| bobonel a întrebat:

Ce stiti despre incadrarile din sursa externa in M.A.I?
Stiu ca sunt multe locuri pentru cei ce vor sa devina politisti,jandarmi, pompieri.Ma intereseaza daca stie cineva ce probe se dau (sportive; scris).

Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr.665/2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.20.(1) Condiţiile legale de recrutare din sursă externă pentru persoanele care intenţionează să dobândească statutul de poliţist sau cadru militar în Ministerul Internelor şi Reformei Administrative, precum şi pentru persoanele care intenţionează să susţină examen de admitere în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Internelor şi Reformei Administrative sunt următoarele:
  a) să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
  b) să cunoască limba română scris şi vorbit;
  c) să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
  d) să fie apte din punct de vedere medical, fizic şi psihic; aptitudinea se constată de structurile de specialitate ale Ministerului Afacerilor Interne/comisiile şi subcomisiile de concurs, ca urmare a examinării medicale, verificării îndeplinirii criteriilor antropometrice, existenţei semnelor/tatuajelor neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară, verificării aptitudinilor fizice şi, respectiv, evaluării psihologice, potrivit baremelor şi/sau criteriilor aplicabile;
  e) să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi, iar în cazul candidaţilor la concursurile de admitere în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Internelor şi Reformei Administrative, să îi împlinească în cursul anului în care participă la concurs;
  f) să aibă studii corespunzătoare cerinţelor postului pentru care candidează, iar candidaţii la concursurile de admitere în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Internelor şi Reformei Administrative să fie absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat; dovada absolvirii se face cu diploma sau cu adeverinţă din care să rezulte faptul că au susţinut şi promovat examenul de bacalaureat;
  g) să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
  h) să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
  i) să nu fi fost destituite dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;
  j) nu au desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
  k) îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 10 alin. (3) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului, cu modificările şi completările ulterioare;
  l) îndeplinesc condiţiile specifice pentru ocuparea prin concurs a funcţiei publice cu statut special.
  (1^1) Candidaţii recrutaţi din sursă externă care intenţionează să dobândească statutul de poliţist sau cadru militar în Ministerul Afacerilor Interne trebuie să îndeplinească criteriul specific de înălţime minimum 1, 65 m bărbaţii şi 1, 60 m femeile, cu excepţia candidaţilor pentru posturi de ofiţeri şi agenţi de poliţie de frontieră pentru specializarea marină, care trebuie să aibă înălţimea de minimum 1, 60 m."
Pentru alte detalii te poti adresa compartimentului de resurse umane din cadrul IJP din judetul tau.

| Dreamer2306 a răspuns:

Daca te referi la Academia de Politie din Bucuresti, din cate stiu eu, proba sportiva consta in alergare de viteza (limita fiind 8.1 la fete si la baieti 7 si ceva, nu mai stiu), alergare de rezistenta(1 km in 4 minute si 10 secunde la fete si 3 minute si 45 de secunde la baieti) si aruncarea mingii medicinale la minim 7 metri (2kg la fete, 4kg la baieti).
Proba scrisa dai la istorie, romana si limba moderna (engleza, franceza, germana etc)-gramatica. Daca te ajuta iti las un link sa te uiti mai bine https://politiaromana.ro/......-si-bareme

| bobonel explică (pentru Dreamer2306):

Multumesc pentru raspuns! Aceste detalii le cunosc.Intrebarea mea se refera strict la personalul ce o sa fie angajat in structura M.A.I.din sursa externa(fara a urma scolile postliceale de subofiteri respectiv agenti de politie).

| Dreamer2306 a răspuns:

Aa scuze :3 am inteles eu gresit happy