| pitbull93 a întrebat:

am auzit ca din 1 ianuarie se schimba codul rutier, stie careva ce schimbari se vor face? pentru ca eu am invatat pana acum din ala vechi si noh sa vad daca are rost sa il citesc si pe asta nou

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt schimbari de fond foarte mari, doar o sa fie amenzi ceva mai mari datorita cresterii punctului-amenda la 70 lei fata de 67 lei(punctul-amenda este 10% din salariul de baza minim brut lunar). Craciun Fericit!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Completez la @Ioandelasal că potrivit codului rutier, consumul de băuturilor în timpul şofatului este o infracţiune atunci când nivelul alcoolului în sânge depăşeşte 0, 80 grame pe litru. De la 1 ianuarie 2012, lucrurile se vor schimba însă, pragul alcoolemiei care îi poate trimite pe şoferi după gratii a fost coborât până la 0, 5 grame pe litru.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Si eu ma gandeam la asta, daca se schimba codul rutier se schimba intrebarile, chestionarele de examen.

| lebek01 a răspuns:

Daca e sa fie cum zici tu, nu o sa fie o schimbare prea mare. deci poti invata de unde vrei, succes