| Dobre_Vali_1998 a întrebat:

Cine este de vina daca o masina intra pe linia de tramvai si in intersectie o alta masina vireaza stanga si se ciocnesc?
Virarea la stanga nu se face prin dreapta centrului imaginar?

Răspuns Apreciat de Editori
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Virarea la stanga se face prin STANGA centrului imaginar al intersectiei astfel incat traiectoriile a doua vehicule ce fac ambele stanga venind din sensuri opuse sa nu se intersecteze. E perfect logic si asa e scris in codul rutier de 10 ani. Dar cum sunt destui cu permis luat inainte de 2007 care habar n-au de modificarile din codul rutier fac tot cum au invatat si ii obliga si pe cei ce stiu corect manevra sa faca ca ei si uite asa apar blocaje in intersectii cand nu ar trebui sa apara.

| Salontanul a răspuns:

Acest lucru era scris si in codul rutier de pe vremea lui Ceausescu. Deci nu se poate invoca scuza ca n-au stiut. Atunci se zicea ca "trebuie sa ocolesti militianul".

1 răspuns:
| Dobre_Vali_1998 explică:

Si ce pedeapsa primeste msina care este pe plinia de tramvai?