| roxanamo a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutorul vostru. Ce acte ii sunt necesare unui cetatean neamt pentru casatorie in Romania? Va multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Metodologiei aprobate prin HG nr.64/2011, citez:
"ART.42.(1) Odatã cu declaraţia de cãsãtorie viitorii soţi prezintã urmãtoarele acte:
a) documentul cu care se face dovada identitãţii, în original şi în copie;
b) certificatul de naştere, în original şi în copie;
c) certificatul medical privind starea sãnãtãţii, întocmit pe formular-tip, care trebuie sã poarte numãrul de înregistrare, data certã, sigiliul/ştampila unitãţii sanitare, semnãtura şi parafa medicului; certificatele medicale sunt valabile 14 zile de la data emiterii şi trebuie sã cuprindã menţiunea expresã cã persoana se poate sau nu se poate cãsãtori; certificatele medicale emise de instituţii medicale în strãinãtate pentru uzul misiunilor diplomatice şi oficiilor consulare ale României trebuie sã conţinã toate rubricile şi sã fie însoţite de traducerea în limba românã legalizatã, cu apostilã sau supralegalizare, dupã caz;"
Daca respectivul a mai fost casatorit trebuie sa prezinte si un act din care sa rezulte desfacerea sau incetarea casatoriei prin divort, anulare sau deces, in original si traducere.

| roxanamo explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! El nu a mai fost casatorit, nu trebuie si certificatul de celibat sau o declaratie pe propria raspundere ca nu a mai fost casatorit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru roxanamo):

Va spune asta in declaratia de casatorie.
Daca o sa se ceara o declaratie pe proprie raspundere o va putea da si in fata unui notar din Romania.

| BarBye a răspuns:

Ca si unui cetatean roman: certificat de nastere si buletin.