| Anonim6282 a întrebat:

Cati bani câștigă un judecător?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Multi. Castigul unui judecator se compune din mai multe repere:
1. Salariul de baza care difera in functie de nivelul instantei:
- judecatoriee,
- tribunal
- curte de apel
- inalta curte de casatie si justitie.
Acesta este intre aproximativ 8.000 si 20.000 ei.
2. Vechime: cate 5% pentru fiecare 5 ani.
3. Spor pentru conditii grele si periculoase: 50% din salariul de baza.
4. Indemnizatie de sedinta: suma fixa pentru fiecare dosar (de aceea se amana procesele pentru te iri ce).

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este un salariu fix, judecatorul castiga in functie de instanta unde functioneaza (judecatorie, tribunal, Curte de Apel, ICCJ, etc), vechimea in magistratura si functia pe care o are. Ca toti magistratii si judecatorii sunt platiti bine, conform legii salarizarii bugetarilor, nr.153/2017, salariul incepe de la cca 8.000 lei/luna pentru un judecator stagiar si ajunge la peste 25.000 lei/luna pentru un judecator de la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

| Alverto a răspuns:

Https://www.libertatea.ro/......ma-2272263

Doar că ai grija, e greu sa ajungi judecător, de cele mai multe ori sau chiar mereu asta se întâmplă după ce moarte dânsul și tu devii următorul
Exact ca un regat :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destui cat sa merite sa treci de probele foarte dificile de admitere (scris, interviu, rationamentul logic).

| Speranta12 a răspuns:

Ceva cu 4 zerouri.

| ValentinGabi a răspuns:

Peste 5000 de lei

| AngelOfOreno a răspuns:

Io cred ca nu mai conteaza cat castiga la cate carti si ore de munca si studii a putut indura

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AngelOfOreno):

Dar medicul? El invata mai mult. Si tot de viata unui om raspunde.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AngelOfOreno):

Sa stii ca platat atat de mare a judecatorilor nu este doar pentru munca depusa. Se are in vedere sa fie atat de bine platiti pentru a fi lipsiti de tentatia de a lua mita.