ai itm calumea eu joc mt de la 8 ani atunci am zis wow ce fain e nu ma mai las da acum am vz ca deja e naspa nu am jucat WoW sau alte jocuri doar cs si fifa dar e bunicel si mt toate jocurile sunt bune daca le sti pretui mie imi place mt2 hammer (dar mai fain e cs-u) funda?

| RauLix a răspuns:

Eu m-am jucat metin2 vreo 3 ani

Si m-am jucat si wow cam maxim 2 ani

Sincer dupa spusele celorlalti wow este putin mai bun ca si metin

Insa mie imi place metin2 orice ati spune voi

Wow-ocupa mai mult ca si metin

are mai multe cerinte de sistem

Iti intra mai greu in joc decat in metin

In wow sunt multi hack-eri de trade

Eu as alege metin2 cu tot ca stiu ca wow are grafica mai buna si sunt mai multe chestii si mai multe magii

Si unu a scris mai sus ca pe metin multi cer iteme si bani si pe wow nu

Sa va spun eu diferenta
Pe metin2 daca ceri ti se da
Insa pe wow playerii stiu ca nu iti da nimeni asa ca nu se mai obosesc

Deci in concluzie metin2-winner

| godinkyzz a răspuns:

Uite amice!
1)Metin2 are mai mult de 7-8 milioane de jucatori!
2)Pe metin poti calari mai multe mounturi!
De exbig grinragoni,pantere,unicorni,cai,lupi,lei, tigri, maimute, dinozauri, extracterestrii etc...
3)Pe metin joc putini de aia de 11-12 ani, mai multi din astia mici joaca pe metin2.ro,darpe celelalte care cred ca tu nici nu te-ai interesat de ele joc din astia de 15-26 ani!
4)Astia de pe metin cer itm si bani Dar le dau la Schimb pe altceva...
5)Hackeri nostri de pe metin2 sunt si ei prinsi doar ca astialalti nu in denunta ca nu stiu pe ce site sa intre!
Dar mai sunt foarte multe metinuri care au un shiled anti-hack performant!
6)Nu te mai juca si u metin2.ro ca intr-adevar e naspa si nu te alegi cu nimic.dar ia joaca-te tu metin2 steel.metin2hammeret..etc.
7)Itemele le faci in multe mijloace la fierar, cu bless, cu metal magic etc...si ele nu numai +9 merg... pe alte metinuri merg pana la 20 chiar si 45!
8)hARTILE ARATA ELE CA-S putine dar daca stai sa intrii pe toate hartile si sa te plimbi pe totate o sa vezi ce mari sunt!
9)Rasele e mai bine daca sunt 4 Pt ca altfel daca ar fi fost mai multe rase ar fi un dezastru cu itm etc...
10)Apropo e mai bine ca metin2 are servere in toata lume!
Incerca sa te joci un metin mai bun de ex: syerametin2, metin2hammer, sau metin2 yoneis...
Raspuns : Prefer metin2

| TavyTzu a răspuns:

Metin2 e cel mai tare m-am jucat wow de la 6 ani pana la 10 ani o pierdere de timp, dar am aflat de metin si ma joc cel mai privat metin2 care are peste 500.000.000 pe un chanel.

| CRC98 a răspuns (pentru TavyTzu):

Esti un prost cum sa zici 500 milioane de jucatori pe un server straight face
Metin2 e un **** mi-am pierdut 2 ani din cauza lui!
WOW este cel mai misto.

WOW sus.
Metin2 jos.

| Thuglife02 a răspuns (pentru TavyTzu):

Ba se vede ca ai 6 ani in **** mea! BA cretinule, ba incompetentule! cum poti sa zici ca intra 500.000.000 de playeri pe un chanel? BAAA ai ti tu in brate ma copilule? ba tu nu sti sa inumeri pana la 1000 si vorbesti aici de 500 de milioane?