| borsec a întrebat:

Ce ai face daca ai fi primul-ministru al Romaniei? Ce ai schimba?

430 răspunsuri:
| Simon_7286 a răspuns:

M-as feri de orice functie, pentru ca nu am puterea sa ma bat cu toata mafia din Romania

| petrovici2002 a răspuns:

In primul rind m, as schimba pe mine, apoi incep sa ma obisnuesc cu ideea, dupa acea ...In sfitsit ma gindesc la tara care trebuie condusa si plec.

| rodica_6923 a răspuns:

Daca as fi primul-ministru, as face multe schimbariL1-as aloca bani cu prioritate in invatamant, 2-sanatate, 3- as majora pensiile oamenilor cu pensiile pana in 500ron, 4-as monotoriza as. sociala si cea de plasament, si control pshihologic tuturor as. maternale si cea din plasament 1 data pe luna, 5-as da o lege drastica la violatori, criminali, cei care fura si talharesc, 6- as face ca orasul meu sa fie curat din toate punctele de vedere.

| powergirl a răspuns:

Eu as schimba putin avea grija sa fie drumurile din tara mai bune cand vin strainii sa nu mai plece de la noi as face din Delta Dunarii un spatiu mult mai frumos si as avea grija sa fie un puct de atractie mai bun si de tot ce e in Delta sa fie amenajate frumos si protejate speciile pe cale de disparitie as mai face noi locuri de munca pentru studenti si mai bine platite sa nu ne mai plece din tara atati studenti si scoli mai bune nevele de studiere si posibilitati de studiere mai bune sa nu mai place studentii si pensii pentru batrani mai bune asta daca as putea asta as face-o.

| Ella_6365 a răspuns:

Este foarte greu sa raspunzi, mai ales daca nu esti in acea situatie, si o spun pentru ca oricat de mult ai vrea sa fii corect, tentatia banilor este mult prea mare si furtul este inevitabil. Pur si simplu eu spun lucrurilor pe fata, nu pe ocolite si eu asta cred. Desi m-as ocupa de anumite probleme (strazi neasfaltate, probleme in scoli unde se schimba legile invatamantului ca pe sosete), dar ca oricine, as avea grija sa-mi ramana si ceva in buzunar, sa fim seriosi, cine nu vrea cat mai multi bani?
in orice caz, as incerca cumva sa am un echilibru intre bani si ce mi-am propus sa rezolv

| casperboyy a răspuns:

Lianele coruptiei in Romania sunt atat de impanzite incat probabil ai avea nevoie de o maceta sa poti sa faci macar un pic un pic de lumina. Asa ca multe liane o singura maceta nu este de ajuns. As avea probabil nevoie de consileri. E imposibil ca un singur om sa tina in frau o tara intreaga. De aici incepe fantasmagoria. As face un concurs national pentru fiecare post. Sa fie acceptati oameni care nu au avut niciodata in viata lor vreo tangenta cu lumea politica decat poate cand merg la vot. Problema e ca toti acei consileri trebuie sa identifice problemele stringente in domeniul pentru care sunt angajati. In nici un caz nu se pot face minuni in cateva luni dar sunt sigur ca intr-un interval de 2 ani s-ar intrevede un pic de lumina. Totul ar depinde de mine. As sta poate in fiecare zi intr-o alta parte din tara in functie de unde sunt chemat numai sa ii fac sa lucreze prin puterea exemplului daca altfel nu voi. Problema insa pentru care lucrurile nu merg cel putin din punctul meu de vedere este eludarea legii. In toate formele ei. Si nu vorbesc despre cetateni cat chiar despre statul pe care eu nu ca prim ministru il reprezint. Politistii noi care vin sunt invatati meserie de cei batrani, procurorii la fel, profesorii la fel. Orice avant e taiat de coruptie. Nu spun acum sa ne intoarcem la regime totalitare dar deja in Romania e mult prea multa lejeritate fara pic de disciplina. Totul se rezuma simplu respecti legea ok nu platesti si nu neaparat cu inchisoarea. Sa luam exemplul traficului. Mobilizarea pe bune nu de dragul televiziunilor in care sa se suspende pe bune carnete sau amenzi usturatoare pe bune ar calma traficul pe care il blamam cu toti. In cazul in care sti ca daca treci pe rosu risti amenda 1000 de euro platibila in 1 luna sau daca nu inchisoare sau baut la volan, te ti dupa salvare, etc exemplele pot continua. Normal la inceput toata lumea va face fix la fel dar dupa cateva luni pot garanta ca traficul / veniturile unui minister se vor imbogati drastic. Acum ramane problema acestor venituri proaspat obtinute si a veniturilor in general. Nu as fi absurd sa cred ca nu se fura. Aparent romanii au un talent inascut pentru asa ceva. Insa as fi multumit daca s-ar fura 10% iar de restul la fel sa se faca treaba si treaba pe bune nu fluturat harti si studii de fezabilitate facute in Google Earth. Din pacate domnul Boc nu cred ca stie de TPU la fel cum nu o sa stie nici urmatorul si tot asa. Sunt tanar de multe ori m-am gandit sa intru in politica chiar serios dar, din pacate toti tineri de acolo par a fi aceiasi batrani pe care ii stim de 20 de ani doar ca sunt metamorfozati in trupuri mai tinere.

| stefygirl a răspuns:

As incerca sa conduc tara pe un drum mai bun pentru. a se trezi deoarece nu se intampla nimic aici decat furturi crime etc. plus ca mereu ma intreb pentru. ce exista ministru mediului, al turismului etc. deoarece nu fac nimic si primesc si multi ban iar eu daca as fi prim-ministru i-as concedia si as chema alti oameni care chiar merita postul acela pentru. ca acestia sa faca ceva si sa nu stea

| cornelia_7230 a răspuns:

Ca prim-ministru al Romaniei, daca nu sunt obligata sa ma aplec in fata unor conditionari impuse de textele tratatelor de aderare la Uniunea Europeana, sau vezi recentul acord de imprumut semnat cu F. M. I., ar trebui sa am un program de guvernare, din care sa rezulte urmatoarele prioritati :
- programe de finatare europene si concesionari pentru reabilitarea si dezvoltarea infrastructurii rutiere si feroviare ( gen derularea programului de reabilitare a structurii feroviare intre Sinaia si Brasov ) :
- punerea pe noi baze a sistemului de sanatate publica, model Marea Britanie;
- inlocuirea actualului sistem juridic ( model francez ) cu sistemul juridic dupa modelul german si infiintarea curtilor de jurati. De mentionat faptul ca exista si acum mentalitati dupa modelul comunist, care se perpetueaza la noile generatii de magistrati;
- refacerea asociatiilor si a uniunilor de asociatii agricole, prin crearea de ferme mari, in care sa se aplice cultura in asolamente si care sa beneficieze de masini agricole moderne si de mare capacitate, inclusiv de sisteme de irigatie, mai cu seama ca ne indreptam spre o desertificare a Romaniei, prin programe de finantare a producatorilor agricoli, asa cum se practica in majoritatea tarilor U. E.;
- dezvoltarea industriei alimentare, prin infiintarea de societati comerciale care sa valorifice produsele agricole, vegetale si animale. Industria alimentara da baza existentei populatiei, prin locuri de munca si prin asigurarea produselor necesare existentei;
- refacerea legislatiei in domeniul internelor si a administratiei publice si aici trebuie precizat, cu precadere, schimbarea totala a mentalitatii politistului roman, care trebuie sa aiba un comportament similar cu al politistului american ( prin detasarea, prin rotatie, pe diferite subunitati, a politistilor din ambele tari ) si schimbarea mentalitatii functionarului public, prin cresterea solicitudinii, mentalitatii acestora ( sa fie constient ca se afla in serviciul public, nu publicul este subordonat hachitelor si arogantei functionarului public );
-organizarea si dezvoltarea turismului, pe categorii, in primul rand prin dezvoltarea infrastructurii si apoi prin refacerea dosarelor de licenta de functionare a celor deja implicati, pentru a oferi servicii de calitate, care sa atraga cat mai multe persoane, schimbari care ar atrage marii turoperatori;
- schimbarea garzii de mediu in politie de mediu, care sa activeze permanent si relevant, pentru protectia reala a mediului si, implicit, a vietii noastre, intrucat actualmente este un jaf exercitat asupra faunei si florei;
- reorientarea comertului exterior catre piete utilizate de Romania in anii trecuti : Orientul Mijlociu, Extremul Orient si nordul Africii, prin exportul de produse agricole prelucrate si importul de produse petroliere si gaze naturale, prin crearea de alternative la unicul furnizor actual de astfel de produse;
- crearea de programe pentru reorientarea masei de someri, in plata sau nu;
- legea pensiei sa fie unica, fara nici un fel de indemnizatii speciale, pentru ca aceasta inseamna tot efort bugetar;
- limitarea adaosului comercial, la toata gama de produse, de la producator la consumatorul final, dupa modelul unor tari din vestul Europei ( Germania ).
Cam acestea sunt prioritatile, expuse la modul general, fara a intra in detalii, care sunt multiple.
- i
-

| Sara2 a răspuns:

Nu cred ca as schimba mare lucru, toata lumea spune "as face as drege" si cand se vad la putere uita de tot

| Diva a răspuns:

Daca as fi primul-ministru al Romaniei as schimba mentalitatea parlamentarilor, as construi mai multe locuri de munca, as pune accentul pe traditia si bogatiile acestei tarii.As construi mai multe case pentru oamenii saraci, as face reforma in invatamant si justitie.As mari salariul mediu pe economie as face reforma IN SISTEMUL SANITAR Deoarece consider ca medicii sunt platiti pentru a ajuta oamenii nu pentru a lua spaga.Mai pe scurt as pune accentul pe nevoile cetatenilor saraci nu a celor bogati.

| AllenTJ a răspuns:

As creea mai multe scolii, as reedita invatamantul romanesc, as incerca sa obtin mai multe servicii pentru nevoiasi. As creea rampe speciale pentru oamenii cu abilitati ca si asa nu prea exista, asa incerca sa ajut cat mai multa lumea nevoiasa, as incerca sa upgradez Romania la standarde cat mai bune

Cheers from Allan

| Beatrice_6624 a răspuns:

As schimba totul.

| liviupaun a răspuns:

In primul rand asfaltarea drumurilor din sate, autostrazi.interzicerea fast-fodului in romania, in scoli sa se organizeze mai multe concursuri pentru a descoperi copii talentati, crearea de mai multe sali de forta, curatenia in orase, legi ex:cei care tai copaci sa fie bagati la puscarie, plantarea mai multor copaci, mai multe zone verzi, dezvoltarea turismului, si multe multe altele

| asucme a răspuns:

As pune bazele unui program pro dezvoltare pe toate ramurile majore si de potential ecomonic si turistic de care dispune Romania. As dezvolta, in primul rand, sistemul agrigol de la auto consum ce se intampla in aproape toate gospodariile din tara spre consum de piata. As incuraja accesul tinerilor spre programe de bursa, interactive, de auto afirma, programe de simulare a activitatii de interactiune cu sistemul legislativ si economic, accesul la informatiile la nivelul tuturor institutiilor de invatamant printr-o biblioteca online gratuita (manuale in format electoric, de interes general, urmand ca lucrarile de specializare sa fie singurele care ar costa, dar cele de interes de infromare-general sa fie la libera circulatie). As incuraja consumatorul persoana fizica mai ales sa isi poate exercita si cere aplicarii drepturile printr-un sistem de consiliere gratuita (anpc-ul este deja asaltat, pentru ca este un unic organism la nivel national, ar trebui sa fie impartit cu un birou pe fiecare ramanura de interes), alocarea unui birou de avocati ce ar lucra in sistem pro bono, urmand ca o cota X% din castig sa fie atribuita acestui birou. As moderniza sistemul de infrastructura si accesul rural la utilitati. As crea un sistem de sustinere financiara a imm-urilor (motorul oricarei economii) prin acordarea de credite nerambursabile de dezvoltare (nu as mai sta doar la mana UE, interesul e in primul rand al nostru sa ne dezvoltam. nu?). As aplica un sistem minic de intr-ajutorare a familiilor sarace cu copii (precum, accesul gratuit la toate materiale necesare pentru educare, alocatii de minim 1/2 din salariul mediu pe economie pe membru, precum si haine si locuri de cazare gratuite a celor care urmeaza studiile in institutii de stat). As revitaliza sistemul de invatamant, in linii mari, etapa de liceu sa fie si ea obligatorie, studiile superioare sa revina la 5ani, asigurarea unui loc de munca bugetar pe perioada studiilor superioare studentilor ce se afla in dificultate de a-si finanta studiile superioare, dar mai ales as elimina sistemul de invatamant "ad literam" in profida studiilor de caz proprii. Incurajarea tinerilor absolventi/studenti sa isi creeze propria firma/ong, prioritizarea lor sper finantare publica si privata. Asigurarea unui minim de 25% locuri de munca pentru fiecare generatie de absolventi in toate institutiile publice(cu posibilitate de angajare cu contract pe perioada nedeterminata a celor care merita), astfel fluctuatie de personal dar si de idei ar fi marita, eliminand "locurile ocupate de umplutura de cei care nu vor sa iasa la pensie, dar nici nu se afirma cat sa-si merita pozitia respectiva". As crea un plan de incurajare a natalitatii ce ar asigura tinerilor familii 50% (in transe) din costul achizitiei unui apartament, pe langa beneficiile actuale, dupa ce se face dovada clara ca vor si dispun de posibilitatea de achizitie a unui imobil. Prioritizarea reangajarii dupa concediul de maternitate a oricarei femei indiferent daca aceasta a mai lucrat sau nu inainte. Liber acces la consiliere juridica si psihologica in cadrul oricarei institutii cu peste 100 angajati. Reorganizarea sistemul de aparare si serviciu militar, echiparea cu tehnologii de ultima ora dar mai ales de concept autohton. Marirea nivelului pensiilor si salariilor in conformitate cu dezvoltarea economica (lucru care nu se intampla actualmente. clar) TVA si accizele sa fie pastrate la acelasi nivel, sau. sa nu fie marite pana in momentul in care tara nu beneficiaza de propunerile mai sus mentionate. La ce ai nevoie de mai multi bani in buget, daca tot ii "pierzi" in proiecte aranjate. Imunitatea politica sa ramana doar la nivel de ministrii si presendinte. Santionarea prin excludere celor care nu isi respecta atributiile parlamentare. Transparenta la orice nivel sa fie lucrul de temelie a oricarui actiuni economico-social-politice.

| wale a răspuns:

Asi incerca sa schib mentalitatea oamenilor

| videoblog a răspuns:

As face o reforma masiva in ceea ce priveste legislatia din toate domeniile. Ma refer aici la comasarea actelor normative pe o problematica intr-unul singur, pentru a scapa de stresul de acum (adica daca citesti o lege te duce in nu stiu cate ordonante care o modifica, de nu mai intelegi nimic). Dar probabil interesul este sa fie incurcate pentru a face unii "smecherii".

| SimpleSergio a răspuns:

Sunt muuulte de facut happy.mai ales in Romaniawinking...in primul rand. mi-as indrepta atentia spre o tara .care ma atrage din p d v d al dezvoltarii...si a multor factori happy si as incerca...sa "fur" cate ceva de acolo...de ex : nu va intrebati.cum de autostrazile de dincolo chiar si strazile happy normal...rezista muuulti ani? .calitatea isi spune cuvantulwinking... dupa aia mi se pare normal ca la 16 ani... un copil.sa aiba posibilitatea la un part time job happy. iar eu ca ministru as face ceva in privinta astawinking.bineinteles m-as ajuta si de alti oameni happy care tac si facwinking...primarul timisoarei parca...am vazut ca e un om foarte apreciat happy la tv o singura data l-am vazut. iar atunci povestea despre cat de multe a facut happy.ca primarwinking...deci nu basescu...si becali...sau multi altii care ii vezi doar atunci cand vine vb de alegeri happy...desi becali pare un om de inima buna happy.ar putea fi folosit laughing)) dar nu pus in functii prea mariwinking...asta e opinia mea! Va multumesc. o zi buna!

| irynna a răspuns:

As crea cat mai multe posibilitati pe promovare pentru tinerii absolventi de facultate dar si pentru studenti, pentru ca romania are un nivel de economie scazut in comparatie cu alte tari din UE, as crea programe prin care oamenii sa isi valorifice aptitudinile, as veni in ajutorul civilazarii si emanciparii lor...sunt multe lucruri de facut ca prim ministru insa nu se trateaza cu suficienta seriozitate si interes aceasta problema a dezvoltarii, si a economiei tarii.dezvoltarea din punct de vedere economic este un proces de durata, cere rabdare, noi nu avem mult timp de cand suntem in UE, si din aceasta cauza suntem si mai putin ''dezvoltati''.deci va mai dura ceva timp pana vom iesi la suprafata.

Răspuns utilizator avertizat
| idanna a răspuns:

As creea locuri de munca in special pentru tineret si absolventi de facultati, in asa fel incat fiecare persoana de la 18 ani sa munceasca si sa aiba un trai decent, si m-as ocupa indeosebi de urmatoarele: sanatate, invatamant, cultura si sport

| okei a răspuns:

O intrebare care merita citita litera cu litera
Daca as fi primul-ministru al Romaniei as schimba in primul rand Invatamantul in Romania pentru a ajuta viitorul Romaniei prin urmasii nostri
2.As mai schimba modul de lucru al strazilor, parcurilor, parcarilor, cladirilor as pune politai ca sa fie cu ochii pe ei sa munceasca nu sa joace sah sau table
3.As incerca sa gasesc o metoda pentru a rezolva problema cu Criza Financiara sau macar sa o ameliorez
4.As pune la punct autoritatile si puscariile din Romania
5.As pune camere de luat vederi in foarte multe locuri ale tarii
6.As incerca sa pun niste reguli noi in CNA
7.As incerca sa dau bani la Spitale pentru imbunatatirea aparaturii
8. I-as da un premiu lui " aliosa6 " pentru aceasta intrebare geniala

| ciupy a răspuns:

As repara drumurile, as scapa de teze cu subiect unic, as avea grija ca cladirile monument din Bucuresti si din restul tarii sa nu se mai darame oricand vrea cineva iar apoi sa construiasca un bloc sau ceva inutil. as organiza cat mai multe centre pentru batrani cu dotarile de care au nevoie as repara spitalele din tara, as sprijini energia bio si toate celelalte lecruri care tin de acest lucru. as pune in vigoare legi mai aspre pentru violatori, hoti, criminali, in general cei care sunt penali. as pune mai multi gardieni la inchisorile din tara care parca nici nu ar fi pazite. si as face dreptate in judecata adica orice om bogat sau sarac sa aiba aceleasi drepturi adica sa nu intre doar cei saraci in puscarie iar cei bogati in libertate.

| giulya85 a răspuns:

Daca ar fi sa schimb ceva, as schimba mentalitatea romanului. Toti pornesc cu ideea ca daca ai o functie importanta in conducerea tarii, trebuie sa-ti urmaresti interesul personal, sa scoti legi care sa te satisfaca etc. Desi, stim f bine cu totii ca tot ce conteaza atc cand esti presedinte etc trebuie sa ai in vedere interesul public. In sfarsit, daca as fi prim ministru in primul rand as servi interesul public. Sunt prea multe de spus in legatura cu acest subiect. Ideea e ca in tara asta n-ai nici un viitor. Daca ti se ofera sansa sa pleci in afara, pleaca si nu te uita inapoi. Pacat... Sunt atatia care stiu si se pricep la multe... Dar nimeni nu-i apreciaza la adevarata lor valoare. In afara... ai multe sanse sa reusesti. De imbunatatit... pai totul ar fi de imbunatatit! happy O noua lege? Legea care le abroga pe toatehappy Acum cateva zile am citit codul penal. Si am inceput sa rad... pentru ca nimic din ce scria acolo nu intelegeam. Pur si simplu se invart in jurul cozii. Si daca nici cei care promulga acele legi nu le inteleg... noi, oamenii de rand. ce sa mai zicem!? Si cica in instanta nu ai voi sa invoci "necunoasterea legii"... Bine, atunci vom invoca neintelegerea legii pentru ca sunt pur si simplu aiurea. In sfarsit... mai discutam pe tema asta. happy

| Xulescu_6752 a răspuns:

Mi-as schimba numele..."BOC-POC"laughing

| sefu01 a răspuns:

As aloca bani pentru sanatate si invatamant dupa mine sunt 2 puncte sensibile ale tari si mai ales pentru persoanele cu handicap o lege noua dupa mine nu e completa legea 448 as oblica pe toate instutile statului si numai sa construiasca rampe din peton bara metalice nu din lemn cum sunt acum. Pentru mine astea as face prima data fara indiala daca as fi prim-ministru.

| MagicHead a răspuns:

Salut pai ar fi asa, as face mai multe spectacole de teatru, as interzice manelele, as face o romanie curata, ca toti traim in jeg, as interziice golania, si alte chestii ce tin de smardoiala pe strada, multe parcuri pentru copii, mai multe biblioteci, mai multe camine pentru cei navesti si vor sa invete, mai mult ajutor celor care chiar merita si nu au ajutor decat 800 de mii straight face si multe alte chestii, dar nu merge sa faci toate astea daca esti pri-ministru se supune la vot si alte cele oricum I love romania asa cum e aaaaaa Si as interzice manipularea in masa din tv-uri, Gen OTV, si alte postrui cu elodia, Naomi bleah nikita, Si as cauta sa fie adusi pe sticla tinere talente, O zii buna

| clara a răspuns:

oho. ce ideal ar fi sa fie cate unul dintre voi prim ministru. daca ar fi sa te iei dupa cate s-au spus aici.

intr-adevar, ati abordat multe chestii sensibile...si mai multe la un loc pot forma un tot unitar.

ma alatur si eu la ce a punctat "valsulnorilor". plus inca ceva... eu as scoate sistemul bologna din universitati.sau cel putin as opta pentru revenirea la macar 4 ani de facultate. nu vezi.in anul 1 abia reusesti sa te acomodezi cu sistemul universitar, in anul 2 te bombardeaza toti profii cu proiecte.lucrari si o groaza de informatii pe care si ei sunt constienti ca nu le poti asimila intr-un timp atat de scurt.si ajungi in anul 3, cand deja ai licenta.si iti dai seama ca gata: s-a ispravit (asta care a trecut cu viteza luminii era de fapt viata de student)! - in fine, cei care stiu despre ce vorbesc, ma inteleg. vb voastra: avem nevoie de capi educati care sa fie in stare sa educe masele (sa le schimbe mentalitatea).

multumesc.

| cryss24 a răspuns:

Daca as fi primul-ministru as mari alocatiile copiilor sa mari salariul minim pe economie si pensiile

| karina_6403 a răspuns:

Doamna prim-ministru suna frumos, dar lasand gluma la o parte cred ca in primul rand as pune mai mult accent pe educatie si sanatate. Daca tot s-a mers pe idea cu cornul si laptele acum cativa ani, ar trebui poate incercat acelasi lucru si cu cartea. As permite elevilor si studentilor sa isi procure lunar cate o carte in limita a cateva zeci de lei din banii alocati de guvern. Orice fel de carte. Cred in ideea unui electorat mai responsabil si mai inteligent in cativa ani, care ar putea lua decizii pertinente. Aaa, si as interzice cu desavarsire porcariile de la TV! Dar asta doar daca as putea fi ceva mai mult decat prim-ministru. Altfel nu as avea nici o sansa! Si poate ar fi elegant si de domeniul viitorului indepartat in Romania un loc special amenajat pentru pensionarii si copiii fara un venit minim in care cei mari sa ii invete pe cei mici pentru ca simt ca aceste 2 varste sunt cam neglijate in Romania si poate ca s-ar putea completa si ajuta reciproc.
In domeniul sanatatii as facilita investitiile strainilor si as incuraja realizarea clinicilor private. Cu cat mai multe, cu atat mai bine vor reusi sa stabileasca o concurenta loiala fata de alte clinici si sa ofere servicii mai de calitate pacientilor. Sunt ferm convinsa ca toti am sti ce sa facem daca am ajunge acolo. Dar putini s-ar incumeta la asa ceva! Va doresc numai sanatate!

| karina_6403 a răspuns:

Doamna prim-ministru suna frumos, dar lasand gluma la o parte cred ca in primul rand as pune mai mult accent pe educatie si sanatate. Daca tot s-a mers pe idea cu cornul si laptele acum cativa ani, ar trebui poate incercat acelasi lucru si cu cartea. As permite elevilor si studentilor sa isi procure lunar cate o carte in limita a cateva zeci de lei din banii alocati de guvern. Orice fel de carte. Cred in ideea unui electorat mai responsabil si mai inteligent in cativa ani, care ar putea lua decizii pertinente. Aaa, si as interzice cu desavarsire porcariile de la TV! Dar asta doar daca as putea fi ceva mai mult decat prim-ministru. Altfel nu as avea nici o sansa! Si poate ar fi elegant si de domeniul viitorului indepartat in Romania un loc special amenajat pentru pensionarii si copiii cu venituri limitate in care cele doua tipuri de varste sa coopereze reciproc.
In domeniul sanatatii as facilita investitiile strainilor si as incuraja realizarea clinicilor private. Cu cat mai multe, cu atat mai bine vor reusi sa stabileasca o concurenta loiala fata de alte clinici si sa ofere servicii mai de calitate pacientilor. Sunt ferm convinsa ca toti am sti ce sa facem daca am ajunge acolo. Dar putini s-ar incumeta la asa ceva! Va doresc numai sanatate!