| borsec a întrebat:

Ce ai face daca ai fi primul-ministru al Romaniei? Ce ai schimba?

430 răspunsuri:
| anonim a răspuns:

Daca as fi primul ministru, in primul rand as reintroduce examenele de admitere la liceu si la facultati, inclusiv fosta ''treapta a doua''ce se da la sfarsitul clasei a 10. un sistem nu poate evolua in contextul in care invatamantul este la pamant, si se doreste ingropat definitiv.in al doilea rand, as incerca sa elimin economia subterana, prin relaxarea fiscalitatii, si nu in ultimul rand, as incerca sa elimin coruptia din justitie, prin introducerea ''raspunderii in justitie'', si introducerea ''precedentului'' adica, fiecare judecator sa raspunda pentru verdictul pe care il ia, si orice verdict luat de un judecator, sa constituie precedent pentru celelalte procese de aceeasi natura.pana cand nu se iau astfel de masuri in justitie, nu vom avea procese echitabile, iar coruptia nu va disparea.in rest, sunt mult mai multe masuri ce ar trebui luate, insa acestea sunt primordiale.

| anonim a răspuns:

Daca as fi prim ministru..., ma ajuti sa ajung? si dupa..., ne descurcam noi.iti ofer un post caldut, ce spui? te prinzi?rolling on the floor

| Shery a răspuns:

In primul rand as candida ca independent, nu as vrea sa fiu supus la presiuni politice din partea partidului.
In al doilea rand as analiza toate problemele Romaniei actuale, le-as clasa in: urgent si important, urgent si neimportant, important, neimportant si le-as rezolva (pe cat posibil) in ordine.
mie personal mi se pare cel mai important sa nu ma schimb. Sa nu uit de unde am plecat. Si sa nu uit cine m-a ales.

| cristi a răspuns:

Daca as fi primul ministru probabil nu as reusi sa fac mare lucru fara o echipa care sa ma sustina tenacedin spate si care sa isi dea tot interesul pentru a ma ajuta sa imi pun in practica proiectele..se stie ca toti care au incearcat sa faca ceva la un momentat dat mai mult sau mai putin sau lovit de sistemul corupt si de birocratie care iti ingreuneaza orice proiect si iti zadarnicesc orice plan. Deasemena fondurile de investitii sunt f importante, atragerea de capital in domeniile restante ale Romaniei este vitala pentru a face ceva. Insa daca as avea indeplinite toate conditiile enumerate as incerca sa schimb din temelie sistemul de sanatate si sistemul de invatamant care sunt vitale, si infrastructura tarii care zic eu sunt cele mai vitale. Ar mai fi foarte multe domenii dar m-as limita la aceste obiective si as incerca din rasputeri sa schimb in bine ce mi-am propus.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

As incerca sa egalez tendinta oamenilor mei de a se imbogati cu obligativitatea sa faca ceva si pentru tara. E greu sa pui unui om puterea sa se imbogateasca si sa ii spui ca nu are voie. Si e imbecil sa crezi ca nu o sa vrea sa se imbogateasca. Asa ca singura cale este sa ii imbogatesti tu, dar sa ii pui si la treaba.

| greg a răspuns:

As pune ministri tineri profesionisti de la orice partid, chiar daca asta s-ar putea intoarce impotriva mea vreodata. Daca nu am asa ceva, imi caut astfel de oameni pentru partidul meu si ii pun pe ei. Daca vreunul face vreun abuz de putere il demit in secunda 2 cu explicatii si punct.Am auzit de tineri de exceptie care pot ridica tara in scurt timp cu profesionalismul si inteligenta lor, tineri care au studii solide si au facut lucruri deosebite. N-as intra in polemici cu alti politicieni, m-as dedica numai bunului mers al tarii si atunci cand am un succes, il scot in fata, pentru ca tot poporul sa vada.

| mami a răspuns:

Mentalitatea la toti care traiesc in tara aceasta asa de bogata si frumoasa
exterminarea hotziei - la nivel inalt - nu ma refer la gainarica astia sunt nula

| kh1ss a răspuns:

Guvernul... de obicei trebuie sa tai raul de la radacina

| hugin a răspuns:

As avea mai mare grija de banii stransi din impozitele si taxele care ne omoara pe toti. La noi acum platim impozite peste impozite si nu beneficiem de nimic in schimbul acestora. Autostrazi si drumuri se vor face in Romania atunci cand nu se vor mai face de varu' Gheorghe care are el o firmulita de constructii si cumpara de la supermarket borduri.
Si nu-mi pare normal sa mergi la doctor cu banu-n buzunar atata timp cat pe fluturasul de salariu scrie ca deja tu il platesti pe acel doctor.

| alexxx_3182 a răspuns:

Nu as schimba nimic, pentru ca ne meritam soarta pe care o traim in romania... e normal daca suntem un popor de ''masokisti'' in care hotzia e primul lucru in viata cu care ne indeletnicim...

| KeepCalm a răspuns:

Daca as fi prim-ministrul Romaniei as crea mai multe spatii unde tinerii isi pot petrece timpul liber, as dona o suma acceptabila unor fundatii pentru copiii orfani sau bolnavi si pentru batrani. Nu m-as uita la banii care imi raman.

| Princessee a răspuns:

-as curata tot tot si mai ales spatiile verzi. As participa si eu la curatarea mediului atat cat imi permite timpl
-m-as implica mai mult in educatie
-as pune mai multe ore de sport in scoli
-as ajuta copii nevoiasi si familile lor

| z8 a răspuns:

As crea un mediu propice afacerilor si investitiilor =>locuri de munca si concurenta => preturi bune si calitate superioara.
As deschide orizontul tinerilor ( sa vada si ei ce pot ajunge daca muncesc si ii duce capul ( invata ).
As face toata activitatea parlamentului publica ( cu exceptia SRI, aparare nationala, etc ) => sa vada lumea cine face treaba si cine leneveste, pe cine-l duce capul si pe cine nu.
La mentalitate ar fi ceva mai mult de lucru, dar primul ministru nu prea are ce face aici, asta depinde de noi. Ar urma sanatatea, educatia si mediul...si inca cateva ore de scris.

| micurutza2005 a răspuns:

As achimba multe, de fapt toate le-as schimba :as vrea sa respir aer curat si in Romania sa nu mai vad fir de praf asa cum e in alte tari si m-as ocupa de asta facand o curatenie exemplara cum s-ar spune in toata tara si amenzi grele cui nu respecta asta.as face drumurile bune fara gropi, as lua exemplul de la alte tari civilizate si as merge pe etapele care au mers ele ca sa ajungem si noi in rand cu ele, as adopta metodele lor de a evolua(un exemplu banal:in Japonia poti sa umbli mult timp cu o haina alba si nu se murdareste pentru ca nu prea gasesti praful cum e la noi deci am putea evolua si noi din groapa asta de gunoi ar fi un pas mic dar insemnat sa facem curat din toate punctele de vedere in tara asta)si ar fi multe de spus dar oamenii nu au constiinta se gandesc numai la ei nu sunt educati ca sa putem evolua...

| kiwii a răspuns:

As face exact ce fac toti prim-ministrii...nimic!

| eeeeeeeeee a răspuns:

Mi-as cumpara o masina frumoasa(asta dupa ce as da pentru permis de conducere, bineinteles!), o viluta, mi-as face un cont baban in banca, mi-as schimba statutul social, cu alte cuvinte.in rest, ce sa mai schimb? eu sunt o persoana conservatoare, tin la tara mea asa cum e ea.

| tukhey23 a răspuns:

Un IPOD NANO, suna binehee hee
Eu daca as fi primul ministru, as face seitul TPU, brand national.Si i-as invita pe toti oameni, sa intre pe seit. si sa isi spuna parerea happy

| sebastian_2565 a răspuns:

Daca as ajungea in functia aceasta... in primul rand as face tot ce mi-ar sta in putinta sa elimin birocratia din tara asta as schimba legea achizitiilor publice "care e o imbecilitate" as renegocia toate contractele "puternice" din tarisoara noastra constructia de autostrazi, reactoare la cernavoda, as da legi care sa faca din romania un paradis fiscal asa am atrage mult capital strain, as deschide cateva banci in care actionari sa fie statul si cetatenii romaniei ca profitul obtinut sa ramana aici nu sa fie exportat in grecia, austria, u. k., i-as alunga pe canadienii Gabriel Resources din rosia montana si as crea o companie de stat care sa se ocupe de cele 300 de tone de aur care se preconizeaza ca s-ar ascunde pe acolo ar face bine economiei... as schimba conducerea dna-ului sa zica dl patriciu si cu dl vantu cum au facut miliarde pe spatele : meu, al tau, al tuturor cetatenilor, unul prin vanzarea unei rafinarii iar celalalt cum a luat bogatiile patriei pe nimic (delta, zacamintele de brucit din bihor ), restructurarea invatamantului din temelii, acordarea de burse, faurirea unei romanii ecologice prin taxe pe marii poluatori sa faca investitii in retehnologizari, impaduriri prin acordarea de facilitati celor care doresc sa faca asta, agricultura s-o dezvolt prin subventii masive si deschiderea de unitati de stat in fiecare judet, ohoooo ar fi o gramada. straight face si ce as schimba...in primul rand mentalitatea romanilor ...sa nu mai fure, sa fie mai civilizati...si ar mai fi multe!

| andi a răspuns:

Stii ascul mult formatia "parazitii" si in versurile lor se gaseste mult adevar despre parlamentari, senatori... dar stii ceva? tot din versurile lor... daca'as fi presedinte, as amaneta romania si nu m-ati prinde...cred ca ai inteles pe scurt ce as face...sincer regret k m-am nascut in romania in anii astia... poate era mai bine acum 100 sau 200 de ani...sau in viitor... daca o sa mai fie "romania" peste 100 de ani... mira-mash

p. s. vreti sa schimbati tot in romania? schimbati toata conducerea, toate partidele astea care avide de putere se lupta k, kiorii.lingusitori si lingai... vorbe dure din partea mea, nu am nici un drept, dar macar un singur lucru nu ne-au luat LIBERA EXPRIMARE!

| Bianca26bb a răspuns:

Buna intrebare... Fiindca nu am facut studii de drept (e drept, sunt si mica tonguebig grin), iti voi spune cum ma gandesc eu, ca un copil. Eu as organiza mai multe concursuri sa se arate alte adevarate talente, caci nu stiu ce trebuie sa faca un prim-ministru.
P. S.-Astfel, dupa concursurile alea, cu ceva audienta, Romania ar fi mai "mare" si ar creste "economia" (nu stiu daca am scris bine.)

| Dl.Inginer a răspuns:

As fura cat as putea si apoi as arunca ca becali cu bani in stranga si-n dreapta!laughingSi totusi, as promova moralitatea, as extermina prostituatele si as promulga o lege prin care curentul emo sa fie interzis.tongue

| stardeea a răspuns:

Ce as face....primul lucru care l-as face as fi sincera cu alegatorii mei..si as face tot posibilul sa realizez ceva macar 5 lucruri bune.
Ce as schimba ...salariile celor din parlament...incepand cu al meu. Pe bune.

| Elly4all a răspuns:

Buna. mai intai as intrazni sa va zic ca daca eu as fi primul ministru as construi mai multe adaposturi de animale pentru ca deja sunt prea multe si unii oameni pentru a scapade bietele fiinte recurg la gesturi necugetate si lipsite de orice judecata.asa ca asta as face prima data.

| claw_4117 a răspuns:

In primul rand m-as axa mai mult pe educatie, tinerii inseamna viitorul. Ei vor fi cei care vor avea grija de noi, vor proteja economia si vor face aceasta lume mai buna. Totul tine de educatie...

| yuly_6695 a răspuns:

As sprijini IMM-urile, producatorii agricoli prin creditari, scaderea pretului gazelor cu mai mult de 10%, aducerea tuturor pensiilor la aproape acelasi nivel ( nu cu discrepante asa de mari ca acum ), sprijinirea populatiei in principal a tinerilor pentru construirea sau cumpararea unei locuinte, reabilitarea termica a blocurilor, un program la nivel national, toti elevii romaniei sa beneficieze de burse sociale, atragerea investitorilor straini, as propune un program la nivel national in ceea ce priveste ecologizarea ROMANIEI (exista aceasta propunere facuta de mine pe contul meu ), as investi in generatia de maine, in scoli in special, as investi in infrastructura, as investi in cultura, si ar fi multe proiecte de enumerat dar ma opresc aici.
Ce as schimba?
As schimba aproape totul, de la politicieni, la politisti, de la judecatori, la procurori, as propune la conducerea tarii si a institutiilor de stat OAMENI responsabili.

| cutache a răspuns:

As instaura dictatura militara!

| nicoleta_7357 a răspuns:

Sincera s fiu, mi_as schimba echipa de lucru formata in prezent din toti indivizii dare se bucura de un scaun confortabil.

| bc83boom a răspuns:

As schimba tot, incepand de la conducatorii comunisti mari pana la cel mai mic, as opri spalarea de bani din parlament, senat si toate cele, as incerca sa fac o romanie noua plina de: legi noi, resurse proprii si talente, pentru ca sunt multe, asa va creste si economia si locurile de munca si vom avea bani pentru orice:turism, starzi, autostrazi, renovare orase, in special capitala, scoli, gradinite si tot ceea ce tine de sanatate, ca-i mai importanta ca toate, deci in concluzie trebuie inceput de la zero, sigur va fi greu dar cred sigur ca se va trece cu brio, peste toate, asa scapam si de criza pentru ca astia nu ne face sa scapam de criza ci o intretin.parerea mea.

| bc83boom a răspuns:

Am uitat sa mnentionez ceva, puscariile le-as renova in camere de tortura, in functie de infractiunea care o comiti vei fi tratat ca atare, asa cand vei scapa te vei gandi de doua ori inainte sa mai comiti o infractiune(vorbrsc de infractiuni grave:crime, violuri, pedofilie, prostitutie, droguri, spalare de bani etc) si toti tiganii la purificat, cei in regula lasati in pace(nu cred ca sunt happy )si cei rai la parnaie (adica toti), sper ca m-ati inteles ce vreau sa spun.

| yoanna73 a răspuns:

MA-SI SCHIMBA DIN FUNCTIE.