| andreipopescu88 a întrebat:

Daca circul cu o masina pe sosea care nu are platita taxa de timbru verde, si ma opreste un politist ce se poate intampla?!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce intelegi tu prin "taxa de timbru verde"?
Nu exista o asemenea taxa pentru masini. Exista timbrul de mediu, care se plateste la prima inmatriculare, daca acesta nu este platit nu poti inmatricula o masina, decat in cateva situatii speciale.
Daca masina este inmatriculata atunci nu se intampla nimic, daca nu este fapta constituie infractiune.
Conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Taxa ai o platesti cand inmatriculezi masina. Nu platesti taxa nu inmatriculezi masina.