| thisisbeautiful a întrebat:

Buna TPU sad Am o problema sad Azi cand veneam de la scoala un tigan a intrat in vorba cu mine si a inceput sa ma injure crying Apoi,m-a intrebat unde stau, eu am refuzat sa zic, si mi-a spus ca daca nu-i zic ma bate crying Ma tot stresa sa-i zic iar apoi am inceput sa fug foarte repede fara sa ma uit in spate.Acum mi-e frica sa ma mai duc la scoala ca poate iar dau de el.Ce pot sa ma fac? Reclamatie la politie nu pot pentru ca nu stiu nimic despre el si mi-e ca daca as face m-ar batea rau de tot.Mentionez ca am 13 ani.Deci,ce pot face? crying
Funda! Va rog, e urgent crying

6 răspunsuri:
| KillMePlease a răspuns:

Stai calm/ă.
Anunţă-ţi părinţii/bunicii/persoanele ce au grijă de tine şi roagă-i să vină cu tine la şcoală şi să te ia de la şcoală.
Dacă nu pot veni, încearcă să mergi pe stradă fără să atragi atenţia şi să cauţi un drum pe unde merg mulţi oameni ca să nu fi singur/ă în caz de ceva şi să ai cui cere ajutorul. Dacă te mai întâlneşti cu el, încearcă să-l eviţi şi să-ţi vezi de drum fără să stârneşti conflicte.

| pufulescu a răspuns:

Stai linistit ca nu se intampla nimic, nu sta ala pe strada sa te gaseasca pe tine maine. Ei intotdeauna merg ' la intimidare ', ameninta, injura. Du-te maine la ore, nu se intampla nimic. Daca tot nu poti trece peste eveniment cumpara-ti un spray lacrimogen si da-i in ochi de cum intra in vorba cu tine.

| smartlollipop a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un adult, foarte bine ai facut ca nu i-ai spus. Daca il mai vezi, evita-l, fugi de el si nu sta sa incepeti o conversatie. Daca nu ai cum sa treci de el in cazul in care te opreste din nou, intoarce-te si anunta pe cineva de la scoala sau fugi. Chestiile astea trebuie luate in serios.
Eu l-as da la politie, as face ceva, te-a amenintat ca te bate daca nu ii spui unde stai? Asta e foarte grav.
Bafta, sa ai grija de tine!

| Cristian0884df11 a răspuns:

Mama daca eram eu in locul tau ce-i spargeam fata

| thisisbeautiful explică:

Mai mentionez ca maine nu pot lipsi deoarece am teza la mate.

| Andreea1Andre a răspuns:

Pai in primul rand spune.le parintilor tai despre asta si ziua urmatoare cand vei merge la scoala sa vina si parintii tai cu tine si sa se ia de el. daca continua sr trebui sa faci o reclamatie la politie.