| Umbra3 a întrebat:

WoW vs Metin2? Nu pot intelege de ce unii oameni spun ca metin2 e cel mai tare e cel mai nu stiu cum? sa va spun eu ce si cum!
1.Metin2 nu se poate compara cu WoW(never)
2. Dupa un calcul facut de GameForge toate metinurile oficiale si toate privatele la un loc au peste 7 mil de jucatori intre 7-8mil iar conform Blizzard, primul WoW Burning Crusade are 11 mil de jucatori lol.Si faza culmea e ca la WoW se plateste si la metin nu dai niciun ban.
3.Metin are 1.5gb si WoW are 20Gb eu mi-am luat cu 15Gb
4.In metin2 poti calarii doar un cal pe cand in wow poti calarii rinoceri cai chiar poti zbura cu dragoni!
5.Cand a aparut metin2 totul era frumos pana cand au intrat copiii aia de 11-12 ani eu am nimerit unu de 7 ani(dependeti de pc)...pe cand la WoW joaca 98% din joc persoane peste 16 ani(eu fac parte din cei 2% avand 14 ani).
6.in metin2 ati vazut ca foarte multi jucatori incep sa cerseasca bani iteme si nu mai stiu ce pe cand la WoW nu cere nimeni nimic.
7.HACK...Ati observat ca foarte multi jucatori din metin folosesc cheat, hack si bot(de atack de trade de pescuit.).pe cand la WoW exista doar cateva hackuri si sunt prisi foarte rapid pe cand la metin2 aia nu patesc nimic.
8. Event din pastele cailor...Saptamana trecuta a fost cica event in metin2 si ce ma rog event? Flacari de 72 pe care cine sa le bata aia de 80 ca asa stie tembelu de GM si 2 ox-uri si GM nu stie sa anunte datele eventului(ora, loc, data)...pe cand la WoW se anunta eventu cu mult timp inainte(de fapt jucatorii sau invatat cand o sa fie event)iar eventu este pentru toti chiar si pentru incepatori.
9.In metin sunt foarte putine mijloace prin care sa iti faci itemele +9 pe cand la WoW sunt blacksmith cookie stone...
10.In metin exista doar cateva harti in jur de(13-16)pe cand la WoW sunt zeci de harti doar pe un singur continent deci de fapt sute de harti.
11.In metin poti sa-ti faci doar 4 caractere din 4 rase si 2 categorii(o prostie dupa mine)pe cand la WoW eu de exemplu am 7 caractere...si sunt o groaza de rase si categorii.
12.metin are sute de servere private in toata lumea.Pe cand WoW are sute de servere doar in Europa!

Intrebarea:Ce preferati WoW sau metin2?

Răspuns Câştigător
| NothingGood a răspuns:

Wow,metin2 si 4 story(metin in special) sunt considerate jocuri marfa DOAR PT ROMANI,romanul cum n-are minte,nu invata o alta limba decat a noastra,logic ca nau auzit de wow sau chestii de astea, daca se apuca zic ca e joc in nu stiu ce limba, din tot wow official nici macar 100.000 de romani nu cred ca joaca, pe metin official atatia sunt doar peun sv...asta e Romania n-am ce zice

362 răspunsuri:
| Umbra3 explică:

Alt mucos care injura si in ce hallaughing...No problem bro pentru tine special doar pentru tine o sal rugam pe admin sa ne dea ip-ul tau si sa til si blocheze ca nu mi-e greu sa dau un search pe google pe look ip sa-ti vadadresa si sa-ti dau vreo sa te trezesti la realitate sa vezi cu cine vorbestehappy

| har a răspuns:

La cati jucatori are wow acum... cred ca la mists of pandaria o sa sparga din nour recordul, unii spun ca e praf dar asa au facut si la wrath of the lich king si cataclysm dar pana la urma tot a crescut numarul de jucatori

| Umbra3 explică:

Corect la mist of p zic aia ca e prea de copii din cauza la panda ala sau nu stiu ce nu le place da asa au zis la toate si totusi creste numarul de playeri de la an la an

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place mai mult metin 2 ro.dar wow e mai fain de 10.000.chestia e la wow ca astia nu prea fura.nu prea folosesc hackuri.

| Umbra3 explică:

Nu m-am interesat dar banuiesc ca daca aia nu se prea chinuie sa faca hackuri, iar aia care le fac si sunt detectate f repede, tragi concluzia ca nu au orice prostie de protectie(shield)..De acolo si numarul mic de hackeriwinking

| har a răspuns:

Am vazut pe un server de wow ca avea un fel de... cum sa le zic un fel de scripturi ceva de protectie pentru fiecare hack de exemplu la speed hack (in wow viteza normala e 1)cand merge cineva cu o viteza gen 2 3 4 etc il detecteaza si ii da kick automat

| bossuu31 a răspuns (pentru notsogoodtho):

Of ce oameni laughing tipula asta chiar crede ce zice laughing wow e cel mai tare ever metin se joaca varumiu de 6 ani si e preaffff.A si dupa cum scrii cred ca nu prea ai mers pe la scolala cainele meu scrie mai clar ca tine analfabetule vi aici si spui ca metin e mai tare ca wow cand tu habar nai sa scri.Intai invata literele si dupa comenteaza jocuri ok.laughing

| bossuu31 a răspuns (pentru notsogoodtho):

Of oamani ca astea mai rar ba analfabetule tu intai invata literele sa scrii sa citesti si dupa vino si comenteaza jocuri vi tu aici sa spui ca porcaria aia de metin e mai tare decat wow care e o capodopera.Eu zic ca esti analfabete si ai si probleme mintaia laughing

| Nexus a răspuns:

Sall si eu joc metin2 dar nu sunt noob sau cer bani si sincer cred ca exista jocuri mai bune decat metin2

| hellchild a răspuns (pentru SebbyHere):

"Am jucat WoW si...e cam prostesc nu inteleg nimic in el.Dar ma rog, pe cand metin2, 3 are grafica calumea si intelegi ceva in el."
Asta fiindca nu stii engleza sau romana "calumea" legat, se scrie"ca lumea".

| har a răspuns:

Aici ideea e ca sunt multi ca mine care au jucat ambele jocuri si prefera wow

| har a răspuns:

Macar daca tot va certati nu mai injurati pe aici ca destul sunt pline site-urile de astfel de cuvinte

| har a răspuns:

Pentru cine intreaba da am jucat si wow si metin2 si da imi place si cred ca wow e cel mai tare joc pentru ca totul e mult mai bun si mai dezvoltat, va repet metin2 are 7-8 milioane de jucatori si wow are zeci de milioane dupa numaratoare, la wow sunt jucatori mai cum se cade pe acnd la metin2 sunt cei ca voi cei de aici care va tot injurati, metin 2 are 1 rasa humanul si 4 vlase, wow 12 rase 10 clase probleme? Nu cred, la wow mult battlegrounduri arene etc la metin2 doar razboaie de bresle foarte naspa si trebui sa dai bani ca sa fi bun, vedeti? Fiecare lucru din wow e mai dezvoltat ca in metin2 pentru cine a zis ca ii place metin2 ca are grupuri raiduri se unesc etc noi la wow avem raiduri adevarate nu cu maimute sau alte porcarii uitati-va http://youtu.be/C-hhlk5FKxI aveti si dupa acea partea 3, daca vreti si nu credeti va dau site cu poveste jocului pe scurt, in plus cei de la metin2 nu vor recunoaste niciodata ca wow e mai bun si vor ramane la metin2, cui ii pasa, ramanem noi cei care stim, ca nu moare wow-ul fara cei de pe metin2 avem mai mult decat suficienti jucatori.Sa nu uitam ca pe multe reviste si repet nu va uitati pe site-uri cuiudate de pe internet ca oricine poate face un site si sa puna jocurile pe ce loc vrea, oricum oficial anuntat si in artocole si in reviste wow a ajuns sa aiba zeci de milioane de jucatori activi in fiecare zi si prin urmare a ajuns cel mai bun si cel mai jucat mmorpg din lume iar daca e sa fie daramat asta va zic sigur ca nu va fi de metin2 se aude de swtor de alte jocuri super dar nu de metin2 asta am avut de spus

| D1aBl00 a răspuns (pentru NothingGood):

Sa mori tu? Pai prietene eu prefer metin2 si nu Wow, nu ca nu ar fi si acesta un joc destul de bun, dar joc metin2 si joc pe un server privat francez unde tot este numai in franceza, deci nu sunt numai romani greu de cap care nu sunt in stare sa invete cateva cuvinte intr-o alta limba...

| Vodka321 a răspuns:

In primul rand la wow se plateste si de asta este mai tare daca cineva iti sparge accountul ti se rezolva imediat de fapt in jocul acela Nici macar nu se pot sparge accountu sau furatul Goldului

Varsta:Eu am 14 si joc acel joc chiar pe oficial

Metin2 :este frree si ok e plin de romani si devii foarte atasat de el (ca si wow)

Grafici:E de asteptat ca wowul are grafici mai bune ca ok E World of Warcraft

Expansiune : Blizzard la fiecare an scoate cate o expansiune exemplu expansiunea anului 2012 care va aparera pe 25 septembrie Mists of Pandaria

Pret: Mi se pare prea scump ok sa ramana Platitul pe luna (50 de lei) si sa cumperri expansiunile dar

CHARACTER TRANSFER
FACTION CHANGE
NAME CHANGE
RACE CHANGE

Toate acestea ar trebui sa fie free dupa parerea mea...

| RazvanStefan a răspuns:

Pai 2 jocurile astea doua nu se pot compara.
Si avem diferente ca de la cer la pamant aici cum ar fi grafica, povestea jocului, rasele dinca re poti alege, o multime de clase.
Faptul ca e p2p e un lucru bun. Daca ar fi free ar lua toti tembeli wow si nu ar mai fi la fel jocul. Asa nimeni nu isi da bani in vant lunar sa nu faca nimic.
Mai sunt reclamele acelea cu mt2 cel mai jucat mmo din europa. Pe dracu? Aia de Blizzard ce pazeau...
Oricum sunt si sv private de wow destule de bune(cate un bug sau doua dar nu e problema). Eu am jucat si pe wow oficial si pe privat. Totusi pe oficial este cu totul alta treaba, dar daca vreti sa jucati pe gratis incercati pe privat.

| Stefan_Ghiban_1989 a răspuns (pentru Alexandrio):

Wow face legea copii sincer nu m-am jucat pana acum dar am prieteni care spun ca este foarte tare eu ma joc 4story care dupa mine bate metinu cu ochii inchisi si app astia care sustin metinu ala este prima chinezarie creata de chinez cu grafica aia zici ca e de minecraft in patratele sa apara acum mists of pandaria ca va cacati pe voi cu metinu vostru cu tot

| Stefan_Ghiban_1989 a răspuns:

Ba copiilor romanii astia sunt tare inculti multi nu se joaca wow pentru ca nu stiu engleza si limbajul de gamerlaughing

| hellchild a răspuns (pentru Stefan_Ghiban_1989):

"Ba copiilor romanii astia sunt tare inculti multi nu se joaca wow pentru ca nu stiu engleza si limbajul de gamer."
Asa e.

| Annnnonyma a răspuns:

Am mici observatii de facut la postarea lui "bossuu31"...tu zici ca nu stiu cine e analfabet, dar tu ce esti? Auzi la tine."tipula.","preafffff", scoalala"."oamani ca astea", in loc de ANALFABET "analfabete" si ultima "probleme mintaia".
La semnele de punctuatie nici nu mai comentez.
NU mai zice tu de alti ca sunt analfabeti, ca nici tu nu esti mai presus.
[Rade ciob de oala sparta]
Iar raspunsul la intrebare: dupa parerea mea nu se pot compara nici o data jocurile astea 2.
Dar, daca tot ar fi s-o luam cu care e mai bun, eu CLAR as alege metinul.
Iar astia care ziceti ca Wow-ul vostru e tare..are grafica mai buna..etc,etc..nu realizati ca daca nu ar fi fost metinul, nici ca se inventa Wow.
Wow...ce este? Va spun eu: este doar o versiune imbunatatita a metinului impreunat cu alte jocuri gen.thinking IMVU sa zicem si caractere luate din povesti de adormit copiii.
In schimb pe metin macar sunt caractere umane, nu imaginatii ale oamenilor.
Dar pana la urma fiecare cu parerea lui, nimeni nu poate sa oblige pe altcineva sa joace ceva ce nu-i convine/nu-i place.

| har a răspuns (pentru Annnnonyma):

Asta e buna! metin2 e din 2002 lansat din cate am vazut pe site-ul vostru primele povesti, versiuni de warcraft sunt din 1900 nu stiu cat deci nu ma lua tu pe mine ca wow e un metin2 imbunatatit, nu ne spuneti noua ca wow copiaza metin2 voi care va bateti cu pietre si omorati catei.Imaginatie? Da! Ce prolema ai tu cu asta ca fara imaginatie nu creezi un joc bun, metin2 e sec fara imaginatie si daca ar fi asa ce e super ca la orice misiune trebui sa mergi sau sa omori tot ce faci acolo e sa omori... Povesti de adormit copii? Ai citit povestea jocului? Ai citit toate acartile warcraft? Cred ca nu, deci pana nu vei sti toata povestea nu iti poti permite sa spui de unde au luat iei rasele si restul.Nu uita meton2 in 2002 si warcraft orcs and humans in 1994 nu s-a luat dupa chinezaria voastra stai calm.Ce poti face la wow? Poti face:level,raiduri,instante,dungeonuri,battlegrounduri,pve,pvp,roleplaying,poti zbura,poti inota, poti sari, poti lupta, poti face misiuni numeroase, sunt versiuni ce aduc mereu ceva nou, etc(nu am 4 ani sa spun tot...)Nu te pune nimeni sa joci ce nu iti place, dar daca spui ca wow e facut dupa metin2 ai facut deja cea mai mare greseala

| Kathqn a răspuns:

Paii..ai dreptate...Dar daca celolarti le plac metin ce sa le faci? Eu joc metin... nu m-am jucat niciodata WOW. cred ca si de aia zic k metin e tare.
ORICUM ALEG metin

| TavyTzu a răspuns (pentru Umbra3):

Umbra daca vr sa stii am 6 GB ram si mai ma joc si alte jocuri (nu neaparat online) care au grafica ca in realitate

| mihaimos3 a răspuns:

Frumoasa comparatie. Deci clar e mai bun Metinul. Hai sa fim seriosi. Se apuca multi de Wow odata ce vad ce grafica superba are in comparatie cu Metin 2, dar cei care se apuca joaca cateva zile si pa. Pe metin am foarte multi prieteni care au jucat multe alte jocuri online cum ar fi Voyage Century, WoW, Runes of Magic etc. insa niciunul nu a jucat mai mult de 1-2 saptamani. Insa pe Metin au jucat ani intregi. Chiar si eu am jucat WoW insa mi se pare mai bun Metinul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TavyTzu):

Pun pariu ca n-ai jucat WoW!

| Anonimus2222 a răspuns:

Auziti,mai lasati-ma cu Metin2! e o cacanarie, jucatoris Re., Cre., Idio.Etc! eu joc Wow si am de toate! in metin ai decat un mount! si nu ma luati cu servarele private ca eu vorbesc de ala original! si in metin2:sura=prost,ninja=idiot.etc! auziti mai intai invatati sa scrieti si apoi imi raspundeti, ok? hai pa! WoW E cel mai tare! metin e un ****!

| Alexandrio a răspuns (pentru hellchild):

Da exact! wow e taree freakz e baza!

| Cycl0n a răspuns:

Iti recomand wow e super smecher poti face o gramada de lucruri in jocu asta am jucat si mentin si e jaf penal pe langa wow

| Vindex a răspuns:

Hey! Fi-ti atenti! Eu de preferat din astea 2 si eu zic ca WoW, dar eu nu sunt prost sa bag bani in jocuri.Nu am bagat si nu o sa bag in viata mea bani in niste jocuri.Deci eu mai bine joc metin decat WoW. Daca ar fi gratis WoW .........Hai ca mai merge dar asa NU!

| Martin200_1302 a răspuns:

Cum sa iti dai seama ca WoW E MUUUULT MAI BUN decat metin2?

1) Daca metinu e asa de "tare" de ce nu aparut si metin 3, ca doar WoW are vreo 4 expansiuni si urmeaza si a 5...

2) Toate, dar tooooate itemele din metin, sunt furate de pe wow, cand a aparut metin2, WoW era deja la expansiunea The Burning Crusade

3)Pe metin nici macar nu ai o harta de ansamblu! Nu te poti uita unde e terenul orcilor, unde e desertul...

4) Cel mai stupid lucru din metin - NU POTI SA SARI!
Deci pe WoW poti zbura si inota, iar pe metin nici macar sa sari?

5)Pe WoW ai oraser imense de te ratacesti in ele, iar mapele sunt asa multe incat nici nu sunt folosite...pe cand pe metin...inveti pe derost orcii si desertu si o mai fii pe acolo

Concluzie : WoW bate metinul, cuuuu mult...