NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ar fi să alegeţi pentru preşedinţia României între Klaus Iohannis (PNL) şi Victor Ponta (PSD), pe cine aţi alege? Dacă nu e un deranj prea mare, puteţi să şi argumentaţi. Mulţumesc.

381 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Dandanache):

Eu m-am nascut post 89, nu aveam cum sa fac politie politica nici daca mi-as fi dorit.
''Bunica a fost svaba si profesoara intr-o localitate din Timis. Nu a colaborat cu Securitatea si nici nu a fost cautata''
Nu comentez, pot spune doar ca tu nu ai de unde sa stii tot ce a facut bunica ta. Mai departe de atat nu merg fiindca nu-mi place sa insinuez lucruri acolo unde ele nu-si au rostul. Nu stiu daca bunica ta a fost sau nu in politica asa cum este Iohannis dar pot sa te asigur ca toti profesorii care au intrat ulterior in politica au turnat cand a fost cazul la greu, pentru ca aveau nevoie de o baza de incredere la ''admitere''.
Apropo, istoria se scrie dupa cum se vrea, nu dupa cum a fost. Singurul mod prin care poti fi sigur de niste evenimente care s-au petrecut este sa le fi trait.

NOname
| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

"Singurul mod prin care poti fi sigur de niste evenimente care s-au petrecut este sa le fi trait."

Tocmai! De ce atunci faci atâtea afirmaţii nefondate, pripite, prejudicioase? Pe ce suport te bazezi, când faci toate aceste acuzaţii, generalizări?
Dacă tot recunoşti că nu ştii şi nu ai de unde să ştii, nu mai bine tăceai?

| niculita4tpu a răspuns:

Adica presupui ca astia 2 ies in turul 2? Pe Klaus Iohannis (desi nu-mi place ca nu stie sa vorbeasca asa cum ar trebui, parca se chinuie sa vorbeasca romana), numai pentru ca Victor Ponta nu stie ce-i bunul simt, nu stiut sa se subordoneze cand a fost cazul

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu stiu daca ai observat, dar Iohannis este aparut pe scena politica de 2-3 ani, pana atunci nimeni nu a stiut de existenta lui (decat baietii veseli care acum il scot la inaintare). Puteam sa ma fi nascut si in 1920, tot nu aveam cum sa stiu mai multe despre el decat stiu acum. Daca te intrebi de unde stiu cum mergeau lucrurile pe vremea comunismului atunci pot sa-ti raspund ca nu mi-a fost greu sa port discutii pe tema asta cu oameni trecuti prin viata. In plus, eu am facut niste deductii logice. Cine poate sa creada ca o persoana care poate influenta mentalitatea si dezvoltarea intelectuala si conceptuala tocmai a copiilor, viitorul patriei socialiste, nu era obligat sa faca politie politica? Ca politie politica nu a facut nimeni de placere, toti au colaborat cu securitatea avand pistolul la tampla. Tu stii in ce consta politia politica? Asta ca sa-ti pun si eu o intrebare.

| ALGator a răspuns (pentru NOname):

Incep sa cred (desi nu ma refer la cei ce discuta aici) ca unii au aruncat niste perdele de fum asupra lui Johannis (cu diverse acuzatii mai mult sau mai putin relevante) care apoi au reusit sa fie percepute ca realitati si certitudini. Ultima obiectie auzita de la o cunostinta (care nu e analfabeta) a fost ca "nu vorbeste româneste". Vorbind strict de asta, daca cunostinta mea ar fi ascultat interviul de ieri cu el la TV, cu siguranta nu ar fi avut cum sa mai sustina afirmatia. Deci s-a multumit sa o prinda din zbor fara verificare.

NOname
| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Iar te contrazici şi o dai în afirmaţii nefondate.
Nu se fac generalizări pe baza a câtorva discuţii cu doi-trei. Trebuie să demonstrezi cu dovezi solide că omul a fost murdar, în speţă Toţi oamenii, după mintea ta.

În orice caz, puţin mă interesează ce a făcut sau nu a făcut pe vremea comunismului sau în general în trecutul său îndepărtat şi irelevant. Mă interesează ce face şi ce poate să facă acum; şi eu zic că dă semne că poate mai multe decât Ponta, atâta tot.

Însă tu, de vrei, votează-l pe Ponta, desigur, că tot văd că eşti pornit doar pe unul şi îi cauţi nod în papură.

Dar îmi place că te alinţi ironic, Izvorul De Înţelepciune.hee hee

NOname
| NOname explică (pentru ALGator):

Ai dreptate, ALGator, asta constat şi eu.
Se fac multe speculaţii din practic nimic, din frânturi de zvonuri şi păreri stupide, auzite de la unii, de la alţii...
Puţini sunt cei care au o părere documentată, argumentată şi proprie.

| ALGator a răspuns (pentru niculita4tpu):

"nu stie sa vorbeasca asa cum ar trebui"
Ati putea sa explicati putin?

Ca vorbeste putin mai molcom am observat (am ascultat ieri o ora) dar asta mi s-a parut ca e compensata de o vorbire structurata, limpede, fara sa faca apel la limbajul de lemn, fara sa ridice glasul.
Va deranjeaza viteza de vorbire (in Regat daca asculti prezentatoarele TV turuie de parca ar comenta un meci) sau intreruperi in continut (nu gaseste cuvinte, se bilbiie etc)?
Eu nu prea m-as lega de asta. George VI era bilbiit dar asta nu l-a impiedicat sa fie un monarh excelent si devotat. Nici pe Regele Mihai, care cind a fost nevoie, la 23 de ani (alti "barbati" la 30 si... ani isi tatueaza floricele, dorm cu catelusul de plus in pat si se dau cu skateborardul) a luat decizii hotaritoare.
Era o vorba româneasca. Atunci cind ii alegem sa ne gindim ca nu-i luam de nevasta, deci e OK ca el sa nu aibe tot setul de farmec pe care altfel il pretindem de la aleasa viselor noastre :-).

NOname
| NOname explică (pentru ALGator):

"Atunci cind ii alegem sa ne gindim ca nu-i luam de nevasta, deci e OK sa nu aibe tot setul de farmec pe care il pretindem." : ))) Într-adevăr.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Hai sa-ti dau un exemplu, ca sa intelegi de ce uneori nu este nevoie sa demonstrezi cu dovezi nimic:
Contra lui Ion Iliescu nu exista dovezi ca ar fi facut politie politica sau ar fi fost in spatele mineriadelor. Poti sa nu afirmi ca este un comunist nenorocit si un criminal? Poti sa te uiti in oglinda si sa te minti singura? Nu cred.

Revenind la oile noastre o sa-ti zic ce face Iohannis acum. Candideaza la presedentie propulsat de ACL (PDL+PNL) iar daca va castiga alegerile (desi probabil nu le va castiga) il va aduce pe Basescu Prim-Ministru si in guvern o sa-i revedem pe Blaga, Videanu, Udrea, Varujan Vosganian (adica toate scursurile care ne-au bagat cu succes in criza economica globala pe vremea guvernului Boc si sfarsitul mandatului guvernului Tariceanu). Nimeni altii decat cei care au vandut resursele Romaniei pe nimic (petrol, gaze de sist, aur) flota Romaniei la fiare vechi si si-au batut joc de toti banii europeni. Tu crezi ca Romania este o republica prezidentiala unde presedintele are drept de veto si aproba doar ce legi vrea el? Presedintele are puteri foarte limitate la noi in tara, nu poate nici macar sa numeasca guvernul fara majoritatea parlamentara. Uite fix aici o sa intervina cei care l-au propulsat si o sa-si ceara partea ''bine meritata'' din ciolan.

Legat de ''alint'' ce sa facem, unii suntem mai grandomani, altii stergem conturi si bagam sub pres ce nu ne place, altii mintim, altii crestem capre, altii suntem virgini, altii filosofi, etc. Fiecare cu hobby-uri lui, asa e normal.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru ALGator):

Ei lasa, ca vezi mai multe decat un cactus si o cana de cafea happy
Normal ca intotdeauna se ajunge la 2 mai burtosi, pardon virtosi...ar fi culmea sa castige Ponta din prima. Desi nu e exclus laughing
Stii de ce mi-e ciuda? Apropo de uita-te-n jur... In tara asta s-a ajuns sa n-ai cu cine vota, de multe ori chiar daca stii sau crezi ca stii! Si-atunci ce faci?
Uite batranii nostri! Tu stii ca batranii sunt o forta in cazul asta? Acei batrani care au doar un radio in casa. Stii cu cine vor vota? Cu 'al de are mai multe bannere pe strada si le-au dat mai multi pufuleti (cu surprize). Sunt usor de manipulat...
Stii cine a ajuns in absolut toate satele din tara asta? Ponta.

| Adelin89 a răspuns:

Klaus Iohannis.
Motiv:Victor Ponta nu imi pare om de incredere, doar altul venit sa fure tara.

NOname
| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ignoranţa oamenilor este atuul lui Ponta...cam singurul, se pare.
Spre norocul lui, mulţi votează doar pentru că văd o faţă comună şi un nume cunoscut (datorită scandalurilor), iar alţii pentru că în ani de zile au fost în sfârşit băgaţi şi ei în seamă de cineva...cu pufuleţi şi o aparentă bunăvoinţă.
Românul sărac şi needucat se vinde pe nimic... celor care au tot interesul ca el să rămână sărac şi needucat.
Tragi-comicul fenomen...şi deja tipic românesc.

| ALGator a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

OK. Ieri am urmarit interviul cu Johannis si m-am gindit ca macar lumea sa aiba răbdare sa asculte o oră sa nu schimbe postul la fiecare 5 minute. In rest
.e alegerea fiecaruia.
O figura urita ar fi sa cistige intr-o formula de coalitie in care sa fie sabotat cum a fost Constantinescu.

| ALGator a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Le-as minca pufuletii si as vota cu cine stiu :-)
Problema-i ca nu-mi plac pufuletii. Trebuia sa se osteneasca sa ofere ceva mai gingas

| SarahSa a răspuns:

Iohannis. de ce? : pentru ca da.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

Http://www.ziare.com/......on-1327851 asta am vazut-o la televizor, si m-am cam mirat.Cum sa raspunda un eventual viitor presedinte al Romaniei asa?

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Daca candideaza Vadim Tudor, pe el mizez, este foarte destept si chiar daca nu va face nimic bun pentru tara, macar ne mai face sa radem.

NOname
| NOname explică (pentru TwiSt1997):

Nu îţi poţi baza o întreagă părere despre un om pe o singură gafă/stângăcie, ignorând tot ce are pozitiv.
Iohannis nu e perfect, nici nu pretind(e) că ar fi, dar e de departe mai ok decât Ponta (care la gafe, de tot veni vorba, are cu sutele).

| Dandanache a răspuns (pentru TwiSt1997):

Ai dreptate, man. Dar hai sa revenim la lista. Pe aia cu masina de fraudat a celorlalti a functionat mai bine ai auzit-o? Dar pe aia ca l-a sfatuit pe Geoana sa minta? Dar pe aia ca trebuie sa punem DNA sub control politic? Dar pe aia cu Fa, Doina? Dar pe aia ca regimul din ultimii zece ani e similar celui nazist? Dar pe aia cu MTO-ul? Cam care e scorul, prietene? Sau mai bine recunoaste: tu nu il penalizezi pe Johannis fiindca a comis o gafa, tu esti votant psd-ist si il votezi pe Ponta, indiferent de cate zeci de gafe a facut si ar mai face.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru Dandanache):

1-nu ''tin'' cu niciunul, dar v-am dat un exemplu
2-nu am varsta legala de vot
3-sa iasa Iohannis, daca asa e mai bine
4-vom vedea schimbarile aduse

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

Nu e vorba despre gafa, s-a aratat ca a furat la greu.

NOname
| NOname explică (pentru TwiSt1997):

Nu s-a demonstrat nimic cu dovezi.
Până la proba contrarie, sunt doar nişte speculaţii mediatizate de concurenţă.

Omul a fost strângător la viaţa lui (cum e neamţul în general), nu a pornit de la zero şi nici nu a avut alte investiţii majore de făcut, aşa că a investit în imobile la preţuri reduse, profitând de oportunităţi, iar din chirii, cumpărări şi revânzări şi muncă (a lui şi a soţiei) şi-a permis în timp şi altele.
Bravo lui, dacă asta i-a fost plăcerea. Nu văd nimic de condamnat.
Asta să fie singura lui "greşeală"!
Măcar ştim că ar avea mai puţine motivaţii să fure (nu îi chiorăie maţele).

Atâta l-au frecat la cap cu aceste case prin antene şi cancan-uri, încât e şi normal ca omul la un moment dat să devină iritat şi să adopte o atitudine ostilă faţă de cei ce îl tot acuză voalat (şi pe nedrept). S-o fi săturat şi el.

Dacă însă îl iei pe Ponta la bani mărunţi, vei găsi mult mai multe de reproşat şi nu fără motiv. Succes!

| Dandanache a răspuns (pentru TwiSt1997):

Ponta? Da, aici ai dreptate.

| suffarstar a răspuns:

Iohannis are mentalitatea lui neamt. Am vazut cu ochii mei ce inseamna sa fi neamt. Corect, ordonat, punctual si inteligent. In plus, imi exprima incredere prin atitudine si declaratii. Ponta e un maimutoi ieftin disperat sa conduca tara asta. Mi-e teama ca minciunile lui vor prinde la public si prostimea va castiga.

NOname
| NOname explică (pentru suffarstar):

...şi eu mă tem că cei inteligenţi (plus cei nedocumentaţi, indecişi, indiferenţi sau resemnaţi) nu se vor prezenta la vot, aşa că iar va hotărî prostimea (şi în locul lor), care va fi majoritară.

| Lowkee a răspuns:

Daca as fi obligat sa aleg, l-as alege pe ponta pentru simplu fapt ca e roman. si atat.

NOname
| NOname explică (pentru Lowkee):

Halal motiv! : ))
...şi Băsescu a fost român, şi alţi politicieni huiduiţi de-a lungul anilor. Mare bine ne-au făcut. : ))

Plus, şi Iohannis este un cetăţean (exclusiv) român, s-a născut şi s-a format (ca om) printre români, aici se simte acasă, doar că are origini germane pe linia părinţilor şi educaţia pe undeva germană (cei 7 ani de acasă şi mentalitatea insuflată de părinţi în perioada dezvoltării), ceea ce e, zic eu, un mare avantaj.
României chiar i-ar prinde bine măcar puţin din seriozitatea, scrupulozitatea, organizarea şi demnitatea germană. Poate se vor mai aşeza în sfârşit şi la noi lucrurile la locul lor, să fim mai în rând cu restul Europei. Vorba lui Klaus Iohannis, să transformăm România în "România lucrului bine făcut" - ceea ce momentan este stereotipul german.

| Leocerba a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Alegeri pestilenţiale 2014