| Diana3509 a întrebat:

Incep scoala de soferi curand si vreau sa imi cumpar carte de legislatie si teste actualizate pentru 2013 dar sunt atatea variante si nu stiu care e cea mai buna. Pana in 2009-2011 stiam ca cea mai buna e cea de la editura NATIONAL dar apoi am auzit ca testele de la ei sunt mai usoare decat ce se da la examenul la sala. Ce carte e mai buna?
Va multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Cea mai buna carte de legislatie, foarte bine structurata si cu explicatii pentru orice incepator, este cea de Stanculescu, asta e cea veche :
http://www.librarie.net/coperta/pachet-noul-cod-185520.jpg
Iar teste vei face pe www.e-drpciv.com, e un site foarte, foarte bun. Am luat 3 categorii cu carticica rosie si site-ul asta.Nu te apuca de teste pana nu inveti legislatia, pentru ca o sa le incurci.

| SSWK a răspuns:

Hei,
Nu exista carte magica, sa te ajute, ca prin minune, sa iei permisul, iar cea mai buna varianta este cea actualizata (2013), Stanculescu, National.
Ia ce carte iti recomanda instructorul, un instructor bun stie.
Si invata cartea din scoarta-n scoarta. Daca stii legislatia, atunci intrebarile nu vor fi o problema indiferent de ce varianta ai folosit.

| Diana3509 explică (pentru SSWK):

Era o metafora. Sunt constienta ca trebuie sa invat si sa fiu atenta dar daca se poate sa invat dupa cea mai buna varianta de carte, atunci am sa incerc sa aflu care e aceea. Multumesc oricum de raspuns.

| IREros a răspuns:

Eu am luat permisul de curand din prima. Am citit legislatia pe net odata, si am fost la cursurile de legislatie si atat. Nu e nevoie sa dai nici un ban pe nimic, pur si simplu fa teste pe orice site, eu am facut aici http://chestionare.auto.ro/ dupa ce crezi ca le stapanesti, fa pe site-ul lor ( http://www.drpciv.ro/info-portal/changeLanguage.do?lang=ro ), daca din 10 teste 8 le faci peste 22, poti sa mergi la sala vei lua:P

| Wrufloukel a răspuns:

Mergi la școala de șoferi unde urmezi cursurile și vor avea ăia de acolo grijă să te imbărlige cu tot felul de cărți! Eventual o să ți le bage pe găt, spunăndu-ți că ei au cele mai bune cărți etc și tu te vei uda toată cănd vei afla aceste lucrurii și ei vor spune ca hai că-ți facem noi actele pentru dosar dar te costă 40 de lei și tu iar te vei uda toată etc! laughing Na, așa e la noi în țară! Te halesc toți de lovele! Eu în locul tău mergeam în Italia și dădeam de permis!

| Diana3509 explică (pentru Wrufloukel):

Multumesc ca mi-ai raspuns. Cei de la scoala de soferi la care urmeaza sa fac cursurile folosesc cartea asta http://www.edituraradulescu.ro/page.php? 7 (editia 2013) pe care, desigur, o cumpar de la ei. Nu suna prea atractiv varianta cu Italia. Trebuie doar sa gasesc cartea magica care ma va ajuta sa-mi iau permisul.

| Wrufloukel a răspuns (pentru Diana3509):

Pentru a lua permisul sută la sută urmează următorii pași!
1. Să te înscrii la o școală de șoferi în care se fac teste pe calculator.
2. Stai și fă căt mai multe teste pe calculatoarele lor pănă te dau ăia afară din sală.
3. Citește legislația, depăsirea, staționarea, etc etc.
4. Te apuci și faci teste din cartea de șoferi, nu începi și te găndești la zboară zboară sănioară căci nu-ți va intra nimic în cap.
5. Stai și faci teste de-ți sar ochii din cap.
6. Pregătești o sută de euro pentru traseu, asta în cazul nu te descuri cu condusul așa de bine și consideri că vei avea emoții cănd te vei vedea cu gaboru lăngă tine. Vezi că te pica gaboru dacă te vede cu emoții și că conduci cu frică.
6. Scuze cacofonia de la punctual 5.
7. Acum încetează să mai răzi de mine că am facut o cacofonie.
8. Acum mergi și învață și fă multe teste din cartea de șoferi. Fă pănă le inveți pe derost!
9.Baftă!

| Diana3509 explică (pentru Wrufloukel):

Deci cheia succesului e sa fac teste pana le stiu pe de rost si atentie si incredere.

| Mirela_Barret_1978 a răspuns:

Cea din 2013este actuala