| borsec a întrebat:

Ce ai face daca ai fi primul-ministru al Romaniei? Ce ai schimba?

430 răspunsuri:
| karina_6403 a răspuns:

Pot sa zic si eu ceva? Asta s-ar putea sa fie pe jumatate offtopic...Am observat ca avem multi Boci si multe Geoane printre noi...Multi cu fler de politicieni care "sa fim seriosi, tu n-ai fura un pic cand vezi cat te fura ei pe tine?" si multi care stiu ce sa faca dar mai schioptateaza un pic cu limba romana.Intrebarea asta e mult prea complexa pentru noi, cei de rand, pentru ca sunt atat de muuuulte de facut...am putea scrie carti intregi cu "as face, as drege, asa ar trebui". Daca as fi prim-ministru mi-as da demisia, as lasa pe unul din voi la putere, si mi-as trai viata!

| covexrobu a răspuns:

I-as schimba pe toti cei de sus. De la primul la ultimul. As aduce oameni tineri si capabili sa conduca tara si cine are curajul sa faca ceva care sa prejudicieze statul afara si la "facultate" (inchisoare) cu ei. Orice contract atent analizat ca sa nu cumparam pixuri la preturi de laptopuri si Dacia logan la pret de bmw si mercedes full options.

| Mo a răspuns:

As face mai multe spatii verzi si mai multe drumuri.As da o lege ca toti criminalii sa fie condamnati la moarte fara sansa de gratiere! As deschide mai multe firme astfel oferind romanilor locuri de munca(asa poate mai iesim si noi din criza...)!
In rest...as asculta dorintele poporului si as incerca sa ma conformez!
Pa-pa!

| kitiku a răspuns:

Pe scurt: as readuce sistemul de invatamant inapoi la structura de acum 10-12 ani cu un singur manual la un obiect, nu cu 100 de alternative; in sanatate, pentru. performante, as acorda medicilor min. 5000, 00RON ca sa inlaturam indiferenta; la mediu as organiza periodic cateva zile in care o echipa de voluntari ar strange gunoaiele aruncate aiurea; as schimba constitutia astfel incat sa corespunda realitatii, si multe altele.
P. S. starea drumurilor va fi o problema vesnica

| nustiucine a răspuns:

Buna,

iti multumesc pentru ca ai pus intrebarea aceasta si astfel mi-ai dat sansa sa raspund.
in Romania, anul trecut, am beneficiat de doar 23 % din valoarea totala alocata noua ca stat, in ceea ce priveste fondurile UE.
Parerea mea este una ingrijoritatoare...ni se dau bani, doar daca stim sa-i cerem iar noi nu avem interesul si persoanele potrivite care sa alcatuiasca o "petitie" pentru a primi respectivul fond.

Am mai aflat de altfel ca, la Constanta, acum ceva vreme, s-a primit un fond pentru construirea unei cladiri de conferinte.Banii au ajuns la noi, s-au impartit, iar cladirea a ramas construita pe jumatate.cand a venit o comisie sa verifice respectarea regulilor be baza caruia ne-au alocat fonduri, nu numai ca ne-au dat o amenda usturatoare, dar Constanta ca oras, este acum "taiat" de pe lista oraselor apte de a primi fonduri pentru o perioada indelungata. Concluzia o vei trage tu.
Mentalitatea este greu de schimbat, greu, dar nu imposibil. UE este o posibilitate de dezvoltare enorma pentru noi, de care trebuie sa profitam la maxim.

Totodata, as investi in tinerii capabili, as incerca sa ridic "necesitatea unei educatii corecte" la rang de lege, fara a o face intr-un mod agresiv, ci intr-un mod lejer, placut, astfel cunostintele sa devina un"must have" al oricarui tanar, sa aiba o atractie spre "a sti cat mai multe"
As investi in turism, avem o tara superba, avem diversitate d. p. d. v. al reliefului, avem ce arata.

As imbunatati seviciile.Tot ceea ce inseamna contact cu publicul, sa fie foarte bine instruit despre atitudinea pe care ar trebui sa o aiba fata de Orice Cetatean.

As da carti gratuit(profitand de un fond al UE)

As investi in Stiinta si Arta si as incerca sa dezvolt un program numit "idei de weekend", incercand sa conving cat mai multi romani sa investeasca zambete in fiecare zi libera happy-propunandu-le locuri de vizitat, activitati relaxante si tot ceea ce au nevoie pentru a scapa de stresul de zi cu zi.

Concluzionand, avem o tara fantastica pe care o putem avea in folosul nostru, nu impotriva noastra, trebuie doar sa gasim punctele cheie.

| danasang a răspuns:

Prima masura pe care as lua-o ar fi verificarea starii de fapt a economiei, sa stiu de unde pornesc la drum. pentru a crea locuri de munca as aloca bani pentru sosele. as sprijini sectorul privat, in special cel de productie si servicii, prin legi fiscale care sa le usureze activitatea, nu sa le sugrume, pentru ca, practic, ele sustin economia reala.
as lua masuri dure(prin ministerele de resort) pentru aplicarea legilor existente.
procesul decizional l-as face mai transparent, dar as conduce guvernul si economia din palatul victoria, nu de pe ecranul televizorului. in acest sens, persoanele implicate in activitatea guvernamentala ar trebui sa aiba un limbaj comun atunci cand fac declaratii publice.
din pacate, romania nu poate fi condusa decat prin metode coercitive, pentru ca la noi inca nu s-a dezvoltat(si ma indoiesc ca se va dezvolta in urmatoarele trei generatii) sentimentul constiintei, ca la nemti de exemplu.
in rezumat:
- investitii in infrastructura, care sa aduca si locuri de munca
- masuri fiscale care sa vina in sprijinul investitorului privat din productie si servicii
- respectarea legalitatii
sau, si mai pe scurt, as fi un fel de bau bau big grin

| laura2009 a răspuns:

Zece experţi contactaţi de EVZ au opinat ce priorităţi ar trebui să se afle pe masa guvernului Boc în debutul acestui an, când se fac tot mai simţite efectele crizei economice.

De la Sănătate la Economie sau de la Transporturi la Educaţie, în fiecare sector se impun măsuri urgente, care nu trebuie neglijate de şefii instituţiilor respective. Care sunt aceste decizii şi care va fi impactul lor am încercat să aflăm de la zece persoane, printre care oameni de afaceri, foşti demnitari sau specialişti din domeniu. Spre exemplu, profesorul de economie Daniel Dăianu crede că ministrul finanţelor trebuie să fie foarte prudent cu măsurile pe care le ia, deoarece orice greşeală poate duce România în recesiune.

Efectele crizei economice şi financiare se fac tot mai simţite în acest an, astfel că, fără luarea unor măsuri urgente şi eficiente, traiul românilor în 2009 va fi tot mai greu. Noul guvern este nevoit să ţină în „frâu“ multe revendicări de ordin salarial şi să-i asigure economiei un climat propice de creştere economică.

În caz contrar, vom intra în recesiune, iar lucrurile vor sta mult mai rău decât estimează analiştii. În prezent, pe ordinea de zi a guvernului ar trebui să existe mai multe priorităţi. EVZ a contactat mai mulţi specialişti, oameni de afaceri, foşti miniştri sau secretari de stat, din mai mul te domenii-cheie, de la Finanţe la Turism, de la Sănătate la Educaţie, pentru a afla care sunt aceste măsuri urgente. Cei 10 experţi au oferit mai multe sfaturi şi propuneri pentru cei care se află la conducerea acestor ministere. Unii dintre cei chestionaţi şi care s-au aflat în trecut la cârma sau pe baricadele instituţiilor implicate susţin că programele lor trebuie continuate şi sunt agreate şi de forurile europene, şi de sindicate. Referitor la Finanţe, euro parlamen tarul Daniel Dăianu spune că orice greşeală a politicilor ministrului Gheorghe Pogea poate duce la recesiune.

Infrastructura, mediul şi agricultura, printre priorităţi

Unele dintre cele mai necesare domenii sunt infrastructura rutieră şi cea feroviară. Multe voci susţin că lipsa infrastructurii a ţinut şi încă ţine la graniţe mai mulţi investitori străini.

În România, trebuie abordată mult mai serios problema construirii de infrastructură rutieră şi feroviară prin parteneriat public privat, ne-a declarat Sorin Ioniţă, directorul executiv al Societăţii Academice Române (SAR). Însă în estul Europei acest gen de proiecte nu prea au mers. Asta deoarece partea privată doreşte garanţii prin care să fie sigură că îşi recuperează banii într-o perioadă de timp, după un plan bine pus la punct, iar autorităţile nu prea reuşesc să îndeplinească aceste cerinţe.

Ioniţă spune că, pentru a construi infrastructură, trebuie început cu priorităţile. „Dacă ai un plan şi fondurile pentru acesta, eu nu înţeleg de ce nu este dus la bun sfârşit. La noi se încep şi alte proiecte în paralel şi nu se termină niciunul“, a mai spus reprezentantul SAR. Reducerea TVA şi a cotei unice, accesarea fondurilor europene pentru toate sectoarele şi reorganizarea sistemului de educaţie şi sănătate sunt alte domenii care trebuie analizate de cabinetul Boc.

DEFICIENŢE

Pădurile şi mineritul, la control

Fostul ministru al Mediului, Attila Korodi, consideră că despăduririle şi ilegalităţile din sectorul mineritului trebuie să devină priorităţi pentru viitorul guvern, avertizând că „fără o curăţire a sistemului nu se va face nici un pas”. Fostul ministru acuză opoziţia tranşantă a silviculturii în stoparea defrişărilor, dar şi frecventele încălcări ale legii din domeniul mineritului, aducând ca exemple situaţia de la Roşia Montană, iazurile din Maramureş sau carierele de piatră de pe cuprinsul ţării. În opinia lui Korodi, problema despăduririlor ar trebui dusă la nivelul primului ministru.

“Nu s-a susţinut, ci mai degrabă s-a obstrucţionat înfiinţarea comandamentului naţional împotriva tăierilor ilegale. Obstacolul constă în structuri corupte în domeniul controlului pe acest sector”, arată el. Şi mineritul este un domeniu “care doreşte să scape de sub legislaţia de mediu”. “Nu numai că nu sunt puse în siguranţă iazurile, depozitele de steril, dar nici nu este sprjinită reutilizarea sterilului la construcţia de infrastructură de transport pentru că patronatul din domeniul minelor are un lobby puternic la Ministerul Transporturilor”. Korodi mai crede că ministerul şi instituţiile subordonate se vor goli de profesionişti în lipsa unui sistem de salarizare unic la funcţionarilor publici. “Vor rămâne numai cei care vor fi motivaţi politic şi vom vedea plecări masive de specialişi care nu ocupă poziţii cheie”, mai arată el. (Livia Cimpoeru)

ECONOMIE

Cotă unică şi TVA, reduse

Dinu Patriciu consideră că una dintre măsurile pe care ar trebui să le ia guvernul în această perioadă, pentru a diminua cât mai mult efectele crizei, este acordarea unor facilităţi pentru agenţii economici care plătesc taxele şi impozitele anticipat. În acest fel, veniturile la bugetul de stat au şanse reale să crească, mai ales în condiţiile în care gradul de colectare a fost extrem de scăzut la finele anului. De asemenea, este necesară reducerea TVA la 15%, odată cu diminuarea cotei unice.

„În acest moment, principala preocupare a guvernului ar trebui să fie deflaţia, să stimuleze consumul, pentru că preţurile scad“, spunea recent Patriciu. Potrivit acestuia, 80-85% din sistemul bugetar ar trebui disponibilizat, iar cei rămaşi să fie eficientizaţi. Mai mult, lucrările publice trebuie să fie finanţate din resurse private, iar statul trebuie să practice pe scară largă concesiunea şi să atragă capital privat care să con tribuie la dezvoltarea infrastructurii. „Capitalul străin trebuie atras în condiţii de egalitate cu cel românesc. Gogoriţa cu încurajarea capitalului românesc pentru marile lucrări de infrastructură s-a dovedit extrem de păguboasă“, susţine Patriciu. El a explicat că lucrările de infrastructură pot absorbi mare parte din numărul şomerilor. Cele mai afectate industrii vor fi construcţiile şi imobiliarele, crede Patriciu. (Florentina Cioacă)

MUNCĂ

Ajutoarele sociale la control

„În primul rând, m-aş ţine de cuvânt şi aş pune în aplicare toate promisiunile pe care le-am făcut în campanie“, îşi începe Theodora Bertzi (PNL) programul virtual la Ministerul Muncii. Fostă secretar de stat în acelaşi minister, Bertzi e de părere că măsurile pe care le-a luat actuala conducere a instituţiei par disperate, „luate în pripă, ca în joacă şi fără să fie gândite“. Aşadar, Bertzi spune că mărirea de pensie pentru grupele I şi II de muncă şi plafonarea indemnizaţiei pentru mame sunt acţiuni pe care nu le-ar fi recomandat actualului guvern.

„Din măsurile luate până acum nu se vede că se asigură venituri, ci numai că se strânge cureaua. Ar trebui ca măsurile astea să se axeze pe asigurarea de venituri şi mărirea nu mărului de locuri de muncă“, a spus Bertzi. În planurile de economisire ale Theodorei Bertzi, dacă ar fi ministru al muncii, intră o reorganizare a modului de acordare a alocaţiilor de stat. „De exemplu, aş începe o evaluare a celor aproximativ 8 milioane de beneficiari, cu ajutorul instrumentului care este Agenţia de Prestaţii Sociale, să văd câte dintre aceste alocaţii sunt justificate. La momentul acesta, alocaţiile astea se dau pe bază de cerere pe propria răspundere“, a explicat Bertzi. Ea a dat ca exemplu alocaţiile pentru lemne de care beneficiază aproximativ 2.000.000 de oameni, dintre care Bertzi este convinsă că nu toţi ar trebui să le primească. (Andreea Ciupercă)

SĂNĂTATE

Atragerea de medici străini

Preşedintele Comisiei Prezidenţiale pentru analiza şi elaborarea politicilor din domeniul sănătăţii publice, prof. dr. Cristian Vlădescu, crede că noul ministru al sănătăţii ar trebui să facă schimbări majore în ceea ce priveşte politica resurselor umane, organizarea spitalelor şi politica medicamentului. „Avem puţini medici în raport cu alte state, iar dintre aceştia mulţi pleacă în alte ţări sau ies la pensie. Trebuie crescut numărul celor care intră în sistem. O variantă este atragerea unor doctori din alte ţări. În Anglia, spre exemplu, 75% din medicii ajunşi în sistem în ultimii ani vin din India, Pakistan“, spune Vlădescu. În plus, el crede că şi medicii români care lucrează în ţară ar trebui folosiţi mai eficient.

„O parte dintre activităţile lor, cum ar fi raportările către casele de asigurări, ar trebui preluate de alte persoane. Sfaturile în ceea ce priveşte dietele, spre exemplu, care consumă mult timp, ar putea fi date de nutriţionişti care nu trebuie să aibă studii medicale, ci studii minimale în domeniu“, mai recomandă specialistul în sănătate publică. Modificări majore ar trebui făcute şi în organizarea spitalelor, care de 30-40 de ani sunt neschimbate. „Concepte de bază în alte ţări, precum calitate, acreditare, valoare, la noi nu există. Nici măcar Comisia de Acreditare a Spitalelor nu este funcţională“, mai spune Cristian Vlădescu. (Geta Roman)

FINANŢE

Cât mai mulţi bani de la UE

Principalele provocări cu care se confruntă noul ministru de finanţe, Gheorghe Pogea, sunt atenuarea efectelor crizei economice şi protejarea economiei româneşti de deprecierea brutală a leului, consideră europarlamentarul Daniel Dăianu. El susţine că „marea miză a anului 2009 ca mijloc de combatere a efectelor crizei va fi atragerea cât mai multor fonduri europene“.

În acest moment, însă, şeful Finanţelor trebuie să stea cu ochii pe execuţia bugetară, pe mersul producţiei industriale împreună cu volumul comen zilor, pe creditare cu costurile sale şi pe onorarea plăţilor externe. Cele mai mari pericole care ne pasc în cazul în care ministrul finanţelor ar lua decizii greşite sunt un sistem financiar vulnerabil cu un leu în cădere masivă şi intrarea economiei româneşti în recesiune. Daniel Dăianu consideră că noul ministru trebuie să aplice un program anticriză conţinând următoarele măsuri: evitarea creşterii salariilor, capitalizarea CEC şi Eximbank şi ajutoare pentru IMM-uri.

În plus, Gheorghe Pogea trebuie să prevină tulburările sociale printr-un dialog cu sindicatele şi să asigure finanţarea proiectelor mari din economie. Mai mult, el ar trebui să găsească soluţii prin care să atragă bani suplimentari la buget de la instituţii financiare europene sau Banca Mondială. El ar trebui să apeleze la FMI doar dacă banii europeni nu sunt suficienţi. (Ana Bâtcă)

EDUCAŢIE

Reorganizarea învăţământului

Dacă s-ar întoarce să conducă Ministerul Educaţiei, fostul ministru din perioada 2004-2005, Mircea Miclea, ar aplica punct cu punct strategia pentru „Educaţie şi Cercetare pentru Societatea Cunoaşterii“. Acelaşi lucru îl recomandă şi actualului ministru. Printre altele, strategia întărită şi de semnarea Pactului pentru Educaţie, în luna martie 2008, prevede legiferarea unei noi structuri de învăţământ, formarea profesorilor implicaţi în restructurarea ciclurilor de învăţământ, dotarea tuturor şcolilor cu calculatoare conectate la internet, descentralizarea ins tituţiilor de învăţământ, finanţarea flexibilă prin granturi de studiu a universităţilor sau crearea unui mecanism fiscal pentru ca firmele private să poată dona 2% din impozitul pe profit instituţiilor publice de cercetare.

„Aş alege această strategie pentru că în spatele ei se află un raport de analiză şi un pact politic. În plus, fiecare pagină a acestei strategii a fost semnată de reprezentanţii sin dicatelor“, explică Mircea Miclea. Fostul ministru consideră că aplicarea strategiei nu ar fi periclitată de criza economică mondială. „Există o eta pi zare în strategie până prin 2015, aşa că ar exista un decalaj de o jumătate de an, cel mult un an în aplicarea sa. Noi, când am făcut strategia, am gândit-o la bugetul Educaţiei pe 2008, adică 6% din PIB, care nu se va schimba. (Andreea Archip)

ENERGIE

Privatizarea producătorilor

Expertul în domeniul energetic Jean Constantinescu, preşedinte al Institutului pentru Resurse Energetice, este de părere că statul ar trebui să privatizeze de urgenţă marii producători de energie, pentru a face rost de fonduri necesare şi în alte domenii de interes public, cum ar fi realizarea de autostrăzi sau spitale.

„Ideea înfiinţării companiei energetice naţionale a fost proastă de la început şi nu e viabilă nici intenţia noului ministru, Adriean Videanu, de a realiza mamutul energetic în subordinea Ministerului Economiei. Ministerul trebuie să relanseze programul de privatizări, de urgenţă în criza care ne paşte, pentru că trebuie atraşi bani pentru investiţiile necesare centralelor electrice, care riscă să fie oprite pentru că nu îndeplinesc condiţiile de mediu“, ne-a explicat Constantinescu.

În ceea ce priveşte situaţia Termoelectrica, societate cu conturile blocate din cauza datoriilor şi cu centrale care riscă să se închidă, Constantinescu spune că trebuie continuată realizarea de parteneriate public-private pentru noi grupuri. În sectorul minier, lignitul trebuie încurajat în continuare prin modernizări serioase şi management eficient. Însă, în privinţa sectorului huilei, lucrurile stau mult mai prost, necesităţile sunt extrem de mari, iar statul nu poate fi înlocuit, mai spune expertul. În opinia sa, şi minele de huilă pot fi ajutate cu banii obţinuţi din privatizarea complexurilor energetice. (Florentina Cioacă)

TRANSPORTURI

Proiecte duse până la capăt

Ministrul transporturilor ar trebui să aibă trei mari priorităţi în ceea ce priveşte infrastructura rutieră: construcţia de autostrăzi, între ţinerea drumurilor existente şi proiectele medii, precum cen turile oraşelor, spune Sorin Ioniţă, director executiv al Societăţii Academice Române (SAR). Potrivit acestuia, în România nu s-au făcut progrese în ceea ce priveşte construcţia de autos trăzi, deoarece autorităţile nu sunt capabile să ia un proiect şi să-l ducă la bun sfârşit, pe lângă problemele legate de corupţie şi birocraţie.

„Trebuie să te ţii de un proiect început. Nu există în România capacitatea de followup“, spune Ioniţă. În ceea ce priveşte întreţinerea drumurilor, acest domeniu este „sub finanţat cronic“. Se degradează drumurile deoarece nu sunt întreţinute, apoi sunt necesare fonduri uriaşe pentru a fi reabilitate. Nu în ultimul rând, noul ministru trebuie să accelereze îndeplinirea proiectelor medii, precum şoselele de centură. Acestea se realizează cu costuri mici şi aduc beneficii enorme. El dă exemplul oraşelor din Ardeal, care se confruntă cu probleme mari generate de lipsa şoselelor de centură. În ceea ce priveşte căile ferate, acest domeniu este de departe „lanterna roşie“ a Transporturilor, potrivit lui Sorin Ioniţă. El crede că acolo lucrurile sunt tragice şi că toate celelalte proiecte merg bine în raport cu ce se întâmplă în transporturile feroviare. (Adrian Popa)

AGRICULTURĂ

Cofinanţare de la bănci

Prins în noul plan de guvernare, actualul ministru al agriculturii, Ilie Sârbu, este susţinut de fostul ministru Gheorghe Flutur în aplicarea tuturor ideilor propuse. „Important este să pună în aplicare tot ceea ce şi-a propus. Eu îl voi susţine în acest demers mai ales că amândoi am colaborat la actualul plan. (...) Sper ca ministerul să absoarbă cât mai multe fonduri europene, apoi sper să reuşească să descentralizeze instituţia“, ne-a declarat Gheorghe Flutur.

Mai mult, fostul ministru îl sfătuieşte pe Ilie Sârbu să investească tot mai mult în ferme. Absorbţia de fonduri europene este foarte importantă pentru deblocarea creditelor necesare cofinanţării. La ora actuală, băncile oferă destul de greu împrumuturi pentru agricultură, deşi nume mari din instituţiile de creditare s-au „înhămat“ la acest proiect alături de minister.

O altă prioritate pentru Ministerul Agriculturii este reprezentată de continuarea plăţilor din fondurile SAPARD, după ce anul trecut acestea au fost sistate de către Uniunea Europeană, motivul ţinând de deficienţele din sistemul de management. De neglijat nu sunt nici fermierii care ar tre bui „subvenţionaţi“ de la bugetul UE prin intermediul Agenţiei de Plată şi Intervenţie în Agricultură (APIA). Deficitari suntem şi la capitolul împădurire, după ce defrişările din ultima vreme au creat „scandaluri-monstru“ legate de restituirile de păduri. (Paul Barbu)

MEDIU

Vânătoarea interzisă în Deltă

Attila Korodi recomandă succesorului său ca viitoarele proiecte pe mediu să depăşească strictul necesar al cerinţelor europene, deoarece acestea limitează politicile publice, iar foarte multe lucruri de detaliu, dar importante, ajung să lipsească de pe lista de realizări. În opinia sa trebuie găsite şi alte resurse de finanţare decât cele europene pentru infrastructura de apă potabilă-apă uzată, pentru că altfel nu vor fi atinse ţintele din 2013, 2015, 2018. În plus, trebuie rezolvat sistemul de parteneriat public privat pentru eficientizarea sistemelor de colectare selectivă şi depozitare ecologică. De o importanţă maximă e şi urmărirea calendarelor de conformare a industriei poluatoare.

“Aici nu este domeniul compromisurilor, de dragul de a lăsa pe unii să facă profit. Vorbim de petrochimie, siderurgie şi de alte domenii. Am dat exemple că se poate (Arpechim, Sidex Galaţi, Kronospan Sebeş Protan), deci trebuie să se continue pe linia deja schiţată”, afirmă Korodi. În domeniul biodiversităţii, acesta vede un rol major acordat Agenţiei de Arii Protejate şi demararea, în a doua parte a anului 2009, a sistemului de compensare pentru proprietarii care au terenuri în arii protejate. În opinia sa, trebuie preluate în continuare terenuri agricole din Delta Dunării pentru renaturări şi interzisă complet vânătoarea în Deltă. În domeniul gospodăririi apelor, Korodi crede că trebuie să existe permanent măsuri de indexare a tarifului de apă, măsuri în lipsa cărora se va pune pe butuci structura de apărare împotriva inundaţiilor.

Totodată, ar trebui finalizate majoritatea lucrărilor hidrotehnice care au fost începute în cadrul investiţiilor multianuale. Trebuie continuate şi lărgite investiţiile în resurse energetice regenerabile, iar producerea energiei verzi să fie încurajată atât la scară industrială, cât şi în zona rezidenţială. Aplicarea, în diferite politici sectoriale, a Strategia Naţionale de Dezvoltare Durabilă este foarte importantă în opinia ministrului, având în vedere că, la ora actuală, politicile de dezvoltare nu sunt sustenabile, existând un dezechilibru major între resursa investită şi eficienţa rezultatului. “Indicii de dezvoltare durabilă arată că direcţia actuală este greşită, se utilizează mai multă resurse pe un produs decât este necesar. Suntem mult sub media europeană”, avertizează fostul ministru. (Livia Cimpoeru)

TURISM

Legea tichetelor de vacanţă

Elena Udrea ar trebui să dea drumul la bani - asta aşteaptă de la noul ministru reprezentanţii din domeniu, spune Alin Burcea, proprietarul agenţiei Paralela 45 şi preşedintele Comisiei de out going din cadrul Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism. Operatorii sunt promotorii legii tichetelor de vacanţă, care ar trebui să-i încurajeze pe români să petreacă vacanţele în ţară, dar şi a unei legi a turismului. „Am dori, de exemplu, ca toate de plasările instituţiilor de stat să fie prin agenţiile de turism, în care să se comercializeze şi bilete pentru CFR“, afirmă Alin Burcea. În acelaşi timp, acesta ar prefera ca Ministerul Turismului să spriji ne mai mult promovarea României în străinătate.

„Nu este suficient că autorităţile plătesc standul expozanţilor din cadrul tâgurilor de turism, ci ar fi bine să cofinanţeze şi broşurile care urmează să fie oferite potenţialilor clienţi. De asemenea, ministerul ar trebui să ofere facilităţi agenţiilor care aduc în ţară un număr mare de turişti străini“, susţine Burcea. Pe lângă participarea activă în domeniul promovării susţinând iniţiativa achiziţionării pachetelor de vacanţă în ţară cu mai multe luni înainte -, noul ministru ar trebui să dezvolte o strategie de atragere a turiştilor spre Capitală. Elena Udrea ar putea, de asemenea, să creeze parteneriate pentru dezvoltările locale - parcări sau alte facilităţi -, precum şi să impună hotelurilor de pe litoral să ţină deschis mai mult timp. (Teodora Trandafir)

PRIORITĂŢI

Reducerea numărului angajaţilor la stat, reorganizarea spitalelor şi privatizarea producătorilor de energie sunt câteva dintre măsurile recomandate de experţi

| Marii a răspuns:

Nu prea le am cu politica, pot spune ca sunt impotriva ei. dar daca mi s`ar oferi aceasta sansa, unica, as modifica, sau mai bine spus as schimba de tot gandirea oamerilor, adica i`as face sa se gandeasca de 2 ori inainte de a arunca gunoaie pe strazi sau prin alte parti decat in cosuri, sa nu se mai certe, sa ne se mai minta, sa se respecte mai mult, sa ocroteasca animalele, oricum nu rezolva nimic daca distrug! As mai incerca sa gasesc tinere talente pentru a le face mai cunoscute, nu ca Columbeanca sau Oana Zavoranu (si multi alti), care nu fac nimic decat sa se dea in spectacol (parerea mea). Poate in alta viata (daca chiar ar fi alta) as vrea sa fiu primul-ministru al tarii laughing

| vladimir23 a răspuns:

Uite am facut o poezie in legatura cu ceva de genu, e o poezie despre daca as fi presedinte :

De-ai fi sa de-as fi presedinte
Motto
,, hotia e un lucru mic, dar cinstea e un lucru mare."

Am scris pentru politicienii de ani, de ani ce vor veni
Sa fure pentru ei si gandindu-se ca n-ar fi oameni.

De te-as alege presedinte,
Ce-ai face pentru mine?
Mi-ai da painea si (sau)sarea?
Sau m-ai lasa sa mor de foame?

De-ai fi tu presedinte
Gandeste-te, gandeste-te,
Sa faci ceva bun pentru popor
Si nu uita de folclor.

De-as fi eu presedinte,
N-as promite, n-as promite
Marea cu sarea
Dar as face, bine pentru tara mea.

De-as fi eu presedinte
La lume n-as promite,
C-am sa maresc salariile,
Deoarece nu-s ministru de finante.

De-as fi presedinte doar patru ani
m-as umple zi de zi cu bani
Asa-i in Romania si-n alte tari
Se fura bani de parca se fura flori.

De-as fi presedinte as balbai politica
Si n-as sti ce-i senatul si politica
De-as fi presedinte as fura cat se poate?
C-asa-i romanul cand se invata cu de toate.

Azi am sa mor
Oare de un dor
Sau vine moartea, ori
Am fost presedinte de multe ori?

(Ai alege pe altul daca ar fi mai bun
Dar nu este mai bun asa ca ma alegi pe mine
Decat sa furi numai tu
Mai bine as fura eu.)

De-as fi presedinte
N-as sti cei politica
Dar se fura ca la piata
Si as fura si de la ei si de la tine.

sincer sa fiu nu stiu ce as putea sa fac daca as fi priministru acum depinde daca as fi ales prim-ministru trebuie sa reglementez in bine ceea ce a gresit cei care au fost inaintea mea apoi sa pot face un bine oamenilor(poporului) si ar fi mai multe de facut in tara.

Răspuns utilizator avertizat
| Kokolina a răspuns:

As schimbat toate legile

| alina_8976 a răspuns:

As incerca sa schimb putin cate putin, gandirea oamenilor, pentru ca, avand mai multa influenta pe plan politic, avand mai multa faima, probabil as putea avea influenta si asupra oamenilor, fiind un exemplu pentru ei. as acorda in prim-plan atentie acestui lucru. as vrea ca toti sa fie mai buni, si sunt sigura ca asta se poate schimba in timp, cu multa rabdare, atentie, si perseverenta.
nu imi pasa, de fapt, cine voi ajunge. asta e visul meu. sa pot face ceva pentru lumea asta. si, singuru lucru de care imi este frica e sa nu mor fara sa fi facut ceva.
dar, acest lucru se poate schimba si fiind un om simplu, doar vorbindu-le oamenilor. cand ceilalti sunt rai, tot ce iti mai ramane tie de facut, este sa fii tu bun. daca fiecare dintre noi ar sti lucrul asta, cu siguranta lumea ar fi mult mult mai buna.
asa ca, o a2a schimbare ar fi sa ajut oamenii saraci, din banii care, sunt, de fapt, in buzunarele celor in locul carora am vrea sa fim acum. dar, aici includem si stropul ala de bunatate de care ar trebui sa fim noi constienti, pentru ca, daca ar exista in fiecare dintre noi, diferentele de statut social nu ar mai exista cu siguranta. ca si egoismul exagerat.pentru ca "daca el e asa, eu de ce nu?". si, daca noi asa ne vedem exemplele "mari" ale tarii, ce au ajuns unde sunt datorita "inteligentei" lor, inseamna ca noi trebuie sa fim la fel, sa ajungem acolo sus.

| gaby_6466 a răspuns:

In primul rind as crea locuri de munca si platita bine sa nu mai plece romini peste granita sa fie umiliti pentru citiva euro, as creste salari, pensi si alocatii pina la nivelul preturilelor, scoli mai bune

| DrageanElena a răspuns:

As face in asa fel incat sa fie mai multe locuri de munca pentru oameni...sau as face in asa fel incat doctori sa consulte si oamenii saraci nu sai lase sa moara pe coridoare pentru ca nu au bani sa le dea la doctori, chiar si la asistente le trebuie bani ca sa te ingrijeasca ...as face multe dar nu ma apuc acum sa le zic...ca as scrie un roman intreg...

| al3xa_6696 a răspuns:

As face dreptate! as face in asa fel incat sa fie curat in tara, as lua masuri in privinta tiganilor...mai multetongue

| pachy a răspuns:

Cred ca intrebarea din acest post este nitel retorica. Sa schimbam mentalitatea romanului, a fost o afirmatie cliseu dupa 1990. Numai ca nimic nu s-a schimbat, ba as spune ca lucrurile au mers si mai rau. Din mai multe motive printre care si faptul ca toti propunem schimbarea celorlalti, dar nici unul nu face nimic la nivel personal. Si nu in ultimul rand, pentru ca nu avem o traditie a bunului simt si a civilizatiei respectului capitalist. Nicaieri oamenii nu intarzie mai mult la o intalnire ca in Romania si nu sunt mai putin parolisti ca la noi.

Ca sa concluzionez, cred ca Romania este o tara foarte frumoasa cu un singur defect: este locuita… schmbarile ar fi., reforma in sanatate, invatamant, agricultura, etc. dar pana sa ajungem sa avem o romanie asa cum ne dorim o sa treaca mult timp

| adamari a răspuns:

Daca as fi primul-ministru al Romaniei as schimba in primul rand sistemul educational.

| ady48 a răspuns:

Daca as fi prim ministru, as schimba foarte multe, ca de exemplu:as reduce drastic numarul parlamentarilor si salariile acestora, nu le-as permite prin lege sa aiba un buget exagerat si sa cheltuie banii nejustificat(ei isi schimba telefoanele mobile si laptopurile in fiecare an), as face o grila de salarizare a celor care lucreaza in sistemul de justitie conform pregatirii, valorii si rezultatelor fiecaruia, iar ca sa adun bani la bugetu de stat as constrange prin lege cateva categorii de cetateni(medici dentisti si generalisti sau specialisti care au cabinete particulare si care au tarife ingrozitor de mari, profesori care strang sume importante din meditatii, preoti care presteaza servicii religioase) toti acestia doar incaseaza bani de la cetateni fara insa sa elibereze vreo chitanta, ca astfel din venitul lor sa dea ceva si la bugetul de stat.As pedepsi aspru si pe cei care primesc mita dar si pe cei care dau si ar mai fi destule. Dar eu cred ca o singura putere ar putea sa faca dreptate si curatenie in tara-JUSTITIA ROMANA-dar cu o conditie, ca in acest sistem sa lucreze numai persoane cu o moralitate desavarsita. Ei, daca ar judeca pe fiecare, in functie de fapta comisa fara sa tina cont de rangul si puterea pe care o detine, numai atunci sunt sigura ca ar merge societatea bine.Ar trebui schimbate multe, in sanatate, in invatamant, in administratie, si ar trebui instituite legi pe care sa le respecte in primul rand cei ce le fac. Dar ei sunt judecati in caz de flagrant de catre judecatori corupti care primesc sume uriase ca sa ii scoata basma curata.Asta e din pacate situatia si eu cred ca nu se va schimba absolut nimic, indiferent cine ar fi prim ministru, pentru ca i s-ar pune bete in roate de toti mafiotii care sunt acum si mereu la putere.Mare pacat, pentru ca istoria, ii va aminti pe toti ca mari hoti si pungasi care au adus la disperare un popor intreg.

| yoannah a răspuns:

Daca as fi rpim-ministru... pai cred ca as pune mai multi politisti pe strazilaughing, as face parcai subterane in bucuresti, as pune in valoare mai multe obiectivele turistice din romania, as face mai multe spatii verzi, as planta mai multi copaci, as interzice vanatoarea de placere, le-as da politistilor din Romania un test, iar cei care il pica sa faca din nou studiile necesare, as as face pauzele mai mari la scoala (eventual 20 de minutebig grin), as reface multe biserici si spitale (consider ca sunt cele mai importante institutii) si nu in ultimul rand, as participa la alegerile prezidentialelaughing

Desigur ca as mai pune si niste oameni sa mai mature mizeriile de pe strazi.

As obliga fiecare scoala si liceu sa aiba psiholog ( ca asta este motivul pentru care sunt atatia copii nebuni)

As creste salariul minim pe economie.

As face mai multe locuri de munca.

As face mai multe concursuri de talente pentru adolescenti.

si multe altelelaughing

Si cred ca as face atatea datorii la UE ca m-ar da astia afararolling on the floor

| Chion a răspuns:

Locuri de munca pentru tineri si alocatii mai mari.pensii mai bune

| juniper a răspuns:

Daca as fi primul-ministru al Romaniei as repara drumurile astfel incat sa nu mai fie gropi, cel putin sa fie astupate, as da salarii mari profesorilor ca sa nu mai faca greva, as incerca sa rezolv problema batranilor cu pensia ca sa nu mai stea la coada pentru pensie mai ales vara cand este foarte cald. As "renova" sa zic asa sau as construi orfelinate noi, as renova scolile ce au nevoie de asa ceva.
Dar mai important m-as intelege cu niste colegi pentru a reusi toate acestea si cu presedintelewinking

| juniper a răspuns:

Daca as fi primul-ministru al Romaniei as repara drumurile astfel incat sa nu mai fie gropi,cel putin sa fie astupate, as da salarii mari profesorilor ca sa nu mai faca greva, as incerca sa rezolv problema batranilor cu pensia ca sa nu mai stea la coada pentru pensie mai ales vara cand este foarte cald. As "renova" sa zic asa sau as construi orfelinate noi, as renova scolile ce au nevoie de asa ceva.
Dar mai important m-as intelege cu niste colegi pentru a reusi toate acestea si cu presedintele winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand as schimba premiile acestui concurs.Nu este nevoie de premii pentru a afla parererea altora. Oricare dintre noi daca ar fi prim ministru al romaniei (da am scris cu r mic,) nu ar face nimic din ce schimbare ar fi postata aici de respectivul/respectiva ori altii.Pentru ca a fi prim ministru trebuie sa servesti unor anumite cercuri de interese si orice decizie "buna" pe care o iei ar putea sa le afectele lor interesele si atunci precum ei te-au urcat sus tot ei te vor cobora.Deci concluzia ar fi urmatoareabig grinaca as fi prim ministru as profita din plin deoarece stiu ca nu pot face ceea ce mi-am propus.De ce? Sunt grupurile alea de interese care fac legea in aceasta tara nu un simplu om. Daca as fi prim ministru cu riscul sa primesc disabla acount as organiza o excursie in masa pentru ungurii din transilvania.sa vada ca si la ei acasa e frumos.nu doar in romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi prim-ministrul romaniei as schimba totul si as incepe un program foarte ecologic pentru tara mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand as crea o lege in care sa se reduca politicienii din romania, sunt prea multi. In orice tara s-ar putea sa nu gasesti atatia ca si la noi. Sunt multi care ar trebui sa intre la pensie si nu o fac. Cum ar putea un tanar care a terminat facultatea de economie sa aiba sanse sa intre in politica si sa schimbe ceva, daca cei "batrani" sunt mai mereu la putere. In Romania nu pot sa vad o schimbare atunci cand copii saraci sunt inca pe drumuri, atunci cand nu avem inca o baza de colectare a grupelor de sange asa cum au alte tarii. Ti-se rupe inima atunci cand vezi ca multi ar vrea sa mearga la scoala si nu pot si sunt multi care nu au nici drumuri la tara si nici macar un autocar de 8 persoane.
In al doilea rand daca as fi prim-ministru as schimba tot ce am scris mai sus si nu numai, as incerca sa schimb mentalitati, pentru ca sunt multi care inca gandesc ca si pe vrea lui Ceausescu, sunt niste comunisti dar in sensul rau al cuvantului, adica fiecare fura cat poate dar au uitat cati oamenii sau sacrificat in revolutia din 89' pentru ca noi sa ne bucuram acum de libertate. Macar pe vremea lui Ceausescu chiar daca era totul la ratie puteai sa te bucuri ca ai un servici. Romania pe atunci era o tara bogata si nu una desfranata. Sunt prea multe de schimbat pe care nici un prim-ministru nu cred ca ar putea atunci cand sunt atatia pe "umerii lui" in cat si daca ar avea un suflet de om ar fi tras in jos de ceilalti politicienii.
IN concluzie daca as fi prim-ministru as reduce din politicienii si as reduce si din salarile lor.Sunt atatea de schimbat ca nu cred ca as putea sa le enumer pe toate in aceasta zi. "Din pacate traim in romania si asta ne ocupa tot timpul".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta as schimba o multime de lucruri dar nu stiu daca voi avea sustinere materiala.
In primul rand as organiza o multime de concursuri pentru tinerii talentati in orice domeniu, mi-as arunca o privire spre educatia din aceasta tara, m-as ocupa de ceea ce inseamna "spatiu verde" pentru oameni, adica as curata parcurile si padurile de la marginea oraselor.probabil m-ar interesa si problema drumurilor si multe altele...
Dar cu siguranta as scoate mai multe locuri de munca pentru tineri si mai multe oportunitati pentru acestia...lista ramane deschisa big grin

Sper ca cineva de mai sus sa ajunga prim-ministru si sa faca ceea ce a scris aici! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As schimba tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tarinceanu popescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decat priministru mai bine membru pe TPU
pai mi-as da demisia ca sa merg acasa sa stau pe TPU.