NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ar fi să alegeţi pentru preşedinţia României între Klaus Iohannis (PNL) şi Victor Ponta (PSD), pe cine aţi alege? Dacă nu e un deranj prea mare, puteţi să şi argumentaţi. Mulţumesc.

381 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......o-tv-ului/

| suffarstar a răspuns:

La reuniunea de 20 de ani, un tip ia cuvântul și se adresează foştilor lui dascăli:
- Stimaţii mei profesori, mă tot frământă o întrebare: chiar atât de imbecil eram, de mă tot lăsaţi corijent?
- Vaaai, se poate, domnule prim-ministru?

NOname
| NOname explică (pentru suffarstar):

Va fi şi mai tragi-comic, dacă va fi "domnule preşedinte". : ))

Aşa popor - aşa lideri (sper totuşi să nu, măcar de dată asta...să arătăm Europei că se întâmplă miracole şi la noi).

NOname
| NOname explică:

Impresii de la Timişoara:
http://www.iohannispresedinte.ro/ro/blog/ziua-22-pamant-al-libertatii
Cu excepţia afirmaţiei nefondate "un dar de la Dumnezeu ni s-a oferit nouă tuturor" este un mesaj frumos şi încurajator.

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

Sa speram, altfel totul va fi un dezastru si nu stiu daca in viitor va mai putea fi ceva reparat.

NOname
| NOname explică (pentru suffarstar):

Dap, să sperăm.
Acum e momentul decisiv.
Tare mi-aş dori ca cei pe care îi duce capul să se prezinte la vot în număr cât mai mare, să nu fie iar în minoritate.

De altfel, nici nu ştiu care face o prostie mai mare: cel care - mai prost de fel - alege şi votează prost sau cel care - mai neprost de fel - se lasă pe mâna proştilor.

"Deşteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
În care te-adânciră barbarii de tirani!"

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

Este trist cum in trecut romanii au luptat cu strainii ca sa pastreze integritatea Romaniei si a spatiilor ce o compun, si acum, adevaratii pradatori suntem noi insine ne vindem pe bani ce au rascumparat inaintasii nostri cu sange.

NOname
| NOname explică (pentru suffarstar):

Da, şi eu mă gândeam la ironia asta. Acum avem duşmani din interior, care mai şi sunt aleşi de majoritatea să ne conducă ţara. Super absurd.

| Mădălllinna a răspuns:

Niciunul dintre ei, nu sunt oameni cinstiti. Mai exista asa ceva? Nu cred. dar cred ca as miza pe Iohannis happy

NOname
| NOname explică (pentru Mădălllinna):

Vorba lui House, everybody lies.
Dar contează în ce privinţă, cu ce intenţii, cât şi ce consecinţe pot avea respectivele minciuni.
Ponta, de exemplu, e de-a dreptul mitoman şi malefic. Minte cu o plăcere şi o neruşinare uluitoare.

| Mădălllinna a răspuns (pentru TwiSt1997):

Bine spus...

| LittleSue a răspuns:

Chiar sunt eu singura care crede ca Romania ar trebui sa revina la stadiul monarhiei constitutionale?

NOname
| NOname explică (pentru LittleSue):

Nu ştiu. Postează întrebarea pe TPU!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Sa vedem

Klauss Iohannis nu e neamt, nu asta nu e un argument insa mi se pare ca lumea nu-i stie CV-ul, are niste parinti sasi, e nascut crescut si dus la scoala aici in Romania.

Adus in PNL de Antonescu, fie ca l-a injunghiat pe la spate, fie ca a jucat un joc mizerabil in favoarea lui Antonescu, a reusit sa faca din PNL un partid dus in bratele intereselor de dreapta basiste murdarind cam toata imaginea relativ buna a PNL-ului de pana atunci.

Intrebat de unde si-a luat sase case raspunde intai ca din meditatii, apoi ca ajutat de rude, intrebat de ce nu pot si alti profesori din meditatii raspunde "ghinion" Dandu-si seama de imbecilitate, sta cateva secunde si zice "ghinion pentru mine"

Intrebat cate articole are constitutia si cate se refera la presedinte a reusit sa spuna silabisit "nu raspund la provocari"

Din toate aceste motive si din faptul ca s-a aliat cu niste mizerabili care au facut de rahat tara timp de 10 ani voi vota cu Ponta indiferent ca unii spun ca e comunist. Normal ca a fost comunist, doar avea 17 ani la revolutie ce dracu.

Daca vrei masuri sociale si sa te ingrijesti de saraci si batrani esti comunist, because puck logic.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru DayWalk3r):

Si nu doar repeta, mai e o saptamana pana la vot si Ponta n-a insultat sau injurat pe nimeni, ceea ce nu pot spune despre restul.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru ottotony):

Coane, la noi in judet e unu care e acum arestat la domiciliu, asa zis baron. E arestat pentru ca ar fi dat licitatii cu dedicatie. Daca nu le dadea singurei firme capabile si cu utilajele necesare si moderne, intregul proiect de reabilitare al caii de tramvai dar si strada in sine sapata din temelii si refacute tevi etc nu s-ar fi intamplat. De cand a venit omu asta la presedintia CJ Braila orasul a fost plin de lucrari de infrastructura, parcurile mai curate, iluminate etc. Orasul arata mult mai bine in timp ce inainte de mandatele lui nu se facea mai nimic, rugineau pana si stalpii de lumina. Dar e corupt. Asa ca nu-mi zice mie ce face Iohannis in Sibiu ca nu are nici o relevanta. Dar de niste firme marginase care aveau nevoie de drumul care ducea la ele separat ca si-au pierdut clientii care se aprovizionau de la ei ca-si rup masinile, da da in Sibiu, n-ai auzit? Aia bine se simt in Sibiu nu?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru TwiSt1997):

Haha ti se sugereaza sa-i citesti pe fiecare, de parca n-ar fi de ajuns sa-i auzi mizeriile si imbecilismele lui Iohannis la tv. Auzi la el altii n-au putut sa-si ia sase case ca "ghinion" Spus cu gura lui, Iar intrebarea "cate articole are constitutia" a fost rezolvata cu raspunsul lui Iohannis "nu raspund la provocari" Scuze ca nu ti-am putut da argumente de ce nu Ponta dar asta e.

NOname
| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

Eşti amuzant în naivitatea şi înverşunarea ta.
Ţi-au spălat creierul bine.
Succes cu Ponta!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mai oameni buni in definitiv ne-am facut-o cu mana noastra pentru 10 ani, observ ca nu ne-a fost de ajuns si unii il vor acum pe Iohannis, altii mai rau pe Udrea.

Ideea e in felul urmator, noi avem nevoie de un presedinte care nu face scandal, care vorbeste calm, care poate relationa cu grupuri mari politice externe fara sa ne fie rusine, care e diplomat si nu iese sa faca crize de nervi spunandu-le rusilor "plecati baieti"

V-as reaminti ca presedintele nu face politica, nu face legi si nu face politici economice, pentru presedinte ne trebuie pur si simplu un om care stie sa se exprime si stie sa se poarte si are experienta in politica la nivel inalt.

Mi-as dori din suflet ca increderea mea in Ponta care in opinia mea are aceste calitati, sa nu fie gresita chiar daca sunt convins ca intr-atat de rau ca Base nu ar putea fi nici Iohannis.

Mai vorbim peste cativa ani. Si daca vreti politici si povesti cu economia luati de guler deputatii si guvernul, presedintele se ocupa in principal de politica externa si vegheaza la o buna conlucrare intre diversele puteri ale statului, e mediator.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Din pacate ceea ce e amuzant e ca unii aud jegurile si ranjetul imbecil debitate de Iohannis si inca sunt decisi sa-l voteze. Nu ducem lipsa de masochisti. Fiecare insa isi merita soarta asa cum si-o face. Nu degeaba l-am avut pe Base 10 ani.

| AlexanderAdrian a răspuns:

1. Ce-o sa faci daca presedintia lui Ponta va fi una de bun simt si apreciata de partenerii externi?

2. Daca pui o intrebare ca asta ar fi mai bine sa incerci sa asculti oamenii nu sa-i faci prosti si naivi pentru alegerile lor. Cand TU pui o intrebare trebuie sa fii un moderator nu sa dai impresia ca mai bine nu iti raspundem daca nu suntem de acord cu tine.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Frank51):

Coane fanache, ponta n-a plagiat, a fost acuzat ca a citat din cartile de specialitate fara sa puna sursele in subsolul paginii desi inteleg ca citatele erau marcate. In fine, dumneata esti prea mic sa stii insa te informez eu, uneori o lucrare de licenta sau de doctorat inseamna si jumatate citate din carti de specialitate, nu putem inventa roata decat poate asa un om la vreun milion care o fi un cercetator. Toti cei care isi dau licenta si doctoratul citeaza in lucrari pasaje intregi, paragrafe, pagini zeci de pagini din specialisti, asa se face, mai cresti o sa dai poate licenta si -o sa vezi.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Imi place ca umblam cu dubla masura.

Acuza, hai sa fim seriosi nedovedita, si infirmata de profesorii de la universitate sau de comisia aia ce-o fi fost, ca Ponta a plagiat e buna, ne folosim de ea pana cadem pe jos.

Dar acuza, tot nedovedita, ca Iohannis si-a luat 6 case pe cai ilicite e nasoala pentru ca unora le place Iohannis.

Hai zau asa, sutem cam prea ipocriti.

NOname
| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

"Ideea e in felul urmator, noi avem nevoie de un presedinte care nu face scandal, care vorbeste calm, care poate relationa cu grupuri mari politice externe fara sa ne fie rusine, care e diplomat si nu iese sa faca crize"

Aha, şi e fix Ponta. = ))

Nu vezi că se scaldă numai în scandaluri, ca un maimuţoi îmbătat de putere, care nu se mai satură să se audă vorbind şi să se vadă la televizor?
Faptele lui ce spun despre el? Spun ceva bun?
Parcă şi aşa România nu ar fi suficient de aproape de teocraţie, de un sistem mafiot şi corupt, suficient de furată, înjosită, făcută de râs şi împinsă spre Evul Mediu. Ne mai trage Ponta câteva mall-uri-catedrale pe banii noştri, câteva vile şi hoteluri preafericiţilor, câteva mii de biserici pentru fraieri, câteva sponsorizări pentru baroni şi mafioţi, câteva campanii şi pomeni electorale...şi ne va merge extrem de bine, chiar mai bine decât până acum.

Nu are pentru ce să fie respectat nici în ţara lui, da' păi în afară. Crezi că circul lui ieftin îi va cuceri pe străini? Ăia au mai puţini idioţi pe metru pătrat. Au avut lideri care au avut grijă să-i educe, nu să-i transforme în cerşetori şi pupători de moaşte.

Acest personaj este execrabil atât în vorbe, cât şi în fapte şi nu vei reuşi să mă convingi că n-ar fi aşa, oricât de mult l-ai ridica în slăvi, crezându-i toate minciunile. Eu analizez realitatea, nu bârfele de pe antene. Iar realitatea îmi spune "Exclus Ponta. E un cancer, de care trebuie scăpat şi cât mai urgent".

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

In primul rand nu stiu ce circ face Ponta, eu circ am vazut de la tribuna prezidentiala si de la Udrea. Circ n-a facut nici Iohannis nici restul. Singurul circ e facut de cei antementionati. Nu stiu la ce televizor te uiti tu dar cred ca nu vezi bine.

In rest vom mai vedea. Daca are o presedentie de ras imi voi cere scuze ca l-am sustinut. Insa prevad ca altii nu vor avea obrazul sa recunoasca ca au gresit.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Eu sa te conving? ce realitate? omul apare in public vorbeste calm, n-a tipat n-a insultat, nu cred ca el l-a facut pe Base pisic si porc, dar in fine, cred ca te uiti pe labe1 teveu. E problema ta, moralitatea ta, parerile tale.

Execrabil in vorbe? da donsoara exemple ca eu de la Basescu iti pot da mii de vorbe jignitoare. Unde si cand a spus Ponta ceva mitocanesc despre orice?

Hai las-o ca macane. Nu incerc sa conving persoanele care intentionat sau din naivitate vor raul Romaniei prin continuarea unui regim jegos pe care l-a fatat Basescu.

NOname
| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

Mai schimbă placa! Eşti ca un patefon stricat: "Base, Băsescu, băsesc, băsism, băsist...".
Nu mă uit la televizor tocmai pentru că ştiu ce mezirei e acolo, dar mai prind câte ceva pe net, suficient cât să-mi fac o părere.
Dacă tu ai ingitit propaganda lui Ponta, conform căreia mai toţi cei care prezintă un pericol pentru el sunt, de fapt, înfrăţiţi cu Băsescu - bau-bau-l politic din ultimii ani -, nu înseamnă că şi alţii au pus botul. E doar o simplă şi transparentă manipulare, de care te-ai lăsat manipulat (printre multe altele).

Ţi-a spus bine TortQuemado tot ce ţi-a spus, dar tot refuzi să înţelegi.
http://www.tpu.ro/......ina-2.html

În loc să te agiţi în logoreea ta, poate ar fi mai bine să te culci sau să-i scrii o serenadă lui Ponta, că începi să duhneşti a fanatic religios, cu care nu se poate discuta, că el e dresat să repete doar ceea cu ce a fost îndoctrinat.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Te vezi fara argumente si ma insulti? eu nu te-am insultat. Si nu, nu i-am inghitit propaganda lui Ponta, pur si simplu mi s-au parut mizerabile si jignitoare la adresa noastra declaratiile lui Iohannis de la televizor. Nu trebuia sa ma uit pe nimic in mod special ca l-au transmis toti in mod identic.

Vezi ca nu ti-am zis ca duhnesti a nimic, devii agresiva, daca nu esti in stare sa continuam o discutie pe idei ca pana acum si ti-ai propus sa jignesti ai gresit persoana.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Si inca ceva, poate nu ti-ai dat seama dar surprinzator mai ales neplacut pentru mine, suntem total de acord in alte doua privinte importante, cu religia cu juratul pe biblie. Chiar nu te inteleg cu Iohannis-ul tau. Dar cel putin nu ti-am zis ca duhnesti a ceva. Si cu asta am incheiat nu-ti mai raspund ca nu am chef sa fiu injurat.

| Danişor a răspuns:

Pe nici unu... nu merita sa ies din casa, pentru ce? pentru niste gunoaie de oameni cand stiu ca dupa ce o sa obtina functia o sa fura...