NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ar fi să alegeţi pentru preşedinţia României între Klaus Iohannis (PNL) şi Victor Ponta (PSD), pe cine aţi alege? Dacă nu e un deranj prea mare, puteţi să şi argumentaţi. Mulţumesc.

381 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Susţinătorii lui Ponta. =)))
http://youtu.be/gJd4BhfRZM4

NOname
| NOname explică:

"În România lucrului bine făcut, vom absolvi școala de integrare europeană și vom deveni un stat matur, puternic și respectat în UE." - Klaus Iohannis.

https://www.facebook.com/......153427605/

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Astăzi, Curtea Constituțională a validat mandatul meu de Președinte al României. Mulțumesc tuturor românilor care au votat pe 2 și 16 noiembrie și în mod deosebit celor care m-au votat pe mine. A fost un vot foarte puternic, vă asigur pe toți că l-am înțeles. Vreau să remarc că acum, după 25 de ani de la Revoluția română, se încheie o etapă. Iată că românii, prin votul lor, au spus foarte clar: stop și de la capăt. Viziunea mea s-a împletit fericit cu așteptările românilor. Privesc cu toată răspunderea drumul greu care ne așteaptă la capătul căruia se află România puternică și prosperă. Vă spun tuturor că da, se poate! Se poate construi o Românie puternică și prosperă, o Românie a lucrului bine făcut, în timp și pas cu pas."

https://www.facebook.com/......4206751833

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......asa-cum-a/

NOname
| NOname explică:

Http://www.ziare.com/......ia-1334345

NOname
| NOname explică:

"După aproape două săptămâni de la votul istoric din 16 noiembrie, astfel de imagini îmi trezesc sentimente contradictorii. Pe de o parte, sunt și astăzi mișcat de uimitorul val al schimbării la care românii din Diaspora au contribuit din plin. Pe de altă parte, sunt revoltat că cei care i-au împiedicat pe români să-și exercite un drept fundamental sunt încă în funcții. De asemenea, aștept cu maxim interes ca Parchetul Curții Supreme să-și respecte obligațiile constituționale de a apăra drepturile și libertățile cetățenilor și, în consecință, aștept cât mai curând rezultatul investigației privind împiedicarea exercitării drepturilor electorale de către românii din Diaspora.
România normală nu este doar despre viitor, ci și despre trecut, despre cum cei care au încercat să abată societatea noastră pe drumuri atât de greșite sunt trași la răspundere!"

https://www.facebook.com/......0832939837

"Filmul ce documenteaza atmosfera votului din diaspora si cugetarile romanilor ce au asteptat cu stoicism sa-si exercite dreptul la vot in cadrul alegerilor prezidentiale din 2014. "

http://youtu.be/lHCUPTwz238

NOname
| NOname explică:

"Mesaj cu ocazia Zilei Constituției - 8 decembrie 2014.

Adoptarea în urmă cu 23 de ani a primei Constituții a României după căderea regimului comunist reprezintă un moment fundamental în procesul de consolidare democratică a țării noastre. Astăzi putem spune că avem o Constituție care a trecut deja testul timpului. Integrarea europeană a impus anumite ajustări, însă au existat și modificări care nu s-au dovedit cele mai fericite, după cum există și texte care au permis interpretări forțate, dincolo de spiritul actului fundamental. Tocmai de aceea, procesul de revizuire a Constituției, de modernizare și clarificare trebuie desăvârșit în perioada următoare, iar modificările vor avea rolul de a o face mai puternică, de a construi un edificiu statal mai eficient, de a întări statul de drept, dar și libertățile cetățenești."

https://www.facebook.com/......7112436209

https://www.facebook.com/......609088426/

NOname
| NOname explică:

"Tatiana Niculescu Bran va fi purtătorul meu de cuvânt ca Președinte al României, începând cu data de 21 decembrie. Lista integrală a echipei care mă va însoți la Cotroceni va fi dată publicității săptămâna viitoare."

https://www.facebook.com/......4982414422

Pare o alegere inspirată.

http://www.hotnews.ro/......hannis.htm

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tatiana_Niculescu_Bran

Despre cărți și film ("După dealuri"):

- http://youtu.be/IzJec1LC5yU
- http://youtu.be/GVYdGr41Pzw
- http://youtu.be/cJHdkIks4uk

- http://www.imdb.com/title/tt2258281/
- http://youtu.be/QVQdeIyCB68

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

E trist! E trist pentru Romania, ca din 14 candidati, sa nu ai cu cine vota! sad
Se va ajunge clar, la cei doi! Sa alegem intre Ponta si Ionannis! (n-am sa votez din prima pe niciunul)
Eu zic: oricine, numai Ponta NU!
Mai trebuie argument? Uita-te-n jur...

| ALGator a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

мιнaɛℓa34, m-am uitat in jur si nu vad nimic decit monitorul, un cactus si o cana de cafea :-)
Eu nu as fi sigur ca orice tara din lume ai lua, nu poti sa spui cam acelasi lucru. In final se ajunge la 2 mai virtosi, dintre care adesea cel putin unul e antipatic.
Pastrind proportiile, poate ca asa se intreba lumea si despre Merkel, Obama, respectiv contracandidatii lor.
Daca stii mai multe, spune-ne.
Eu m-am oprit la Merkel, pardon, Johannis. Are o carte curata de jucat. Poate va iesi ca dracu oricum. Dar Ponta si-a aratat cartile, il stim de ce e in stare (plagiatul lui e ultimul lucru care ma deranjeaza; primele ar fi nationalismul, partinirea, aplecarea spre gilceava, flirtul nepotrivit cu biserica).

| NOname explică (pentru ALGator):

Exact!
Îmi place cum, parcă scotocind prin capul meu, extragi nişte idei încă neşlefuite, crude şi le coci, ornamentezi şi expui în cel mai elegant mod. Mersi. : )

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru ALGator):

Ei lasa, ca vezi mai multe decat un cactus si o cana de cafea happy
Normal ca intotdeauna se ajunge la 2 mai burtosi, pardon virtosi...ar fi culmea sa castige Ponta din prima. Desi nu e exclus laughing
Stii de ce mi-e ciuda? Apropo de uita-te-n jur... In tara asta s-a ajuns sa n-ai cu cine vota, de multe ori chiar daca stii sau crezi ca stii! Si-atunci ce faci?
Uite batranii nostri! Tu stii ca batranii sunt o forta in cazul asta? Acei batrani care au doar un radio in casa. Stii cu cine vor vota? Cu 'al de are mai multe bannere pe strada si le-au dat mai multi pufuleti (cu surprize). Sunt usor de manipulat...
Stii cine a ajuns in absolut toate satele din tara asta? Ponta.

| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ignoranţa oamenilor este atuul lui Ponta...cam singurul, se pare.
Spre norocul lui, mulţi votează doar pentru că văd o faţă comună şi un nume cunoscut (datorită scandalurilor), iar alţii pentru că în ani de zile au fost în sfârşit băgaţi şi ei în seamă de cineva...cu pufuleţi şi o aparentă bunăvoinţă.
Românul sărac şi needucat se vinde pe nimic... celor care au tot interesul ca el să rămână sărac şi needucat.
Tragi-comicul fenomen...şi deja tipic românesc.

| ALGator a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

OK. Ieri am urmarit interviul cu Johannis si m-am gindit ca macar lumea sa aiba răbdare sa asculte o oră sa nu schimbe postul la fiecare 5 minute. In rest
.e alegerea fiecaruia.
O figura urita ar fi sa cistige intr-o formula de coalitie in care sa fie sabotat cum a fost Constantinescu.

| ALGator a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Le-as minca pufuletii si as vota cu cine stiu :-)
Problema-i ca nu-mi plac pufuletii. Trebuia sa se osteneasca sa ofere ceva mai gingas

| BiuL a răspuns:

Iohannis.
Nu votez comunisti.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru BiuL):

Pai si Iohannis ce crezi ca este? Toate figurile publice nu sunt altceva decat fosti securisti care au preluat puterea dupa 89.

| Dandanache a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Securist de origine saseasca? Asta ar trebui sa ajunga atunci exponat de muzeu. Sasii erau vanduti de Securitate, nu inrolati.

| BiuL a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

M-a intrebat cu cine as vota dintre cei doi. Am raspuns. Mai departe nu ma intereseaza. Voteaza-l tu pe Ponta daca asta vrei.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Dandanache):

Erau vanati pe dracu, asa de vanati au fost incat majoritatea nici nu s-au sinchisit sa fuga din tara asa cum o faceau sute de romani. Au plecat doar aia care nu aveau legaturi cu regimul comunist si care au fost vanduti nemtilor. In plus, Iohannis a fost profesor... Nici nu aveai cum sa fii profesor de origine saseasca fara sa fii securist.
Spre surprinderea ta erau securisti de originea saseasca si de origine maghiara cat cuprindea. A, ca nu-ti place tie sa recunosti treaba asta este cu totu altceva.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru BiuL):

Eu ti-am spus doar ca argumentul tau a fost foarte slab. Tu ai spus ca nu o sa alegi niciodata un comunist iar eu ti-am atras atentia ca si Iohannis este tot un mare comunist. Daca nu vrei sa votezi niciun comunist atunci iti sugerez sa nu te prezinti la aceste alegeri.

| Dandanache a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu vanati, prietene, vanduti am scris. Erau marfa exportata pe marci nemtesti. Ceausescu a exportat in jur de 200 de mii de sasi. Si majoritatea chiar au plecat. La recensamantul din 1966, in Romania erau aproape 400 de mii de sasi. La recensamantul din 1992, ramasesera putin peste 100 de mii.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Dandanache):

Pai este exact ce am spus si eu. Putinii sasi care au ramas n-au ramas de frumusete, au ramas fiindca aveau legaturi cu sistemul, ca d-aia au fost lasati in pace. Asta o data. Doi la mana, nu aveai cum sa fii profesor de origine saseasca fara sa fii securist, am scris si mai sus. Nu oricine ajungea profesor si toti care ajungeau colaborau obligat cu securitateawinking

| Dandanache a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Toti au colaborat cu Securitatea? Te hazardezi. Bunica a fost svaba si profesoara intr-o localitate din Timis. Nu a colaborat cu Securitatea si nici nu a fost cautata. De plecat n-a plecat pentru ca nici nu avea cine sa ii plateasca taxa de repatriere si nici nu mai avea de ce sa plece, toata viata ei era aici. Securitatea a racolat si din randul etnicilor germani colaboratori. Dar, de regula, nu asta era relatia dintre sasi si Securitate. O sa intelegi mai bine problema daca studiezi, de exemplu, procesul scriitorilor germani, de la Brasov, din 1959.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Dandanache):

Eu m-am nascut post 89, nu aveam cum sa fac politie politica nici daca mi-as fi dorit.
''Bunica a fost svaba si profesoara intr-o localitate din Timis. Nu a colaborat cu Securitatea si nici nu a fost cautata''
Nu comentez, pot spune doar ca tu nu ai de unde sa stii tot ce a facut bunica ta. Mai departe de atat nu merg fiindca nu-mi place sa insinuez lucruri acolo unde ele nu-si au rostul. Nu stiu daca bunica ta a fost sau nu in politica asa cum este Iohannis dar pot sa te asigur ca toti profesorii care au intrat ulterior in politica au turnat cand a fost cazul la greu, pentru ca aveau nevoie de o baza de incredere la ''admitere''.
Apropo, istoria se scrie dupa cum se vrea, nu dupa cum a fost. Singurul mod prin care poti fi sigur de niste evenimente care s-au petrecut este sa le fi trait.

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

"Singurul mod prin care poti fi sigur de niste evenimente care s-au petrecut este sa le fi trait."

Tocmai! De ce atunci faci atâtea afirmaţii nefondate, pripite, prejudicioase? Pe ce suport te bazezi, când faci toate aceste acuzaţii, generalizări?
Dacă tot recunoşti că nu ştii şi nu ai de unde să ştii, nu mai bine tăceai?

| ALGator a răspuns (pentru NOname):

Incep sa cred (desi nu ma refer la cei ce discuta aici) ca unii au aruncat niste perdele de fum asupra lui Johannis (cu diverse acuzatii mai mult sau mai putin relevante) care apoi au reusit sa fie percepute ca realitati si certitudini. Ultima obiectie auzita de la o cunostinta (care nu e analfabeta) a fost ca "nu vorbeste româneste". Vorbind strict de asta, daca cunostinta mea ar fi ascultat interviul de ieri cu el la TV, cu siguranta nu ar fi avut cum sa mai sustina afirmatia. Deci s-a multumit sa o prinda din zbor fara verificare.

| NOname explică (pentru ALGator):

Ai dreptate, ALGator, asta constat şi eu.
Se fac multe speculaţii din practic nimic, din frânturi de zvonuri şi păreri stupide, auzite de la unii, de la alţii...
Puţini sunt cei care au o părere documentată, argumentată şi proprie.

| Narcis2007 a răspuns:

L-as alege pe Iohannis pentru ca nu am incredere in Ponta deloc...

| Klepto a răspuns:

Vot nul, o sa-mi exercit dreptul de a vota folosind stampila ca maimuta turbata si incercand sa aflu de cate stampile este nevoie sa umplu acea pagina.
Nu imi place nici de Klaus von HousenThief, nici Victor bin Plagiere.
Vadim este Nero de Romania, sigur da foc la tara, Udrea este sub orice critica si restul sunt...
Tot un hot vine, partea buna este ca n-o sa mai vanda nimic din tara (nu mai are ce), fabrici n-o sa construiasca, locuri de munca 0, mai doua, trei taxe, un tap ispasitor la inchisoare, mai de ochii lumii, strangeri de mana de 5 minute ca la ambasada cu Obama, niste afaceri pe ascuns cu statul si o trecut anii.

O sa votez cu mine, am ulei si zahar in casa, nu am ce sa fac cu galeti / pixuri / vesta / umbrela sau ce se mai da acuma.
O sa fac din stampile o casuta separat, scriu Zeul defectilor, Regele ciudatilor etc. si sunt sigur ca o sa am mai multe voturi decat jumata din candidati.

| NOname explică (pentru Klepto):

Hazliu, dar sadomasochist. Cum spuneam, mi-e teamă că din cauza inacţiunii oamenilor inteligenţi, va câstiga iar prostimea, care va hotărî pentru toţi.

Peisajul politic din România nu e roz, dar mici diferenţe de nuanţă tot există şi trebuie sesizate şi scoase în evidenţă prin vot, căci contează şi alea şi ar fi bine să profităm măcar de ele. Tot sunt mai bune decât nimic.

| NOname explică (pentru suffarstar):

Like! Like!
http://i.imgur.com/00L5G6h.jpg (link-ul fără probleme)
Scurt si la obiect! :))

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

happy

| NOname explică (pentru suffarstar):

Http://youtu.be/I0yh5uvYzHI
Au băieţii dreptate, să fim proşti e gratis. :))

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

Intr-adevar. laughing

| Dandanache a răspuns:

Johannis. In clasamentul f.u.c.k-up-urilor, Ponta conduce detasat: plagiator, mitoman notoriu, marioneta potentatilor PSD, demagog sinistru (e si nationalist, si ortodox, si monarhist, unionist, si in sprijinul celor din diaspora, orice trebuie sa fie) guvernant incapabil (investitii ratate, taxe ridicate) si legiuitor antidemocratic si anticonstitutional. Nu pot sa inteleg cum naiba atati romani au incredere in el, nu e nevoie de o doza mare de inteligenta sa il citesti.

| NOname explică (pentru Dandanache):

Dandanache: "Nu pot sa inteleg cum naiba atati romani au incredere in el, nu e nevoie de o doza mare de inteligenta sa il citesti."

...şi pentru mine este un mister.

Probabil majoritatea votanţilor îşi aleg următorul bufon, următorul ţap ispăşitop, pe care, conform tradiţiei româneşti, să-l înjure următorii 4-8 ani, fericiţi că au pe cine să dea vina...nu un lider.
Nici când vine vorba de viitorul lor, nu pot să se informeze măcar puţin şi să deschidă ochii.
Se implementează prostia foarte bine şi fără găleţi, calendare şi mici.
Românul parcă e setat să se saboteze singur.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dandanache):

Simplu, Poanta a dat oamenilor banii pe care Basescu li i-a luat, acum ca de ce "a luat" Basescu banii lor si de unde a avut Poanta sa li-i dea inapoi e alta poveste si nu conteaza ca e cu gandeli si complicoşenii (acordul cu FMI).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iohannis clar. A demonstrat ceva de cant e primar in Sibiu, Ponta nu stie decat sa ingrase porcu inainte de taiere. Plus e prea tanar pentru o asemenea functie, mai are mult de adunat experienta

| Jipa95 a răspuns:

Pana si pe Iohannis l-a bufnit rasul cand a spus ca si-a cumparat acele case din munca cinstita. Sau zambetul lui cu gura pana la urechi a fost editat? Intrebare "Oamenii care sunt educatori, invatatori se intreaba de ce nu au reusit si ei, prin munca cinstita sa aiba 6 case ca domnul Iohannis?" Raspuns "GHINION". A raspuns ulterior "Ghinion pentru mine" cand a realizat ce porumbel a reusit sa scoata pe gura. Cred ca toti profesorii din Romania si-ar dori sa aiba un asemenea GHINION ca domnul Iohannis(6 case).
https://www.youtube.com/watch?v=rG76A0k8OQQ&feature=share

Sincer? Nu stiu cu cine sa votez.

| NOname explică (pentru Jipa95):

Încearcă să nu faci greşeala de a te fixa pe o gafă minoră şi irelevantă pentru funcţia lui de preşedinte.

http://www.tpu.ro/......ina-3.html

http://i.imgur.com/00L5G6h.jpg

Dacă Iohannis va reuşi să transforme România în Sibiu la scara mai mare, nu-i bai dacă va mai scoate din când în când câte o perlă pe gură. E şi el om şi mai greşeşte. Important e să nu facă greşeli majore în conducerea ţării, greşeli care să ne afecteze.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jipa95):

Lasa-i ma n-auzi ca e gafa minora? N-ai cu cine sa te intelegi, cica eu sunt pupator de Ponta, da ei sunt pupatori de Iohannis. Iohannis care face azi o gafa "minora" cu "ghinion" ieri facuse una cu "nu raspund la provocari" intrebat cate articole are constitutia, samd. Unde mai pui ca gafa nu e chiar minora, reporterul intrebase "cate case aveti domnule Iohannis" si el in loc sa spuna numarul zambeste ca un golan nesimtit si ii spune aluia ca 'exact cate scrie in declaratia de avere, puteti s-o studiati" Nu i-o fi rusine obrazului de golan, il mai crede lumea si neamt ca n-o sa obosesc trimitandu-i pe toti sa-i vada CV-ul sa priceapa cat de neamt e.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Ma uitam pe imaginea aia de propaganda basista cu comparatia Ponta Iohannis si mi-a picat privirea pe faza cu China. Nu stiu cand a apreciat Ponta cu subiect si predicat povestea cu China dar nu vad unde ar fi problema unei colaborari economice mai aprofundate cu chinezii. Poate ai asa curiozitatea sa te uiti prin telefon sa vezi ca are toate sansele sa fie made in china fie el si de firma, ba daca ai cate un aspirator, fier de calcat, televizor, sunt si ele made in China sau prin zona aia asiatica. Nici Nokia de pe la noi nu stiu daca mai e facut in finlanda insa cel putin acumulatorii tot made in china sunt.

Sau tu ce vrei sa sustii? ca e gresit sa ai relatii economice cu China fiindca e un sistem socialist? Pai ce sa zic, pana una alta folosim o groaza de produse facute pe-acolo cu care ne mai si laudam "na ce telefon bengos am" da cand e vorba de relatii economice Ponta e naspa ca vrea sa le dezvolte.

Problema e una singura. Il dispretuiesti pe Ponta ca minte? Ia mai ia si analizeaza declaratiile succesive ale lui Iohannis despre cum si-a luat casele. Ba ca din meditatii, ba apoi ca a avut un apartament la inceput de 4 camere, ba ca din banii de nunta, apoi de curand ca cica l-au ajutat rudele. Toti mint, stai tu linistita in casa nu te-agita pentru nimeni din privinta asta. Iar povestea cu decoratiile nemtesti date unui roman de origini sasesti...hai las-o ca macane. De ce n-are un roman de origine romana decoratii nemtesti? Astia se decoreaza intre ei din principiu doar fiindca e primar. Ce sa zic eu pun botu la propaganda si tu pari chiar platita s-o faci, tu chiar ne crezi prosti? Ai intrat pana si la religie sa il denigrezi pe Ponta asa brusc, intrebarea ne avand nici o legatura cu politicul.

Nici in tine n-am incredere ca-l sustii pe Iohannis din convingere.

| Frank51 a răspuns:

Decat pe Ponta, care a plagiat, apoi a negat acest fapt chiar daca era dovedit, apoi a mintit de nenumarate ori, mai bine pe Iohannis, despre care nu stiu inca prea multe, dar cred ca va face treaba mai buna decat Ponta.

(Daca ponta a mintit si a plagiat, ce te face sa crezi ca nu o va face atunci cand e presedinte? poate o sa fie mai rau)

| NOname explică (pentru Frank51):

Deja este...mai mult decât îţi poţi imagina.

Bună alegere. : )

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Frank51):

Coane fanache, ponta n-a plagiat, a fost acuzat ca a citat din cartile de specialitate fara sa puna sursele in subsolul paginii desi inteleg ca citatele erau marcate. In fine, dumneata esti prea mic sa stii insa te informez eu, uneori o lucrare de licenta sau de doctorat inseamna si jumatate citate din carti de specialitate, nu putem inventa roata decat poate asa un om la vreun milion care o fi un cercetator. Toti cei care isi dau licenta si doctoratul citeaza in lucrari pasaje intregi, paragrafe, pagini zeci de pagini din specialisti, asa se face, mai cresti o sa dai poate licenta si -o sa vezi.

| Frank51 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Dar atunci de ce a mintit ca Basescu i-a pus totul la cale? Si nu sunt singurele motive pentru care nu il votez, plus ca are tendinte dictatoriale.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Frank51):

Nu discut cu tine subiecte luate de tine din presa basista si repetate ca magnetofonul. Ce tendinte dictatoriale? uita-te mai bine pe la cotroceni si vezi acolo tendinte dictatoriale. Lasa ca stiu eu ce nu va convine voua tinerilor, nu puteti suferi masurile sociale, va doare-n fund de batrani si pensiile lor, aici e toata problema, i-ati vrea morti, iesiti din sistem cum zicea cu seninatate un pedelist. Mai maturizeaza-te ca politica nu e roz nici unde. Daca ai drept de vot mai bine judeca oamenii dupa ce spun si fac nu dupa ce auzi de la b1 teveu si de pe net. Bagati-va mintile in cap, sunteti mii de tineri care va luati informatiile de pe net, unde propaganda lui Basescu a impanzit mediile de socializare si blogurile si refuzati sa va uitati la televizor si sunteti pacaliti si -o sa stati asa cu netu votand tot felul de imbecili care va vor face viata un calvar inca cinci ani de zile.

N-am nici o garantie 100% ca Ponta o sa fie un presedinte foarte bun. Dar stii ce? nu cred ca atunci cand o sa fie vreo criza o sa spuna "Ghinion", nu cred ca o sa bea si-o sa rada ca prostu, si nu cred c-o sa-si cumpere posete Gucci ca Udrea.

Fie cum zici tu, e mincinos si-l acuza pe Base degeaba, sa zicem ca-i asa. Cel putin nu-i jigodie si jegos ca altii. Asta ti-o garantez. Si mai invata, uita-te in jur ca nu ne permitem inca o tara cu guvernare centru dreapta pura. Ne mor batranii cu pensii mici. Asta e soarta, deocamdata avem nevoie de multe masuri de stanga - protectie sociala. Da ma rog probabil vorbesc singur ca televizoru ca pe voi nu va intereseaza decat sa repetati de dimineata pana seara ca Ponta minte si-a plagiat.

Tendinte dictatoriale...

prea mult net, iti zic eu, mai stai cu ochii-n televizor la ce zice nu la ce zic altii c-a zis si c-a vrut sa zica.

Si mai lasati-o dracu cu tampenia aia cu comunistul. avea 17 ani la revolutie. Unde dracu e comunist? ca-i pasa de oameni si a ales o doctrina de stanga? Macar stii ce e o doctrina de stanga? Stii ce-s masurile de protectie sociala? Ti-o fi placut de Base cand a taiat salarii si-a impozitat pensiile. Si poate ai uitat ca Ponta si guvernul USL le-a reintregit si-a dat banii luati din pensii inapoi. Mamei i-a venit un an de zile banii inapoi, pe cupon si in mana. Astea nu-s baliverne de la pedelei si basisti, e realitate. Mai deschideti ochii si vedeti adevaratele defecte nu bazaconii.

Si-apropo sa vii tu la mine sa-mi zici cum ai facut lucrarea de licenta 100% de la tine, micule geniu, cand toata lumea citeaza din cartile de specialitate pe tine te astept sa vii sa ne arati cum ti-ai dat tu licenta 100% autentica. Si cum n-ai plagiat, n-ai copiat la teze, n-ai copiat la examene, si esti tu ala care poate da cu piatra.

| Frank51 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu neg nimic din ce zici, plus ca ai mai multa experienta, dar pur si simplu nu te poti increde in nimeni, crezi ca spun adevarul? chiar daca iohannis zice ca va schimba guvernul etc, ponta promite alte prostii etc, ei oricum nu vor sa ajunga acolo pentru binele nostru, oricine ajunge, deci n-are rost sa continuam, totusi sper ca Romania sa se schimbe.

| NOname explică (pentru Frank51):

Nu te lăsa păcălit! Vorbeşte gura fără el.
Are doar experienţa creierului spălat.
E un fel de pupător de Ponta, din seria pupătorilor de moaşte.

| Doub a răspuns:

Pe niciunul.E trist, desi traim intr-o tara democratica si avem dreptul la vot... sa nu avem cu cine alege.As vrea un presedinte care sa ne respecte, caruia sa ii pese de noi, sa nu ne minta, sa nu fure..., gata deja visez prea mult.

| NOname explică (pentru Doub):

Ei, nici să murim de foame în aşteptarea perfecţiunilor utopice...

O opţiune relativ bună, acceptabilă există şi ţi-o spun nu la barbut sau din nepotism, ci după ce cât de cât i-am studiat pe toţi...cine ce mentalitate are, capacitate de relaţionare, cine cum stă cu priceperea, verticalitatea, echilibrul, intenţiile, potenţialul, experienţa, onestitatea, seriozitatea, bunăvoinţa, etc:

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

No fi Klaus Iohannis tocmai perfecţiunea întruchipată, dar faţă de restul e destul de ok.

| Doub a răspuns (pentru NOname):

Oricum vom muri de foame cu sau fara ei.Crezi ca le pasa de noi? Nu. Nici macar nu le pasa de existenta noastra.Toti spun multe, dar nu fac nimic.Si mda, intr-adevar in loc sa bage atatia bani in biserica, ar putea sa bage in educatie si sanatate.Scolile noastre se darama,copiii merg pe jos o groaza de km, nu avem profesori pregatiti, nu avem aparate in spitale, medicamente...dar, nah.Asta-i Romania.

| aXy99 a răspuns:

Realizati ca daca prin vot am fi putut schimba ceva, nu am mai fi avut acest drept, nu?

| Kaℓi a răspuns:

Off, Doamne.
Campaniile electorale ma baga in depresie, de fiecare data. Si ce am citit aici m-a depresat si mai tare sad plus ca a fost tare mult de cititwinking

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Off, scuze dacă te-am indispus, dragă Kaℓi, dar mă bucur că măcar cineva citeşte.
Eu cu cât citesc mai mult, cu atât mă îngrozesc mai mult, dar şi ambiţia în mine creşte, odată cu indignarea. Am un mood foarte revoluţionar zilele astea şi mi-s mândră de oameni frumoşi şi mulţi, care, în sfârşit, au devenit şi ei vocali. Parcă oamenii s-au trezit, s-au unit şi au realizat ce putere colosală deţin...ei, nu vreun grup de mafioţi, nu vreo marionetă de politician murdar, care profită de naivi şi îşi bate joc de oameni şi de ţară. Bun e şi cititul ăsta la ceva.hee hee

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

:)
http://www.youtube.com/watch?v=2a6vH6mUTFA
Don't wanna talk about politics
Refuse to talk about politics
Don't let me talk about politics
Don't give a *** about politics

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Nu e nevoie să vorbeşti, important e să votezi cu cap (ştiu că în cazul tău nu va fi o problemă). : ))

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Pot si sa vorbesc, dar am ceva de facut sad maine e luni, stii? asta e chiar deprimant... off, deja e luni, e trecut de miezul noptii!

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Https://www.facebook.com/....../photo.php :))

Noapte bună.

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Nu tu m-ai indispus, NOname happy
Ma indispune mizeria asta care ne inconjura si care se accentueaza de fiecare data cand e campanie electorala.
Ma indispune sa vad oameni cumsecade, pe care ii iubesc, cum se transforma si devin fanatici pentru unul sau unii carora oricum nu le pasa de ei, ca indivizi.
Ma indispun sentintele emise cu ton atotstiitor de persoane care habar n-au pe ce lume sunt, de fapt... exemple "nu ma duc la vot, pentru ca nu vreau sa le autorizez eu guvernul de corupti" sau "oricine va iesi, tot masonii si iluminati ne conduc" sau "cum sa votez ca presedinte al Romaniei pe unul care nu e roman?" (da, am auzit-o astazi si pe asta... pentru ca nu sunt combativa, m-am abtinut sa-i raspund ca toti ceilalti presedinti ai nostri au fost romani neaosi, si uite unde suntem).
Ma indispune si lista aia lunga de no name (scuze! big grin ) care au candidat in primul tur, am ascultat la radio sforaielile lor electorale intr-o seara, a fost ceva cumplit! cum sa fii un necunoscut, si sa te inscrii in cursa electorala si sa spui "voi fi presedintele tuturor romanilor, voi face si voi drege..."
Ma indispune faptul ca nu inteleg cum a devenit Iohannis brusc, in conceptia multora, un gunoi basist, cand pana nu demult era aliat cu Ponta si Antonescu, in opozitie sau oricum pe o pozitie antagonica cu Basescu... Basescu, cel care a refuzat cu atata inversunare sa-l accepte ca prim-ministru si care l-a tratat mereu ca pe un pericol si o amenintare personala.
Si ma mai indispune faptul ca niciodata nu sunt capabila sa fiu si eu fana cuiva, aproape invidiez entuziasmul si devotamentul celor care sunt atat de absorbiti de treaba asta! as vrea sa simt si eu respect, admiratie, speranta vis-a-vis de un candidat!
Cel mai tare ma indispune faptul ca stiu ca oricare dintre cei doi o sa iasa presedinte, nu se va intampla nicio minune. Noi suntem tot aia.

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Sunt în asentiment cu tine. Ai mare dreptate.

Dar cred că mai rău decât cu Ponta şi PSD nu are cum să ne fie, aşa că mă zbat şi eu ca să nu ajungă cine nu trebuie la putere (una şi mai mare), căci o diferenţă tot va exista, iar când e vorba de dictatură, de un comunism mascat, care deja a făcut ravagii în ţară şi se extinde, eu cred că va fi o diferenţă semnificativă.

De când acest subiect mi-a trezit interesul, tot citesc una-alta, tot caut, mă documentez, urmăresc diverse interviuri, dezbateri şi când găsesc ceva interesant, încerc să-i informez şi pe ceilalţi, care poate singuri nici nu vor căuta şi riscă să rămână în ceaţă (cum erau şi eu iniţial). Deşi îmi dau seama că poate exagerez şi o dau în ridicol, totuşi puţin îmi pasă. Important e să scăpăm de micul dictator Ponta şi de clanul lui de mafioţi. Iar în lipsa lor şi visele noastre vor deveni mai realizabile, iar lucrurile, în sfârşit, cred eu, vor începe să se aşeze la locurile lor şi să funcţioneze aşa cum ar trebui (un conducător bun, sătul şi el la rândul său de mizeria din ţară, va şti să le arangeze şi să facă ordine... sper).

Apropo de interviuri, te invit la unul când ai timp.
http://www.tpu.ro/......rerea-cum/

Somn uşor, Kaℓi, şi mulţumesc.

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Ti-am observat implicarea si cred ca e admirabil ce faci. Ar fi bine daca ar avea si succes toata miscarea asta pro Iohannis de pe internet... din cate stiu eu, intotdeauna in turul II a castigat cel care a fost pe primul loc in primul tur. O singura data s-a intamplat altfel, cand au candidat Oprescu si Basescu la primaria capitalei si Base a "recuperat" in mod neasteptat procente semnificative in turul II. De aici si pesimismul meu...
Ca o completare la ce am scris aseara, azi-noapte de fapt big grin as mai zice ca am prieteni, rude in Sibiu, si stiu ca oamenii de acolo au mult respect pentru Klaus Iohannis. Are realizari importante acolo si cred ca e demn de atentie faptul ca a castigat mereu cu procente mari alegerile in Sibiu... oamenii te taxeaza cand te simt incorect, aservit, corupt. E chiar iubit de sibieni, asta ar trebui sa spuna ceva!

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Într-adevăr, şi aşa cum şi-a făcut treaba în Sibiu şi s-a făcut respectat şi apreciat de oameni, este capabil să o facă şi în toată ţara. Un bun lider şi vizionar este bun, oriunde îl pui. Iohannis e talentat şi ambiţios. Face un lucru, până îi iese la perfecţie (până şi gresia din casă şi-a pus-o singur, doar citind un manual de instrucţiuni).

Tot ce trebuie să facem, ca să avem parte de acest noroc - nu în fiecare zi se oferă un sas de excepţie să ne facă ordine în curte -, este să ne mobilizăm cât mai mulţi şi să nu ne lăsăm bătuţi.
Hai că nu e dracul chiar aşa de negru. Îl rezolvăm noi. :))
http://i.imgur.com/2eBx4GF.jpg

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Na, e gata cu politica (cel puţin cu campaniile electorale oficiale).

E săptămâna oamenilor!

https://www.facebook.com/....../video.php

Hai, România!
A venit timpul să ne luăm ţara înapoi!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pe niciunu'. Amandoi au in spate o sleahta intreaga de banditi care au delapidat tara asta si au vandut-o pe nimic bucata cu bucata companiilor gen Chevron, Gold Corporation, Enel, OMW si nu in ultimul rand la fier vechi. Tre sa fiu nebun sa pun stampila pe vreunu dintre ei sau sa cred vreo firmitura din minciunile electorale pe care le spun cu raceala si indiferenta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Apropo:
Voi stiti ca in tara asta sunt milioane de oameni fara locuri de munca? E adevarat ca sunt o gramada de puturosi care traiesc ca niste paraziti pe spinarea altora dar pe langa astia sunt si o gramada de oameni care ar da orice si pentru salariu minim pe economie, ca sa aiba ce pune familiei pe masa zi dupa zi. Sunt tineri fara niciun viitor pe care nimeni nu-i baga in seama, toti elevii eminenti pleaca peste hotare si nu se mai intorc lasand in urma o gaura uriasa. Si nu numai elevii eminenti, chiar si cei mediocrii au inceput sa plece... Voi stiti ca in ritmul asta, in maxim 30 de ani vor disparea medicii, inginerii, profesorii, legistii si in principiu toata elita intelectuala? O sa ramana doar ciorile si semioligofrenii cu 4 clase. La putere ajung aceleasi partide conduse de aceeasi nemernici care ne-au furat trecutul, prezentul si viitorul. Presedintele Romaniei nu este nimic altceva decat un sclav al acestor hoti si smecheri pentru ca altfel nu are cum sa ajunga acolo. Putem alege noi si pe Zana Maseluta pentru ca practic tot aia e. Voi credeti ca pe mine nu ma doare stiind ca probabil va trebui sa plec si eu ca sa pot oferi familiei mele un trai decent? Nici macar nu cred ca are importanta pe cine votam noi, oricum cartile sunt deja facute. Si chiar daca ar avea vreo relevanta, sansele ca o persoana curata care sa nu fie aservita FSN sa castige alegerile sunt aproape nule.
PSD si PNL+PDL, adica partidele din spatele celor doi criminali sus mentionati, de unde credeti ca se trag? Va sfatuiesc sa va documentati bine inainte sa puneti stampila, asta daca cumva chiar are rost acea stampila... desi asa cum am zis, tare mi-e frica ca nu are.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Si eu ce-ar trebui sa fac acum, sa-l cred pe cuvant fiindca e baiat simpatic? Sa cad pe spate doar privind aparentele? Sa uit tot raul pe care mi l-au facut acolitii lui? Niciodata. Este la fel de rau ca Ponta, la fel de comunist ca Ponta, la fel de hot ca Ponta si la fel de ce mai vreti voi si nu voi vota niciodata pe niciunul dintre ei. Nu am de gand sa mai pun stampila pe FSN niciodata. Eventual o sa-i votez pe amandoiwinking

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu stiu daca ai observat, dar Iohannis este aparut pe scena politica de 2-3 ani, pana atunci nimeni nu a stiut de existenta lui (decat baietii veseli care acum il scot la inaintare). Puteam sa ma fi nascut si in 1920, tot nu aveam cum sa stiu mai multe despre el decat stiu acum. Daca te intrebi de unde stiu cum mergeau lucrurile pe vremea comunismului atunci pot sa-ti raspund ca nu mi-a fost greu sa port discutii pe tema asta cu oameni trecuti prin viata. In plus, eu am facut niste deductii logice. Cine poate sa creada ca o persoana care poate influenta mentalitatea si dezvoltarea intelectuala si conceptuala tocmai a copiilor, viitorul patriei socialiste, nu era obligat sa faca politie politica? Ca politie politica nu a facut nimeni de placere, toti au colaborat cu securitatea avand pistolul la tampla. Tu stii in ce consta politia politica? Asta ca sa-ti pun si eu o intrebare.

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Iar te contrazici şi o dai în afirmaţii nefondate.
Nu se fac generalizări pe baza a câtorva discuţii cu doi-trei. Trebuie să demonstrezi cu dovezi solide că omul a fost murdar, în speţă Toţi oamenii, după mintea ta.

În orice caz, puţin mă interesează ce a făcut sau nu a făcut pe vremea comunismului sau în general în trecutul său îndepărtat şi irelevant. Mă interesează ce face şi ce poate să facă acum; şi eu zic că dă semne că poate mai multe decât Ponta, atâta tot.

Însă tu, de vrei, votează-l pe Ponta, desigur, că tot văd că eşti pornit doar pe unul şi îi cauţi nod în papură.

Dar îmi place că te alinţi ironic, Izvorul De Înţelepciune.hee hee

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Hai sa-ti dau un exemplu, ca sa intelegi de ce uneori nu este nevoie sa demonstrezi cu dovezi nimic:
Contra lui Ion Iliescu nu exista dovezi ca ar fi facut politie politica sau ar fi fost in spatele mineriadelor. Poti sa nu afirmi ca este un comunist nenorocit si un criminal? Poti sa te uiti in oglinda si sa te minti singura? Nu cred.

Revenind la oile noastre o sa-ti zic ce face Iohannis acum. Candideaza la presedentie propulsat de ACL (PDL+PNL) iar daca va castiga alegerile (desi probabil nu le va castiga) il va aduce pe Basescu Prim-Ministru si in guvern o sa-i revedem pe Blaga, Videanu, Udrea, Varujan Vosganian (adica toate scursurile care ne-au bagat cu succes in criza economica globala pe vremea guvernului Boc si sfarsitul mandatului guvernului Tariceanu). Nimeni altii decat cei care au vandut resursele Romaniei pe nimic (petrol, gaze de sist, aur) flota Romaniei la fiare vechi si si-au batut joc de toti banii europeni. Tu crezi ca Romania este o republica prezidentiala unde presedintele are drept de veto si aproba doar ce legi vrea el? Presedintele are puteri foarte limitate la noi in tara, nu poate nici macar sa numeasca guvernul fara majoritatea parlamentara. Uite fix aici o sa intervina cei care l-au propulsat si o sa-si ceara partea ''bine meritata'' din ciolan.

Legat de ''alint'' ce sa facem, unii suntem mai grandomani, altii stergem conturi si bagam sub pres ce nu ne place, altii mintim, altii crestem capre, altii suntem virgini, altii filosofi, etc. Fiecare cu hobby-uri lui, asa e normal.

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu am ajuns să îl văd pe Klaus Iohannis, ca pe un om cu coloana vertebrală, cu verticalitate, nemanipulabil şi neşantajabil. Nu o marionetă, ca Ponta.

http://bit.ly/1sjSH1U

https://www.facebook.com/video.php?v=720426238044630

Cum nu s-a făcut preş acum sub alţii, nu s-a târguit, nu s-a milogit şi nu s-a murdărit pentru voturi, nu şi-a încălcat principiile (ca Ponta, care nici nu cred că le are), aşa am încredere că va ţine spatele drept şi când unii sau alţii vor încerca să tragă de el şi să-l preseze. Nu îl văd făcând concubinaje (pe bune) cu toţi corupţii, hoţii, mitomanii, escrocii şi mizerabilii. Mai degrabă îi paşte un şut în fund, DNA şi puscaria, de aia se şi tem, mai ales cei din tabăra adversă.

Ca să aibă vreo şansă la alegeri era musai să aibă în spate un partid, o alianţă, ceva, un grup relativ puternic, iar în România nici nu prea ai de unde alege.
Un partid cât de cât solid, cu vechime, relevant pe scena politică românească = şanse mai mari de a prelua conducerea ţării şi a nu o lăsa pe mâna lui Ponta&Co.

http://youtu.be/aDfhlYXdadM
(fără un pic de zgomot, nici acum nu am fi auzit de Klaus Werner Iohannis, iar fără susţinere nu ar fi niciun zgomot)

Lasă-l şi pe el să treacă mai întâi puntea şi apoi o să scape şi de draci. O să cureţe parlamentul în timp de toate leprele, inclusiv de cele care se dau acum bine pe lângă el (stricându-i imaginea prin duhoarea lor). Are o viziune şi un plan, în care cei murdari, neproductivi şi nedispuşi să se schimbe nu se încadrează. Fii sigur că dacă în România oferta ar fi mai bună, şi-ar fi ales alţi oameni pentru campanie. Da' aşa, până una-alta, lucrează şi el cu ce are. Asta nu înseamnă că este asemenea lor, că îi aprobă, doar pe unii îi temporar tolerează (din politeţe şi interes, inclusiv al nostru). O să vină şi rândul lor.
Iohannis e din cu totul alt aluat, e un politician atipic pentru România, un politician cu demnitate şi conştiinţă, care vrea să facă treabă (ca lumea), nu politică. Cel puţin asta e părerea mea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Excluzand persoanele de fata, voi trebuie sa va ganditi ca pe internet exista tot felul de indivizi care sunt angrenati in campania electorala a lui x sau y, contra cost. Daca tu vezi ca userul ''cu tare'' este pro Iohannis si inchide ochii la toate argumentele aduse de tine sau daca userul ''cu tare'' vede ca tu te manifesti doar in directia Ponta atunci ati putea sa va ganditi amandoi ca v-ati intersectat doua persoane cu interese diferite si prin urmare discutia este sterila. Cand unul trage intr-o directie si celalalt trage in cealalta directie nu aveti cum sa va potriviti in idei niciodata, sunteti ca doi poli care se resping.
Mie de exemplu nu mi-a placut niciodata sa ma implic in certuri si discutii interminabile pe teme ca Politica, Religie sau Sport, tocmai fiindca sunt niste subiecte de discutie de bodega, ale unor oameni foarte modesti dpdv intelectual si care nu au nimic productiv de facut. In astea 3 domenii, toata lumea ''se pricepe''.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Total de acord cu tine, eu nu am acuzat-o direct pe noname ca e platita, desi as putea bine mersi sa cred asta. Insa m-au deranjat jignirile directe aduse si nu mi se pare corect. Ce s-ar fi intamplat daca puneam eu intrebarea si venea NoName sa spuna ca Ponta e nasol si ca IOhannis alea alea iar eu o faceam nebuna, ca face spume la gura samd? Iti spun eu ce se intampla, gasea inca un user sau doi si imi votau intrebarea ca fiind irelevanta cum s-a intamplat acum doua saptamani cu alta intrebare. Discutia nu cred ca e neproductiva atat timp cat ramanem civilizati si nu ne insultam direct si intr-un mod destul de urat.

Si inca ceva, de ce n-as putea suspecta ca noname e angrenata in aceasta campanie contra cost? A dat linkuri foarte multe in primul rand catre situl lui Iohannis apoi catre un articol mizerabil scris de Liiceanu, toate materiale de propaganda directa. Puteam si eu sa dau link catre declaratii de-ale lui Ponta catre situl in care-si prezinta programul, asta apropo de mintit, cand Ponta minte e nasol, cand Iohannis minte ca Ponta n-are program e bine nu?

Dar eu am preferat sa nu dau linkuri si poze defaimatoare si sa-mi exprim opiniile nu sa dau copy paste la ce spun altii.

| Alcyon a răspuns:

Ponta e o "poanta".

| AlexanderAdrian a răspuns:

Sa vedem

Klauss Iohannis nu e neamt, nu asta nu e un argument insa mi se pare ca lumea nu-i stie CV-ul, are niste parinti sasi, e nascut crescut si dus la scoala aici in Romania.

Adus in PNL de Antonescu, fie ca l-a injunghiat pe la spate, fie ca a jucat un joc mizerabil in favoarea lui Antonescu, a reusit sa faca din PNL un partid dus in bratele intereselor de dreapta basiste murdarind cam toata imaginea relativ buna a PNL-ului de pana atunci.

Intrebat de unde si-a luat sase case raspunde intai ca din meditatii, apoi ca ajutat de rude, intrebat de ce nu pot si alti profesori din meditatii raspunde "ghinion" Dandu-si seama de imbecilitate, sta cateva secunde si zice "ghinion pentru mine"

Intrebat cate articole are constitutia si cate se refera la presedinte a reusit sa spuna silabisit "nu raspund la provocari"

Din toate aceste motive si din faptul ca s-a aliat cu niste mizerabili care au facut de rahat tara timp de 10 ani voi vota cu Ponta indiferent ca unii spun ca e comunist. Normal ca a fost comunist, doar avea 17 ani la revolutie ce dracu.

Daca vrei masuri sociale si sa te ingrijesti de saraci si batrani esti comunist, because puck logic.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mai oameni buni in definitiv ne-am facut-o cu mana noastra pentru 10 ani, observ ca nu ne-a fost de ajuns si unii il vor acum pe Iohannis, altii mai rau pe Udrea.

Ideea e in felul urmator, noi avem nevoie de un presedinte care nu face scandal, care vorbeste calm, care poate relationa cu grupuri mari politice externe fara sa ne fie rusine, care e diplomat si nu iese sa faca crize de nervi spunandu-le rusilor "plecati baieti"

V-as reaminti ca presedintele nu face politica, nu face legi si nu face politici economice, pentru presedinte ne trebuie pur si simplu un om care stie sa se exprime si stie sa se poarte si are experienta in politica la nivel inalt.

Mi-as dori din suflet ca increderea mea in Ponta care in opinia mea are aceste calitati, sa nu fie gresita chiar daca sunt convins ca intr-atat de rau ca Base nu ar putea fi nici Iohannis.

Mai vorbim peste cativa ani. Si daca vreti politici si povesti cu economia luati de guler deputatii si guvernul, presedintele se ocupa in principal de politica externa si vegheaza la o buna conlucrare intre diversele puteri ale statului, e mediator.

| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

"Ideea e in felul urmator, noi avem nevoie de un presedinte care nu face scandal, care vorbeste calm, care poate relationa cu grupuri mari politice externe fara sa ne fie rusine, care e diplomat si nu iese sa faca crize"

Aha, şi e fix Ponta. = ))

Nu vezi că se scaldă numai în scandaluri, ca un maimuţoi îmbătat de putere, care nu se mai satură să se audă vorbind şi să se vadă la televizor?
Faptele lui ce spun despre el? Spun ceva bun?
Parcă şi aşa România nu ar fi suficient de aproape de teocraţie, de un sistem mafiot şi corupt, suficient de furată, înjosită, făcută de râs şi împinsă spre Evul Mediu. Ne mai trage Ponta câteva mall-uri-catedrale pe banii noştri, câteva vile şi hoteluri preafericiţilor, câteva mii de biserici pentru fraieri, câteva sponsorizări pentru baroni şi mafioţi, câteva campanii şi pomeni electorale...şi ne va merge extrem de bine, chiar mai bine decât până acum.

Nu are pentru ce să fie respectat nici în ţara lui, da' păi în afară. Crezi că circul lui ieftin îi va cuceri pe străini? Ăia au mai puţini idioţi pe metru pătrat. Au avut lideri care au avut grijă să-i educe, nu să-i transforme în cerşetori şi pupători de moaşte.

Acest personaj este execrabil atât în vorbe, cât şi în fapte şi nu vei reuşi să mă convingi că n-ar fi aşa, oricât de mult l-ai ridica în slăvi, crezându-i toate minciunile. Eu analizez realitatea, nu bârfele de pe antene. Iar realitatea îmi spune "Exclus Ponta. E un cancer, de care trebuie scăpat şi cât mai urgent".

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

In primul rand nu stiu ce circ face Ponta, eu circ am vazut de la tribuna prezidentiala si de la Udrea. Circ n-a facut nici Iohannis nici restul. Singurul circ e facut de cei antementionati. Nu stiu la ce televizor te uiti tu dar cred ca nu vezi bine.

In rest vom mai vedea. Daca are o presedentie de ras imi voi cere scuze ca l-am sustinut. Insa prevad ca altii nu vor avea obrazul sa recunoasca ca au gresit.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Eu sa te conving? ce realitate? omul apare in public vorbeste calm, n-a tipat n-a insultat, nu cred ca el l-a facut pe Base pisic si porc, dar in fine, cred ca te uiti pe labe1 teveu. E problema ta, moralitatea ta, parerile tale.

Execrabil in vorbe? da donsoara exemple ca eu de la Basescu iti pot da mii de vorbe jignitoare. Unde si cand a spus Ponta ceva mitocanesc despre orice?

Hai las-o ca macane. Nu incerc sa conving persoanele care intentionat sau din naivitate vor raul Romaniei prin continuarea unui regim jegos pe care l-a fatat Basescu.

| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

Mai schimbă placa! Eşti ca un patefon stricat: "Base, Băsescu, băsesc, băsism, băsist...".
Nu mă uit la televizor tocmai pentru că ştiu ce mezirei e acolo, dar mai prind câte ceva pe net, suficient cât să-mi fac o părere.
Dacă tu ai ingitit propaganda lui Ponta, conform căreia mai toţi cei care prezintă un pericol pentru el sunt, de fapt, înfrăţiţi cu Băsescu - bau-bau-l politic din ultimii ani -, nu înseamnă că şi alţii au pus botul. E doar o simplă şi transparentă manipulare, de care te-ai lăsat manipulat (printre multe altele).

Ţi-a spus bine TortQuemado tot ce ţi-a spus, dar tot refuzi să înţelegi.
http://www.tpu.ro/......ina-2.html

În loc să te agiţi în logoreea ta, poate ar fi mai bine să te culci sau să-i scrii o serenadă lui Ponta, că începi să duhneşti a fanatic religios, cu care nu se poate discuta, că el e dresat să repete doar ceea cu ce a fost îndoctrinat.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Te vezi fara argumente si ma insulti? eu nu te-am insultat. Si nu, nu i-am inghitit propaganda lui Ponta, pur si simplu mi s-au parut mizerabile si jignitoare la adresa noastra declaratiile lui Iohannis de la televizor. Nu trebuia sa ma uit pe nimic in mod special ca l-au transmis toti in mod identic.

Vezi ca nu ti-am zis ca duhnesti a nimic, devii agresiva, daca nu esti in stare sa continuam o discutie pe idei ca pana acum si ti-ai propus sa jignesti ai gresit persoana.

| AlexanderAdrian a răspuns:

1. Ce-o sa faci daca presedintia lui Ponta va fi una de bun simt si apreciata de partenerii externi?

2. Daca pui o intrebare ca asta ar fi mai bine sa incerci sa asculti oamenii nu sa-i faci prosti si naivi pentru alegerile lor. Cand TU pui o intrebare trebuie sa fii un moderator nu sa dai impresia ca mai bine nu iti raspundem daca nu suntem de acord cu tine.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Imi place ca umblam cu dubla masura.

Acuza, hai sa fim seriosi nedovedita, si infirmata de profesorii de la universitate sau de comisia aia ce-o fi fost, ca Ponta a plagiat e buna, ne folosim de ea pana cadem pe jos.

Dar acuza, tot nedovedita, ca Iohannis si-a luat 6 case pe cai ilicite e nasoala pentru ca unora le place Iohannis.

Hai zau asa, sutem cam prea ipocriti.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Si inca ceva, poate nu ti-ai dat seama dar surprinzator mai ales neplacut pentru mine, suntem total de acord in alte doua privinte importante, cu religia cu juratul pe biblie. Chiar nu te inteleg cu Iohannis-ul tau. Dar cel putin nu ti-am zis ca duhnesti a ceva. Si cu asta am incheiat nu-ti mai raspund ca nu am chef sa fiu injurat.

| suffarstar a răspuns:

Iohannis are mentalitatea lui neamt. Am vazut cu ochii mei ce inseamna sa fi neamt. Corect, ordonat, punctual si inteligent. In plus, imi exprima incredere prin atitudine si declaratii. Ponta e un maimutoi ieftin disperat sa conduca tara asta. Mi-e teama ca minciunile lui vor prinde la public si prostimea va castiga.

| NOname explică (pentru suffarstar):

...şi eu mă tem că cei inteligenţi (plus cei nedocumentaţi, indecişi, indiferenţi sau resemnaţi) nu se vor prezenta la vot, aşa că iar va hotărî prostimea (şi în locul lor), care va fi majoritară.