| Umbra3 a întrebat:

WoW vs Metin2? Nu pot intelege de ce unii oameni spun ca metin2 e cel mai tare e cel mai nu stiu cum? sa va spun eu ce si cum!
1.Metin2 nu se poate compara cu WoW(never)
2. Dupa un calcul facut de GameForge toate metinurile oficiale si toate privatele la un loc au peste 7 mil de jucatori intre 7-8mil iar conform Blizzard, primul WoW Burning Crusade are 11 mil de jucatori lol.Si faza culmea e ca la WoW se plateste si la metin nu dai niciun ban.
3.Metin are 1.5gb si WoW are 20Gb eu mi-am luat cu 15Gb
4.In metin2 poti calarii doar un cal pe cand in wow poti calarii rinoceri cai chiar poti zbura cu dragoni!
5.Cand a aparut metin2 totul era frumos pana cand au intrat copiii aia de 11-12 ani eu am nimerit unu de 7 ani(dependeti de pc)...pe cand la WoW joaca 98% din joc persoane peste 16 ani(eu fac parte din cei 2% avand 14 ani).
6.in metin2 ati vazut ca foarte multi jucatori incep sa cerseasca bani iteme si nu mai stiu ce pe cand la WoW nu cere nimeni nimic.
7.HACK...Ati observat ca foarte multi jucatori din metin folosesc cheat, hack si bot(de atack de trade de pescuit.).pe cand la WoW exista doar cateva hackuri si sunt prisi foarte rapid pe cand la metin2 aia nu patesc nimic.
8. Event din pastele cailor...Saptamana trecuta a fost cica event in metin2 si ce ma rog event? Flacari de 72 pe care cine sa le bata aia de 80 ca asa stie tembelu de GM si 2 ox-uri si GM nu stie sa anunte datele eventului(ora, loc, data)...pe cand la WoW se anunta eventu cu mult timp inainte(de fapt jucatorii sau invatat cand o sa fie event)iar eventu este pentru toti chiar si pentru incepatori.
9.In metin sunt foarte putine mijloace prin care sa iti faci itemele +9 pe cand la WoW sunt blacksmith cookie stone...
10.In metin exista doar cateva harti in jur de(13-16)pe cand la WoW sunt zeci de harti doar pe un singur continent deci de fapt sute de harti.
11.In metin poti sa-ti faci doar 4 caractere din 4 rase si 2 categorii(o prostie dupa mine)pe cand la WoW eu de exemplu am 7 caractere...si sunt o groaza de rase si categorii.
12.metin are sute de servere private in toata lumea.Pe cand WoW are sute de servere doar in Europa!

Intrebarea:Ce preferati WoW sau metin2?

Răspuns Câştigător
| NothingGood a răspuns:

Wow,metin2 si 4 story(metin in special) sunt considerate jocuri marfa DOAR PT ROMANI,romanul cum n-are minte,nu invata o alta limba decat a noastra,logic ca nau auzit de wow sau chestii de astea, daca se apuca zic ca e joc in nu stiu ce limba, din tot wow official nici macar 100.000 de romani nu cred ca joaca, pe metin official atatia sunt doar peun sv...asta e Romania n-am ce zice

362 răspunsuri:
| χεςρυψχ a răspuns:

Prefer Wow big grin

| LordNike a răspuns (pentru notsogoodtho):

Esti cel mai prost om de pe pamant!

| GabeN a răspuns:

WoW clar!
De ce?
1.In Metin 2 sunt numai copii boraci de 8 ani happy (am vazut unul de 7 ani care injura ca o... sa nu zic si se credea mare boss)
2.In WoW sunt mult mai multe chestii smechere.In MEtin 2 exista cumva raiduri si bg'uri? NU! in metin exista doar rahatu' ala de breasla war sau cum dracu se numeste happy
4.Breasla? CE DRACU E ASTA MA? Arca lu' Noobzor?
5.WoW rullz!

| Fyrend a răspuns:

Wow este cel mai bun mmorpg si cel mai jucat la nivel mondial. Insa pentru a juca acest joc ai nevoie de putina minte, si la noi cum majoritatea playerilor sunt copii care nu prea stiu cum sa deosebeasca un joc bun de unul prost aleg prostia asta de metin. Toti marii playeri cum ar fi cei de la Razor sau ali experti in acest domeniu nici nu au luat in calcul metin cand au facut un top al MMORPG-urilor.

| StarShip a răspuns (pentru TavyTzu):

Ba ce cretin esti pe cuvantul meu Metin2 (cel mai **** joc din punct de vedere al grafici memoriei si al multor altor chestii cum ar fi jucatorii si ceea ce a spus buldogul si il sustin cu bucurie) nu se compara cu WoW? Cred ca nu ai jucat nociodata... Auzi Wow intre 6-8 ani esti un **** cretin handicapat. La Wow trebuie sa platesti cum sa fie intre 6-8 ani aaaaaaa poate metin? da nu ma insel metin e exact intre 6-8 ani. Nu poti sa le compari frate... M-am saturat de cretini ca tine care pretind ca sau jucat WoW (exact tu nu te-ai jucat WoW. POT sa iti spun o multime de jocuri mai bune ca Metin cum ar fi 4story ( in primul rand ca e preferatul meu dintre toate mmorpg-urile) Cabal NIne Dragons Fiesta Allods Guilds War si multe altele printre care si WoW (dar nu e MMorpg). Metin e un **** de joc ma jucam recunosc pe la 9 ani o perioada in care nu stiam prea multe la PC si credeam ca tine ca Metin e cel mai tare. Dar cand am descoperit 4story ( FOARTE DRAGUTZ JOCUL) mi-am dat seama ca nu e chiar asa. AM descoperit la 11 ani WoW ( de fapt prima oara cand ma jucasem a fost la 6 ani! uni dintre voi s-ar putea sa nu ma credeti am avut maxim lv 3 va inchipuiti ce as fi putut face la 6 ani) e cel mai tare joc online din lume WoW si nu exagerez deloc ei bine sper ca cei de la MMORPG sa creeze ceva mai bun ( ceea ce este cam imposibil)

| SebbyHere a răspuns:

Am jucat WoW si...e cam prostesc nu inteleg nimic in el.Dar ma rog, pe cand metin2, 3 are grafica calumea si intelegi ceva in el.

| andrei78 a răspuns:

Cine crede ca cei mici au stricat metinu e praf si apoi eu am 11 ani si stiu engleza aproape perfect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Danutu):

Metin2 are grafica buna?
Metin2 e cel mai prost joc MMORPG existent: pana si 4Story l-a intrecut!
WoW, RoM, chiar Allods sunt jocuri care au grafica buna sau bunicica...
Metin e atat de plictisitor...o singura rasa (uman...cum spuneam PLICTISITOR)
Nu poti modela caracterul(tot razboinicul arata la fel)+toti sunt razboinici...acum serios.
Si player, scuza-mi expresia, CRETINI!
WoW racks!
Metin ****!

| Alexandrio a răspuns (pentru TavyTzu):

U cati ani ai :/ mai sus ai spus Nu se compara metin2 cu wow
si dupa ai spus si metin2 a fost de un infinit de ori mai tare decat Wow! in + wow nu a fost facut pentru copii neadaptati ca tine scuza expresia dar totusi wow e de copiii intre 6-8 ani si metin2 intre copiii de 10-19 ani cum sa spui frate asta! si jocul se numeste... cam degeaba il joci
Deci concluzia e ca urmatoarele lucruri pe care le voi scrie vor fi un fel de. termen filozofic asa sa zic pentru ceea ce e rominia Rominia este o tara in care se plateste mita pentru stat pentru ca niste idioti se creed smecheri cu aer de tigani inputiti fara onoare si patrie (un fel de idoli propri) acestia fiind VIERMIiar statul fiind CADAVRULstatul e mincat de ei si niciodata nu vom esi din criza si nu vor deschide ochii sa vada cum sunt jocurile de onoare la propriu ca WOW (World of Warcraft) sau celelalte jocuri shooter ca Call of duty. asta e clar nu toti isi permit sa le joace dar sunt si alte jocuri de echipa mai deosebite la care trebuie sa stai sa le inveti pentru a progresa in concluzie criza romina se poate elimina doar prin uciderea acestor VIERMI!(in parea parte sunt tigani)cu un virus viral ucigas care sa fie mortal pentru ADN-ul lor si iar apoi cu restul populatiei reprogramare silita 20 de ani :) sau puteti vedeti aici ce sar intimpla cu ei

http://www.youtube.com/watch?v=tzLxOi1r7lY

:D

| zBobby a răspuns:

Eu am jucat o perioada si metin2 iar acum de cateva zile am inceput sa joc si WoW Cataclysm adica un privat. Sunt de parere ca metin2 ar merge sa joci asa de inceput. toata viata ai jucat gta vc/sa, fifa si counter la greu, cand dai de metin2 esti ceva de genu "wow" ce tare este, si mai este si pe romana. In acel moment nici nu te gandesti la Wow, daca ai auzit de el. Eu sincer din auzite stiam ca este un joc foarte mare cu grafica care iti bubuie PC. De Metin, cum este un joc foarte simplu dupa parerea mea, au inceput sa il joace pana si purandei care dabea au o treaba cu romana, ceea ce a facut jocul si mai enervant, iar toate celelalte chestii sunt de nivel minim de cunostinte, adica orice caracter poate invata sa il joace. Acum la Wow, de ce sar apuca sa il joace niste analfabeti care nu au o treaba cu engleza? in Wow joc de cateva zile si dabea am descoperit cateva chestii si sunt constient ca mai sunt ogramada de invatat. Este mult mai complicat cu skill-urile, talentele, questurile, caracterele, farm, PvE, PvP *** sunt o droaie de chestii. Parerea mea este binenteles ca Metin2 este un joc de rahat totusi amuzant la inceput, iar WoW este un joc foarte frumos plin de aventura, in care nu ai cum sa te plictisesti si mult mai populat, dar totusi este mult mai greu de inteles decat Metin2.

| GabeN a răspuns:

DECI!
Jucatori de WoW, nu mai incercati sa bagati WoW-ul in cap la acesti mici puradei(sorry pentru expresie) pentru ca ei tot o tin pe a lor ca metin 2 e cel mai tare 4Ever 4Life.Si cei care zic ca au jucat WoW si nu le-a placut mint de rup sau au jucat 2 min si gata stop.
Eu prefer WoW cum am zis si in comm-ul trecut.
De acord cu NothingGood.

Răspuns utilizator avertizat
| Nedelcu_Cristi_1995 a răspuns:

Deci WoW are grafica de sute de ori mai buna decat metin2 emai smecher si nu e plin de bulangii. Eu aleg WoW

| Feri a răspuns (pentru Danutu):

CE retard mintal esti cum poti sa spui asa ceva laughing))))))) loool laughing)

| cosminalexandru a răspuns:

Metin2 este un rahat de joc, va pot spune si de ce.

1. Grafica foarte proasta. 1/10
2. Sunt doar 4 clase si doar o rasa. 2/10
3. Sunt doar 5-6 skill-uri la fiecare caracter. 1/10
4. Questuri-le sunt naspa rau. 1/10
5. Design-ul itemelor e praf. 1/10
6. Sunt foarte multi hacker, noobi, scammeri si copii de 7 ani pe acel joc. 1/10
7. Putine mount-uri. 1/10
Eu va recomand sa jucati WoW, este cel mai bun si jucat mmorpg de pana acum. (11 milioane de playeri, numai pe official)

1. Grafica foarte buna. 10/10
2. Sunt 10 clase. 9/10
3. Caracter customizabil. 10/10
4. Quest-uri foarte frumoase (unele chiar distractive) 9/10
5. In WoW exista dungeon-uri, raid-uri si bg-uri. 10/10
6. Sunt o multime de mount-uri, ground mounts (cai, tigrii, ursi, etc.), si flying mounts (dragoni, covoare zburatoare, etc.). 10/10
7. La WoW, exista mai multe expansiuni (The Burning Crusade, The Lich King, Cataclysm, si de curand a aparut Mists of Pandaria). 10/10

REZULTAT:

Metin2: 1. 142857142857143 laughing
WoW: 9. 857142857142857

WoW Won!

| codrin47 a răspuns:

Metin2,de ce? In metin nu stiu de ce ziceti ca e grafica proasta si in wow smechera,nu mi se pare,poate doar sunt diferite,grafica din metin imi place mai mult,metinul are cerinte minime fata de wow e adevarat dar e mai bine pentru ca e gratuit, va zic eu ceva in wow sunt mesaje subliminale care in cele din urma pe privat sau oficial va vor face sa dati bani in joc, iar metinul e gratuit trebuie doar sa platesti pentru iteme special, am jucat ambele jocuri si am realizat ca wow e plictisitor, in metin nu va bateti voi capul sa ajungeti macar la lv 10 sa vedeti ce frumos e jocul, va zic ca astia care insulta metinul au jucat 95% wow si 5% metin si se gasesc sa dea cu parerea.Da in metin ai 4 caractere si 2 categorii de magii la fiecare, dar macar nu sunt uratenii ca nightelf, pitici, taureni mai stiu eu ce iar omul il fac o oratanie grasa si cheala.In metin poti face foarte multe:pescuit,duelat,minerit,calarit(nu numai de cai ci si de animale salbatice,sunt si private unde poti calari dragoni si pasari pheonix:P), sa iti faci un magazin propriu, sa faci partyuri cu monstrii, sa evoluezi arme la fierarul map1, map2 de breasla sau sa faci run dt si la al saptelea etaj ai fierar DT,mai e si fierar epic, legendar sau bless si metal magic, deci sunt multe cai e a evolua iteme, poti sparge metine, poti pune bonusuri pe iteme http://metin2.3xforum.ro/post/688/1/Ghid_bonusuri_maxme/ etc...Deci eu aleg metin2.

| arvamaister a răspuns:

Cu siguranta WoW si sa v-a explic alegerea mea : Daca ai instalat metin2 si mai deti 4story, cand vei juca 4story, iti va da error-uri ( Un posibil speed hack ) dar de fapt e un virus de la metin care nu te lasa sa joci, conform bitdefender-ului este un spywar cu servici in chineza ( foarte usor de depistat ). Metin e un loc de joaca pentru copii de varsta intre 5/10 ani chiar si 11.

| timioros a răspuns:

Prima data am ionceput sa joc jocuri PC in care joci singur de ex: GTA, Prince of eprsia etc.Cand am dat de Metin2, cam pe la 8, 9 ani, am zis woooooow ce joc misto, e cel mai tare din lume, pentru ca eram copil mic si nu stiam ca exista alte jocuri de genu asta(MMORPG).mi-am pierdut 4 ani de iata cu o prostie.Cand am dat de alte MMORPG-uri de genu wow, 4story, champions online etc.mi-am dat seama ca metin e o prostie:
1.grafica, questurile, caracterele etc. sunt facute doar ca sa fie facute.
2.playerii care joaca metin2 sunt hackeri, moobi, insalatori, uraciosi etc.
Pe cand wow este altfel:
1.grafica, questurile, caracterele etc. sunt facute calumea.
2. jucatorii sunt cinstiti si drepti.

deci eu recomand WOW.

| Razvan9799 a răspuns:

WOW E cel mai bun, insa:
1.Toti boraci de 7-8 ani au pc praf nu le merge WOW
2.Inavata aia Engleza cand ma sinucid eu
3.Pentru ei WOW:WAAA 1 joc cu multe mape cu multe rase, clase, mounturi,... noi ne pierdem pe acolo
4. 1 din 1000-1250 de playeri de metin nu au auzit de WOW
5. 1/5 playeri nu a jucat alt mmorpg
6. 1/25 playeri nu a auzit de alt mmorpg si habar nu au ce e ala un mmorpg desi joaca metin...
===>WOW WIN

| codrin47 a răspuns:

In ce sens e grafica mai buna in wow decat in metin, arata mai bine ca mie nu mi se pare, e mai buna pentru ochihappy eu nu cred, singurul lucru este ca e mai costisitoare, wow pff am jucat 2 ore si m-am plictisit dupa lv 11 am realizat ca wow e o porcarie.

| Claudiu_Acatrinei_1990 a răspuns:

Ce trebuie sa faci la mt2 european ca sa-ti mearga caracteru da-ti un raspuns

Răspuns utilizator avertizat
| mugurelpetru a răspuns:

Sincer sa fiu eu aleg WoW imi plac mai mult jocurile in alta limba romani joaca metin injura cu multe hackuri sunt de acord buldogul de ex eu mai joc kal online cu totusi nu cred ca e in top iar daca in wow sunt putini romni care stiu sa se poarte si sa vorbesca. si e mult mai usor sa te integi mai usor decat romani.deci wow ramane. multumesc frumos

| Alexa412 a răspuns:

Mai fratilor ne certam care are mai buna grafica si care e mai misto metin2 sau WoW. Fiecare joaca jocul care i place ce atata cearta? Mie de exemplu imi place Mt2 am jucat si 4story mi-a placut am jucat o gramada de jocuri cabal etc. is frumoase toate narae de ce sa ne certam fiecare e cu parerea lui.

| anduanduandu a răspuns:

Zau ma? Chiar asa? Ba tu ai jucat mt2, pe toate sa vezi ca, calaresti si dragoni, lupi, mistreti, cai sau deexemplu iti da cal armat la WoW de pe care sa bati? aaaaaa si apropo toate metinurile au cate 10 servere 5PvP si 5 PvM

| anduanduandu a răspuns:

Ba andiwar33 ai jucat mt2 sa vezi cum e?
daca nu ai jucat stai in banca ta
.

| VreauSaPlang a răspuns (pentru TavyTzu):

Aha metin2 are pe elnumai copi de 6 ani + si 10 inn fine pe wow sunt toti peste 14 ani sau mai sunt de 12 da sunt de treaba rau si multi dintre iei au si 20 de ani + si cand metin2 o sa fie mai tare decat wow atunci eu o sa ma las de wow si gta si counter. poate u ai incercat alt wow da nu mai e nici un joc care sa se numeasca wow

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru notsogoodtho):

OMG :o...
Amice, metin are ''infecta'' nu alta. Daca ai juca tu WoW o saptamana te-ar durea ochii cand intri pe metin.
Tu nu vezi ca in metin exista doar o rasa, skill-uri putine, nici nu voi mai continua...