| Necuvântător a întrebat:

Dacă se va modifica definiția căsătoriei în constituție, căsătoria legală între un BĂIAT de 16 ani și o FATĂ de 16 ani va fi anulată pe motiv de neconstituționalitate?
Conform legislației actuale este permisă căsătorirea de la vârsta de 16 ani, însă dacă se va modifica constituția vor apărea fel și fel de interpretări cu privire la termenii de "bărbat" și de "femeie". În popor aceluia/aceleia care nu a întreținut raporturi sexuale i se spune băiat/fată mare, chiar dacă are 40 de ani, deci pentru armonizarea cu noile prevederi constituționale ar trebui să fie introdus și sexul obligatoriu înaintea căsătoriei.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De asta o luam razna cu porcaria asta de lege

suntserios
| suntserios a răspuns:

Citeste codul civil ca te lamureste ala.

| Necuvântător explică (pentru suntserios):

În Codul Civil nu sunt definiți termenii "bărbat" și "femeie".

| suntserios a răspuns (pentru Necuvântător):

Nici in constitutie. asa ca limita de varsta va fi data tot de codul civil.

| SG1995 a răspuns:

Ai de... tati, dacă ai 16 ești minor, codul civil nu permite căsătoria persoanelor minore. Asta e tot ce trebuie să știi, adică dacă un popă sau un primar te-a căsătorit într-o țară normal ar fi la mitica.

| Necuvântător explică (pentru SG1995):

În România căsătoria este permisă de la vârsta de 16 ani.
Codul Civil, Art. 272
"Vârsta matrimonială
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor săi sau, după caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelă în a cărei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre părinţi refuză să încuviinţeze căsătoria, instanţa de tutelă hotărăşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului."
Acest alineat ar putea fi declarat neconstituțional în cazul în care în constituție se va introduce formularea "familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat și o femeie", iar atunci căsătoriile cu/intre minori ar putea fi desfăcute. Totuși căsătoria de la 16 ani ar putea fi permisă în continuare, fiindcă articolul din constituție nu se referă strict la căsătorie, însă ce se întâmplă cu familiile care s-au "întemeiat" pe căsătorii cu/între minori? Ce se întâmplă cu cei care s-au căsătorit la vârsta minoratului și apoi au făcut copii? Cunosc personal astfel de cazuri, sunt oameni la casa lor, își câștigă traiul cinstit, dar dacă nu au fost bărbat și femeie la momentul căsătoriei, potrivit constituției nu au întemeiat o familie! Familia care nu este întemeiată este lovită de nulitate absolută, iar căsătoria cu/între minori ar putea fi de asemenea.

| SG1995 a răspuns (pentru Necuvântător):

Și ție ți se pare ok ca minori să se căsătorească? Cunosc și eu cazuri, mai ales la țigani, dar tot nu mi-e în regulă. Totuși chiar și așa cum ai zis și tu cu sau fără căsătorie aia tot o familie formează și nu poți interzice unui cuplu să trăiască împreună sau să aibă copii.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sexul obligatoriu inaintea casatoriei? Si cum se face asta? Filmat? Pozat? Cum naiba dovedesti ca esti sau nu virgin cand te casatoresti? Si in afara de Biserica, cui ii pasa de virginitatea ta?

| bogdan324 a răspuns:

Am vazut destule, ma pun sa dorm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pavele, cneazule, mult ai gândit-o pe astalaughing)