| AlmaQueen a întrebat:

Peste cateva zile fac 17 ani. Am primit cadou o masina (pentru a invata pe ea). Am iesit cu ea sa fac o tura (pe strada de langa, intorc, inapoi acasa in fata portii). Pe strada cealalta, a venit o masina pe contrasens, eu am franat si am cotit usor lovind o masina parcat (doar putin infundata). Proprietara cum a iesit la poarta (in mari nervi) a sunat la 112. Politia a venit imediat, au ajuns si parintii mei care erau plecati in vizita. Am dat declaratii apoi am mers la politie, mi-au facut dosar penal cu nr XXXX. Intrebarea mea e urmatoarea: e prima oara cand s-a intamplat! Ce patesc, daca raman cu cazier pe viata! si cand pot da de carnet? Pot da cand fac 18 ani, adica peste un an? Multumesc din suflet.

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Fapta constituie infractiunea prevazuta si pedepsita de OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 86
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."
Fiind minor limitele minima si maxime si maxima a pedepsei se reduc la jumatate, asa ca poti fi condamnat de la 6 luni la 2 ani si jumatate. Cred ca o sa fii condamnat cu suspendare ori o sa se aplice o amenda administrativa, de pana la 1.000 lei.
2.Condamnarile suferite pe timpul minoritatii nu se trec in cazierul judiciar, asa ca, din acest punct de vedere o sa ai cazier curat.
3.In functie de cum vei fi pedepsit si daca se aplica si interdictia de a conduce o anumita perioada, de pana la 5 ani, o sa poti da examen pentru permis.
Ma mira mereu inconstienta unor tineri, puteai sa omori pe cineva.

| harciog a răspuns:

Du-te ma la farmacie ca un tratament pentru limbrici nu este asa scump.Problema este ca mincarimea in fund o sa recideveze, cel putin la tine.

| AlmaQueen explică (pentru harciog):

Dar bunul simt unde e?

| harciog a răspuns (pentru AlmaQueen):

Pai mai degraba e recomandabil sa nu-l ai in citeva cuvinte decit sa-l ai in infractiuni.

| AlmaQueen explică (pentru harciog):

Da, cu sigurantaoh go on O zi buna va dorescwinking

| SantaAndrei a răspuns:

Art. 78. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana fara permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani.

Faptul ca ai lovit alta masina e posibil sa iti "asigure" 1-2 ani de puscarie cu suspendare. Apoi, in instanta se poate dispune si interdictia de a da de carnet(in general se da 2-5 ani) care se adauga la pedeapsa data in instanta. Deci poate peste 4-7 ani vei putea lua carnetul. Plus ca vei fi obligata sa repari masina vecinei, si sa platesti amenzi penale si administrative(destul de multe)

Nu cred ca vei face inchisoare, vei primi cu suspendare, dar carnetul il vei vedea peste mai multi ani, in orice caz nu la 18 ani.

| Frankie a răspuns:

Eu stiam ca abia peste cinci ani mai poti sa dai... dar mai intereseaza-te ca nu sunt sigur. de ce nu ai intrebat la politie daca tot ai fost acolo. si ce nu inteleg de ce mai intai ai dat declaratii dupa care te-ai dus la politie...

| Dana211 a răspuns:

Pe viata nu ramai cu cazier pentru ca se poate reabilita
Art. 134 alin. 1 Cod Penal prevede ca dupa o perioada de 3 ani, in care sa nu fi savarsit nicio alta fapta penala, puteti cere reabilitarea."
Legat de faza cu datul de carnet nu stiu ce sa-ti zic.Depinde de la caz la caz! Chiar cunosc pe cineva care a avut interdictie sa dea nu stiu cati ani din cauza ca a condus fara carnet. Dar depinde! Mai ales ca pentru a da de carnet la dosar it se cere si cazierul. Cel mai bine e sa mergi sa te interesezi la o sectie de politie sa vezi ce si cum

Răspuns utilizator avertizat
| AlmaQueen explică (pentru Dana211):

Reabilitare? Si dupa reabilitare, cand imi voi scoate cazierul va fi curat ca si cand nu as fi avut niciodata problema asta? MS!:*

| Dana211 a răspuns (pentru AlmaQueen):

Cel mai probabil da!

| Dana211 a răspuns:

Oricum nu pot sa iti inteleg parintii : la nici 17 ani iti iau masina ca sa inveti pe ea si te mai lasa si singur sia o conduci? Si chiar daca ai luat-o cat timp ei nu erau acasa ai fost foarte inconstient cand ai facut asa ceva! In primul rand pentru ca nu ai voie sa conduci pe drumuri publice fara permis! Si in al doilea rand pentru ca sunt sigura ca nu sti sa conduci foarte bine si era clar ca se va intampla ceva! Sper sa scapi basma curata da e putin probabil. Doar prim metode mai putin ortodoxe ca sa zic asa

Răspuns utilizator avertizat
| voodoo85 a răspuns:

Da ca ti se face dosar penal nu inseamna ca nu poti da pentru permis la 18 ani! Dupa se face dosar, incepe cercetarea-de aici rezulta N.U.P(neicaeperea urmarii penale) sau pedeapsa care poate varia de la amenda la inchisoare.Tu NU poti da de permis la 18 ani doar daca judecatorul spune ca NU poti da(asta reprezentand pedeapsa pentru faptul ca te-ai urcat la volan si ai condus un autovehicul fara a poseda permis de conducere)

| voodoo85 a răspuns:

De ce nu ai condus pe camp nu stiu! Te-ai trezit sa faci ture in fata portii! Te duceai pe camp care nefiind considerat drum public, puteai sa faci si drift daca vroiai!

| olix20 a răspuns:

Nu mai dai de permis vreo cativa ani. mai pe romaneste nu ai voie sa conduci fara permis de conducere, in cazu tau ai interdictie de acum in colo pentru 4 sau 5 ani sa iti ei permis

| AlmaQueen explică (pentru olix20):

Asta ar fi ok, mie mi e de dosar penal...

| olix20 a răspuns (pentru AlmaQueen):

Dosaru penal cum sa spus si mai sus. ramai cu el in cazier 3 ani de zile, cand atunci pentru asa zisa " buna purtare" dispare.