| borsec a întrebat:

Ce ai face daca ai fi primul-ministru al Romaniei? Ce ai schimba?

430 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As mari salarile mucitorilor si as da mare mare alocatia si pensiabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, daca asi fi primul-ministru prima oara asi rezolva problema cu poluarea, asi creia mai multe locuri de munca pentru ca Romania sa nu mai fie in criza, si asi avea mai multa grija cu defisarae padurilor si inlocuiea lor pentru a nu mai polua atmosfera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand as oferi mai multe locuri d emunca si as ridica salariile, i-as ajuta pe tinerii care au un talent inascut si i-as ajuta sa-si arate talentul, i-as ajuta pe batrani care raman fara locuinta.Astefel cu mai multe schimbari poate Romania nu ar mai fi o tara care este aratata cu degetul de rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As schimba masinile poluante in masini ne poluante!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu as putea schimba ceva concret decat daca as incepe cu lucrurile marunte...coruptia a ajuns la un nivel asa inalt incat acum daca vrei sa faci ceva cinstit, sistemult iti inchide gura si asa ramane... ce voci de azi? ...mai bine zis voci de ieri... dar totusi sa raspund la intrebare.sincer gradinitele...le.as chimba.de acolo incepe totul.toate bazele Romaniei.sa invete inca de mici si binenteles si din familie. ce inseamna respectul, munca, rasplata...nimic nu e gratis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As schimba totul. as renova tot c exista in aceasta tara, in asa fel incat sa fie mult mai multa armonie si liniste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata conducerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi primul - ministru le-as o feri oamenilor cei mai bun, si a-si o tara mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As face mai multe locuri de munca, as aplica amenzi pentru cei are polueaza mediul atat de mari incat sa se gandeasca de 2 ori inainte sa polueze, as da locuri de munca studentilor proaspat absolventi ai unor facultati, as crea case pentru tinerii care nu au unde sa stea, as organiza economia tarii mult mai bine decat o face acum actualul prim-ministru.
As schimba hotia asta pe fata care exista in Romania, clasa politica ar trebui sa munceasca mai mult pentru ca de asta st pusi acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand as schimba face drumurile, as ajuta oamenii care nu au casa si stau pe stazi, as crea locuri de munca pentru oamani, as interzice furturile, violorile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil modul in care se gestioneaza lucrurile. Totul e intarziat de functionari lenesi care nu-si fa mereu treaba pentru care sunt platiti si care se ingroapa in hartogarii. Coruptia nu o sa poata fi eliminata pentru ca aparent e in firea omului sa poata fi tentat, desi nu mi se pare normal. Oricum daca s-ar decongestiona multe din problemele actuale. Plus ca noi stam prost mai latoate lucrurile. Justitia, Educatia si Sistemul Sanitar la noi stau foarte prost...deci or sa trebuiasca revizuite si astea..Cam multe nu? Ce sa faci daca suntem intr-un stat asa cum e al nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invatamantul preuniversutar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As schimba sistemul de educatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand as schimba locurile de munk... legile mai trebuie modificate ...ink nu stiu nu m am gandit, dar nici nu mi as dori sa fiu intr-o astfel de situatiewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As face un adapost pentru oamenii saraci si unul pentru animale... si as ieftini mancarea si pastilele... si as marii aloctziile pentru copii, batrani... mai is multe ce as face dar asta ar fi primule lucruri care leas facewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai primulele 3 lucruri foarte importante smug... 1- as faace un adapost pentru oamenii abandonatzi... si unul pentru animalele vagaboante...2- as ieftini mancarea si bastilele iar 3- as marii alocatziile copiilor si a batraniilor asta cred euwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As emigra sau m-as duce la pascut, sa scap tara de un profitor (toti cei de acolo devin asa, din pacate). trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As incuraja munca. Daca tot s-a inventat impozitul, i-as ajuta pe cat mai multi sa produca bani, sa iau eu (eu, adica statul) impozite cat mai mari (nu in procente, ci doar mai mari ci ca se impoziteaza venituri mari)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As da multe amenzi daca oamenii arunca mizerie pe jos as pune multe cosuri de gunoi as cosnstrui multe lucuri de joaca etc. a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As anula taxa de prima inmatriculare pentru masini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti escrocii care nu se satura de manarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As da jos de la conducere totii cei care sunt si as pune in functiile lor doar tinerii care au o facultate in urma lor si ambitii pentru un trai mai bun al romaniei, as ajuta taranii sa poata sa isi cultive terenurile si as pune irigatii pe tot plaiul romanesc pentru culturi multe si de calitate, nu as mai lua nimic din afara tarii noastre decat daca este un produs care la noi nu se face ca de exemplu, kiwi, papaia, portocale, etc
As schimba modul de a invata copii nostri, se cere prea mult si fara rost, ar trebui sa fie pentru ei o placere a in invata si sa ii putem invata la scoala lucruri care sa ii ajute intra-devar in viata.
Nu as da voie sa se ia mita si as schimba medicii care nu stiu sa trateze un om si sa vb corespunzator cu acestia, as ajuta romanii sa aiba cu totii curent ecologic cu ajutoru soarelui si lumini si in felul acesta am face un bine viitorului copiilor nostri si planetei, as cultiva padurii, plantatii si as da din nou drumu la mine, as obliga sa se renunte la masini daca consumul nu este ecologic, si as lasa mai degraba trenurile deoarece nu ar fi atata poluare cata se face cu masinile, transportul de marfuri ca de exemplu, fructe, balastru, carbuni, etc l-as face pe apa unde se poate si unde nu cu vagoane, nu as mai da decat pe porti carne si zahar, dulciuri, deoarece multe bolii provin de aicia, in rest as lasa omu sa cumpere cat pofteste ce e sanatos, as face un program atat pentru copii cat si pentru muncitori ca in fiecare dimineata, la gradinite, scolii, fabricii, birouri, etc, sa se faca 30 minute sport, jogging, orice sport care face bine corpului, as schimba legile pentru a fi stiute de tot romanu si intelese in acelasi timp, si le-as modifica daca ar fi nevoie pentru un trai mai bun
As mari salariile, ca in europa de la 600 de euro in sus, ca romanu sa munceasca cu drag si sa fie multumit sa stea in tara lui, nu sa se duca in strinatate si sa fie sluga la straini.
As face orice pentru ca romani sa se iubeasca si sa sara unu in ajutorul celuilalt la orice necaz si sa se respecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi prim-ministru?(in primul rand toti de aici sunt oameni, cand vor ajunge sa zicem la conducere primul lucru care l-ar face ar fi insusirea de bunuri materiale; terenuri etc)...si acum sa dam un raspuns:singura solutie ar fi o reorganizare a intregului sistem(sunt multe gauri in el ), o monitorizare a firmelor mici si mijloci. Dar acestea sunt vise pentru ca toata economia e condusa de oameni cu interese financiare.Cand voi ajunge prim-ministru imi voi pune viza pe pasaport, viza de Canada!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu daca as fi prim-ministru al Romaniei as schimba legile cu unele noi dar corecte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As fi fericita.Eu as schimba in cluj sa nu se mai taie copacii exagerat, sa fie mai multe spatii verzi, sa protejam natura si fiecare sarbetoare a naturii sa o sarbetorim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As mari alocatiile si as reimpadurii toate padurile din tara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mentalitatea romaneasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asi schimba face sosele si leas da celor saraci cateo casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As ieftini mancarea si serviciile la 50% si as elimina toate taxele fara rost.