| Uvuvwevwevwe a întrebat:

Deci azi dimineata veneam de la o nunta cand in fata mea o masina a intrat pe contrasens si a lovit un cap de pod. Am oprit imediat iar peste drum a mai oprit cineva. Acel individ a sunat la 112. Victima a iesit din masina si m-a rugat sa il duc acasa. Acesta prezentand doar o mica zgarietura la cot. Intrebarea e ca pot fi sanctionat pt complicitate? Mentionez ca accidentul a fost fara victime.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de faptul daca respectiva persoana a savarsit o infractiune sau nu. Putea sa fi condus sub influenta alcoolului sau sa fi furat masina si atunci ai putea fi invinuit de complicitate la savarsirea unei infractiuni.
Daca nu a savarsit vreo infractiune nici tu nu esti complice.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuia sa il duci nicaieri. De complicitate nu poate fi virba, dar pribabil era baut si faceai un bine daca il lasa-i acolo si ramanea fara permis cateva luni sa se mai potoleasca