NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ar fi să alegeţi pentru preşedinţia României între Klaus Iohannis (PNL) şi Victor Ponta (PSD), pe cine aţi alege? Dacă nu e un deranj prea mare, puteţi să şi argumentaţi. Mulţumesc.

381 răspunsuri:
| Moryami a răspuns:

Pe niciunul. Nu am argument, pur si simplu nu-i suport big grin

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Probabil pe Ponta! De ce? Sa vedem am speranta ca o sa fie mai mult decat un simplu om o sa fie un conducator, care sa vada si sa vrea sa faca mai mult, sa se gandeasca la cei multi si necajiti. Asta insa ramane de vazut!

| Doctorfishadi a răspuns:

Ambii vor fura,si nici unul nu imi este drag,dar Ponta este mult mai ok decat Iohannis.
Tot ce se spune si despre Ponta poate fi adevarat, insa chiar si asa tot ar putea fi mai bun.
Are mult mai multa experienta si zic eu ca ar putea fi mai de incredere.
De Klaus numai vorbele sunt.
Iar de Udrea, eu cand am aflat ca s-a inscris si dumneaiei, era sa ma imbolnavesc de ras, mai ales cu sustinerea lui Basescu laughing.
Te salut,
Adrian!

| Doub a răspuns:

Pe niciunul.E trist, desi traim intr-o tara democratica si avem dreptul la vot... sa nu avem cu cine alege.As vrea un presedinte care sa ne respecte, caruia sa ii pese de noi, sa nu ne minta, sa nu fure..., gata deja visez prea mult.

| DayWalk3r a răspuns:

Eu, il votez pe Victor Ponta (PSD) deoarece a spus si repeta ca nu vrea o campanie agresiva.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DayWalk3r):

Si tu il crezi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iohannis clar. A demonstrat ceva de cant e primar in Sibiu, Ponta nu stie decat sa ingrase porcu inainte de taiere. Plus e prea tanar pentru o asemenea functie, mai are mult de adunat experienta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am dreptul sa aleg dar totusi nu o fac.D ce? Pentru ca ambii nu sunt in stare sa conduca. Nu pot face nimic pentru oameni. Din pacate toti care sunt pe lista de alegeri nu pot face nimic.
Doub a raspuns bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns:

Johannis. In clasamentul f.u.c.k-up-urilor, Ponta conduce detasat: plagiator, mitoman notoriu, marioneta potentatilor PSD, demagog sinistru (e si nationalist, si ortodox, si monarhist, unionist, si in sprijinul celor din diaspora, orice trebuie sa fie) guvernant incapabil (investitii ratate, taxe ridicate) si legiuitor antidemocratic si anticonstitutional. Nu pot sa inteleg cum naiba atati romani au incredere in el, nu e nevoie de o doza mare de inteligenta sa il citesti.

| ottotony a răspuns:

Pe Iohannis. Degeaba ziceti voi ca Iohannis nu poate conduce si doar "vorbele" de el. De unde stiti? In primul rand, m-am uitat pe internet despre Sibiu si am vazut ca de cand e Iohannis primar acolo a primit numai premii si vorbe bune.
Nu votez cu Sociali Democratii, ca azi maine ne-om trezi iar ca suntem condusi de comunisti.

NOname
| NOname explică (pentru Doub):

Ei, nici să murim de foame în aşteptarea perfecţiunilor utopice...

O opţiune relativ bună, acceptabilă există şi ţi-o spun nu la barbut sau din nepotism, ci după ce cât de cât i-am studiat pe toţi...cine ce mentalitate are, capacitate de relaţionare, cine cum stă cu priceperea, verticalitatea, echilibrul, intenţiile, potenţialul, experienţa, onestitatea, seriozitatea, bunăvoinţa, etc:

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

No fi Klaus Iohannis tocmai perfecţiunea întruchipată, dar faţă de restul e destul de ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ponta clar. Iohannis nu e decat un Basescu cu alta fata. M-am saturat de ce a facut Basescu si nu vreau sa traiesc inca 5 ani sub acest regim infect, deci ma duc la vot in favoarea lui Victor Ponta (PSD)

| AvalohAlyn a răspuns:

Il aleg pe Klaus Iohannis.Pur si simplu imi pare un politician mai diferit, mai capabil, mai competent plus ca a condus Sibiul cu succes si sibienii sunt multumiti de el.Voi merge la vot in speranta ca odata cu votul tinerilor se va schimba macar 20% ceva in Romania.

| Doub a răspuns (pentru NOname):

Oricum vom muri de foame cu sau fara ei.Crezi ca le pasa de noi? Nu. Nici macar nu le pasa de existenta noastra.Toti spun multe, dar nu fac nimic.Si mda, intr-adevar in loc sa bage atatia bani in biserica, ar putea sa bage in educatie si sanatate.Scolile noastre se darama,copiii merg pe jos o groaza de km, nu avem profesori pregatiti, nu avem aparate in spitale, medicamente...dar, nah.Asta-i Romania.

NOname
| NOname explică (pentru Dandanache):

Dandanache: "Nu pot sa inteleg cum naiba atati romani au incredere in el, nu e nevoie de o doza mare de inteligenta sa il citesti."

...şi pentru mine este un mister.

Probabil majoritatea votanţilor îşi aleg următorul bufon, următorul ţap ispăşitop, pe care, conform tradiţiei româneşti, să-l înjure următorii 4-8 ani, fericiţi că au pe cine să dea vina...nu un lider.
Nici când vine vorba de viitorul lor, nu pot să se informeze măcar puţin şi să deschidă ochii.
Se implementează prostia foarte bine şi fără găleţi, calendare şi mici.
Românul parcă e setat să se saboteze singur.

| usuk a răspuns:

Eu as vota pe oricine numai nu ponta, oricine ar fi mai bun; chiar daca nu ma pricep la politica, nu ma uit la tv si nu stiu nimic despre majoritatea politicienilor, eu unul nu m-as simti bine reprezentat de unul ca ponta, nu-mi inspira incredere si falsitatea lui de om politic duhneste de la o posta; nu am ceva cu cei care-l vor presedinte, dar ii rog sa se mai gandeasca, sa nu mai fie niste mielusei crescuti pe campiile antena3, postul unde vinovatul de orice e baselu';
de curiozitate am vizionat postul cateva minute si am ramas literalmente surprins de cata ipocrizie, mizerie se relateaza acolo; daca nu e baselu' vinovat, e vreun "basist",(termen inventat tot de ei ca sa poata mentina ciclul puteri-cine nu e cu ei e automat "basist") si asa se continua ciclul>
sti si tu cum merg lucrurile, daca unui popor i se repeta o minciuna, va ajunge sa creada in ea>asta face a3, un post mizer, cu oameni fara viata a caror unic scop e ridiculizarea unui alt om, care intamplator ii reprezinta si pe ei, fie ca le place sau nu;

(oameni fara viata, chiar stiu ce spun, MB a recunoscut ca singurul lui scop in viata e batjocorirea lui baselu', scop ce-mi pare departe de firescul uman, indiferent ca ar fi baselu' sau oricine altcineva)

NOname
| NOname explică (pentru usuk):

Da, românul de rând înghite orice tâmpenie de la televizor şi din reviste tip cancan, nu caută să verifice din surse credibile şi într-un final, săracu', nici nu bănuieşte că îşi face rău cu mâna sa. Sfânta ignoranţă...

| DanIT a răspuns:

L-as alege pe Iohannis pentru ca nu prea am incredere in Ponta si in ce zice el

| sMoK1 a răspuns:

Sincer sa fiu pe Klaus Iohannis. De ce?
Pentru ca m-am saturat sa ne sapam singuri groapa unii altora, acest om chiar a venit cu idei inovatoare si sincer am mai multa incredere intr-un neamt decat intr-un compatrio roman!
Desi tu nu trebuie sa fii influentat de parerile oamenilor multi nu au nici cea mai mica idee despre politica, dar totusi tin din tot dinadinsul sa isi dea cate o parere!
Sper sa faci alegerea cea buna!

| Flint a răspuns (pentru DanIT):

Ponta e ultimul om

| Flint a răspuns:

Oricare dar nu ponta

| CarlSagan a răspuns:

Iohannis! Pentru ca neamtu stie sa faca politica spre deosebire de Ponta. Ponta e un las si un fraier.Sa nu uitam totusi ca nici Iohannis nu e usa de biserica! laughing

NOname
| NOname explică (pentru CarlSagan):

La ce a ajuns să fie biserica, e chiar foarte bine că nu e uşa de biserică.

| sweetnov a răspuns:

Dar nu e niciun deranj sa si argumentam. Absolut.

Puie Monta!

| TwiSt1997 a răspuns:

„Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm." — Mark Twain
Sincer, cred ca pe Ponta, mi se pare mai de incredere, cu toate ca amandoi vor fura.Mai degraba e ales cineva gen Cristian Tudor Popescu, caruia ii pasa de tara, nu spun ca celor 2 mai sus mentionati de tine nu le pasa, dar isi pun interesele proprii mai presus de interesele tarii.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pe niciunu'. Amandoi au in spate o sleahta intreaga de banditi care au delapidat tara asta si au vandut-o pe nimic bucata cu bucata companiilor gen Chevron, Gold Corporation, Enel, OMW si nu in ultimul rand la fier vechi. Tre sa fiu nebun sa pun stampila pe vreunu dintre ei sau sa cred vreo firmitura din minciunile electorale pe care le spun cu raceala si indiferenta.

NOname
| NOname explică (pentru TwiSt1997):

Apropo de atitudinea ta plină de resemnare:
http://i.imgur.com/qxifBFi.png

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

Trebuie sa fie abuzati puternic pentru a se rascula(suna cam pompos, da nahlaughing.Isi vand votul pentru 1l de ulei(cei de la tara in general, astia de la oras pe pixuri si umbrele), oricum orice ar alege ar fi cam aceeasi treaba.Cred ca in afara de un om politic bun, Romania si orice tara are nevoie in primul rand de un om bun.

NOname
| NOname explică (pentru TwiSt1997):

...ei, uite că unii ca tine se lasă prostiţi şi pe gratis.
Ponta? Serios? : ))