NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ar fi să alegeţi pentru preşedinţia României între Klaus Iohannis (PNL) şi Victor Ponta (PSD), pe cine aţi alege? Dacă nu e un deranj prea mare, puteţi să şi argumentaţi. Mulţumesc.

381 răspunsuri:
NOname
| NOname explică (pentru Leocerba):

Leo mea revoluţionara, alergică la politicieni şi voturi (de orice fel). love struck
Ce mai faci, soare?
Ai mai convins pe cineva să voteze pe dos? day dreaming

| ManuLasc1700 a răspuns:

Pe niciunul toti or sa profite si o sa fure!

| aXy99 a răspuns:

Realizati ca daca prin vot am fi putut schimba ceva, nu am mai fi avut acest drept, nu?

| RobertBalanta a răspuns:

Salut! Dupa parerea mea, cel mai bun presedinte al Romaniei cred ca va fi Klaus Iohannis.

| Dandanache a răspuns (pentru Lowkee):

Si Johannis ce nationalitate are, domnule patriot? Sau esti si matale unul din milioanele de tontoloci care nu stiu diferenta dintre cetatenie, nationalitate si etnie?

| mierlatac a răspuns:

Din pacate amandoi candidati sunt destul de "murdari" dar totusi de ipocrizia si incompetenta lui Ponta as vrea sa scap mai tare. A avut o sansa! Klaus nu a avut...

NOname
| NOname explică (pentru Dandanache):

Ai dreptate, Klaus Iohannis are nu doar cetăţenie română, ci şi naţionalitate (deşi adesea sunt doar sinonime).

| flashback a răspuns:

Nu am inca 18 ani, dar as merge pe varianta cu Victor Ponta pentru ca a facut si el cate ceva. Dar de Klaus Iohannis nu am prea auzit sa faca ceva.

NOname
| NOname explică (pentru flashback):

Nu ai prea auzit de el, pentru că nu te-ai documentat, nu te-a interesat.
Informează-te, că e inclusiv viitorul tău în joc!

NOname
| NOname explică (pentru flashback):

Http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| Klepto a răspuns:

Vot nul, o sa-mi exercit dreptul de a vota folosind stampila ca maimuta turbata si incercand sa aflu de cate stampile este nevoie sa umplu acea pagina.
Nu imi place nici de Klaus von HousenThief, nici Victor bin Plagiere.
Vadim este Nero de Romania, sigur da foc la tara, Udrea este sub orice critica si restul sunt...
Tot un hot vine, partea buna este ca n-o sa mai vanda nimic din tara (nu mai are ce), fabrici n-o sa construiasca, locuri de munca 0, mai doua, trei taxe, un tap ispasitor la inchisoare, mai de ochii lumii, strangeri de mana de 5 minute ca la ambasada cu Obama, niste afaceri pe ascuns cu statul si o trecut anii.

O sa votez cu mine, am ulei si zahar in casa, nu am ce sa fac cu galeti / pixuri / vesta / umbrela sau ce se mai da acuma.
O sa fac din stampile o casuta separat, scriu Zeul defectilor, Regele ciudatilor etc. si sunt sigur ca o sa am mai multe voturi decat jumata din candidati.

NOname
| NOname explică (pentru Klepto):

Hazliu, dar sadomasochist. Cum spuneam, mi-e teamă că din cauza inacţiunii oamenilor inteligenţi, va câstiga iar prostimea, care va hotărî pentru toţi.

Peisajul politic din România nu e roz, dar mici diferenţe de nuanţă tot există şi trebuie sesizate şi scoase în evidenţă prin vot, căci contează şi alea şi ar fi bine să profităm măcar de ele. Tot sunt mai bune decât nimic.

NOname
| NOname explică:

O scrisoare deschisă - Portret „fenomenologic" al unui candidat la președinția României:
http://www.contributors.ro/editorial/fie-va-mila-de-noi-domnule-ponta/

| Gabbriell a răspuns:

Pe William Branza, el e crema laughing

NOname
| NOname explică (pentru Gabbriell):

Eco, direct de la coada vacii.hee hee

| TortQuemado a răspuns:

Lel, ce răspunsuri. E un lucru bun că majoritatea celor care au zis că Ponta li se pare mai bun nu au drept de vot, că-s minori.

NOname
| NOname explică (pentru TortQuemado):

Da, e o alinare.hee hee

| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

Să știi că situația e mai nasoală decât o vedeam chiar în urmă cu câteva zile. Am o prietenă care e panicată tare că iese Ponta; speriată. Mi-a zis chiar că-i e frică să nu iasă încă din primul tur. Așa că ieri am făcut un sondaj ad-hoc (fiindcă știm toți cum se fac sondajele oficiale), pe un eșantion de 7 persoane: 2 studente, 2 persoane de peste 55 de ani, 2 indivizi de vreo +30 și un student.

Dintre ăștia: cele 2 studente își anulează votul, celălalt student nu se duce la vot, unul dintre indivizii de +30 nu se duce la vot, dar a glumit că l-ar vota pe Vadim, celălalt a zis că votează pe Ponta ca „răul cel mai mic", iar cei doi mai bătrânei mi-au zis că votează pe Ponta. (Bine, cu unul dintre ei am avut o discuție mai amănunțită - el o simpatiza pe Udrea, dar n-o votează că n-are șanse; până la final „dar cred că-l votez pe Iohannis"). Mna. Până acum, Ponta e pe plus.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

E vorba de Iohannis, nu de Ponta.Vad ca tu chiar il sustiilaughingTi-am zis, n-am nimic cu el.Sa castige cel mai bun! Succes si tielaughing

NOname
| NOname explică (pentru TortQuemado):

Trist. O adevărată disperare se simte şi în comentariile de aici:
http://www.contributors.ro/editorial/fie-va-mila-de-noi-domnule-ponta/

Cei cu ochii deschişi şi neimpresionaţi de mirajul "Ponta" (ce imediat după alegeri va face "puf", ca pufuleţii, cu care îi îndulceşte pe ţărani, pe banii lor) se tem, pentru că ştiu la ce să se aştepte. Din nefericire, în România niciodată nu au fost destui intelectuali. La noi se merge pe varianta "proşti, da' mulţi".

NOname
| NOname explică:

Câteva păreri în plus:

http://www.tpu.ro/......ta-sa-fie/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ma... votati Iohannis...

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Poţi să fii ceva mai explicit(ă)? Mi-e neclară poziţia ta.

NOname
| NOname explică (pentru suffarstar):

Like! Like!
http://i.imgur.com/00L5G6h.jpg (link-ul fără probleme)
Scurt si la obiect! :))

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

happy

NOname
| NOname explică (pentru suffarstar):

Http://youtu.be/I0yh5uvYzHI
Au băieţii dreptate, să fim proşti e gratis. :))

| Frank51 a răspuns:

Decat pe Ponta, care a plagiat, apoi a negat acest fapt chiar daca era dovedit, apoi a mintit de nenumarate ori, mai bine pe Iohannis, despre care nu stiu inca prea multe, dar cred ca va face treaba mai buna decat Ponta.

(Daca ponta a mintit si a plagiat, ce te face sa crezi ca nu o va face atunci cand e presedinte? poate o sa fie mai rau)

NOname
| NOname explică (pentru Frank51):

Deja este...mai mult decât îţi poţi imagina.

Bună alegere. : )

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

Intr-adevar. laughing