| mihaitza06 a întrebat:

Intrrebarea este pentru un avocat, student la drept sau cineva cu cunostinte juridice. V-as fi foarte recunoscator daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Eu sunt in clasa a XI-a la mate-info iar anul acesta ne-a venit un profesor nou. La inceput acesta mi s-a parut ca avea ceva cu mine, stateam linistit in banca mea el ma scotea la tabla, imi dadea sa rezolv exercitii grele care sa nu stiu sa le fac si imi punea numai note de 2 3 4. La sfarsitul primului semestru mi-a fost frica sa nu ma lase corigent deoarece nu am fost niciodata, eu in anii precedenti am avut numai medii de 8-9 la matematica si i-am spus parintelui ce se intampla. Eu care stiam cat de cat matematica luam 2 si 3 si altii care habar nu aveau matematica luau in teste numai 9 si 10 brusc. Dupa ce a vorbit parintele cu el, profesorul m-a chemat la meditatii la el acasa, o ora de meditatii costa 50 lei, m-am dus si acesta in loc sa ma lase pe mine sa scriu sau sa imi explice sa ma invete matematica, el imi scria subiectele de la urmatorul test cu rezolvare cu tot. Si asa am inteles cum de luau ceilalti 9 si 10 iar eu luam 2 si 3. Si dintr-o data am inceput sa iau si eu 9 si 10, brusc. Cu timpul, profesorul a inceput sa imi ceara bani si fara ca sa merg la meditatii, mi-a scris subiectele la teza, imi spunea cum sa fac, ca sa scurtez povestea, acesta cerea bani pentru note. Eu am poze si filmari cu el beat si treaz la mine in casa, la scoala, la el acasa, martori, dovezi cand imi cere bani mie si colegilor mei, ne injura, ne da capace la ora. As vrea sa stiu ce as putea sa fac ca sa ii dau rasplata acestui infractor nenorocit, vreau sa stiu legal ce pot face. Deoarece eu acum intru in clasa a XII- a iar acest profesot ne-a spus mie si inca la 8 colegi de ai mei care ne cere bani, ca la anul nu ne baga in BAC daca nu ii dam 5 milioane de fiecare. Eu nu am o situatie materiala atat de buna si nu mai pot face fata acestui escroc care ma santajeaza pe mine si pe prietenii mei continua. Imi puteti spune si mie cum se numesc infractiunile pe care acesta le comite? Prin faptul ca ne cere bani ca sa ne treaca clasa, ne da note in functie de cati bani ii dam, ne cheama la el acasa si ne scrie pe foi subiectele care urmeaza sa ni le dea la teste si la teze. Cum se numeste ceea ce face el, mita, santaj, coruptie? As vrea sa stiu si eu care sunt infractiunile care le comite acesta, ce pot face legal ca sa plateasca in fata legii pentru ceea ce face? Va multumesc daca ati citit pana la capat si va rog din suflet sa ma ajutati! Ofer funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profesorul s-a facut vinovat de santaj si luare de mita dar si voi sunteti vinovati de dare de mita.
Sa se inteleaga parintii ce sa faca, eventual il puteti denunta pentru santajul cu 500 de lei.

| S3RG1U2012 a răspuns:

Parerea mea este, sa-ti anunti parintii iar ei la randul lor sa ia legatura cu ceilalti parinti ai copiilor santajati si sa anuntati conducerea scolii, poate chiar si politia. Ceea ce face el se numeste hartuire; practic va forteaza sa-i dati bani pentru promovarea clasei. Ar fi bine sa luati masuri inainte de sfarsitul anului scolar. Multa bafta!