NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ar fi să alegeţi pentru preşedinţia României între Klaus Iohannis (PNL) şi Victor Ponta (PSD), pe cine aţi alege? Dacă nu e un deranj prea mare, puteţi să şi argumentaţi. Mulţumesc.

381 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Apropo:
Voi stiti ca in tara asta sunt milioane de oameni fara locuri de munca? E adevarat ca sunt o gramada de puturosi care traiesc ca niste paraziti pe spinarea altora dar pe langa astia sunt si o gramada de oameni care ar da orice si pentru salariu minim pe economie, ca sa aiba ce pune familiei pe masa zi dupa zi. Sunt tineri fara niciun viitor pe care nimeni nu-i baga in seama, toti elevii eminenti pleaca peste hotare si nu se mai intorc lasand in urma o gaura uriasa. Si nu numai elevii eminenti, chiar si cei mediocrii au inceput sa plece... Voi stiti ca in ritmul asta, in maxim 30 de ani vor disparea medicii, inginerii, profesorii, legistii si in principiu toata elita intelectuala? O sa ramana doar ciorile si semioligofrenii cu 4 clase. La putere ajung aceleasi partide conduse de aceeasi nemernici care ne-au furat trecutul, prezentul si viitorul. Presedintele Romaniei nu este nimic altceva decat un sclav al acestor hoti si smecheri pentru ca altfel nu are cum sa ajunga acolo. Putem alege noi si pe Zana Maseluta pentru ca practic tot aia e. Voi credeti ca pe mine nu ma doare stiind ca probabil va trebui sa plec si eu ca sa pot oferi familiei mele un trai decent? Nici macar nu cred ca are importanta pe cine votam noi, oricum cartile sunt deja facute. Si chiar daca ar avea vreo relevanta, sansele ca o persoana curata care sa nu fie aservita FSN sa castige alegerile sunt aproape nule.
PSD si PNL+PDL, adica partidele din spatele celor doi criminali sus mentionati, de unde credeti ca se trag? Va sfatuiesc sa va documentati bine inainte sa puneti stampila, asta daca cumva chiar are rost acea stampila... desi asa cum am zis, tare mi-e frica ca nu are.

| BiuL a răspuns:

Iohannis.
Nu votez comunisti.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru BiuL):

Pai si Iohannis ce crezi ca este? Toate figurile publice nu sunt altceva decat fosti securisti care au preluat puterea dupa 89.

| Dandanache a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Securist de origine saseasca? Asta ar trebui sa ajunga atunci exponat de muzeu. Sasii erau vanduti de Securitate, nu inrolati.

| BiuL a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

M-a intrebat cu cine as vota dintre cei doi. Am raspuns. Mai departe nu ma intereseaza. Voteaza-l tu pe Ponta daca asta vrei.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

E trist! E trist pentru Romania, ca din 14 candidati, sa nu ai cu cine vota! sad
Se va ajunge clar, la cei doi! Sa alegem intre Ponta si Ionannis! (n-am sa votez din prima pe niciunul)
Eu zic: oricine, numai Ponta NU!
Mai trebuie argument? Uita-te-n jur...

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru DayWalk3r):

Ma aflam la tara astazi! Si ghici, ce? A venit caravana Ponta! Si ghici, ce? A dat PUFULETI la toti copiii din sat!
Aloooo....pentru mine pufuletii aia inofensivi, stii cum au parut? AGRESIVI! Mi-a fost sila!
Nu mi-am lasat nepotelele sa-i primeasca!
Imi pare rau ca n-am fost inspirata sa fac poze.

NOname
| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

I feel you.

NOname
| NOname explică:

Cert este că fiecare dintre noi are o droaie de prejudecăţi despre candidaţi şi despre ce înseamnă în general alegerile în România.

Ar fi bine, însă, ca pe baza informării şi analizei obiective, să gândim şi să cântărim bine, pentru a deosebi prejudecăţile nefondate, zvonurile, miturile, fabulaţiile, fanfaronada...de adevăr.
Nu tot ce zboară se mănâncă.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Si eu ce-ar trebui sa fac acum, sa-l cred pe cuvant fiindca e baiat simpatic? Sa cad pe spate doar privind aparentele? Sa uit tot raul pe care mi l-au facut acolitii lui? Niciodata. Este la fel de rau ca Ponta, la fel de comunist ca Ponta, la fel de hot ca Ponta si la fel de ce mai vreti voi si nu voi vota niciodata pe niciunul dintre ei. Nu am de gand sa mai pun stampila pe FSN niciodata. Eventual o sa-i votez pe amandoiwinking

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Dandanache):

Erau vanati pe dracu, asa de vanati au fost incat majoritatea nici nu s-au sinchisit sa fuga din tara asa cum o faceau sute de romani. Au plecat doar aia care nu aveau legaturi cu regimul comunist si care au fost vanduti nemtilor. In plus, Iohannis a fost profesor... Nici nu aveai cum sa fii profesor de origine saseasca fara sa fii securist.
Spre surprinderea ta erau securisti de originea saseasca si de origine maghiara cat cuprindea. A, ca nu-ti place tie sa recunosti treaba asta este cu totu altceva.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru BiuL):

Eu ti-am spus doar ca argumentul tau a fost foarte slab. Tu ai spus ca nu o sa alegi niciodata un comunist iar eu ti-am atras atentia ca si Iohannis este tot un mare comunist. Daca nu vrei sa votezi niciun comunist atunci iti sugerez sa nu te prezinti la aceste alegeri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa alegi. Dintr-un Agarici si un Rumegator, Un spion si un Mos. Oare ce... Oare ce? Mai bine spus pe cine. Pe nimeni, înfrumuterasarea Sibiului ( dupa parerea mea ) a fost doar o startegie pregatita din timp pentru a fraieri oamenii. Ponta e un cretin...Si voi chiar credeti ca ar fi fost asta spion? Asta se spiona singur la cât de prost este.

| AndreeaR322 a răspuns:

Cred ca doar cei mai putin dotat intelectual si cei ce pot fi manipulati usor voteaza cu Ponta. La cat de des minte doar sa fii un foarte mare ignorant sa nu-ti dai seama ca Ponta este reprezentantul coruptilor.

| AndreeaR322 a răspuns:

Puteti vedea si pe http://www.voxy.ro/este-victor-ponta-un-mincinos--77 ca cei mai multi nu au incredere in Ponta.

| Dandanache a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu vanati, prietene, vanduti am scris. Erau marfa exportata pe marci nemtesti. Ceausescu a exportat in jur de 200 de mii de sasi. Si majoritatea chiar au plecat. La recensamantul din 1966, in Romania erau aproape 400 de mii de sasi. La recensamantul din 1992, ramasesera putin peste 100 de mii.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

Iohannis,serios?laughingSincer,mi-e indiferent.Nici nu prea sunt pe subiect.Zi-mi de ce Iohannis si nu Ponta, si poate te credlaughing

NOname
| NOname explică (pentru TwiSt1997):

Dacă chiar eşti interesat de subiect, fă munca de cercetător singur.
Citeşte-l pe unul, citeşte-l pe altul (din surse dintre cele mai diverse, în special cele imparţiale), fă o comparaţie (realistă).
Câteva link-uri găseşti şi în comentariile de aici:
http://www.tpu.ro/......ustina-si/

| Dandanache a răspuns (pentru TwiSt1997):

Mister, poate te ajuta daca trasam o lista cu certitudini si suspiciuni. Incepem cu Johannis. Avand in vedere ca nu a fost guvernant si nici prea mult timp sub lupa presei, avem despre el mai mult suspiciuni: ca si-a obtinut in mod ilicit casele, ca a fost implicat in trafic de copii. Certitudini: e cam mutalau. Sa trecem la Ponta. Suspiciuni: ca a fost ofiter acoperit, ca a fost implicat in moartea procuratorului Panait, ca a facut trafic de influenta si, sa nu uitam, are si el 4 case si toate in Bucuresti. Certitudini? Aici sunt multe: plagiator dovedit, mitoman de drum lung, demagog, fantosa si avocat al baronilor si coruptilor PSD, guvernant incapabil si demagog laudaros. Acum fa tu calculele si vezi cum sta treaba.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Dandanache):

Pai este exact ce am spus si eu. Putinii sasi care au ramas n-au ramas de frumusete, au ramas fiindca aveau legaturi cu sistemul, ca d-aia au fost lasati in pace. Asta o data. Doi la mana, nu aveai cum sa fii profesor de origine saseasca fara sa fii securist, am scris si mai sus. Nu oricine ajungea profesor si toti care ajungeau colaborau obligat cu securitateawinking

| ALGator a răspuns (pentru Dandanache):

Apropo de "mutalau".
Ieri am urmarit discutia cu Johannis la Realitatea (in mod normal nu ma uit la niciun post TV românesc - ieri a fost o exceptie, de fapt nu am nici drept de vot, ceeace imi da o anume impartialitate).
Mai auzisem reprosuri ca nu vorbeste bine româneste. Evaluarea prestatiei de ieri este ca:
- vorbeste perfect româneste, de departe peste nivelul ca "românului mediu". Are un ritm mai molcom, dar asta îi confera un caracter oratoric.
- concis, structurat. Explica limpede obiectivele pe care are de gind sa le introduca si modul cum o va face. Explica consecintele acestor masuri. De exemplu, reducerea TVA, depolitizarea administratiei. Scurt si concis.
Nu discutam aici daca va putea sau vrea sa aplice. In campanie regula este pentru toti sa promita remedierea unor deficiente provocate de guvernare.
- foarte diplomat. Nu a criticat, lovit, fara rost in nicio institutie de stat. A criticat doar actuala guvernare, dar curat, fara atacuri la persoana.
- se exprima limpede, pe inteles, dar fara vulgaritate si fara folosirea limbii de lemn.
- lipsa totala din discursul lui a ticurilor nationaliste sau religioase. Lipseste si UE-fobia.
- politica externa prudenta, fara excese, o jumatate de pas in spatele aliatilor nostri UE, NATO, USA. In rest, cu alte tari, pragmatism disponibilitate de a practica relatii normale atunci cind acestea le ofera.
- impresie generala: calm (evita isteriile verbale), rational, pragmatic, axat pe "Lucrul bine facut". Modern, european, cu demnitate. Si-a jucat cartea perfect. A fost, ce e drept, lasat in pace de moderator care nu l-a intrerupt.
Am convingerea ca va face fata cu brio unui duel politic televizat. Si-a pastrat munitia pentru la sfirsit.

Aspectul cu "casele" si "copiii" mi se pare, pina nu va fi dovedit prin decizii in instanta sau alte dovezi palpabile, nerelevant, la limita atacului la persoana.
Personal nu ma intereseaza manifestarile private ale niciunui candidat. Gen posete si alte accesorii scumpe de marca, plagiate etc. Mie mi se pare esential sa arate si sa explice vointa de a presta asa cum se cere.

Daca va place asa ceva, votati-l.
Sa nu uitam ca un presedinte, sau orice alt om cu functie in stat nu este si nu trebuie sa fie Mesia. Cu o astfel de atitudine ne facem vinovati de pacatulul de cult al personalitatii.

| pridondiana a răspuns:

Klaus Iohannis

| Narcis2007 a răspuns:

L-as alege pe Iohannis pentru ca nu am incredere in Ponta deloc...

NOname
| NOname explică (pentru TwiSt1997):

Pe scurt, ca o concluzie generală a cercetărilor şi analizelor mele, Ponta nu are mai nimic în plus pozitiv faţă de Iohannis (negativ are din plin); Iohannis, în schimb, are multe de oferit faţă de Ponta:

- are de gând să schimbe sistemul de educaţie, care momentan este praf;

- nu face parte din gaşca PSD, care ne-a condus până acum, deci ne putem aştepta la o schimbare destul de sigură;

- nu este doar o simplă marionetă, are un cuvânt greu şi ferm de spus;

- România sub conducerea unui om ce inspiră seriozitate, coerenţă, respect, organizare (germană), va fi percepută de investitorii străini şi de alte ţări ca o ţară mai stabilă, mai de încredere, cu care te poţi înţelege;

- Iohannis vrea să câştige prin forţe proprii, prin ce are el bun de oferit, prin ce a realizat, nu doar prin circ, scandal, minciuni, atacuri la persoană, manipulare ieftină şi denegrarea adversarilor (cum face Ponta);

- a făcut deja ceva pentru ţară, nu doar a promis (l-am văzut deja în acţiune - la Sibiu -, deci ştim că e capabil) şi are de gând să facă în continuare;

- nu este spălat pe creier de BOR (ca Ponta), deci ne putem aştepta la o atitudine fermă şi corectă, când cerşetorii preafericiţi vor mai dori alte favoruri absurde şi neconstituţionale, gen construirea mall-urilor-catedrale din banii publici pe timp de criză economică, gen prostirea şi sărăcirea populaţiei pe banii ei, etc;

- prin propriul exemplu şi nu numai, va încerca o schimbare a mentalităţii, a climatului din ţară, a atitudinii oamenilor şi a subalternilor (direcţi şi indirecţi);

- are optimism, energie, dorinţă şi putere de muncă;

- nu are copii, deci are mai mult timp liber şi cam un singur centru de interes (să fie un bun conducător şi să se ridice la aşteptările oamenilor) şi nu va încerca să fure ca nesimţitul, ca să asigure un viitor mai bun progeniturilor (iar personal are deja destul, cât să nu ducă grija zilei de mâine);

- va lucra la producerea mai multor locuri de muncă şi la creşterea pensiilor şi salariilor, la un trai general mai decent, mai pe stil german;

- chiar pare să-l preocupe binele poporului, oamenilor de rând, nu doar propria imagine (nevoia de autoafirmare, ca în cazul lui Ponta);

- are simţul dreptăţii destul de bine echilibrat şi fixat;

- de regulă vorbeşte încet, chibzuit, coerent, cântărind fiecare cuvânt, gândind, analizând cu atenţie, nu se aruncă cu promisiuni şi afirmaţii nefondate;

- are o reputaţie destul de bună, câştigată în zeci de ani, pe care nu cred că va dori să şi-o mânjească, dezamăgind milioane de oameni şi astfel sabotându-se singur - deci am încredere că va face tot ce-i stă în putinţă ca să realizeze ceea ce a promis/intenţionat; etc.

Acestea sunt doar câteva argumente privind întrebarea "De ce Klaus Iohannis şi nu Ponta?".

NOname
| NOname explică (pentru ALGator):

Exact! Foarte bine sesizat şi punctat. : )

| ALGator a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

мιнaɛℓa34, m-am uitat in jur si nu vad nimic decit monitorul, un cactus si o cana de cafea :-)
Eu nu as fi sigur ca orice tara din lume ai lua, nu poti sa spui cam acelasi lucru. In final se ajunge la 2 mai virtosi, dintre care adesea cel putin unul e antipatic.
Pastrind proportiile, poate ca asa se intreba lumea si despre Merkel, Obama, respectiv contracandidatii lor.
Daca stii mai multe, spune-ne.
Eu m-am oprit la Merkel, pardon, Johannis. Are o carte curata de jucat. Poate va iesi ca dracu oricum. Dar Ponta si-a aratat cartile, il stim de ce e in stare (plagiatul lui e ultimul lucru care ma deranjeaza; primele ar fi nationalismul, partinirea, aplecarea spre gilceava, flirtul nepotrivit cu biserica).

NOname
| NOname explică (pentru ALGator):

Exact!
Îmi place cum, parcă scotocind prin capul meu, extragi nişte idei încă neşlefuite, crude şi le coci, ornamentezi şi expui în cel mai elegant mod. Mersi. : )

| ValentinBogdan a răspuns:

Pe Iohannis. Trebuie sa alegi raul cel mai mic big grin

| Dandanache a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Toti au colaborat cu Securitatea? Te hazardezi. Bunica a fost svaba si profesoara intr-o localitate din Timis. Nu a colaborat cu Securitatea si nici nu a fost cautata. De plecat n-a plecat pentru ca nici nu avea cine sa ii plateasca taxa de repatriere si nici nu mai avea de ce sa plece, toata viata ei era aici. Securitatea a racolat si din randul etnicilor germani colaboratori. Dar, de regula, nu asta era relatia dintre sasi si Securitate. O sa intelegi mai bine problema daca studiezi, de exemplu, procesul scriitorilor germani, de la Brasov, din 1959.