| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna ziua. Știe cineva cat este bursa socială pentru elevi? Se acorda in fiecare luna? A primit sorămea de la școală un formular, și s-ar încadra la aceasta bursa. Merita sa alergi după toate hârtiile ținând cont că mai sunt câteva luni până în iunie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursa pentru elevi, inclusiv cea sociala, nu este o suma fixa pentru toate scolile, depinde de suma alocata de fiecare consiliu local pentru toate bursele din unitatea administrativ-teritoriala (comuna, oras, municipiu) si de numarul de bursieri.
In orice caz suma minima este de 100 de lei lunar si se primeste in fiecare luna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi de la începutul anului școlar ce a păzit? Oricum, banii sunt bani. Cât despre sumă, la bursa de merit sunt diferențe uriașe de la localitate la localitate, de la sector la sector, deci nu m-ar mira să fie așa și la cea socială. Totuși logic ar fi ca măcar bursa asta să fie aceeași pentru toți. În plus, deși se încadrează, trebuie să dovedești asta, adică declarații de venit etc. Eu de exemplu m-aș fi încadrat mereu oarecum dar era cam greu de dovedit sau să zicem că mai veneau niște bani în casă pe lângă salarii(de la rude de exemplu)care nu erau sume fixe și nu prea le puteam declara.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru anonim_4396):

Pai din câte am înțeles ia fiind clasa 0(pentru clasele de început 0, a 5a și a9a am înțeles că aceste burse de acordă începând cu sem 2). Și da, și la mine situația e tot la fel, pe hârtie se încadrează, chiar daca avem și alte venituri care nu pot fi dovedite.