| Umbra3 a întrebat:

WoW vs Metin2? Nu pot intelege de ce unii oameni spun ca metin2 e cel mai tare e cel mai nu stiu cum? sa va spun eu ce si cum!
1.Metin2 nu se poate compara cu WoW(never)
2. Dupa un calcul facut de GameForge toate metinurile oficiale si toate privatele la un loc au peste 7 mil de jucatori intre 7-8mil iar conform Blizzard, primul WoW Burning Crusade are 11 mil de jucatori lol.Si faza culmea e ca la WoW se plateste si la metin nu dai niciun ban.
3.Metin are 1.5gb si WoW are 20Gb eu mi-am luat cu 15Gb
4.In metin2 poti calarii doar un cal pe cand in wow poti calarii rinoceri cai chiar poti zbura cu dragoni!
5.Cand a aparut metin2 totul era frumos pana cand au intrat copiii aia de 11-12 ani eu am nimerit unu de 7 ani(dependeti de pc)...pe cand la WoW joaca 98% din joc persoane peste 16 ani(eu fac parte din cei 2% avand 14 ani).
6.in metin2 ati vazut ca foarte multi jucatori incep sa cerseasca bani iteme si nu mai stiu ce pe cand la WoW nu cere nimeni nimic.
7.HACK...Ati observat ca foarte multi jucatori din metin folosesc cheat, hack si bot(de atack de trade de pescuit.).pe cand la WoW exista doar cateva hackuri si sunt prisi foarte rapid pe cand la metin2 aia nu patesc nimic.
8. Event din pastele cailor...Saptamana trecuta a fost cica event in metin2 si ce ma rog event? Flacari de 72 pe care cine sa le bata aia de 80 ca asa stie tembelu de GM si 2 ox-uri si GM nu stie sa anunte datele eventului(ora, loc, data)...pe cand la WoW se anunta eventu cu mult timp inainte(de fapt jucatorii sau invatat cand o sa fie event)iar eventu este pentru toti chiar si pentru incepatori.
9.In metin sunt foarte putine mijloace prin care sa iti faci itemele +9 pe cand la WoW sunt blacksmith cookie stone...
10.In metin exista doar cateva harti in jur de(13-16)pe cand la WoW sunt zeci de harti doar pe un singur continent deci de fapt sute de harti.
11.In metin poti sa-ti faci doar 4 caractere din 4 rase si 2 categorii(o prostie dupa mine)pe cand la WoW eu de exemplu am 7 caractere...si sunt o groaza de rase si categorii.
12.metin are sute de servere private in toata lumea.Pe cand WoW are sute de servere doar in Europa!

Intrebarea:Ce preferati WoW sau metin2?

Răspuns Câştigător
| NothingGood a răspuns:

Wow,metin2 si 4 story(metin in special) sunt considerate jocuri marfa DOAR PT ROMANI,romanul cum n-are minte,nu invata o alta limba decat a noastra,logic ca nau auzit de wow sau chestii de astea, daca se apuca zic ca e joc in nu stiu ce limba, din tot wow official nici macar 100.000 de romani nu cred ca joaca, pe metin official atatia sunt doar peun sv...asta e Romania n-am ce zice

362 răspunsuri:
| codrin47 a răspuns (pentru Criekz):

Buuuuun,e clar ca tu tii cu wow sau n-ai jucat niciodata metin, deci mai intai:Skillurile dupa fiecare lv au aspect diferit pe cand la wow la orice lv arata la fel plus ca e mai tare daca sunt greu de procucrat cartile de competenta ca asa oricine; muzica e MUTE doar in capul tau geniule dai la sistem si iti apare o lista mare de melodii; poti calarii nu numai cai ci si animale salbatice si pe unele private dragoni si pasari pheonix, sistem PVP:poti face duel(2vs2) poti sa te pui pe liber ca sa ataci pe oricine, poti sa ataci pe cei cu grad negativ fara ca ei sa te atace pe tine si poti face razboi intre bresle; mda faci tu o analiza delicata si zici ca esti si neutru, hai fugi deaici te face mandru sa stii ca esti jucator de wow, te va face mandru sa afli ca muzica si aspectele din wow poate nu ma crezi dar te vor face sa dai bani in joc in cele din urma, dar ma rog ramai la ale tale

| Alexa412 a răspuns:

Metin2 e mai tare! am jucat wow si nu prea mi-a placut deloc! Ma pe metin2 poti calari gorile motocicleta vitorului vulturi dinozauri acolo poti? Eu zic ca metin2 e mai mist decat wow

| Rony56 a răspuns:

Ma, depinde ce sv e metinu de exemplu spuneti voi ca pe ro sunt numai prosti si cacaturi de servere, dar faceti si voi macar lv 65 pe mt si aveti de toate daca munciti la el.
jucati mt2europe si vedeti ca metin2 e mai bun, eu de mult jucam si cresteam pe niste caractere de lv mare la pietre ca sa ii fac de 160 si mi-au dat numai si numai ys care valoareaza 250kk sau 500kk nu mai stiu.
pe europe sunt o gramada de iteme.
deci mt2 e mai bun

| notsogoodtho a răspuns (pentru anonim_4396):

In Metin exista doar o rasa? bai baiatule ai jucat vreodata metin? exista Warrior, Sura, Ninja si Saman pe WoW e ork ****, draci, piticii nu mai stiu ce si tu comparii wow cu metin ma? skilluri putine? da cate vrei? 100 de skiluri? du-te frate la wow tau

| notsogoodtho a răspuns:

Prefer Metin2 si nu private ci RO, fiindca RO este cel mai tare, copii mici care nu il pot juca si joaca wow taceti fratie, eu am lvl 70 pe RO si + ca nu m-a crescut nimeni sunt destul de bun, asa ca nu mai faceti pipilika pe voi ca e greu metin2 ro si ca sunt multi hackeri si nu stiu ce, si wow are o grafica de kk, nici metinul nu are dar macar mai buna, rinoceri? dragoni? =]]]]]]] buna asta. hai Bafta.

| notsogoodtho a răspuns (pentru Labuta):

Pe Metin2 RO sunt 8 milioane de jucatori nu 5 mil. asa ca poate si wow e misto pentru cei care le plac jocurile astea, mie nu-mi place sincer deci poate ca nimeni nu castiga dar mie imi place metin2 si acesta il joc, Bafta

| Danger_Rappy_1996 a răspuns:

Sincer va spun aveam 9 ani cand m-am apucat sa downloadez Metin2 Cand l-am descarcat si i-am dat play m-am jucat 2 minute asa m-am plictisit de toti razboinici ca nici la filme actiune nu ma mai uit dar eu iz WOW!winking Recomand tutoror noobilor de pe Mata2 laughing

| Umbra3 explică:

Atunci explicati-mi voi mie de ce toate itemele de pe WoW sunt copiate de jocuri precum metin2, 4story etc.(spre exemplu arcurile de pe private pegasus, gheata sau chiar de pe oficiale)...
Sunteti prea noobi sa nu zic altfel cum sa zici de ala ca nu stie de metin ca na facut 65 bla bla sti tu mai bine?
Frate am jucat si eu metin2.ro am avut lv 48 dragon +9 fms rib +9 bratara de argint+9 deci tot +9 rupeam tot si inca un cont la fel de 36+experienta de pe private stiu jocu asta si cu ochii inchisi nu venii tu mie sa injuri pe aici sau sa zici de ala ca e praf ca na jucat jocul respectiv....am zis ce preferati si de ce? Faceti o comparatie, vedeti gameplay pe youtube la joc, luati jocurile amandoua jucativa 2 saptamani si atunci abia poti sa vorbesti!

| dumyjunior a răspuns:

WoW este si va ramane mereu in top-ul celor mai jucate jocuri din lume,,, respect Blizzard!

| dumyjunior a răspuns (pentru Danutu):

Ba copil copac.wow are doar in europa sute, dar si alte sute in restul lumii.ce bomba esti

| ISQ a răspuns:

Metin2 = Pishat
Wow = Super extra mega coolwinking
WOW LIKE BOSS

| r0b3rt a răspuns:

Bai Buldogule,
NU pot sa inteleg ce te-a deranjat asa de mult la metin de il critici atat.
Eu cred ca ar trebui sa fi complet re**rd sa compari aceste 2 jocuri. Intr-adevar WoW este mult mai avansat decat metin2 din multe motive de la complexitarea mmo-ului pana la crearea personajelor.
Dar oricat de complex si oricat de mare ai fi diferenta de grafica dintre WoW si metin, pentru mine si pentru alte 7 milioane de omuleti tot metinul are puterea. "DE CE?"
Simplu... Pentru ca in el m-am putut regasi, pentru ca il el am putut descoperi o lume complet noua care ma atragea cu fiecare misiune pe care o facem intrand si mai mult in poveste.

Metinul cei drept este pe moarte
si antradevar nu se mai poate compara cu marile mmo-uri ale lumi.
Atunci cand a fost lansat el (2003-2004 sper sa nu ma insel) sa stii ca si el se bucura de atensia multora dar intre timp au aparut altele...mult mai "bune" ca el. Sincer degeaba incerca uni sa implementeza chesti noi in joc. asta e ca si cum ai incerca sa tunez o dacie din '89 ..Nu are sens.
Pentru mine metinul va ramane o legenda in adevaratul sens al cuvantului!

| Bud_Valentin_1998 a răspuns:

Eu iti dau un raspuns rapid..Niciunul deoarece traiesteti viata femeie nu sta si te droga cu metin2, wow, 4story sau mai stiu eu ce mmorpg gasesti tu. Concluzie: Traiesteti viataaa lasa metinul

| alexaxel a răspuns:

Wow cel mai tare joc + cel mai tare server WARSTYLE. Forta wow! happy

| AdyStylexx a răspuns:

Mai toti spun ca metin2 este cel mai tare ptc au auzit de la rude si cred ca are ceva o influenta care ii fac sa stea numai pe porcaria aia si sa nu incerce ceva dar daca intra sa vada cum e Wow cred ca ar sta o zi intreaga cu gura cascata si ar regreta ca sau jucat metin2 si au risipit timp>>>>>>>> deci eu merg pe mana la WoW >>>>> si daca mai pot mentiona ceva incercati si Cabal Online este un joc cu grafica super frumoasa naspa ca sunt putine lumi sunt cam10-11 dar are ff multe deungeoane >>>>>>> si daca puteti sa-mi spuneti si mie daca exista un Wow nu conteaza cai urat dar vr sa joc gratis

| RauLix a răspuns:

Eu m-am jucat metin2 vreo 3 ani

Si m-am jucat si wow cam maxim 2 ani

Sincer dupa spusele celorlalti wow este putin mai bun ca si metin

Insa mie imi place metin2 orice ati spune voi

Wow-ocupa mai mult ca si metin

are mai multe cerinte de sistem

Iti intra mai greu in joc decat in metin

In wow sunt multi hack-eri de trade

Eu as alege metin2 cu tot ca stiu ca wow are grafica mai buna si sunt mai multe chestii si mai multe magii

Si unu a scris mai sus ca pe metin multi cer iteme si bani si pe wow nu

Sa va spun eu diferenta
Pe metin2 daca ceri ti se da
Insa pe wow playerii stiu ca nu iti da nimeni asa ca nu se mai obosesc

Deci in concluzie metin2-winner

| MaxiFF a răspuns:

Metinul este cel mai tare joc ...in schimb wow este un **** facut la vrajeala sa zica ca au facut un joc metinu nu va place ca este greu va place un **** de wow...wow si minecraft 2 jocuri retardate jucate numai de copii prosti

| LongLife a răspuns:

Deci frate cum sa alegi metin 2 petnru ca jocul ala are 4 caractere, fiecare carecter are 4 skiluri e plin de hackeri noobi cersetori si copii intre 5-10 ani, are o grafica oribila, are maxim 100 de questuri care sunt de omorat cacei si ursi pe afara in plus dupa ce fcai lvl maxim (desigur daca exista asa ceva) ce ai bun de facut? poate dueluri cu cineva care daca nu joci cu hack nu o sa castigi niciodata deci eu as sterge porcaria aia de pe net pecand WoW este in top! are 12 rase, 10 clase dintre care poti alege sa joci de partea celor buni sau a celor rai ceea ce e super tare fiecare clasa are peste 30 skilurisi fiecare rasa are 3 talente in plus are 3 continente si lumea de afara (mapa e gigantica) in el poti merge de cu ground mount(pantere cai dinozauri struti motorete etc) si fly monturile care sunt super tari (dragoni grifoni lilieci etc) are o gramada de profesii dintre care unele secundare si altele principale questurile sunt super bine facute sunt facute cu logica si in plus dupa ce faci lvl maxim (85) sau chai inainte pai face battleground dungeons raiduri si multe alte chesi de exemplu sa faci reputatie cu diferite locuri pentru a lua diferite iteme. dizinul itemelor e super.tot in wow e bine gandit si bine definit deci Blizzard jos palaria! si chiar daca nu as mai juca wow as juca alte mmorpg gen flare mu c9 aion care sunt mult mai bune decat metin pe buna mai bina ma joc super mario 1 luna decat sa joc metin 2 minute! deci clar WoW de metin nu vrau sa aud e cel mai stupid joc 4ever!

| vitaza a răspuns:

Frate eu 100% zic ca e WoW-World of Warckraft!

| BlackAngel46 a răspuns:

Deci stiti care e treaba Buldogule? Treaba sta in felul urmator:Tu esti un cretin care ai venit aici sa pui intrebarea asta ca prostu la piata numa ca sa starnesti scandal.Cum poti sa compari tu 2 jocuri? Intotdeauna un jucator de metin o sa iti spuna ca metinu e cel mai tare, iar un jucator de WOW o sa iti spuna ca wow e cel mai tare.Nu conteaza aici ca Wow e mai bun decat metinu si etc, etc.A si inca ceva WOW e mai jucat decat mein pentru ca e mult mai vechi, daca metinu era mai vechi.

Concluzia:Fiecare se joaca cei place si ce vrea, iar Buldogul e un cretin.Si stiu ca o sa raspunzi la postu meu cu o injuratura pentru ca esti un papagal avortat.Deci sa o iei pana ragusesti. PUNCT.

| AndreiChris03 a răspuns:

Va zic eu cea mai mare dif intre wow si metin la wow distractia e maxima la metin faci lvl 15 si te plictisesti.

| Catalin1607 a răspuns:

Suntei toti prosti, metin2 e cel mai popular joc din lume...dar dupa metin2 v-ati luati voi cu dupa el cum ar fi 4stori dupaceea jocuri stupide ca wow wizart101 toate jocurile in afara de mt2 sunt jocuri de nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru notsogoodtho):

Toate rasele sunt tot oameni, geniule.
In+WoW ocupa 20GB pe cand mt2 doar 800MB.Din start sunt incomparabile.
Nu mai spun ca in metin nu iti poti face caracterul sa arate cum doresti.
Si spune, te rog, unde ai vazut tu MMORPG-uri cu mai putin de 20 de skill-uri pentru. fiecare clasa?

| har a răspuns:

Eu votez wow sa stiti ca nu ma intereseaza ca va obsedeaza pe voi metin2 apropo sa imi raspundeti cand invatati sa vorbiti frumos! La metin2 sunt doar cateva "realmuri" pe un server oficial pe cand la wow sunt in jur de 300 realmuri pe un server oficial plus miile de servere private cu foarte multi jucatori.Sa nu uitam ca din numaratoarea firmei voastre metin2 are 7-8 milioane de jucatori cu tot cu serverele private din toata lumea, pe cand wow are peste 21 de milioane de jucatori doar pe original.La cate porcarii aud pe strada cu platosa de tigru +9 etc m-am saturat, daca nu vreti sa acceptati adevarul ramaneti in metin2 lumea injuraturilor, wow la cataclysm are 12 rase si 10 clase si ca sa stii nu-i acelasi lucru! Fiecare rasa are cate o istorie diferita iar fiecare clasa peste 30 de spelluri/vraji/magii cum vreti sa le ziceti, wow a fost votat cel mai bun joc mmorpg din lume cautati pe internet daca nu ma credeti, noile versiuni din wow schimba mereu cate ceva pe cand la metin2 nu schimba absolut nimic,in wow sunt bossi adevarati kel'thuzad, illidan, the lich king, deathwing, ragnaros, infernus etc... Cat despre gameplay la metin2 te plimbi cu o sabie o lance sau ce mai e in mana zici ca esti blocat asa sa nu mai spun ca nu poti sari, in wow esti complet liber si meseriile sunt mult mai multe. Uitati aici pve si un boss adevarat http://youtu.be/vVAeStLF3QA Iar aici un pvp adevarat http://youtu.be/2zXvnD_HLhA Cam asta a fost tot, acum cei acre jucati metin2 ma puteti injura ca v-am "insultat" pretiosul "joc" dar asta e adevarul nu am ce sa va fac

| TavyTzu a răspuns (pentru Claudiu_Acatrinei_1990):

Claudiu la mt european caracteru mi-a mers, dar daca nu iti merge inseamna ca ai probleme cu clientul

| TavyTzu a răspuns (pentru Alexandrio):

Cum degeaba sa il joc daca am lv max pe toate metinele pe care le joc si in wow tot lv max dar m-am plictisit si mi-am sters contul

| TavyTzu a răspuns (pentru cosminalexandru):

Mai gandeste-te ca exista max 30 de servere de wow si pe metin2 exista peste un milion de servere plus ca tu nici nu te-ai jucat metin2mage,daca vedeai cati playeri sunt pe acest metin iti jumuleai parul din cap

| TavyTzu a răspuns (pentru dumyjunior):

Ba dar tu te-ai uitat la top online games metin2 e pe 8 iar wow pe 90 si ceva

| har a răspuns:

Ascultati in primul rand "maxim 30 de servere de wow" asta e cea mai amre prostie, daca te uiti pe un site(nu il spun ca nu ma lasa TPU) sunt peste 800 de pagini pline cu servere private de wow in crestere avand in vedere ca stiu zeci de site-uri ca acesta. 2.Nu conteaza ce scriu site-uri din astea de exemplu top online games, uitati-va pe revista level acolo sunt cele mai bune jocuri si metin nu exista in acea revista, oare de ce?

| Umbra3 explică:

Pe scurt:Metin2 e chinezarie si gata...iar voi care ziceti ca WoW e praf, naspa sau cum mai ziceti oke.da frate ia spuneti-mi voi mie cati dintre cei care joaca metin2 si au intrat pe wow au dat grafica la max la full, cati ati facut raiduri si la cati li se blocau pc-ul..pai la ce jafuri aveti nici nu ma mir.Cati dintre aia care joaca metin2 au peste 3-4GB RAM?straight facestraight facestraight face Iar despre securitate nu mai vorbesc(Cred ca la metin2 numai pe ro am furat 40 de conturi cu tigr...sa nu mai zic iteme multe +9 pergamente din alea cu pana pretioase si alte porcarii si m-a prins creka dupa 6 lunistraight face Pe cand la WoW te prinde numai decat si nici nu exista hackuri, ca la ce securitate au aialaughing))