| anonim_4396 a întrebat:

Ar trebui luata atitudine serios la plata utilitatilor la orice asociatie de locatari. M-am trezit cu 500 lei de plata pentru o singura luna, luna trecuta.Administratorul poarta acelasi nume cu mine dar nu-i venit de mult timp la noi.Ma trezesc ca ma interpeleaza un coleg care sta in cu totul alta zona a orasului si ma intreaba de numele asta si daca cumva imi este ruda ca a avut proces cu ea pe motiv ca-i fraierea urit la plata si drept pedeapsa superiorii ei au dat-o fratilor la asociatia noastra.Am sa am si eu proces cu ea oare? Si daca cistigam la ce asociatie de locatari o arunca astia iar?

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Asociatiile de proprietari sunt persoane juridice particulare si in cadrul lor nu poate fi adus nimeni de altundeva fara acordul Adunarii Generale a Proprietarilor.Proprietarii angajeaza si negociaza salariul cu toti angajatii din asociatie:presedinte, administrator, casier, contabil si cenzor.Problema este de ce ati acceptat voi ceva ce au aruncat altii ca fiind penal! Raspunsul pot sa ti-l spun eu:indiferenta locatarilor vis-a-vis de problemele asociatiei; cu greu convingi oamenii sa vina la o sedinta la care se hotarasc lucruri importante pentru ei. Datoria de 500 lei pe care zice ca o ai trebuie dovedita cu acte si trebuie sa-ti explice din ce se compune:plati curente(apa, energie termica, cheltuieli comune, etc), datorii, reparatii la bloc, investitii sau panalitati de neplata. Daca te-a furat atunci se poate face reclamatie la Primarie si la Politie, inainte de dat in judecata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cum te cunoastem hircioage, o sai ai procese, procese de constiinta.